• BIST 96.861
  • Altın 238,329
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 5 °C

Yıldırım: Demiryolları özelleşiyor

Yıldırım: Demiryolları özelleşiyor
turkiyeturizm.com - Bakan Yıldırım, "Yeni Demiryolları kanun tasarısı TBMM'ye sevk edildi. Demiryollarını artık özel şirketlerin de kullanımına açıyoruz.

İSTANBUL - Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, " (Demiryollarının özel sektöre açılması) Bu kanunun getirdiği şu. Demiryollarını artık özel şirketlerin de kullanımına açıyoruz " dedi. .
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Eurasia Rail - Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler ve Lojistik Fuarının açılışına katıldı. Bakan Yıldırım açılışın ardından gazetecilerin TCDD'nin özelleştirilmesi ve 3. köprünün yapımı sırasında ağaç kesilip kesilmeyeceği konularıyla ilgili sorularını yanıtladı.

" DEMİRYOLLARINI ARTIK ÖZEL ŞİRKETLERİN KULLANIMINA AÇIYORUZ "

Bakan Yıldırım, "Dün itibariyle yeni Demiryolları kanun tasarısı TBMM'ye sevk edildi. Bu kanun ne getiriyor, bu kanunun getirdiği şu; Demiryollarını artık özel şirketlerin de kullanımına açıyoruz. Şimdiye kadar demiryolları sadece Devlet Demiryolları tarafından yolcu ve yük taşımacılığı için kullanılabiliyordu. Aynen havaalanlarında olduğu gibi artık alt yapıyı herkes kullanabilecek, demiryolları işletmeye devam edecek. Demiryollarının yanı sıra belirli güzergahlarda yük taşımacılığı, yolcu taşımacılığı yapmak isteyenler de bakanlığımız Demiryolları Düzenleme Genel Müdürlüğünün vereceği izinler çerçevesinde işletmecilik yapabilecekler. En önemli getirdiği yenilik budur " dedi.
Örnek güzergahtan da bahseden Bakan Yıldırım, " Diyelim ki Kayseri'den Samsun'a taşımacılık yapılacak. Sivas'tan Samsun'a maden cevheri taşımacılığı yapılacak veya bir başka ürün taşınacak. Bu taşımayı şu anda Devlet Demiryolları yapabiliyor başkası yapamıyor. Karayollarında nasıl yolu biz yapıyoruz herkes taşımacılık yapabiliyor. Burada da aynı olacak. Yol ücreti vermek suretiyle trenini vagonunu lokomotifini kendi temin edecek ve taşımacılığını gerçekleştirecek. Havayolunda da aynı havaalanlarını biz yapıyoruz ama herkes belirli bir düzen içinde kullanabiliyor. Bunun adı serbestleşmedir, demiryollarında serbestleşmedir. Talep var. Ama bu konuda yasal imkan olmadığı için bugüne kadar bu taleplere karşılık verilemedi " diye konuştu.

"FİYATLAR MAKUL HALE GELECEK"

Düzenlemeyle demiryollarının iki bölüme ayrılacağını vurgulayan Yıldırım, " Demiryolları iki bölüme ayrılıyor. Bir tanesi bildiğimiz Devlet Demiryolları olarak kalıyor işletmecilikle görev alacak. Diğeri de normal üst yapı işletmecisi. Yani yolcu ve yük taşımacılığı yapacak şirket haline dönüştürülüyor. Burada altını çizmemiz gereken unsur şu, demiryollarının sinyalizasyonu elektrifikasyonu demiryollarında yani devletin elinde kalmaya devam ediyor. Havayollarında ne olduysa aynı şeylerin demiryollarında olacağını düşünebilirsiniz. Hem fiyatlar makul hale gelecek hem demiryollarını daha etkin kullanacağız hem de yolcu taşımacılığında da demiryollarının payı artmış olacak " dedi.

"HERKES YERLİ FİRMA OLMAK ZORUNDA"

Bakan Binali Yıldırım yerli ya da yabancı firma ayrımı olup olmayacağı sorusuna da yanıt verdi. Yıldırım, " Herkes yerli firma olmak zorunda. Türkiye'de taşımacılık yapabilmesi için mutlaka Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş Türk firması olmak zorundadır. Yurt dışından gelmesi hiç önemli değil. Ortak olabilir ama şirket Türk olmak durumundadır. Transit geçişler ayrıdır. O buna dahil değil " dedi.

"ORMANA YOL YAPILMAZ DİYE BİRŞEY YOK "

3. köprü güzergahında 1 milyon ağaç kesileceği iddialarına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Bakan Yıldırım, şunları söyledi:
"Afaki konuşmalarla büyük projelerde soru işaretleri oluşturmayalım. 3. köprü ve Kuzey Marmara otoyolu Türkiye ve İstanbul için hayati öneme sahip. Projede çevrenin korunması için her türlü tedbir düşünülmüştür. Uygulamada da buna azami dikkat gösterilecektir. Ormana yol yapılmaz diye bir şey yok. Ormanlara bakın yangınla mücadele amacıyla adeta insanın saçını sıfır numara tıraş eder gibi yol açıldığını görürsünüz. Orada ağaçlar yok muydu? Vardı. Ormanı kurtarmak için belirli sayıda ağacı kesmek en mantıklı yol. Kesilecek ağaçların kat kat fazlası dikilmiş olacak, rehabilite edilecek. Bu konuda endişeye mahal yoktur. Her türlü tedbir alınmıştır. Uygulamada da buna azami dikkat edilecektir. Kafa karıştıracak haberlere İstanbullular'ın itibar etmemelerini istirham ediyorum. Bu projenin gecikmeye mahal vermeden tamamlanması hem bizim hem de 14 milyon İstanbullunun ortak arzusudur."
Bakan Binali Yıldırım, Boğaziçi köprüsündeki tadilat sırasında nasıl bir uygulama yapılacağı sorusuna ise, "Bununla ilgili çalışmalarımızı bitirmek üzereyiz. Kapsamlı bir şekilde kamuoyuna takvimi nasıl yapılacağını düzenlemeleren ne olacağını önceden bildireceğiz. Hiçkimse endişe etmesin. Tedbiri aldık " yanıtını verdi.

ŞARTLAR NASIL OLACAK?
Hükümet tarafından hazırlanan yasa tasarısı, demiryollarını özel sektöre açıyor. Demiryolları devletin malı olarak kalmaya devam edecek ancak havayollarında olduğu gibi özel şirketler hizmet verecek.
Hükümetin Meclis'e sunduğu yasa tasarısıyla demiryolu ağları devletin malı olarak kalacak ancak Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) yolcu taşıma tekeli sona erecek. Devlet Demiryolları trafiği yönetecek ve altyapıyı idare edecek.
Ulaştırma Bakanlığı'nın lisans verdiği özel firmalar kendi tren hatlarını işletebilecekler. Firmalar isterlerse kendilerine ait demiryolu altyapısı da inşa edebilecekler.
Düzenleme Demiryolu Taşımacılık Anonim Şirketi adlı yeni bir yapı oluşturulmasını da öngörüyor.
TCDD'nin hızlı tren ve diğer demiryolu altyapısının yenilenmesi ve iyileştirilmesi yatırımları yine bakanlık bütçesinden karşılanacak.
Devlet Demiryolları'ndaki görevli personel ise emekliliğe teşvik edilecek. Bunun için personele yüzde 40'a varan oranda fazla emekli ikramiyesi ödemesi yapılacak.
Tasarının bu yasama döneminde yasalaşması bekleniyor.

ntv
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.