• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 16 °C

Yedikule Hisarı bakanlıkta

Yedikule Hisarı bakanlıkta
Şehristanbul Derneği’nin 5 yıl süren mücadelesiyle Danıştay kararı ile Yedikule Hisarı’nın yeniden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis ediliyor.
MURAT ÖZTÜRK- TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Şehristanbul Derneği"nin 5 yıl süren hukuk mücadelesi sonunda Danıştay kararı ile Yedikule Hisarı"nın yeniden Kültür ve Turizm Bakanlığı"na tahsis ediliyor.
Hazine adına kayıtlı ve 1. derece eski eser niteliğinde olan Yedikule Hisarı"nın 30 yıllığına tapuda üst hakkı tesis edilerek STI (Swiss Turkish) International adlı şirkete kiralanmasına ilişkin Şehristanbul Deneği tarafından Maliye Bakanlığı İstanbul Defterdarlığı aleyhine başlattığı hukuki süreç tamamlandı.2004 yılında Şehristanbul Derneği tarafından başlatılan hukuksal mücadele, 2006 yılında İstanbul 1.İdare Mahkemesi"nin verdiği “İdare İşleminin İptali” kararı ve Danıştay 13.Daire"nin verdiği onama kararıyla tamamlandı.
Danıştay Maliye Bakanlığı"nın Temyiz talebini red ederek ve İstanbul 1.İdare Mahkemesi"nin kararını yerinde bularak Maliye Bakanlığı"nın tahsis işlemini iptal etti.
Danıştay;
“Korunması gerekli kültür ve tabiat varlıkları ve tescilli diğer tüm arkeolojik ve tarihi değerlere fiziki müdahalede bulunulması, buralarda inşai faaliyette bulunulması koruma kurulunun iznine bağlı olup kurulun olumlu görüşü ve izni olmadan bu tür müdahalelerin mevzuata aykırılık oluşturacağı açıktır.Olayda, Koruma Kurulu, uyuşmazlığa konu Yedikule Hisarı"nda uzun süreli mülkiyetin gayri ayni hak tesisine izin vermediği halde 30 yıl süreyle üst hakkı tesisi için kiralama işlemi tesis edilmiş olması bu yönüyle hukuka aykırı bulunmuştur.
Diğer taraftan taşınmazın malikine ya da hak sahibine inşai ve fiziki müdahale için Koruma Kurulu"nca herhangi bir izin verilmediği halde Yedikule Hisarı"nın zeminine ve içindeki ağaçlara müdahalede bulunulduğu anlaşılmış olup Koruma Kurulu"nun izni olmadan tescilli eserin özgün niteliğine zarar verdiğinden taşınmazın kiralanmasında işin esası yönünden de hukuka aykırı bulunduğu”
Gerekçelerine dayanarak Sözleşmeyi İptal etti.
Danıştay"ın bu kararından sonra Maliye Bakanlığı"nın STİ Şirketi"yle yaptığı sözleşme de hukuken geçersiz oldu. Bu kararla Yedikule Müzesi"nin yeniden Kültür ve Turizm Bakanlığı"na tahsisi bekleniyor.

YEDİKULE HİSARI


Yedikule hisarı 1827


Altın kapının (Golden Gate )arkasındaki ilk hisarın Johm Tzimisker 'in hükümdarlığı döneminde inşasına başlandı ve Manuel I Komnenos zamanında bitirildi. Hisarın beş kulesi vardı.Bu nedenle beşgen olarak isimlendirildi.4.Haçlı seferinde şehrin düşmesi üzerine tahrip edildi. Tekrar 1350 yılında John VI Kantakouzenos döneminde yapıldı.
Yeni hisar beş adet sekiz kenarlı kule ihtiva ediyordu ve altın kapının iki mermer kulesi ile birlikte toplam yedi, bilinen yedi kule oluyordu. Mamafih,1391 yılında John V palaiologos, Sultan I Beyazid tarafından hisarı temelinden yıkmaya zorlandı, aksi halde Osmanlıların elinde esir olan oğlu Manuel in gözlerinin kör edileceği tedhit ediliyordu. İmparator VII Paloologos hisarı tekrar inşa etmeyi denedi. Fakat bu sefer de Sultan II Murat tarafından engellendi.
Constantinople'un Osmanlılarca son olarak zaptından sonra, Sultan Mehmed II 1457 yılında onu tekrar yedi kuleli olarak inşa etti.
Yedi kule hisarı olarak.
Hisar Osmanlı çağı döneminde hazine dairesi ve devlet büyüklerinin esir yeri olarak kullanıldı. Bunların içinde dikkati çeken en önemli esir Genç Sultan Osman II idi. Burada esir olarak tutuldu ve yeniçeriler tarafından 1622 yılında idam edildi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.