• BIST 96.817
  • Altın 222,145
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -4 °C

Yıldırım: Ticaret ulaşım ayrılmaz

Yıldırım: Ticaret ulaşım ayrılmaz
Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ticaret ve ulaşımın bir birinden ayrılamayacak iki sektör olduğunu söyledi.

BERLİN - Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ticaret ve ulaşımın bir birinden ayrılamayacak iki sektör olduğunu söyledi.  Bakan Yıldırım, 26-29 Mayıs arasında Almanya'nın Leipzig kentinde düzenlenecek ve Türkiye'nin bu yıl dönem başkanlığını üstlendiği Uluslararası Taşımacılık Forumunun (ITF) tanıtımını yapmak amacıyla bugün başkent Berlin'de Almanya Ulaştırma Bakanı Wolfgang Tiefensee ve ITF Genel Sekreteri Jack Short ile birlikte basın toplantısı düzenledi.
Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, teknoloji ve iletişim alanında son 30 yılda meydana gelen baş döndürücü gelişmelerin küreselleşme denilen olguyu da beraberinde getirdiğini belirterek, "Dünya ekonomisinin süratle büyümesi, pazarların entegrasyonunu zorunlu hale getirmiş, uluslararası kuruluş ve platformların önayak olmasıyla da ülkeler, malların, hizmetlerin, sermayelerin serbest dolaşımına yönelik politikaları uygulamaya başlamıştır" dedi.
Bu bağlamda ulaştırma alanında da çok farklı ve önemli gelişmelerin meydana geldiğine işaret eden Yıldırım şöyle konuştu:
"Ülkeler bu yönde yatırım harcamaları yaparken, ulaşım politikaları artık kendi dinamikleriyle değil, gittikçe artan oranda uluslararası platformlarda oluşan genel öngörüler doğrultusunda şekillenmektedir. Bu süreçte ekonominin içinde artış gösteren dış ekonomi payıyla doğru orantılı olarak ulaşım politikaları da ağırlığını artırmaktadır. Zira ticaret ve ulaşım et ve tırnak gibidir. Ticarette bir daralma olduğu zaman, bunun yansımaları hemen ulaşımda kendini göstermektedir. Ticarette küresel anlamda bir gelişme, artış olduğunda hemen burada da ulaşım imkanlarının artması, büyümesi gündeme gelmektedir."
Küreselleşmede ülkelerin artık kendi kendine yeter hale gelmekten çıkarak birbirine ihtiyaç duyar hale geldiğini ifade eden Yıldırım, "Bu dönemde başlayan küresel mali bir kriz herkesi dolaylı olarak etkilemektedir. Çünkü küresel mali krizde piyasalardaki güven kayboluyor, buna bağlı olarak alışveriş duruyor, alışveriş durunca beraberinde taşımacılık da duruyor. Bu nedenle bu yıl yapılacak olan ITF toplantısının önemi daha da artmış oluyor" ifadesini kullandı

