• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 16 °C

'Yürüyen kameralar' iş başında

'Yürüyen kameralar' iş başında
İstanbul'da trafikte "Hız koridoru" uygulaması ile "şerit uygulaması" adı verilen iki akıllı sistemi daha hizmete soktuklarını bildirdi.

İSTANBUL -İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bağlı şirketlerinden İstanbul Ulaşım Haberleşme ve Güvenlik Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSBAK) Genel Müdürü Kasım Kutlu, İstanbul'da trafikte "Hız koridoru" uygulaması ile "şerit uygulaması" adı verilen iki akıllı sistemi daha hizmete soktuklarını bildirdi.
İstanbul Fuar Merkezi'nde açılan 5. Uluslararası Altyapı, Trafik Yönetimi, Yol Güvenliği ve Park Sistemleri Fuarı'na (INTERTRAFFIC) katılan İSBAK, yeni uygulamalarını tanıttı.Şirketin trafikle ilgili uygulamaları hakkında bilgi veren İSBAK Genel Müdürü Kutlu, "Bütün ana arterlerde araçların hem hı zlarını denetim altına almak hem de ihlalleri denetim altına almak için 'hız koridoru' oluşturacağız" dedi.
Florya sahil arterinde pilot uygulamanın başladığını bildiren Kutlu, uygulamaya ilişkin şu bilgileri verdi:
"Araç koridora girdiği anda bütün seyri hem kameralarla, hem de sensörlerle tespit edilecek. Kural ihlali yapması, hız arttırması halinde fotoğrafı çekilerek ceza uygulaması yapılacak. Uygulamayı daha sonra bütün ana arterlerde yaygınlaştıracağız."
Kutlu, plaka tanıma sistemiyle kente gelen araçların seyrini takip edeceklerini, bunun da kendilerine kentin ulaşım planını yapma ve güvenlik açısından katkı sağlayacağını söyledi.
Ana arterleri sürekli kullanan sürücülerin bu arterlerden çıktıktan sonra hangi güzergahları, haftanın hangi günlerinde kullandıklarına ilişkin bir network ağı oluşturacaklarını anlatan Kutlu, gelecekte alternatif çözümler üretirken bunları dikkate alacaklarını kaydetti.
Kutlu, "Böylece 365 gün İstanbul'daki araçların seyrini denetim altı na alacağız. Yine bir sonraki aşamadaki buna bağlı olarak bir başka projemiz, özellikle metro ve tramvay sisteminin bütün ana arterlerde kullanılması halinde belirli merkezlere giriş kontörlü ve ücretli olacak. Örneğin Taksim ve tarihi yarımada gibi... Tüm bunlar bu teknoloji sayesinde olacak" dedi.
Akıllı araçlara karşı akıllı yollar yapmaları gerektiğini, İstanbul'un altyapısını bunlara hazırlamaya çalıştıklarını, bunun sürücülere daha güvenli ve kaliteli seyir imkanı sunacağını dile getiren Kutlu, bu çerçevede araçların düzenli akışını sağlamak için "şerit uygulaması" adını verdikleri yeni bir akıllı sistemi daha uygulamaya koyduklarını bildirdi.
Kutlu, ilk uygulamanın D-100 Karayolu üzerinde Zincirlikuyu-Avcılar ana arterinde başlayacağını belirterek, şu bilgileri verdi:
"Şerit uygulamasıyla merkezde kameralarla takip edilen yoldaki herhangi bir kaza veya sıkışıklık anında uyarı levhalarıyla sürücüleri yönlendireceğiz. Böylece bir kaza anında araç o sıkışıklığa girmeden önceden uyarılarak alternatif güzergahlara girmesi sağlanacak veya güzergahta bir şeritte sıkışıklık varsa yönlendirme oklarıyla sürücünün şerit değiştirmesi sağlanacak. Böylece araçların trafikte uzun süre beklemelerinin önüne geçilecek. Bu da hem zaman kaybını, hem de iş gücü ve ekonomik kayıpları önleyecek. İstanbul'un bütün ana arterlerinde bu çalışmayı yapacağız. Ekonomik imkanlar elverdiği ölçüde bu uygulama yaygınlaşacak."
Kutlu, Elektronik Denetim Sistemi (EDS) uygulanan noktalarda trafik akış hızında yüzde 5'e varan iyileşme olduğunu, bunun da o noktada saatte geçen araçların sayısında yüzde 5'lik artış anlamına geldiğini söyledi.
Geçmişte her kavşakta bir trafik polisinin bulunduğunu, bugünkü teknolojide trafik polisinin orada durmasının hiçbir anlamının olmadığını ifade eden Kutlu, "Kameralar aracılığıyla merkezden her türlü uygulamayı yapabilirsiniz. Işıkların sürelerini azaltabilirsiniz. Merkezden müdahale edebilirsiniz. Hatta bütün arterleri bir anda kırmızıya, yeşile çevirebilirsiniz" diye konuştu.
Kutlu, İstanbul'da trafikle ilgili turistik kameralar da dahil 420 kamera bulunduğunu, önümüzdeki yıl bunu iki katına çıkarmayı planladıklar ını kaydetti.
Öte yandan, fuarda yazılım ve donanımı İSBAK tarafından yapılan 2 adet mobil elektronik denetim sistemi aracının da tanıtımı yapıldı.
Araçlara ilişkin bilgi veren İSBAK Arge ve Bilgi Teknolojileri Müdürü Yusuf Kotil de şu anda 155 noktada uygulanan EDS sisteminin konulamayacağı yerlere mobil araçları göndererek hız ihlali ve yanlış parklanmaların tespitini yaptıklarını söyledi.
Uygulamada, araçla birlikte bir görevlinin şapkasındaki kamera aracılığıyla aldığı görüntüyü araca aktardığını, aracın da bu görüntüdeki plakaları merkeze aktararak buradan gerekli cezai müeyyidenin uygulandığını anlatan Kotil, ayrıca aracın uygun yerlere park ederek hız ihlalini de tespit ettiğini kaydetti.
Kotil, ayrıca araçların üzerinde 4 metreye kadar yükselen kamera bulunduğunu ve bunlar aracılığıyla da etraftaki olayları kaydedebildiğini, böylece toplumsal olayları da bu araçlarla izleme imkanının olduğunu söyledi.
Araçlardaki yazılım ve donanımın İSBAK'ta yapılması nedeniyle yurt dışına göre çok daha ucuza geldiğini ancak araç sayısını daha sonra artırmay ı planladıklarını kaydetti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.