• BIST 9722.09
  • Altın 2428.571
  • Dolar 32.5199
  • Euro 34.8
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 21 °C

Airbus'a ilk 'Türk tasarımı' parça

Airbus'a ilk 'Türk tasarımı' parça
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ’ALCAS’ kapsamında ürettiği ilk iş paketi olan, ’orta kanat ön kiriş" prototipini Airbus firmasına teslim etti.

ANKARA- Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), Avrupa Birliği çerçeve programları platformundaki ilk projesi olan ’ALCAS’ kapsamında kendi tasarlayıp ürettiği ilk iş paketi olan, ’orta kanat ön kiriş" prototipini Airbus firmasına teslim etti.

TUSAŞ’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, 85 kilogram ağırlığındaki parça, şirketin tasarım yeterliliğini kanıtlaması açısından büyük önem taşıyor.

TUSAŞ’a ait olan özgün tasarımların çalışabilirliliğinin, çağın yeni havacılık gereksinimleri dahilinde ortaya koyulması ilkesiyle yürütülen ALCAS projesi sonucunda, uçak yapılarında, yeni tasarım uygulamalarının başlatılması hedefleniyor.

TUSAŞ tasarım ve geliştirme grubu, projenin başlangıç tarihi olan Şubat 2005’ten itibaren ilgili üretim gruplarıyla koordinasyon içinde yürüttüğü faaliyetlerini imalatı kolay, dayanımı yüksek ve hafif ürünler üzerinde devam ettiriyor.

ALCAS projesinde yolcu uçağı kanat platformunda iki ayrı iş paketinde yer alan TUSAŞ, 1 nolu iş paketi platformunda ’Yan Kanat Ana Sinir-Rib’, ’Orta Kanat Ön Kiriş-Spar’ araştırma, geliştirme, tasarım ve üretim faaliyetlerinden sorumlu. Airbus-İngiltere tarafından koordine edilmekte olan projenin dört ana iş paketi Airbus-İngiltere, Airbus-Almanya, Dassault-Fransa arasında paylaşılıyor.

Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programı Havacılık ve Uzay Tematik Alanı altında yer alan ALCAS projesinin ana hedefi, sivil havacılıkta verim ve performansı artırmak amacıyla uçak yapılarında kompozit malzeme kullanımını yaygınlaştırarak düşük maliyetli tasarım ve üretim tekniklerini keşfetmek ve geliştirmek.

Tamamı 60 ortaklı bir konsorsiyum tarafından yürütülen ve 18 farklı ülkeden katılımcının yer aldığı projenin bütçesinin yüzde 50’si Avrupa Komisyonu tarafından 6. Çerçeve Programları kapsamında karşılanıyor. ALCAS projesinin TUSAŞ’a ait iş paketleri, TUBITAK-TEYDEB kapsamında da ayrıca destekleniyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.