KRİZ ELE ALINACAK-
Krizi ele almak ve krize karşı ne gibi önlemler alınabileceğini görüşmek amacıyla 50'den fazla bakan ve bakan yardımcısı ile ulaşım sektörünün belli başlı temsilcilerinin ve sivil toplum temsilcilerinin bir araya geleceğini kaydeden Yıldırım şunları söyledi:
"Ekonominin nasıl bir Davos'u varsa ulaştırmanın da bir Leipzig'i olacak. Bu konular ele alınacak, her yönüyle tartışılacak. Bu anlamda küresel krize çare üretmeye çalışan devletler için bir anlamda yol gösteren önemli mesajlar burada ortaya çıkacaktır. Küresel krizin çaresi, talep sorunu olmayan alanlarda yatırımı artırmaktır. Talep sorunu olmayan alan ne demek, yaptığınızı satamıyorsanız, stok
maliyetleriniz büyük olursa, o halde yol yapın, demir yolu yapın, liman yapın, hava alanı yapın ki hem piyasayı canlandıralım, hem de iş alanı oluşturalım işsizliği önlemek için. İşte ulaşımın böyle bir görevi var. Krizde de imdada yetişen ulaşım sektörüdür."
Bu nedenle Leipzig'te düzenlenecek toplantının temasının da bu yıl
"Küresel ekonomide ulaşım-Fırsatlar sorunlar" olduğunu belirten Yıldırım şunları
kaydetti:
"Bu tema, tam da günümüz şartlarına uygundur. Bu nedenle bu toplantının bu yıl, çok daha ilginç, çok daha heyecanlı ve çok daha yoğun katılımlı olacağını düşünüyoruz. Artık sürekli toplantı yeri Leipzig olacak. Dönem başkanları her yıl değişecek. Şüphesiz bu toplantıda konuşulacak konular çok önemli. Bunun ötesinde bu toplantı, sadece 26-29 Mayıs tarihlerinde yapılacak bir toplantı değil. Bir yıldan bu yana ITF genel sekreterliği, Almanya Ulaştırma Bakanlığı ve Leipzig belediyesiyle örnek çalışma yürüttük ve program en iyi şekilde organize olmuş durumdadır."
Toplantıda çok önemli konulara değineceklerini ifade eden Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:
"Sadece ulaştırma altyapısının geliştirilmesi değil, son yıllarda gittikçe artan ve önemli hale gelen lojistik sektörü, ulaşım sistemleri arasındaki entegrasyonun geliştirilmesi, ulaşım türleri arasındaki dengenin sağlanması, ayırca ikili ve çoklu taşımalarda ulaşımın serbestleştirilmesi, dolayı ve doğrudan engellerin ortadan kaldırılması,ulaşımda çevre duyarlılığının Kyoto protokolüne paralel olarak gelecek yıllarda hedeflerinin ortaya konulması, ayrıca ulaşımın tek başına bir ticaret olmadığı, ticaretin geliştirilmesi için bir araç olduğu olgusu olabildiğince işlenecek. Bu konuda ülkelerin sınır
geçişlerinde aynı anlayışı sağlamaları geniş bir şekilde ele alınacak. Sonuçta dünyamız daha dengeli büyüyen, kalkınmış ve kalkınmakta olan ülkeler arasındaki farkların süre içinde daha da azaltılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi yönünde ortak bir anlayışın belirlenmesi bu zirvenin ana temalarından bir tanesi olacaktır."
Amaçlarının mali küresel krizi fırsata dönüştürmek olduğunu kaydeden Yıldırım, ITF'nin, bu misyonda en önemli görevi üstlendiğini, 56 yıllık deneyimi ve yeni yapısıyla sektörün içinde bulunduğu durumdan güçlenerek çıkmasında çözüm yollarını ortaya koyabilecek yegane işbirliği platformu olduğunu söyledi.
Burada bildirilecek görüşlerin ve siyaset ile ekonominin bir araya gelerek sektörün sorunlarıyla ilgili çözüm önerilerinin ortaya konulmasının politikacılara büyük fayda sağlayacağını belirten Yıldırım, "Bu nedenle toplantının önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. ITF'nin, üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceğine, çok önemli bir açılım sağlayacağına inanıyoruz" dedi.
Yıldırım, toplantı öncesindeki sıkı işbirliğinden dolayı Tiefensee ve Short'a da teşekkür etti.

