• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C

Yunanistan’da özel sektör AB’yi sevindirdi

Yunanistan’da özel sektör AB’yi sevindirdi
AB Başkan Yardımcısı Olli Rehn: Yunan makamlarının ekonomik taahhütlerini sürdürmelerini, paketi dikkatlice ve zamanlıca uygulamalarını bekliyorum

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 12-17 Mart 2012
İSTANBUL-
Yunanistan'da özel sektörün yüzde 85,8 oranında katılımıyla sonuçlanan borç takası Avrupa Birliği'ni memnun etti. AB Komisyonu'nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, yazılı açıklamasında, ''Yunanistan'daki gönüllü borç takasına yüksek katılım oranından çok memnun oldum. Bu, geçen ay üzerinde uzlaştığımız Yunanistan'a ikinci kurtarma paketine güçlü destek anlamına geliyor'' dedi.
Rehn, ''Şimdi Yunan makamlarının ekonomik ıslah programına güçlü taahhütlerini sürdürmelerini, paketi dikkatlice ve zamanlıca uygulamalarını bekliyorum. Bu program Yunanistan'da sürdürülebilir büyümeyi ve istihdamı destekleme çabalarımızın köşe taşı ve kaçırılmayacak bir fırsattır'' ifadesini kullandı.
Tahvil takasıyla Yunanistan'ın özel sektöre olan 206 milyar avroluk borcunun yüzde 53,5'inin silinmesi, faiz oranının düşürülmesi ve vadenin uzatılması hedefleniyor.
Atina'nın başarılı borç takas operasyonunun ardından bugün telekonferans toplantısı yapacak olan Avro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan'a 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketinin serbest bırakılması için hazırlıkları hızlandırmaları bekleniyor.

YUNANİSTAN TAKASTAN MEMNUN.
Yunanistan Maliye Bakanı Venizelos, borç takası anlaşmasına katılımın yüksek olmasıyla Yunanistan'a bir fırsat penceresi açıldığını söyledi
Tahvil takası anlaşmasının oldukça tatmin edici ve başarılı bir şekilde sonlandığını söyleyen Venizelos, anlaşmayla Yunan halkının ve gelecek nesillerin omuzlarından 105 milyar avroluk yükün kaldırıldığını dile getirdi.
Gerekli önlemlerin uygulanması halinde borcun sürekli azalacağını belirten Venizelos, 177 milyar avroluk Yunan hukuku altındaki tahvillerin 152 milyar avrosunun anlaşmaya dahil olduğunu kaydetti.
Venizelos, kabine toplantısında, tahvil takası anlaşması ardından kolektif eylem hükümlerinin (CAC) devreye girmesi talebinde bulunacağını söyledi.
PSI anlaşmasının gayet başarılı bir şekilde sonlanmasıyla Yunanistan'a bir "fırsat penceresinin" açıldığını belirten Venizelos, Yunan halkının fedakarlıklarıyla bu çok zor planın gerçekleştirilebileceğini söyledi.

''YUNANİSTAN'DA CDS'LER ÇALIŞACAK''
ISDA, Yunanistan'da CDS’lerin çalıştırılmasına karar verdi.
Kredi temerrüt takas uygulamalarının çatı örgütü ISDA (International Swaps and Derivatives Association), Yunanistan'da CDS’lerin (Credit Default Swap) çalıştırılmasına karar verdi. ISDA'dan Cuma günü yapılan açıklamada, toplam çalışacak CDS miktarının 3,2 milyar euronun altında olacağı bildirildi.

Alman Maliye Bakanı, ISDA'nın CDS'ler hakkında vereceği kararın, yardım paketini etkilemeyeceğini belirtmişti.

emen13b.jpg

Yunanistan'ın özel sektör kreditörlerinin borç takasına katılımı yüzde 85.8 olurken, zorunlu katılım uygulamasının devreye sokulması ile birlikte, katılım oranının yüzde 95.7'ye çıktığı kaydedilmişti

Dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısının ardından Başkan Draghi'nin açıklamalarıyla sınırlı kâr satışları görürken, ECB, beklentilere paralel yaptığı 3 yıl vadeli fonlama operasyonlarının etkilerini izlemek için beklemede kalmayı tercih etti. Toplantıda büyüme beklentilerinin aşağı çekilmesi ve enflasyon beklentilerinin yukarı revize edilmesi piyasa öngörüleri dahilindeydi.
Kısa vadede yeni bir LTRO ihalesine yeşil ışık yakmayan Başkan'ın diğer taraftan LTRO ihalesinin piyasalara sağladığı yarara dikkat çekmesi ve şu anda ECB'nin mevduat mekanizmasına park edilen fonların reel ekonomiye döneceğine ilişkin olumlu mesajları piyasalarda olumlu algı yarattı.

