• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 9 °C

Zaman Gazetesi 25. yaşını kutladı

Zaman Gazetesi 25. yaşını kutladı
Zaman Gazetesi'nin 25. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda resepsiyon düzenlendi..

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL
- Zaman Gazetesi'nin 25. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda resepsiyon düzenlendi.. Sunuculuğunu Kadir Çöpdemir'in yaptığı gece; medya, sanat, spor, siyaset ve iş dünyasından birçok ünlü isim bir araya getirdi.
Resespiyona, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Feza Gazetecilik A.Ş. İmtiyaz Sahibi Ali Akbulut, Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Aksiyon Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Korucu, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Habertürk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut, 24 Genel Yayın Yönetmeni Akif Beki, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, Yenişafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert, Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil, Star Gazetesi yazarı Fehmi Koru, A Milli Takımın eski futbolcusu Milletvekili Hakan Şükür, Milli Takımlar Teknik Direktörü Abdullah Avcı, Fenerbahçe 2. Başkanı Nihat Özdemir, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, A Milli Basketbol Takımı Baş Antrenörü Bogdan Tanjeviç, Galatasaray Spor Kulübü Eski Başkanı ve işadamı Adnan Polat, Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, Boydak Holding Genel Müdürü Memduh Boydak, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler,Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, Kurtlar Vadisi dizisinin sevilen karakteri "Ömer Baba"yı canlandıran tiyatro sanatçısı Emin Olcay, aynı dizide 'Deli Hüsnü' karakterini canlandıran Adnan Erdoğan, çok sayıda yazar ve davetli katıldı.

BABACAN: 25 YILA ZAMAN GAZETESİNİN KATKISI BÜYÜKTÜR
Programda konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin son 25 yılda çok önemli olaylara şahit olduğunu vurguladı. Son 9 yıldır yaşanan dönüşüm sürecinin sadece Türkiye için değil bölge ve dünya için son derece önemli olduğunu belirten Babacan, "Türkiye'nin demokrasi alanında attığı adımlar, Türkiye'nin temel hak ve özgürlükler konusunda gerçekleştirdiği dönüşüm, Türkiye'nin bir hukuk devleti olma çabaları, Türkiye'nin ekonomide yakaladığı bu önemli dönüşüm. Gerçekten nereden bakacak olursak olalım tarihi bir süreç. Bu tarihi süreçte Zaman Gazetesi'nin katkısı, rolü çok büyük." dedi.

BABACAN: ZAMAN DEYİNCE İLKELİ DURUŞ AKLA GELİYOR
Zaman Gazetesi deyince aklına gelen ilk tanımları kavramları, "Şartlar ne olursa olsun, doğruyu yazmak, doğruları doğruları savunmak ve hep hakkın yanında durabilmek" olarak tanımlayan Babacan, "Bir ilkeli duruş geliyor aklıma. Ciddi bir yayıncılık çizgisi. Güzel kaliteli bir fiziksel tasarım. Özenli seçilmiş fotoğraflar." şeklinde konuştu.
Türkiye'nin son 9 yılında medyanın artık dünya çapında daha çok takip edilen ve güvenilirliği yükselen bir medya haline geldiğini dile getiren Babacan sözlerini şöyle sürdürdü: "O güven kredibilite zaten her işte olduğu gibi yayıncılıkta da çok temel bir konu. Ben iş hayatından, ticaret hayatından gelen bir kardeşinizim. Ticarette hep 'Güven' derdik. Siyasette de bunun aynı olduğun yaşayarak uygulayarak bir bakıma gördüm öğrendim. Ancak medyada da bu güven ve kredibilitenin uzun vadede başarının temeli olduğunu, Türkiye'de başarılı örneklerini görüyoruz. Zaman Gazetesi de bu örneklerden bir tanesi."

