• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 17 °C

Yunan turistte % 20 artış

Yunan turistte % 20 artış
2008 yılı sonuna kadar Yunanistan'dan Türkiye'ye gelecek olan turistlerin sayısının 500 bini geçeceği ve 2009 yılında yüzde 20 artış beklendiği bildirildi.

SELANİK- TUROB, 30 Ekim ile 2 Kasım tarihleri arasında, Yunanistan Selanik 24.Philoxenia Turizm Fuarı"na katıldı. Tur operatörleri ile görüşmelerde 2008 yılı sonuna kadar Yunanistan'dan Türkiye'ye gelecek olan turistlerin sayısının 500 bini geçeceği ve 2009 yılında yüzde 20 artış beklendiği bildirildi.
Fuar sırasında standı ziyaret edenlere, İstanbul Hotels Flyer, İstanbul Guide, İstanbul CD, İstanbul Map, Yürüyüş yolları haritası, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Broşürleri, katılımcı otellerin sağladığı promosyonlar, İstanbul Posterleri, İstanbul Tişörtleri, Hotel & Travel Guide + CD"ler dağıtıldı. Fuarda, 11 bin 400 metrekarelik alanda, 820 stand yer aldı. 26 ülkenin katıldığı fuarı, yaklaşık 45 bin kişi ziyaret etti.   TUROB - Selanik Philoxenia 2008 Turizm Fuarı Sonuç Raporu
Philoxenia turizm fuarı
24.Philoxenia turizm fuarı Yunanistan'ın Selanik şehrinde 30 Ekim - 2 Kasım 2008 tarihleri arasında yapıldı. Ülkede yapılan en önemli turizm fuarı olarak kabul edilen Philoxenia Turizm Fuarı'na, yaklaşık 11bin 400 metrekare kapalı alanda katılan, 820 firmadan,120 tanesi, Yunanistan dışındaki ülkelerden katılmıştır. Fuar idaresinin özel organizasyonu ile ABD, Avusturya, İtalya başta olmak üzere 15 ülkeden 90 "Hosted Buyer" fuar katılımcıları ile görüşmelerde bulunmuş, program turizm profesyonellerince yararlı ve başarılı bulunmuştur.

Türkiye standı
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sofya Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nin organizasyonu ile hazırlanan yaklaşık 120 metrekare büyüklüğündeki Türkiye standı, ziyaretçiler ve profesyonel katılımcılar tarafından gerek görsel bütünlüğü, gerekse fonksiyonel olması nedeniyle çok başarılı bulundu. Stant katılımının destinasyon ve bireysel katılım esas alınarak sağlandığı gözlemlenmiştir.

TUROB standı
Fuarda, yer alan yaklaşık 40 metrekare büyüklüğündeki TUROB standında, 'İstanbul destinasyonu' esas alınarak tanıtım yapılmıştır. Fuara, TUROB organizasyonu ile 30 otel katılmıştır. Stant içerisinde oluşturulan "Mısır Çarşısı" ziyaretçiler tarafından ilgi ile karşılanmıştır. Stant alanında düzenlenen etkinlikler ve TUROB tarafından hazırlanan "Türkiye-Yunanistan turizmde işbirliği" konulu basın bülteni birçok yazılı ve görsel medyada yer almıştır.

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu
TUROB'un organizasyonu ile fuara katılmak üzere Selanik'e gelen ve aralarında Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul İl Özel İdaresi, 2010 Avrupa Kültür Başkenti temsilcilerinin de yer aldığı heyet, 29 Ekim 2008 tarihinde Selanik Başkonsolosluğunda düzenlenen "Cumhuriyet Bayramı" resepsiyonuna katılmıştır.

Fuarda düzenlenen etkinlikler
Fuardan Birliğimiz ve üyelerimizin beklentilerini karşılamak, standımıza olan ilgiyi artırmak amacı ile bir dizi etkinlikler yapılmıştır. Fuar süresince, her gün 2 kez folklor, 2 kez sema gösterisi yapılmış, etkinlikleri çok sayıda ziyaretçi takip etmiştir. Bir başka etkinlikte ise; TUROB organizasyonu ile fuara katılan oteller tarafından sağlanan ücretsiz konaklamaların talihlilerini belirlemek üzere, fuarın 2,3 ve 4. günlerinde çekilişler yapılmış, söz konusu çekilişleri çok sayıda ziyaretçi takip etmiştir.

Kokteyl ve plaket töreni
Fuarın birinci günü, fuar alanında Kültür ve Turizm Bakanlığı (Sofya Kültür ve Tanıtma Müşavirliği), T.C.Selanik Başkonsolosluğu katkı ve desteği, TUROB'un organizasyonuyla verilen kokteyle başta T.C. Selanik Başkonsolosu Hakan Abacı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel, Sofya Kültür ve Tanıtma Müşaviri Gülay Aslan, İstanbul İl Özel İdaresi Satın alma Daire Başkanı Fahrettin Eriş ve Daire Başkanı Hasan Özkan, TUROB Fuarlar ve Tanıtım Başkanı Müberra Eresin, TUROB Genel Koordinatörü Kasım Zoto, TUROB Yönetim Kurulu Üyesi Eşref Yıldırım, Yunanistan Turizm Bakanı Aris Spiliotopoulos, Selanik Valisi Panagiotis Psomiadis, Yunanistan Seyahat Acenteleri Birliği (HATTA) Başkanı Argyro Phili olmak üzere TUROB üyeleri, sektör temsilcileri, tur operatörleri ile seyahat acenteleri ve basın mensuplarının da aralarında olduğu yaklaşık 350 kişi katıldı.
Kokteyl sırasında Kuzey Yunanistan'dan ülkemize en çok turist getiren 10 seyahat acentesine birer teşekkür plaketi verilmesi büyük memnuniyetle karşılandı.

