• BIST 84.566
  • Altın 252,431
  • Dolar 6,1020
  • Euro 6,8105
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 18 °C

Yazar: Değerine satmalıyız

Yazar: Değerine satmalıyız
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar: Altın değerinde ürünlerimiz var. Ancak bu altını değerine satmalıyız.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL- Özel Belgeli ve Butik Otelciler Birliği- ÖZBİ"nin Les Ottoman Hotel"de yapılan aylık toplantısında Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar “Türk turizmi için butik otel gibi Türk insanının yaşamının sıcaklığını yansıtan ve kültürümüzü yaşayan değerlere ihtiyacımız var. Altın değerinde ürünlerimiz var. Ancak bu altını değerine satmalıyız”dedi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanı Pınar Bilgen

PINAR BİLGEN: TURİZMDE YÖNETİM SIKINTISI VAR
Toplantıda konuşan Hacettepe Üniversitesi"nde Kamu Yönetimi konusunda master çalışması yaptığını belirten Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanı Pınar Bilgen ise turizmde yönetim sıkıntısının bulunmasından kaynaklanını sıkıntılar olduğunu belirterek “Yönetim insan gibi yaşayan bir sistemdir. Sağlıklı bir şekilde işler hali getirilmelidir. Dünyadaki benzerleri gibi özerk esnek yapılı ve özel sektör tarafından desteklenen sistemler hayata geçirilmelidir" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü.
"2023 Türkiye Turizm Stratejisinde kurulması öngörülen yapılar sektörün ihtiyacı olan “çatı yapı”yı oluşturamayacaktır. Sistemin karmaşıklığını çözmektense yeni birimler ekleyerek daha da içinden çıkılmaz bir hale getirecektir. Bir bakanlık teşkilatı ve buna bağlı bir taşra teşkilatı varken, bakanlığın sadece yönlendirme ve koordinasyon, taşra teşkilatının ise il konseylerinin sekreterya işlerini yapmak üzere sistemde bırakılması ve yönetişim temelinde ulusal ve yerel konseyler kurulmasının bir kaynak israfı olarak değerlendirilebilir.

KONSEYLER ÖZERK YAPI OLARAK ÖRGÜTLENMELİ
Bu verimsizliği önlemek için ise konseyler kurmak yerine bakanlık teşkilatını daha etkin olabileceği bir şekilde yeniden yapılandırmalı.  Ya da bakanlık teşkilatını lağvederek turizm yönetimine merkezi idare içinde daha küçük bir alanda yer vermek ve hizmetlerin bizzat konseylerce yürütülmesi sağlanmalıdr. Bu ikinci seçenek için ise kurulması planlanan konseylerin istişari nitelikten çıkarılıp tüzel bir kişilik kazandırılarak özerk bir yapı olarak örgütlenmesi ve bu yapının içerisinde özel sektörün de yer alması gerekir.


ÖZBİ: TANITIMLARIN ETKİSİ GÖRÜLDÜ
ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak'ta dünya turizm örgütünün verilerine göre Türkiye"nin 7. sıraya yükselmesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı"nın aldığı radikal kararların olumlu etkisi ve tanıtımların sezon öncesi ocak ayında yapılmasının katkısı bulunduğunu söyledi.


KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Afet Değirmenci, Kuzey Kıbrıs'taki oteller adına plaketleri Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar'dan aldı.KUZEY KIBRIS'DAN İKİ ÜYE

Les Ottoman Hotel"in sahibi Ahu Aysal"ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar, Yatırımlar ve İşletmeler Genel Müdürlüğü"nden Cafer Şen, Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı, Skal Milli Komite Genel Sekreteri Deniz Anapa, TÜRSAB Genel Sekreteri Günnur Özalp, KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Afet Değirmenci ve çok sayıda ÖZBİ üyesinin katıldı. Toplantıda aralarında iki Kuzey Kıbrıs"tan otelin bulunduğu 9 butik otele üyelik plaketi verildi.


ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak ve Les Ottoman Hotel'in sahibi Ahu Aysal, La Maison Oteli sahibi ve Türkiye Skal Milli Komite Genel Sekreteri Deniz Anapa ile otelin müdürü Cengiz Akıngüç'e üyelik plaketini birlikte verdiler

Kıbrıs"dan Bella View, Bella Pais otelleri ÖZBİ üyesi oldu. Ayrıca İstanbul"dan Tom Tom Suite, Adamar, Darüssade İstanbul, Willa Blanche, La Maison, Çeşme"den White Dahlia, Ankara"dan Elite Boutique otellerine üyelik plaketleri sunuldu. Bu arada görevden ayrılan Melahat Karakaş"a teşekkür plaketi verildi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar

YAZAR: LES OTTOMANS HOTEL"LE BİR DEĞER YARATILMIŞ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar, konumasına başlarken Avusturya"da turizm ateşesi iken tanıştığı ve salonda bulunan İntur Seyahat Acentesi sahibi Lothar Schmidt"in Türkiye"ye turizmde büyük hizmetler verdiğine değindi. İbrahim Yazar konuşmasında butik otel kavramını duyduklarını ancak Les Ottomans Hotel"i görünce farklı duygulara kapıldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü.

