• BIST 96.142
  • Altın 241,434
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 17 °C

Yeşil çay insanı inceltiyor

Yeşil çay insanı inceltiyor
Lipton Çay Enstitüsü görevlisi Dr. Niels Boon, “Bu son araştırma, yeşil çayın kilo verme ve vücut şekli üzerinde etkileri olabileceğini gözler önüne serdi.

İSTANBUL- Çayın fiziksel ve zihinsel sağlık üzerindeki yararlarını ortaya koymak amacıyla kurulan Lipton Çay Enstitüsü"nün (Lipton Institue of Tea-LIOT) desteğiyle Çin"de gerçekleştirilen yeni bir araştırma, yeşil çayın vücut kompozisyonu üzerinde olumlu etkilerini yönelik bulgulara bir yenisini ekledi.
İçerisinde bulunan kateşinler sayesinde düzenli tüketildiğinde orta düzeyde kilo problemi olan kişilerin vücut yapısını anlamlı ve olumlu bir şekilde etkileyebilen yeşil çay, vücut ağırlığı, yağ kütlesi ve bel çevresi ölçüsünü belirgin oranda azaltabiliyor.
Şangay Fudan Üniversitesi"nde Lipton Çay Enstitüsü sponsorluğunda yürütülen araştırma doğrultusunda yeşil çayın zayıflamaya yardımcı olduğu kanıtlandı. 90 gün süren araştırmanın ilk sonuçlarına göre, “yeşil çayın Asya toplumunda vücut şekil ve yapısında belirgin düzeyde olumlu etkiye sahip olduğu” iddiası da bir kez daha doğrulanmış oldu.
Bu yeni araştırma kapsamında vücut ağırlığı, vücut yağ oranı ve yağın vücutta dağılımı üzerinde yeşil çay tüketiminin etkileri incelendi. Orta düzeyde kilo problemi olan Çinliler üzerinde gerçekleştirilen çalışmada, 18 ile 55 yaş aralığındaki 182 kişi 4 gruba ayrıldı. Her bir gruba düzenli olarak farklı kateşin miktarında yeşil çay verildi.
Günde iki bardak yeşil çay tüketen bireylerin, araştırmanın başlangıcında, 30., 60., ve 90. günlerinde, vücut kompozisyonları ölçüldü; tüketilen yeşil çayın vücut kitlesi ve yağı üzerindeki etkileri değerlendirildi. İlk raporu bilim dünyasının yakından izlediği Obesity Dergisi"nde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre; hiç yeşil çay kateşini tüketmeyen kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, en yüksek yeşil çay kateşini tüketen deney grubunun vücut ağırlığı, bel çevre ölçüsü, karın içi yağı ve toplam yağsız vücut kütlesinin azaldığı görüldü.
Araştırma sonunda bilim adamları, yüksek kateşin içeren yeşil çayın 90 gün boyunca düzenli olarak tüketildiğinde, vücutta inceltici etkiye sahip olduğu sonucuna vardılar.
Araştırma programını yöneten Lipton Çay Enstitüsü görevlisi Dr. Niels Boon, “Bu son araştırma, yeşil çayın kilo verme ve vücut şekli üzerinde etkileri olabileceğini gözler önüne serdi. Teknolojik ölçüm teknikleriyle, yeşil çay tüketiminin vücut yağı ve tüm vücuttaki yağ dağılımı üzerindeki etkisini analiz ettik. Araştırma sonunda yeşil çay kullanan bireylerde vücut ağırlığı ve yağlı kütlede anlamlı bir düşüş gözlemledik. Bu etkinin, özellikle karın bölgesindeki yağlar üzerinde güçlü olduğunu gördük.. Katılımcılar bu dönemde kafein veya kateşin içeren başka içecek tüketmedi. İncelme tamamen yeşil çayın içerisindeki kateşinlerin etkisiydi” şeklinde konuştu.
Lipton Çay Enstitüsü Araştırma Direktörü Dr. Paul Quinlan araştırma sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, yeşil çayın yararlarını ortaya çıkarmaya devam ediyor. Yeşil çayın Asyalıların vücut şekli ve kompozisyonu üzerindeki etkileri belgelendi. Ancak aynı etkinin diğer toplumlardada da görülüp görülmeyeceğini saptamak için daha fazla araştırma yapmamız gerekiyor. Lipton Çay Enstitüsü isminin böylesine önemli bir araştırmada geçmesinden gurur duyuyoruz ve çayın henüz ortaya çıkmamış başka yararlarını öğrenmek için sabırsızlanıyoruz. Araştırmalarımız devam edecek.”

Lipton Çay Enstitüsü hakkında
Lipton Çay Enstitüsü, İngiltere"de, Londra"nın hemen dışında Sharnbrook"ta yerleşik ve sadece çay araştırmaları yürüten bir Unilever tesisidir. Enstitü tamamen Unilever desteklidir ve hem şirket içi hem de şirket dışı çay araştırmacılarıyla, çayın fiziksel ve zihinsel sağlık üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır.
Lipton Çay Enstitüsü, çayın fiziksel ve zihinsel sağlık üzerindeki yararlarını ortaya çıkarmak ve bunları paylaşmak amacıyla, düzenli olarak akademik makaleler yayımlamaktadır. Enstitü ayrıca, hem şirket içi hem de şirket dışı kaynaklardan edinilen önemli çay bilimi araştırmalarını ve gelişmeleri kapsayan ve yeni çalışmaları ve bulguları uzman olmayan daha geniş bir kitleyle paylaşmak üzere derlenen üç aylık The Lipton Institute of Tea Quarterly Tea Science Review dergisini (Lipton Çay Enstitüsü Üç Aylık Çay Bilimi Dergisi) de yayımlamaktadır.
Lipton Çay Enstitüsü ayrıca, Sharnbrook"daki merkezinde, "dünyanın en kuzeyinde bulunan çay tarlası"nı da işletmektedir. Bu tesis, tüm dünyadan çay örneklerinin yetiştirildiği kontrollü bir ortamda çayın incelenmesine olanak vermektedir. Burada, daldan fincana kadar uzanan (kurutma ve işleme) süreç, olağandan çok daha kısa sürmektedir. Lipton Çay Enstitüsü ile ilgili daha fazla bilgi için www.liptoninstituteoftea.org adresini ziyaret edebilirsiniz

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.