TIEFENSEE VE SHORT-
Tiefensee de konuşmasında, çok zor bir dönemde bir araya geldiklerini belirterek, ulaştırmada ekonomik büyümeyi nasıl sürdürebileceklerini, krizin olumsuz etkilerini nasıl en aza indirebileceklerini ITF'de analiz edeceklerini, bu açıdan ITF'nin çok uygun bir platform oluşturduğunu söyledi.
ITF'ye katılan bakanlardan açık pazarlara "evet" demelerini beklediğini ifade eden Tiefensee, toplantının sorunların çözümü yönünde önemli bir sinyal vereceğine inandığını kaydetti.
Almanya'nın Türkiye'ye vize uygulamasında kolaylık getirmeyi düşünüp düşünmediği şeklindeki bir soru üzerine de Tiefensee, bu konuda uygun çözüm bulunması için Türkiye'yle sıkı bir müzakere süreci içinde olduklarını belirterek, bu müzakereleri Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin yürüttüğünü, bu nedenle bu konuda daha fazla bir şey söyleyemeyeceğini belirtti.
Short da konuşmasında, ITF toplantısıyla ilgili bilgi vererek, yaklaşık
30 bakanın katılacağı toplantıda ekonomik kriz nedeniyle olumsuz yönde etkilenen ulaştırma sektöründeki sorunların çözümü için ne gibi tedbirlerin alınabileceğinin görüşüleceğini söyledi.
Önemli konuların ele alınacağını ve ağırlıklı olarak ekonomik krizin etkilerinin görüşüleceğini ifade eden Short, bugüne kadar yurt dışında hiç böyle bir toplantıya katılmamış olan ABD'nin yeni ulaştırma bakanının da toplantıya katılacağını kaydetti.

-"BIKMADAN YILMADAN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"-
Bakan Yıldırım, AB ülkelerindeki vize uygulamasıyla ilgili bir soruya karşılık şunları söyledi:
"Türkiye Ortaklık Anlaşmasının imzalanmasından anladığımız ve AB'nin de anlaması gereken tam üyelik yönünde önemli bir adımın atılmış olmasıdır. Yani AB için Türkiye'ye her türlü serbestliğin sağlanması, buna karşılık Türkiye'den AB ülkelerine her türlü kolaylığın sağlanmasını bekledik. Ancak uygulama başlayınca durumun böyle olmadığını ve sürekli bir şekilde Türkiye'nin önüne çeşitli
kısıtlamaların getirildiğini gördük. Bu yapılan anlaşmanın ruhuna uygun bir şey değil. Her şeyden önce Avrupa Mahkemesi tarafından alınan karar da gösterdi ki, bu yönde bazı AB ülkelerinin uygulamaları anlaşmalara uymuyor. Bu bağlamda yaptığımız taahhütlere sadık kalınması yönünde ilgili ülkelerle mücadelemiz sürecek. Eğer bir ortaklık kuracaksak bu ortaklık eşit şartlarla ve eşit düzeyde gerçekleştirilmesi gerekir. Biz buna inanıyoruz. Bu bakımdan bu günlerde sadece
Sırbistan'la değil, Bulgaristan'la, belki önümüzdeki günlerde başka güzergah ülkelerle de benzer sorunlar yaşayacağız. Ancak bunların hepsiyle de bıkmadan, yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz.Eğer biz karar verdiysek, küreselleşme olgusu sınırları ortadan kaldıracaksa, ülkelerle daha fazla ticari, turistik ve kültürel ilişkiler içinde bulunulacaksa engellerin, sınırların, bariyerlerin ortadan kaldırılması gerekir."
Tatile gidecek vatandaşlara da erkenden hazırlıklarını tamamlamaları tavsiyesinde bulunan Yıldırım şöyle konuştu:
"Kara yoluyla gidecek vatandaşların mümkün mertebe hazırlıklarını erken yapmaları, geçiş ülkelerinde herhangi bir tatsız olay yaşamamaları bakımından önemlidir. Böyle bir olay yaşadıkları takdirde bizleri en erken zamanda haberdar etmeleri, bizim etkin sonuç almamızı sağlayacaktır. İyileşme olmasına rağmen, kara yolu ulaşımında hala sorunlar yaşanmakta. Hava yolu ve deniz yolu ulaşımında bir sorun yok."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.