• BIST 97.955
  • Altın 218,307
  • Dolar 5,3310
  • Euro 6,0607
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C

Yılbaşı otellere umut oldu

Yılbaşı otellere umut oldu
Tatilcilerin harcamalarında kısıntı nedeniyle 9 günlük Kurban Bayramı'ndan umduğunu bulamayan turizm sektörü yılbaşına odaklandı.

İSTANBUL- Dünyayı sarsan küresel finans krizine geçici çare bayram ve yılbaşı oldu. Bayramla canlanan tüketim, özellikle alışveriş merkezlerini sevindirdi. Ancak ekonomideki yavaşlama ve tatilcilerin harcamalarında kısıntıya yönelmesi nedeniyle 9 günlük Kurban Bayramı'ndan umduğunu bulamayan turizm sektörü ise yılbaşına odaklandı. Antalya'dan Uludağ'a bayram programını iptal eden birçok otel, yılbaşında özel etkinliklerle tatilcileri çekmeye çalışıyor. Kriz nedeniyle özellikle yılın son çeyreğinde yoğun bir tartışmanın içine giren alışveriş merkezleri ise satışları hareketlendirmek için devreye soktukları indirim kampanyalarıyla ciro rekorları kırmaya başladı.

Kriz nedeniyle tatil planı yapan kişi sayısının azaldığını belirten Club İremtur'un sahibi Sadettin Ulubay, geçen sene yılbaşında 80 bin kişinin yurtdışında tatil yaptığını, bu yılbaşında ise kriz ve dövizdeki yükseliş nedeniyle bu rakamın 55 bine düşmesini beklediklerini söylüyor. Ulubay, "Yurtiçinde ise yıla 35 bin kişinin kayak merkezlerinde, 25 bin kişinin ise güney sahillerinde girmesini bekliyoruz" diyor.

Kayak merkezleri umutlu

Kayak merkezlerinin krizi ise kar yağışının yetersiz kalması oldu. Bayramda yurt genelinde kar yağışının olmaması nedeniyle program yapamayan kayak merkezleri, yılbaşından umutlu. Uludağ'da bulunan Alkoçlar Otel'in Pazarlama ve Satış Yöneticisi Emrah Uçar, "Ekonomik krizler bizi etkilemiyor. Tek krizimiz kar yağmaması. Bu hafta kar yağışı bekliyoruz. Doluluk oranlarımız en az yüzde 80 olur" diye konuşuyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, bir önceki Kurban Bayramı'nda kredi kartıyla 9 milyon 289 bin 806 adet işlem ve 720 milyon 830 bin 725 YTL tutarında harcama yapılmıştı. Bu döneme ait harcamaların toplamı 2006 yılına göre yüzde 24 artmıştı. Geçtiğimiz yılbaşında ise, 557 milyon 254 bin 459 YTL'lik işlem gerçekleştirilmiş ve toplam işlem sayısı 5.8 milyon olmuştu.

55 bin kişi yurtdışında

Club İremtur'un sahibi Sadettin Ulubay, geçen yıl yılbaşında 80 bin kişinin yurtdışında tatil yaptığını, bu yılbaşında kriz ve dövizdeki yükseliş nedeniyle bu rakamın 55 bine düşmesini beklediklerini söylüyor. 35 bin kişinin kayak merkezlerinde, 25 bin kişinin Güney sahillerinde yılbaşını karşılamasını beklediklerini anlatan Ulubay, "Kriz nedeniyle genel olarak tatil yapan insan sayısında düşüş var. Kültür turlarına ilgi daha da azaldı. Güneyde sadece birkaç otel yılbaşı programı yapıyor. Bir de Kurban Bayramı'ndan yeni çıktığımız için insanlar zaten tatilini yaptı. Ancak bayramda da önceki yıllara göre yüzde 25 düşüş vardı. Yine yaklaşık 55 bin kişi bayramı yurtdışında geçirdi" diyor.