FITCH, TAKASA ALDIRMADI
Uluslar arası derecelendirme Kuruluşu Fitch, Yunanistan'ın kredi notunu sınırlı temerrüte indirdi. Borç takasının ardından yapılan bu indirimle uzun vadeli not C den RD'ye (sınırlı temerrüt) çekildi. Diğer taraftan Moody's C olan uzun vadeli nota dokunmadı.
Avrupa piyasaları, Fed'in yeni bir parasal genişleme programı üzerinde çalıştığına yönelik haber akışı ve Yunanistan'a ilişkin iyimserliğin sürmesiyle değer kazandı. ECB ise geçen haftaki toplantısında beklendiği gibi faiz oranlarını değiştirmezken Başkan Draghi, uzun vadeli iki likidite ihalesinin ilk etkilerinin olumlu olduğuna dikkat çekerek, fiyat istikrarı üzerinde yukarı yönlü riskleri önleyici bütün imkânların kullanıma açık olduğunu ifade etti.
Öte yandan Yunanistan'ın özel sektör kreditörlerinin %85,80'i borç takası teklifini kabul ederken Avrupalı liderler ikinci kurtarma paketini de onayladılar.
Avrupa borsaları önümüzdeki günlerde borç krizi ile ilgili gelişmelere odaklanmaya devam edecektir.

emen13.jpg

AMERİKA RAPORU

Fed'in parasal gevşemenin üçüncü fazına (QE3) gideceği haberleriyle pozitif momentum yakalayan ABD endeksleri Yunanistan'a ilişkin iyimserlikle olumlu görünümünü korudu.
Veri tarafında ise haftalık işsizlik maaşı başvurularının 362 bin ile beklentilerin üzerinde açıklanması piyasalara sınırlı satış getirirken S&P 500 endeksi günü %0,98 artışla tamamladı. Hatırlanacağı üzere Fed Başkanı Ben Bernanke istihdamdaki artışın sürmesi için daha güçlü bir büyümenin gerektiğini vurgulamıştı. İstihdam rakamlarının QE3'e yönelik algıları etkileme potansiyeli olduğundan takip edilmesi gerekiyor. Avrupa borç krizinin tedirginliğiyle son ayların zirve seviyelerinden dönen ABD borsalarının seyri açısından ABD ekonomisine dair gidişatın yanı sıra Euro Bölgesi'ndeki gelişmeler de önem taşımaya devam ediyor.
ABD Başkanlık yarışı devam ediyor. Cumhuriyetçilerde Mitt Romney bir adım önde gidiyor. Obama'nın muhtemel rakibinin Mitt olması güçleniyor.
Diğer taraftan geçtiğimiz hafta açıklanan işsizlik verileri Obama'nın ekmeğine yağ sürdü. 250.000 amerikalı geçtiğimiz ay iş sahibi olmuş. Ekonomiye odaklanacak seçim yarışında Obama için önemli bir avantaj. ABD'nin işsizlik oranı 8.3 civarında dolaşıyor. Bu da 23.5 milyon amerikalının henüz işsiz olduğu anlamına geliyor.

TÜRKİYE RAPORU
Sanayideki yavaşlama tahminlerden hızlı

Dünya gazetesinin haberine göre; sanayi ocak ayında hayal kırıklığı yarattı. 2011 yılının tümünde %8.9 artan sanayi üretimi bu yılın ocak ayında geçen yılın sadece %1.5 ile son 24 ayın endüşük artışını kaydetti.Beklenti 3.3 olması idi. İmalat sanayiinde, geçen yılın aynı ayına göre sadece %0.4 oranında bir üretim artışı kaydedildi. Elektrik, gaz ve su sektörünün üretimi %9.6 artarken, madencilik üretimi %2.2 azaldı. Sanayi endeksi ocak ayında aralık ayına göre %15 geriledi.
2012 yılı için büyümenin yavaşlıyacağına ilişkin beklentilerin ilk verisi bu sanayi üretim rakamları oluyor. Bunlar ekonomide ciddi bir yavaşlamanın ilk ciddi işaretleri. Mevsim ve takvim etkisinden arındırıldığında bırakın büyümeyi 3.1 oranında gerileme olduğunu görüyoruz. Ocak verilerine bakarak hüküm vermek yanlış olsada bazı değişkenlerin habercisi olduğunu kabul etmek gerekir.

