• BIST 11025.57
  • Altın 2548.274
  • Dolar 32.8607
  • Euro 35.6375
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 32 °C
  • Antalya 32 °C

Adilcevaz'a müze gerekli oldu

Adilcevaz'a müze gerekli oldu
Bitlis'in Adilcevaz ilçesindeki tarihi değerlerin korunabilmesi için, ilçede müze kurulması gerektiği bildirildi.

BİTLİS-Bitlis'in Adilcevaz ilçesindeki tarihi değerlerin korunabilmesi için, ilçede müze kurulması gerektiği bildirildi.

 

Adilcevaz Belediye Başkanı M. Selim Arıkbaş, Urartu medeniyetinin önemli yerleşim birimlerinden olan Adilcevaz'a kültür merkezi ve müze yapımının şart olduğunu söyledi.

 

Kültür merkezi yapılması için ciddi girişimler gerrçekleştirildiğini, bu konuda Bitlis Valiliği'nin de katkı sunmaya söz verdiğini anımsatan Arıkbaş, şöyle konuştu:

 

''Kültürel anlamda büyük zenginlikleri bulunan ilçemizi tanıtmak, tarihi değerlerini korumak, sosyal aktivitelere ağırlık kazandırmak için müze ve kültür merkezine ihtiyaç duyuyoruz. Urartulardan kalma bazı eserler, İnönü İlköğretim Okulu'nun bahçesinde ziyan oluyor. Ayrıca kültür merkezi ve kütüphane ihtiyacımız var. Kültür merkezi bünyesinde oluşturmayı planladığımız kütüphane, depolarda ve sağlıksız ortamlarda tutulan kitapların da korunmasını sağlayacak. Bunun için girişimlerimiz sürüyor. Kültür merkezi yapımı için 800 bin YTL'ye ihtiyaç var. Bunun 100 bin YTL'sini Bitlis Valiliği karşılamaya söz verdi. Kalan kısmı için Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğini bekliyoruz.''

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör ise Adilcevaz'da bir kültür merkezinin yapılması için çalışmaların başladığını belirterek, 2008'de uygulamaya geçilmesi için planlamanın yapıldığını söyledi.

 

Işıkgör, müze kurulması için farklı bazı prosedürler gerektiğini, bu prosedürler tamamlanmadan müze kurulmasının güç olduğunu ifade etti.

 

''TARİHİ ESERLER MÜZEDE KORUNSUN''

 

Adilcevaz Tarih ve Kültür Eserleri Koruma, Turizm ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Ahmet Hınıs ise ilçede bulunan tarihi eserlerin koruması gerektiğini söyledi.

 

Geçmişte Urartuların ilim ve kültür merkezi olan Adilcevaz'a müze yapılmasının, her tür yatırımdan daha önemli ve öncelikli olduğunu belirten Hınıs, şöyle konuştu:

 

''Yaklaşık 40 yıl önce Adilcevaz'daki Kef Kalesi'nde yapılan kazılar neticesinde ortaya çıkan, üzerinde çivi yazıları bulunan küp, heykel figürler, ilçemizdeki İnönü İlköğretim Okulu'nun bahçesinde tutuluyor. Bu eserler etrafı tel örgüyle çevrilerek korunmakta. Bu tarihi eserleri koruma anlayışı olmamalı. Tarih bu şekilde korunamaz ve okul bahçesine eser bırakmak koruma şekli olmaz.''

 

Kazılarda bulunan eserlerin üzerlerindeki yazılardan ilçenin Urartuların ilim merkezi olduğu kanıtladıklarını ifade eden Hınıs, ilçede Selçuklu dönemine ait kale, Karakoyunlara ait koç heykellerinin bulunduğunu ifade etti.

 

Ayrıntılı kazılar gerçekleştirilmesi halinde daha çok tarihi esere ulaşılabileceğini belirten Hınıs, şunları kaydetti:

 

''İlçemiz doğal ve tarihi güzellikleri bünyesinde barındırıyor. Biz bu değerlerin korunmasını ve hatta ilçemizde yeni kazıların yapılmasını istiyoruz. Çünkü hala toprak altında bulunan çok eserimizin olduğunu biliyoruz. Özellikle geçmişteki kazılarda içinde erzak saklamak için kullanılan küplere sıkça rastlandı. Biz yapılacak kazılar sonucunda bunun daha da artacağını düşünüyoruz.''

 

Adilcevaz'da bulunan tarihi eserlerin bir kısmının Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ndeki, ''Adilcevaz Köşesi''nde sergilendiğini belirten Hınıs, bundan sonra ilçedeki değerlerin kurulacak müzede sergilenmesini istediklerini söyledi.

 

Hınıs ''Bunun için özellikle ilçemize modern bir müzenin de yapılmasını talep ediyoruz. Hala ilçemizde bir kültür merkezimizde bulunmuyor. Kültür Merkezi ve müze yapımı için ayrılan 2.5 dönümlük hazine arazimiz var. Yani ilçemizde her iki yapıya uygun çok sayıda arazi var. Bu yapıların inşa edilmesi halinde, yöremizdeki tarihi ve kültürel değerleri bir an önce koruma altına almış olacağız'' şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.