KADİR ÇÖPDEMİR EĞLENCELİ SUNUCULUK YAPTI
Programın sunuculuğunu yapan Kadir Çöpdemir'in ilginç fotoğrafları yorumladığı espirili konuşması salonu dolduranları güldürdü. Ardından, Zaman Gazetesi'nin 25 yılını anlatan kısa bir film izletildi. Sunucu Kadir Çöpdemir, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak için kürsüye gelen Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'ya espirili röportajı başta Başbakan Yardımcısı Ali Babacan olmak üzere salonu dolduranları kahkahaya boğdu.

EKREM DUMANLI:İNSAN MERKEZLİ GAZETE YAPMAYA ÖZEN GÖSTERDİK
Zaman Gazetesi'nin Türkiye'nin yaşadığı büyük değişimin en önemli simgelerinden birisi olduğunu belirten Ekrem Dumanlı, Zaman Gazetesi'nin gücünü aklı selimden, fikri selimden, kalbi selimden ve hatta zev-ki selimden aldığını söyledi. Zaman Gazetesi'ni insan merkezli bir gazete yapmaya çalıştıklarını aktaran Dumanlı, kıran, döken, yıkan bir yayıncılık yapmamaya özen gösterdiklerini aktardı.
"Kimi zaman üzülüyor, yutkunuyoruz ancak itidali elden bırakmamak için olağanüstü gayret sarf ediyoruz" diyen Ekrem Dumanlı, "Türkiye gerçeklerinden kopmayan, dünya standartlarını zorlayan bir gazete yapabilmenin bedeli kimi zaman ağır oluyor. 'Bu kadar ciddi gazeteyi kim okuyacak' diyenlerden, sizi dar bir köşeye hapsedip yaftalamak isteyenlere kadar pek çok değişik sorunla mücadele ediyorsunuz." dedi.
Türkiye'deki son demokrasi muhtırasının üzerinden henüz 4 yıl geçtiğini, ortaya çıkan bir kısım eylem planlarının güncellenme tarihini daha dün gibi yakın olduğunu belirten Ekrem Dumanlı, gazete olarak dört başı mamur bir demokrasi istediklerinde çoğu kez kara propagandalarla karşı karşıya kaldıklarını aktardı. Bütün bu zorlukları göğüs germenin ancak ve ancak insan sevgisi ve ülke sevgisiyle mümkün olabildiğini belirten Dumanlı, "Diyorsunuz ki 'bir ülkenin temel hak ve özgürlükleri konusunda zirveye ulaşmasını istiyorsanız bu sıkıntılar doğaldır yaşanacaktır.' Katlanmak gerekir." diye konuştu.

DUMANLI: HER HABERE ÖBÜR ALEMDE HESAP VERME İLE BAKIYORUZ
Türkiye’nin son 25 yılını Zaman Gazetesi olmadan düşünemediğini belirten Dumanlı, Zaman Gazetesi'nin muhafazakar kesimlerin kuşkuyla baktığı bir süreçte Avrupa Birliği'ne 'Neden olmasın' yaklaşımıyla baktığını belirterek, bunun büyük bir açılım getirdiğini dile getirdi.
Yalan haberlerin üzerine korkusuzca giden, darbe, muhtıralara karşı net bir tavır alarak yoluna devam eden gazetenin çok sevinin ve hayranları olduğu kadar sevmeyenlerinin de olacağına dikkat çeken Dumanlı, "Hiçbir hadiseye ve o hadiseyi anlattığımız hiçbir habere, yazıya öbür alemde hesap verme çerçevesini unutarak bakmıyoruz. Kanunların sınır bizi bir yere kadar tutuyor biz onun ötesinde dönülmez bir şekilde Allah'a da hesap vereceğimizi biliyoruz. Zaman zaman sorumluluk duygusuyla itiraf etmeliyim ki inliyoruz." ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Türkiye'de Zaman projesinin tanıtım filmi izletildi.

