• BIST 8039.18
  • Altın 1681.263
  • Dolar 27.1588
  • Euro 28.9101
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 28 °C

Abant'a 'Turizm alanı' desteği

Abant'a 'Turizm alanı' desteği
AKP Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek: Abant yatak kapasitesini artırmak ve kongre merkezi haline getirmek için "Turizm Alanı" kapsamına alınacak

BOLU- AKP Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, Abant'ın yatak kapasitesini artırmak ve kongre merkezi haline getirmek için "Turizm Alanı" kapsamına alınacağını ve milli park sınırı dışında kalan bölgelere bin yatak kapasiteli tesisler yapılacağını söyledi.

 

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Abant'ta başlatılan "Uzun Devreli Gelişme Planı"nın yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirten Coşkunyürek, Abant'ı turizm merkezi yapmak için de yeni düzenlemeler yapacaklarını söyledi. AKP İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında Abant'ta yapımı planlanan yeni turizm yatırımlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Coşkunyürek, Abant'ı kongre ve turizm merkezi haline getirmek için düğmeye bastıklarını söyledi. Vali Ali Serindağ başkanlığında Çevre ve Orman Bakanlığı ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden gelen heyetle Abant'a yapılacak yatırımları masaya yatırdıklarını anlatan Coşkunyürek, toplantıdan Abant'ı "Turizm Alanı" ilan etme kararının çıktığını belirtti.

 

Abant'ta milli parklar sınırı dışında kalan bölgelerdee, bin kişilik turizm tesisi yapılacak alanın belirlendiğini söyleyen Coşkunyürek, tek sorunun hukuki düzenleme olduğunu söyledi. Coşkunyürek, Danıştay'ın orman arazilerinin devrine ilişkin maddeyi iptal etmesinin sıkıntısını yaşadıklarını vurguladı. Coşkunyürek, "Abant'ı turizm ve kongre merkezi yapmak için önce yatak kapasitesini artırmak lazım. Bunun için Abant'ı turizm alanı ilan edeceğiz. Hukuki sorunları aştığımız takdirde yatırımcılar da turizm alanı ilan edilmesi nedeniyle her türlü teşvikten yararlanacaklar. Milli park olan Abant'a tesisler yapılırken Abant'ın doğal yapısına da zarar vermeyeceğiz" diye konuştu.

 

Coşkunyürek, gazetecilerin, "Milli park alanı olan ve yapılaşma izni olmayan Abant'a nasıl turizm tesisi yapacaksınız?" şeklindeki sorusunu ise, "Milli park sınırı dışında kalan bölgelere bu yatırımlar yapılacak.Abant'ın üst kesiminde yavru Abant diye bilinen bir yer var. Arazi ve doğa şartları uygun. O bölgede tesisler yükselecek" diye yanıtladı.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.