• BIST 99.523
  • Altın 237,833
  • Dolar 5,6035
  • Euro 6,3408
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 12 °C

Yönetmelikle kıyılar imara açılıyor

Yönetmelikle kıyılar imara açılıyor
yı yönetmeliğindeki değişiklikle kıyı şeritlerinin imara açılacağı, yat limanlarına otel, balıkçı barınaklarına ise binalar yapılacağı belirtiliyor.

İSTANBUL- Kıyı yönetmeliğindeki değişiklikle kıyı şeritlerinin imara açılacağı, yat limanlarına otel, balıkçı barınaklarına ise binalar yapılacağı belirtiliyor.
AK Parti hükümetinin kıyı yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle kıyı şeritlerinin imara açılacağı, yat limanlarına otel, balıkçı barınaklarına ise binalar yapılacağı, kıyılardaki onay yetkisinin de artık belediye ve valiliklerde değil Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda olacağı belirtiliyor. Cumhuriyet gazetesi yazarı Oktay Ekinci “Kıyılarda İmar Oyunu” başlıklı haberinde, yeni yönetmelikte kıyıda yapılaşmanın önünün açıldığını yazdı.
Cumhuriyet gazetesinde yer alan haber şöyle:
Kamuoyu ardı ardına gündeme gelen "süreç"lerle ilgilenirken, ülke zenginliklerinin yağmaya açılması sürecindeki "yeni yasal düzenlemeler" de sessiz sedasız yürürlüğe giriyor. Bunlardan sonuncusu 2 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Kıyı Yönetmeliğinde Değişiklik" yönetmeliğidir.
Düzenlemenin özellikle 4. maddedeki "tanımlar" bölümünde yapılan değişiklikler özetle şöyle: Kıyı şeridi imara açılıyor: Kıyı hukukumuzda, toplumun bu alanlardan özgürce yararlanabilmesi için "sahil şeridi" tanımı özel önem taşıyor. Bu şeridin sınırlan daha önce "doğal eşiklerle" belirlenirken, yeni yönetmelikte "uygulama imar planı" ile saptanacağı hükme bağlanıyor. Böylece en hassas alanda "yapılaşma"ya da olanak sağlanıyor.
'Tersanelerde yapılaşma: önceki yönetmelikte, kapasitelerine göre tekne boyutlarına getirilen sınırlamalar kaldırılarak, "her cins ve boyutlarda gemi ve su araçlarının inşası"na izin veriliyor. Buna bağlı olarak da "teknik ve hizmet binaları"nın kıyıda yer alabileceği vurgulanıyor. Yat limanında Otel: Aynı yaklaşımla "yat limanları"nda daha önce belirlenmiş zorunlu hizmet yapısı olanaklarına ek olarak "konaklama" tesisleri de yapılabilecek. Böylece "denize sıfır" denebilecek konumda ayrıcalıklı otellere ve yine yat limanıyla iç içe "turizm" tesislerine açıkça olanak sağlanıyor.
Balıkçı barınağında dükkân: Benzer durum "balıkçı barınağı" için de geçerli. Bu alanlardaki balıkçı teknelerine hizmet verecek kadar bağlama, su, elektik ve ağ kurutma sahası ile çekek yerlerine ek olarak, 2 katlı yönetim ve satış binalarının da yapılabilmesi mümkün olacak.
'Asfalt ve beton' çekek yerleri: Yönetmelikteki "çekek yeri" tanımında da balıkçı tekneleri, küçük tonajlı tekneler veya yatların bakım ' ve onarımlarının yapılması için karaya alınmalarına imkân sağlayacak donanımlarla yetinilirken, yeni yönetmelikte bunların toprak zeminde değil, "katı sıcak asfalt veya betonlanmış" meyilli alanla da düzenlenebileceği belirtiliyor.
Kıyı kenar onayı: Denizin ve karanın hukuken ortak sınırını gösteren "kıyı kenar çizgisi" için de önceki yönetmelikte onay kurumları olan belediye ve valiliklerin yerini artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aldı. Yeni yönetmelik, bakanlıkça onaylanan kıyı kenar çizgilerine yapılacak itirazların da bakanlıkça sonuçlandırılacağını düzenliyor...
Kıyı yönetmeliğindeki bütün bu yeni hükümler, "kıyıların kamu yararına ve topluma açık kullanımı" için zaten yetersiz olan hükümleri "kıyıyı koruma"ya yönelik değil, yapılaşma olanaklarının daha da artırılması doğrultusunda değiştiriyor. Bu konudaki en önemli kurallar olan "denize yaklaşma mesafeleri"ne kesinlikle uyulmasını sağlayacak hiçbir yeni düzenlemeye yer verilmemiş olması ise yönetmelik değişikliğinin öncelikle "rant amaçlı" olduğuna dair yeterli fikri veriyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.