• BIST 95.411
  • Altın 221,870
  • Dolar 5,3450
  • Euro 6,0975
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -5 °C

Yaylacıklılar:TÜSAD kuruluyor

Yaylacıklılar:TÜSAD kuruluyor
TÜSAD kurucu üyeleri adına açıklama yapan Aydın Yaylacıklılar; 15 Ağustos itibariyle derneğin kurulum çalışmalarının tamamlanacağını söyledi.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Tüm Seyahat Acentaları Derneği (TÜSAD) kurucu üyeleri adına açıklama yapan Storm Tur Yetkilisi Aydın Yaylacıklılar; 15 Ağustos itibariyle derneğin kurulum çalışmalarının tamamlanacağını söyledi.
TurizmHaberleri.com sitesinde yayınlanan haberde Tüm Seyahat Acentaları Derneği (TÜSAD) kurucu üyeleri adına açıklama yapan Storm Tur Yetkilisi Aydın Yaylacıklılar; 15 Ağustos itibariyle derneğin kurulum çalışmalarının tamamlanacağını söyledi.Yaylacıklar TÜSAD'ın kuruluşunun TÜRSAB'a karşı bir yapılanma olmadığı belirterek “Derneğin kuruluş amacı turizm sektörünü bölmek değil; birlik ve beraberlik anlayışı ile sorunların çözümüne yönelik ortak hareket etmeyi hedeflemektedir”dedi. 

ISADLI BAŞKAN ISAD"A KARŞI?
Bu arada TurizmHaberleri.com editörü Nilgün Atar"ı Başaran Ulusoy"un karşı olduğu derneğin kurucularından olduğunu ve bir süre yönetiminde yer aldığını açıklayan haberi nedeniyle kutluyoruz. Atar haberinde şöyle yazdı: “Ulusoy'un uzun özgeçmişinde şöyle yazıyor: 1996 Yılında ISAD/IATA Seyahat Acentaları Derneği Kurucu Üyeleri arasında yer aldı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.”
Şimdi ise ISAD"ın üyelerinin haklarını savunan çalışmasına karşı olan bir ISAD kurucusu ve yöneticisi profili çizen başkan çelişkiler yaratıyor.
Başkan Ulusoy ISAD'ın kurucu üyeliğini yaptığını unutmuş görünüyor..Kendisinin de Kurucu Üyesi bulunduğu bir sivil toplum kuruluşu olan ISAD'ın; misyonu vizyonu, projeleri, ikametini sorgulamak hele hele 'misyonu yalnızca one woman show mudur' şeklinde alaycı bir üslupla sorular sormak, ne yazık ki TÜRSAB Başkanlığı görevini ve sorumluluğunu üstlenmiş bir kişiye hiç ama hiç yakışmıyor

TURKIYETURİZM.COM NE YAZDIYSA ONLAR OLUYOR
TurizmHaberleri.com'da Nilgün Atar imzasıyla yayınlanan haber şöyle:
TÜSAD'ın kuruluşunun TÜRSAB'a karşı bir yapılanma olduğu yönünde yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, konu ile ilgili olarak kendileri ile görüşülmediğini belirten Aydın Yaylacıklılar şunları söyledi: 'Şu ana kadar henüz kurulum aşamasında olan derneğimiz ile ilgili yapılan haberler yanlıştır. TÜSAD'ın kuruluşu hakkında kurucu üyelerimize ait olmayan; haberler ve yorumlar nedeniyle kamuoyunu bilgilendirme gereği duyduk.
Derneğin kuruluş amacı turizm sektörünü bölmek değil; birlik ve beraberlik anlayışı ile sorunların çözümüne yönelik ortak hareket etmeyi hedeflemektedir. Türkiyeturizm.com sitesinde yayınlanan haberlerde; TÜSAD'ı temsilen kullanılan logonun da derneğimiz ile ilgisi yoktur.

TÜSAD KURULUŞUNU TAMAMLIYOR
Derneğin henüz çok yeni olduğunu ve kuruluşunu tamamlamadığını belirten Aydın Yaylacıklılar şunları söyledi:
15 Temmuz'da tüzük oluşturma çalışmalarına başladığımız, 27 Temmuz'da tüzüğünü hukukçularımız ile birlikte tamamladığımız ve 29 Temmuz'da imzalanmak üzere kurucu üyelerimize gönderdiğimiz kısa adı TÜSAD olan Tüm Seyahat Acenteleri Derneği adlı yeni sivil toplum örgütümüz kuruluşunu tamamlama aşamasına gelmiştir.
Derneğimiz 1618 sayılı Seyahat Acentaları yasası ve yönetmeliklerine aykırı tüm faaliyetleri takip etmek, tespit etmek ve bu konuda gerektiğinde adli ve idari makamları harekete geçirerek yasal olmayan Turizm faaliyetleri hakkında kamuyu bilgilendirmek, idari ve hukuki yollara başvurarak mevzuata ve hukuka aykırılığın ortadan kalkmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu anlamda sektörde denetim mekanizmalarının işleyişine önemli katkıda bulunacağımıza inanıyoruz.'dedi.