25. YIL PASTASI KESİLDİ
Zaman Gazetesi'nin reklam filmlerinin izletilmesinin ardından '25. Yıl' pastası kesildi.
Zaman Gazetesi Yazarı Ali Bulaç, gazetenin kuruluşundan itibaren olduğunu belirterek, bir zamanlar 18 bini bulduklarında çok sevindiklerini hatırlattı. O dönemler Hürriyet Gazetesi'nin 430 bin civarında sattığını kaydeden Bulaç, "Şöyle düşünüyorduk, 'Hürriyetin küsuratına ulaşsak yani 30 bine ulaşsak bizim için iyi bir traj olur' Aradan çeyrek asır geçti, şuanda 1 milyona doğru gidiyoruz. Türkiyenin gündem oluşturan, alternatif medyanın temsilciliğini yapan bir medya konumuna geldik." dedi.
Ahmet Turan Alkan ise Zaman Gazetesi'nin Türk basınında çok önemli bir yeri doldurduğunu söyledi. Terazinin kefesine koyulan ağırlık gibi, özgül ağırlığıyla çok önemli bir yer oldurduğunu vurgulayan Alkan, Türkiyenin tam da ihtiyacı olduğu dönemde demokratik cepheye katkı yaptığını sözlerine ekledi.
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil de Zaman'ın Türk basınında çeyrek asırlık bir yolculuğu, anlının akıyla 'zamanın' hakkını vererek verimli bir şekilde kullandığına değindi. Yeşil, Zaman'ın gerek çoğulcu yaklaşımı, meselelere engin bakışı, haber yorum ayrımıyla uluslararası alanda bir seviyeyi temsil ettiğini ifade etti.

TÜRKİYE'DE BİR NUMARA HALİNE GELDİ
Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Boydak, 25 yılın dün gibi geçtiğini belirterek, "Ben hatırlıyorum Zaman'ın kurulduğu yılları, başlangıçtan bu güne çok önemli gelişme var. Bugün Türkiye'de kim ne derse desin bir numara haline geldi. Tiraj olarak. İtibarı da oldukça yüksek." şeklinde konuştu.

Zaman Gazetesi yazarlarından Selim İleri ise Türkiyenin en özgürlükçü yayın organlarından biri olduğunu aktardı. Zaman'ın en önemli unsurunun 'birleştirici' olduğunu kaydetti.

Kurtlar Vadisi dizisinde "Ömer Baba"yı canlandıran Emin Olcay, Zaman Gazetesi'nin Türkiye'de çok büyük bir boşluğu doldurduğuna işaret etti. Önemli bir yeri sağlamlaştırdığını kaydeden Olcay, yaptıklarını iftiharla izlediğini, Türk halkına çok büyük bir hizmette bulunduğunu söyledi.

ZAMAN GAZETESİ YENİ MECRALAR, YOLLAR GÖSTERİYOR
Ertuğrul Özkök, 25 yılını dolduran her gazete için iyi şeyler söylediğini aktardı. Gazetecilik mesleğinin bir gelenek olduğunu kaydeden Özkök, "Gazete, bir günün olayını anlatan mecra değildir. Aynı zamanda bir tarihi de aktaran bir yapıdır. O yüzden ben bu kadar uzun süre hayatını sürdürebilin gazetelerin başarılı olduğunu inanıyorum." diye konuştu.
Zaman Gazetesi'nin önemli bir gazete olduğunu ifade eden Özkök, "Zaman Gazetesi'nin özellikle son 10-15 yılda, Türk düşünce, siyasi ve sosyal hayatında önemli bir yeri oldu. Hem gazetecilik içeriği, hem de teknik ve estetik özellikleri bakımından çok güzel şeyler yaptılar. Mesleğin güzelliği de buradan geliyor. Her gazete kendince iyi bir şeyler yapıyor. Öbür gazetelere de yolu açıyor. Ben zaman gazetesine nice yıllar diliyorum." ifadesini kullandı.
Tirajın da önemine değinen Özkök, "Satmak önemli bir şey. Yeni dağıtım kanalları bulmak önemli bir şey. O bakımdan eski bir gazete yöneticisi olarak da yakından takip ediyorum. İnşallah bu bulunan yöntemlerle daha fazla gazete satarız. Zaman önemli bir gazete, yeni mecralar, yollar gösteriyor. İlgiyle izliyoruz." dedi