YAZAR: YAŞAM TARZINI ÖNEMSEMELİYİZ
“Biz Türkler önümüze güzel örnekler konulunca geliştirip devam ediyoruz. Böylece bir değer yaratmış oluyoruz. Sadece konaklama değil yaşanacak yer oluşturuyoruz. Dünya Turizm Forumu 133 ülkede değişik kriterler koymuştur. Korunmuş ve yaşanabilir çevre sıralamasında 56"cıyız. Bu sıralamada daha yukarı çıkmak için bizim bu gibi değerlere ihtiyacımız var. Değer yaratıp başarıyla sunduğumuz hizmetleri dünya ile paylaşmalıyız. Life Style denilen yaşam tarzını önemsemeliyiz. Turistin otel dışına çıkıp aramıza katılacağı alanlar olmalıdır. İstanbul bunu başardı. Ama İstanbul dışında bunu başarmalıdır.


Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar

YAZAR: UCUZLUĞUMUZU KULLANMAK ZORUNDA KALDIK

1980"den bu güne bakanlık olarak kısıtlı bütçemizle çeşitli tanıtım stratejileri uyguladık. Bu dönem içinde tek rekabet gücümüz ucuz fiyatımız oldu. Bunu kullanmak zorunda kaldık. Çünkü her 2-3 yılda bir krizle boğuşuyoruz. Krizlere karşı çabuk reaksiyon gösteren bir yapımız var. Ancak kendimize dönüp bakmalıyız. Neden tek rekabet unsurumuz fiyattır? Herkes ayakta durabilmek için böyle yaptı. Artık hakettiğimiz değerde pazarlanmalıyız. Dünya Turizm Örgütü, kamu özel sektör işbirliği gerekli diyor. Tanıtıma ayrılan az bir bütçe değildir. Ancak akıllı kullanmalıyız. Özel bektör kendini tanıtmak için para harcıyor. Dünya Turizm Örgütü, ayrı ayrı değil güçleri birleştirip, ortak hedefler belirleyip tanıtım yapılmalı diyor. Artık başka internet olmak üzere tüm teknoloji imkanları kullanılmalıdır.

YAZAR: MARKA OLMAK İÇİN KÜLTÜRE ÖNEM VERMELİYİZ
Marka olmak için markanın gereğini yerine getirip imajımızı belirlemeliyiz. Hedef kitlemiz belirlenmelidir. Kültürel etkinlikler yaparak hedef kitlemizi tanımalıyız. Frankfurt Kitap Fuarı"na bine yakın sanatçi ve kültür insanını götürdük. Alman ve Türk gençlerinden oluşan Jung-Genç Orkestrası oluşturduk. Altı büyük şehirde konserler verdiler. Şimdi Almanya turnesine gidiyorlar. Fransa"da Türk Mevsimi etkinlikleri yapılıyor. Türkiye"de de farklı etkinlikler yapılıyor. Ancak Türkiye"de yapılan sarımsak, kiraz, çilek fistivallerinin Türk turizmine faydası olacağına inanmıyorum. Bunların uluslararası platforma taşınması ile fayda gelebilir. Türkiye"yi ileri götürecek vizyon oluşturulmalıdır.
PR, halkla ilişkiler faaliyetleri için bakanlık olarak ciddi çalışmalar yaptık. Geçtiğimiz yıl 12 bin seyahat acentesi ve basın mensubunu Türkiye"ye gitirdik. Dünyadaki tüm sıkıntıya rağmen Türkiye"nin yüzde 15"lerin altına düşmemesi büyük başarıdır.”

YAZAR: FUARDA YER VERDİKLERİMİZ İKİNCİ GÜN KAYBOLUYORLAR
Türkiye"ye gelen bazı turistlerin talepleri farklı oluyor. Böyle butik oteller istiyorlar. Türk insanı ile yaşamak, yemek, eğlenmek istiyorlar. Butik oteller onlar için bu farklı hizmetleri sunuyor.
Bu değerlerimizi sunmak için tüm fuarlarda birlikte olmak istiyoruz. Fuarlarda herkese yer veriyoruz. Ancak bir sıkıntımız var. Fuar 4 gün, yer verdiğimiz kişi 2-3 gün katılıyor. Diğer günlerde kayboluyorlar. Fuar boyunca standlarda durarak tanıtım yapılması gerekiyor.”


ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak

ÖZBİ BAŞKANI İNTERNETİ DOĞRU KULLANALIM

ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak Türkiye"de gelişmeleri özetleyen konuşmasında butik otellerin internet üzerinden satışlarında kategori olarak gerçek değerlenide gösterilmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:
İşletmelerimizin standartlarını yükseltmek ve yüksek standartlarda hizmet sunmak anlayışı ÖZBİ üyesi otellerinin en önemli misyonudur. İşletmelerimizi kategorisinin altında yada üstünde internet, yazılı ve görsel basında listeleyip yayınlamakla işletmenizi en büyük zararı verdiğiniz gibi, rekabet kurulu tarafından bir takım yaptırımlar ile karşılaşabiliriz.
İnternetin üyelerimiz için önemli bir satış kaynağı olduğunun farkındayız, Bu noktada Expedia ile 9 Haziran"da bir üye otelimizde yeni Bölge müdürününde katılacağı bir operational meeting yapacağız. Bu ve benzeri toplantıları her yıl düzenli olarak yapmakta düşüncemiz, aramıza yeni katılan üyelerimize interneti kullanmaları yönünde katkıda bulunmaktır.

DESTEKLERİN HAYATA GEÇİRİLMESİ GEREKLİDİR
2009 yılında tasarlanan ve kısmende uygulanan çalışmalardan örnekler vermek gerekirse; KDV nin deniz ulaşımında %18"den %8 e düşürülmesi, Yerli içkide KDV nin %8, Yabancı içkide ÖTV indirimi, Turizm işletmelerinin KOBİ kapsamına alınması, Hava yolu şirketlerine destek verilmesi ve en önemlisi Turizmin ihracat olarak değerlendirilecek olması sektörümüz için önemlidir.

SANATSAL ETKİNLİKLER ARTMALI
Ülkemiz turizm her geçen gün büyüme gösteriyor, Ulaşımdaki vergilerin limanlarda kalkmasıyla birlikte, İstanbul"a 1 milyon, Kuşadası"na 1 milyon İzmir"e 350 bin kişi deniz yoluyla gelmiştir. İstanbul"un 2010 Kültür başkenti seçilmesi, Kültürel varlıklarımızın korunması için önemli bir fırsat yaratmıştır. Ayazağa, Harbiye, Sütlüce, Lütfü Kırdar Kongre Sarayları tamamen açıldığında yirmi beş bin kişi aynı anda kongre yapabilir hale gelecektir. Destinasyon tanıtımlarını daha iyi yapmak durumundayız, turistin kalış sürelerini uzatacak ve harcama yapmalarını sağlayacak etkinlikler yapmalıyız. Kültürel ve Sanatsal etkinliklerin sayısını arttırmalıyız.

ENERJİMİZİ KUZEY KIBRIS"A TAŞIDIK
Değerli konuklar kıymetli meslektaşlarım, 12 – 14 Nisan"da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet"inde duzenlen “Butik Otelcilik Çalıştayına” Sayın Feyzullah Özcan Valim, Alacati Turizm Dernegi Baskani ve uyemiz Zeynep OZIS, Genel Sekreterimiz Adnan MORDENIZ ile birlikte katıldık. Bu güzel organizasyonu planlayan KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanlığı Istanbul temsilcisi Sayın Afet Değirmencioğlu"na ve derneğimiz Genel Sekreteri Sayın Adnan Mordeniz"e özellikle çok teşekkür ediyorum. Bu vesile ile Kıbrıs Ekonomi ve Turizm Bakanlığından belgeli bir Butik bir Özel Belgeli olmak üzere iki yeni üyemiz aramıza katılmıştır. ÖZBİ çatısı altında yarattığımız pozitif sinerjinin Yavru Vatanımız KKTC kadar taşınmış olmasından memnunluk duyuyoruz. Tabi sorumluluklarımızın da aynı şekilde artmış olduğunu da unutmayacağız.

5 BUTİK OTEL KALİTE ÖDÜLÜ ALDI
Uluslararası Best Western zincirinin dünya genelinde gerçekleştirdiği Kalite Güvence Denetimleri geçtiğimiz ay sonuçlandı. "En Kaliteli Best Western Otelleri" arasına, Türkiye'de Kalite Guvence Denetimlerinde 5 hotel Global Kalite Ödülüne layık görülmesi ve bu otellerin dördünün ÖZBİ üyesi olması hepimizi gururlandırmıştır.
Best Western Global Kalite Ödülü'ne layık görülen otellerimiz şöyle:
Best Western Citadel Hotel - Istanbul
Best Western Empire Palace - Istanbul
Best Western Premier Regency Suites Hotel & Spa - Istanbul
Best Western Hotel Konak - Izmir
Best Western Acropol Hotel - Istanbul - Bu arkadaşlarımızı gönülden kutluyoruz,


Ahu Aysal: Les Ottoman Hotel'i Türk turizmine armağanımdır


ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak, TÜRSAB Genel Sekreteri Günnür Özalp, ÖZBİ Genel Sekreteri Adnan Mordeniz
Alihan Akkoç, Abbas Ataman, Halil Tuncer
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.