Ulubay, İremtur olarak yılbaşı programlarını ellerinden geldiği kadar ekonomik yapmaya çalıştıklarını, özellikle Doğu Avrupa ve Akdeniz ülkeleri yoğunluklu çalıştıklarını ifade ediyor. Ulubay, "Ancak satışlar çok iç açıcı geçmiyor. Yurtdışında da kriz nedeniyle fiyatlar ve kalite düştü" diye konuşuyor.

Yılbaşında en pahalı yurtdışı turunun yaklaşık 3 bin 500 dolarla ABD ve Uzakdoğu olduğunu anlatan Ulubay, gemir turlarının fiyatlarının da 3bin 500 euroyu bulduğunu kaydetti.

Otellerde yüzde 30 düşüş

İntra Seyahat Acentası İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Sarhan Keyder de, yılbaşlarında İstanbul'a özellikle İtalya, Yunanistan ve Balkan ülkelerinden turist geldiğini ancak bu ay otellerin doluluk oranlarında yüzde 30 düşüş olduğunu söylüyor. 2008'de genel olarak İstanbul'a gelen turist sayısının geçen yıla göre yüzde 10 arttığını anlatan Keyder, "Ancak son aylarda ciddi bir duraklama ve düşüş belirtileri görülmeye başladı. Normalde ocak gibi başlayan 1.5-2 aylık boşluk dönemi olurdu. Bu sene bu dönem kasım ayında başladı. Bunda krizin yanısıra otellerdeki aşırı fiyat artışları da etkili oldu. Şu anda fiyatlar yüzde 25 civarında düştü. Ancak bu seyahat kararı alanları etkilemedi. İstanbul'daki oteller yılbaşında özellikle Türk müşteri eksikliği hissedecek. Normalde otellerin yüzde 50'sini şirket çalışanları oluştururdu. Bu yıl bu alanda da yüzde 25 düşüş bekliyoruz" şeklinde konuşuyor. Keyner, Kurban Bayramı'nda yurtdışından bin 500 yabancı turist getirdiklerini, yılbaşında da bu sayının yaklaşık bin olmasını beklediklerini ifade ediyor.

Krize kötü yakalandık

Kurban Bayramı'nı bekledikleri kadar iyi geçirmediklerini belirten Adam & Eve Oteli'nin sahibi Kayı Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü de, "Sektör krize kötü bir sezonda yakalandı. Otellerin Kurban Bayramı'nda doluluk oranları çok düştü. Bizim de doluluk oranımız yüzde 35'lerde kaldı" dedi. Yılbaşından ise umutlu olduklarını vurgulayan Görgülü, "Şu anda yılbaşına odaklandık. Göstergeler yılbaşının çok daha iyi geçeceği yönünde. Otelimizin şimdiden yüzde 50'si doldu. Yılbaşını yüzde 80 doluluk oranıyla geçirmeyi hedefliyoruz. Otel müşterilerinin yarıya yakınının yabancı turist olmasını bekliyoruz" diye konuşuyor.

Concorde De Luxe Resort Hotel'in Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yağcı ise, özel etkinlikler sayesinde bayramı yüzde 80 dolulukla geçirdiklerini, yılbaşında da doluluk oranlarının yüzde 100'ü bulmasını beklediklerini söylüyor.

Aköz Grubu'nun yaz sonunda 100 milyon dolarlık yatırımla Belek'te hizmete açtığı Attaleia Otel'in Yönetim Kurulu Başkanı Faik Akdil ise, bayrama göre yılbaşını daha iyi geçirmeyi beklediklerini söyledi. Akdil, şöyle devam etti: "Zaten kış mevsimi olması nedeniyle piyasada belirli bir daralma var. Ekonomik kriz de bu daralmayı artırdı. Bayramı yüzde 10'un altında dolulukla geçirdik. yılbaşında ise insanların biraz daha iyi bir psikolojiye sahip olacaklarına inanıyoruz. Bu nedenle yüzde 35 doluluk bekliyoruz."