ISTANBUL BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ GYO KURACAK
Başkan Topbaş, tüm belediye gayrimenkullerini GYO çatısı altında toplayıp, halka açacaklarını söyledi. İstanbul'da tüm halka açık tuvaletleri Sağlık A.Ş. İşletecek. İGDAŞ ve İSPAR satılacak.

PİYASALAR
Avrupa borç krizi, makro veriler, artan petrol fiyatlarıvb. Birçok parametreyi takip eden küresel piyasaları en fazla etkileyen ECB'nin 21 Aralık ve 29 Şubat tarihindebölge bankaları aracılığı ile sağladığı bir trilyon Euro tutarındaki ucuz fonlama ve ABD Merkez Bankasının yeni bir tahvil alım programı konusunda verilen mesajlar oldu. Bu mesajlar risk iştahı üzerinde ister bono da olsun, ister hisse senedinde olsun çok belirleyici etkiler yaratıyor.

BORSA
Geçtiğimiz hafta alıcılı bir seyir vardı. Yunan krizinin hafiflemesi FED'in genişleyici para poliştikası sinyalleri alıcılı piyasayı etkiledi. Endeks 60.700 lere ulaştı. Perşembe gününü 59.673 den kapatan bileşik endeksi haftanın son gününde yatay bir seyir isledi ve haftayı 59.280'den kapattı.
Sakin seyreden ve içerde ve dışarda oldukça önemli gelişmeler yaşayan piyasalarda trendin bu haftadan itibaren azda olsa yukarı doğru seyrini bekliyoruz. Yakın vade de 63.000'leri yakalaması beklenen borsada yeterli itici güçü bulmak an meselesi.

FAİZLER
Geçtiğimiz hafta olumlu gelişmeler ışığında risk iştahının olduğu bir giriş haftası yaşandı. Bu haftada alım yönlü bir hafta göreceğiz. Faizler 9.15-9.20 seviyelerinde.

DOLAR
Hafta içi tedirgin bir seyir izleyen dolar, olumlu gelişmelerin arkasından haftayı 1.7874 den kapattı. Euro 2.3460'ı gösterirken $/€ paritesi 1.3123 oldu. Kısa vade de 1.80'lerin görülmeyeceğini söyleyebiliriz.

ÇİN'DE NELER OLUYOR?
Gerçekten küresel ekonominin büyüme lokomotifi Çin'in yatırım çılgınlığı sona mı eriyor ? Pekin Üniversitesi Profesörlerinden Yao Yang'ın Çin'i bekleyen riskleri analiz ettiği makalesinde, hükümetin ekonomideki eğemenliğinin ekonomik büyümenin önündeki en büyük engeli oluşturduğunu ifade ediyor. Hükümetin eğenliği ile birlikte gelir eşitsizliği ve insan sermayesinin ikiye bölünmesi Çin ekonomisindeki yavaşlamanın en büyük nedenleri.
Ülkenin bugünkü tablosunun 1997 Asya Finans Krizi öncesindeki döneme benzediği ve büyümenin izleyen yıllarda düşeceği tezini savunan Yang'a göre;”orta vadede çözüm arayan Çin'de, hükümetin öncelikli olarak ekonomideki baskın rolunun yarattığı sorunlarla yüzleşmesi gerekiyor.
İnsan sermayesinin ikiye bölünmesine gelince; Çin'de eğitime verilen önem giderek artsada eğitime ulaşım sosyal ve cografi açıdan ciddi bir ayrım gösteriyor. Şehirler bu konuda mesafe alırken, kırsal kesim çocuklarının eğitim kalitesi geriliyor.Bunun nedeni iyi ögretmenler şehirleri tercih ediyor.
Önümüzdeki haftalarda Çin'i konuşmaya devam edeceğiz.

Esenlikle Kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır) 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.