Plaket alan acente ve tur operatörleri: (alfabetik sırayla)

Athos Hellas Travel
Diesel Travel
Dion Travel
Excellent Travel Services
Papadopoulos
Rodopi Tours
Silver Star Holidays
Sismanidis Travel
Voya Travel
Zorpidis Travel

Kokteylde Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel, Yunanistan Turizm Bakanı Aris Spiliotopoulos'a bir plaket ve çeşitli hediyeler sundu. İstanbul standında, incelemelerde bulunan Yunan Bakan'a, İstanbul ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti konularında bilgiler sunularak çeşitli ikramlar yapıldı ve İstanbul tişörtü hediye edildi.

Yunanistan
Toplam 11,5 milyon nüfusu ile Yunanistan, Avrupa kıtasının en önemli turizm destinasyonları arasında yer almaktadır. 2007 istatistiklerine göre;

Konaklama Kapasitesi
Tesis Sayısı Yatak sayısı
Yunanistan : 9.531 790.956
Selanik : 135 17.842

Yunanistan'da, konaklama sektöründe ağırlık düşük ve orta sınıflı konaklama tesislerinden oluşmakla, 4 ve 5 yıldızlı tesislerin tüm tesisler içerisindeki oranı yüzde 35,9'dur. 2007 yılında, otellerde yapılan gecelemelerin yüzde 75,5'i yurt dışından gelenlerden oluşmaktadır.

Turist sayısı
Taşıt Araçlarına göre
Hava 12.001.222
Kara 4.354.879
Deniz 1.066.359
Tren 95.331
TOPLAM 17.517.791

Yunanistan'a gelen her 10 turistten altısı mass turizm amacı ile gelmektedir.

En çok turist gönderenler:
İngiltere 2,6 Milyon
Almanya 2,2 Milyon
Bulgaristan 1,1 Milyon
İtalya 1,1 Milyon

2007 yılında 99 bin 243 vatandaşımız turist olarak Yunanistan'a gitmiştir.

Yunanistan'dan ülkemize gelen turist sayısı:

Yıl Gelen Turist Sayısı
2005 584.840
2006 413.162
2007 447.950
2008* 434,143 * 01.10.2008 tarihine kadar.

Yunanistan'ın yıllık turizm geliri 11- 13 milyar dolar arasında

Turizmden yılda 11-13 milyar dolar gelir sağlayan Yunanistan'da turizmin istihdam içindeki payı yaklaşık yüzde 11 (UNWTO verileri).Yunanistan ağırlıklı olarak Avrupa'dan turist alıyor ( yüzde 93,5) ve ülkeyi ziyaret eden turistlerin yüzde 89'u Mayıs-Eylül döneminde tatillerini yapıyorlar.

Bu durum doğal olarak yıllık ortalama doluluk oranlarını aşağı çekmektedir. 2007 yılında otellerde ortalama doluluk oranı yüzde 61,5 olarak gerçekleşmiştir. Yunanistan'dan yurt dışı çıkışlarda Türkiye 8-10 yıl önce sıralamada dahi yokken, 2007 itibari ile Türkiye; İtalya ve Fransa'dan sonra üçüncü durumdadır. Yunanistan'dan ülkemize gelen turistler genel olarak; dini ve akraba ziyareti, alışveriş ve tatil amacıyla gelmektedir. Son zamanlarda turizm hareketlerinde İstanbul en çok ziyaret edilen destinasyon olup, pazarda özellikle Kapadokya ve Karadeniz bölgesine yoğun ilgi duyulduğu gözlemlenmektedir. Yılsonuna kadar, 550 bine ulaşacağı tahmin edilen Yunanlı turist sayısının ülkenin toplam nüfusunun 11,5 milyon olduğu göz önüne alındığında önemi bir kez daha anlaşılacaktır.

SONUÇ: Philoxenia turizm fuarı, kamu ve özel sektör işbirliği ile büyük başarıların yakalanacağı gerçeğini gözler önüne seren ve son dönemlerde yapılan en başarılı fuarlar arasında yer almıştır.

Tur operatörleri ile görüşmelerde, 2008 yılının sonuna kadar toplam turist sayısının 500.000'i geçeceği, 2009 yılında ise % 20 artış beklendiği dile getirilmiştir.

Özellikle fuarın birinci günü yapılan resepsiyon ile fuarın iki, üç ve dördüncü günleri yapılan çekilişlere ve fuar alanında her gün yapılan folklor ve sema gösterilerine duyulan büyük ilgi ve katılım fuara katılan tüm heyetimizi sevindirdi. Bu organizasyonlar ile standımızı ziyaret etmesini arzuladığımız seyahat acentesi ve tur operatörlerinin sahip veya genel müdür seviyesindeki katılımları, hedeflerimiz açısından son derece faydalı olmuştur.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ile Sofya Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nin fuardaki organizasyonu başından sonuna tüm ayrıntılarına kadar sahiplenmeleri turizmcilere büyük sevinç yaşattı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.