Kayak merkezlerini kriz değil kar vurdu

Krizden etkilenmeyen kayak merkezleri, dört gözle kar bekliyor. Uludağ'da bulunan Alkoçlar Otel'in Pazarlama ve Satış yöneticisi Emrah Uçar, perşembe gününden itibaren kar yağışının başladığını, 1 hafta boyunca aralıksız kar yağışı beklediklerini söylüyor. Uçar, "Bayramda kar yağmadığı için Uludağ'da sadece 3-4 otel açılabildi. Oteller riske giremedi. Karın yağmaya başlamasıyla beraber inanılmaz bir trafik başladı. Bayramda en az yüzde 80 doluluk bekliyoruz. Geçen yılbaşında boş yer yoktu" diyor. Uludağ'ın tek krizinin kar olduğunu vurgulayan Uçar, şunları söylüyor: "Ekonomik kriz bizi doğrudan etkilemiyor. ne Körfez Krizi'nden ne de 2001 krizinden etkilendik. Uludağ krizlerde çok iyi satışlar yapmıştır. İnsanlar tatillerini kısıyorlar ama özellikle yurtdışına gidemeyen kayakçı yurtiçinde kayak merkezlerine gitmeyi tercih ediyor."

Uludağ Grand Yazıcı Otel Ön Büro Müdürü Güray Büyükçakır ise, arayan müşterilerin öncelikle kar olup olmadığını sorduğunu belirterek, "Şu anda yılbaşı rezervasyonlarımız yüzde 35 doldu. Ama yüzde 100 doluluk bekliyoruz. Bayramda kar yağmaması nedeniyle oteli açamamıştık" diye konuşuyor.

Bolu Kartalkaya'da faaliyet gösteren Dorukkaya Ski & Mountain Resort Genel Müdürü Genel Müdürü Yusuf Avcı da, kar yağışıyla birlikte rezervasyonların artmaya başladığını söylüyor. Avcı, yılbaşında yüzde 100 dolulukla, binin üzerinde müşteri beklediklerini söylüyor.

Alışveriş merkezleri moral buldu mağazalar ciro rekorları kırdı
Kriz nedeniyle yılın son çeyreğinde "kira indirimi" ve "kepenk kapatma" kavgalarıyla geçiren alışveriş merkezleri ise, indirim kampanyalarıyla sağlanan canlılıkla moral buldu.

İstanbul ve Ankara'da bulunan Optimum Outlet Alışveriş Merkezleri'nin sahibi Rönesans AVM'nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Finans Başkanı Zafer Baysal, bayram boyunca 2 merkezde yaklaşık 1 milyon kişiyi ağırladıklarını açıkladı. Baysal, şunları söylüyor: "Bayram ve yılbaşları, özellikle perakendeci için satışların büyük bir kısmının gerçekleştiği dönemlerdir. İnsanlar kalite ve uygun fiyata çok hassas. Bu nedenle krizin hiçbir izini yaşamıyoruz. Adeta krize meydan okuyoruz. Birçok mağazamız bayram boyunca Türkiye ciro rekorlarını kırdı. Yılbaşında da çok büyük bir hareketlilik bekliyoruz. Yılbaşı haftası boyunca günlük 50 bin kişinin altına düşmeyeceğimizi tahmin ediyoruz."

"Bayram inanılmaz geçti" diyen Carousel Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Orhan Demir ise, perakende sektörü genelinde başlatılan indirim kampanyası ve Carousel'in 13. kuruluş yıldönümü kampanyası nedeniyle bayramda çok ciddi cirolar elde edildiğini söylüyor. Birçok mağazada ciroların geçen yılların bile üzerine çıktığına dikkat çeken Demir, "Geçen aylara göre de yüzde 40'lara varan ciro artışları yaşandı. Özellikle ailelerden büyük ilgi oldu. Günlük 50 bine yakın kişiyi ağırladık. Yılbaşı nedeniyle kampanyalarımız devam ediyor. Müşteriyi adeta etkinlik bombardımanına tuttuk. Yılbaşı haftasında 35-45 bin arasında ziyaretçi bekliyoruz" diyor

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.