GÜÇLÜ MEDYA KURULUŞLARI ZAMAN'IN ÇİZGİSİNİ ÖRNEK ALMALI
Milletvekili Hakan Şükür, kalitesinden, seviyesinden, fedakar insanından Türk insanını anlatan bütün değerlerini yansıtışından dolayı Zaman Gazetesi tebrik etti. Ne kadar süre geçtiğinin değil, bu süre içerisinde neler yapıldığının önemli olduğunun altini çizen Şükür, "Bu anlamda da zaman gazetesi bir tebriği de hak ediyor. Çizgisini bozmadı, en azından durduğu yer ülkesine sevdalısı değerlerine sıkı sıkı sarılışıyla önemli örnekler sergilediler. zaman gazetesinin bu temelde çok büyük katkıları var. Ülkemizde çok güçlü medya kuruluşları var. Zamanın bu çizgisini örnek almaları gerektiğini düşünüyorum." yorumunu yaptı.

YİĞİT BULUT: ZAMAN HER SESİN VE RENGİN BULUNDUĞU MOZAİK GİBİ
Habertürk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut, Zaman Gazetesi'nin her sesin ve rengin bulunduğu bir mozaik gibi olduğunu belirtip, "Tek taraflı bir gazete değil. Tezi ve antitezi bulmak mümkün burada, sentezi okuyucu kendisi çıkarması gerekiyor." dedi.
Zaman Gazetesi'nin 25. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona katılan Habertürk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut, Zaman Gazetesi'nin özellikle son yıllardaki performansını etkileyici olarak nitelendirdi. Türkiye'de 'Sektör belli başlı kurumlar tarafından tutulmuş. Bu sektöre yeni oyuncular giremez.' şeklinde bir inanış olduğunu kaydeden Bulut, Zaman'nın bunu aştığını söyledi. Zaman'ın her sesin ve rengin bulunduğu bir mozaik gibi olduğunu ifade eden Bulut, "Dolayısıyla tek taraflı bir gazete değil. Tezi ve antitezi bulmak mümkün burada sentezi okuyucu kendisi çıkarması gerekiyor. Sabah okuduğum en önemli gazetelerden birisi. Zaman Gazetesi'nin 900 bine ulaşmasını mucize olarak görüyorum. Bu sayıya ulaşılması Türkiye açısından önemli. Bugün Avrupa'da bile rakamlar düşüyor. Zaman Gazetesi'nin geldiği nokta etkileyici." diye konuştu.

BERBEROĞLU: ZAMAN'I İLK GÜNDEN İTİBAREN TAKİP ETTİM
Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, "Zaman Gazetesi'nin 25 yılını geride bırakması gençliğini, çocukluğunu geride bırakarak olgunluk dönemine girdiği anlamına geliyor. Zaman Gazetesi'ni ilk günden itibaren takip ettim. Hakikaten bu sürecide hakkıyla yaşadığına inanıyorum. Doğumu, çocukluğu ve gençliğini geride bırakacak bir uslubu, formu kazandı. Kağıdın öldüğünü iddia eden bir dünyada yaşarken, 25 sene içerisinde aramıza katılıp bu kadar büyük bir pazar açabilen ve kalitesini sergileyen bir gazetenin varlığı bizi memnun eder." ifadesini kullandı.

ADNAN POLAT: ORTAYA İYİ BİR ÜRÜN ÇIKARILDI
Galatasaray Spor Kulübü Eski Başkanı ve işadamı Adnan Polat, Zaman Gazetesi'ni doğru habercilik ve kaliteli yorumlarıyla beğendiğini kaydetti. Gazetenin 90'ların başında 25 bin trajı olduğunu kaydeden Polat "Şimdi milyona yaklaştı emeği geçen herkesi kutluyorum, ortaya iyi bir ürün çıkardılar." şeklinde konuştu.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.