TÜSAD ÜLKE ÇAPINDA ÖNEMLİ BİR YAPILANMA
TÜSAD'ın faaliyetlerinin sadece seyahat acentalarının sorunları ile sınırlı olmadığını belirten Yaylacıklılar; 'Derneğimiz aynı zamanda konaklama sektörü, turist rehberleri, turizm ulaştırma kurum ve kuruluşları, alan kılavuzları, sportif amaçlı hava, kara, deniz aktiviteleri sağlayan kurumlar arasında ortaya çıkacak turizm ile ilgili sorun ve aksaklıkların çözümüne öncülük etmek amacıyla kurulduğundan ülke çapında önemli bir yapılanmadır.' dedi.

ÇEVRECİ TÜSAD!
Tüm Seyahat Acentaları Derneği'nin 'sektörel sorunların yanı sıra kültür, çevre ve sosyal alanlarda faaliyet göstereceğini vurgulayan Yaylacıklılar; 'turizmi olumsuz etkileyen çevre koruma ve kullanma dengelerini bozacak durumlarda, çevreci bir misyona sahip üyeleriyle ortak hareket edeceklerini, bu koordinasyonu sağlayacak yapılanmayı tüm ülkeye yayacaklarını ifade etti.

TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLER UNUTULMADI
TÜSAD'ın Tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkan sağlam bir misyonla yola çıktığını belirten Yaylacıklılar; 'ören yerleri, müzeler, tarihi yapılar, İpek Yolu Projesi ve İnanç turizmini canlandıracak projelerin geliştirilmesi, tüm dünyaya tanıtılması için ilgili kamu kurum ve kuruluşları, STK ve yerel yönetimlerle ortak çalışmalarda bulunacaklarını söyledi.

TURİZM TÜSAD İLE KÖYLERE GİRECEK!
Köylerimizin ve turizme uygun beldelerin turizm alt yapısını hazırlayacak ortak çalışmalar içerisine gireceklerini ifade eden Yaylacıklılar; doğal-tarihi ve kültürel zenginliklere sahip köy ve beldelerimizin turizmde markalaşmasına yardımcı olacak projelerin geliştirilmesi, tanıtımlarına destek verilmesi için; TÜRSAB, turizmciler, üniversiteler, yatırımcılar ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine gireceklerini belirtti.

Seyahat Acentalarının haklarının takipçisi olacak dernek Tüzüğünün önemli maddelerinden birkaçı şunlardır:

Madde 2
2. 4. Turizm ile ilgili yasa mevzuat ve yönetmelikleri ile 1618 sayılı Seyahat Acentaları yasası ve yönetmeliklerine aykırı tüm faaliyetleri takip etmek, gözetlemek, tespit etmek ve bu konuda gerektiğinde adli ve idari makamları harekete geçirerek yasal olmayan Turizm faaliyetleri hakkında kamuyu bilgilendirmek, idari ve hukuki yollara başvurarak mevzuata ve hukuka aykırılığın ortadan kalkmasını sağlamak.

Madde 2
2. 38. Derneğimiz Adli ve İdari mercilerde üyelerini temsilen dava veya davalar açmaya, açılmış davalara müdahele etmeye ehildir.

Madde 3
Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı, Seyahat Acentalığı İşletme Belgesi sahibi olan gerçek ve Tüzel kişiler ile Seyahat Acentalığı İşletme Belgesi sahibi kuruluşu imzası ile temsile yetkili kişiler olmak koşulu ile Fiil ehliyetine sahip bulunan ve derneğin amaç ve ilkelerini benimseyerek bu doğrultuda çalışmayı kabul eden ve Mevzuatın öngördüğü koşullarını taşıyan her gerçek ve tüzel kişi, iki asil üyenin olumlu referans mektubunu almak ve Balotaj Kurulunun incelemesi sonucunda vereceği olumlu rapor ile bu derneğe üye olma hakkına sahiptir. Ancak, yabancı gerçek kişilerin üye olabilmesi için Türkiye'de yerleşme hakkına sahip olması da gerekir. Onursal üyelik için bu koşul aranmaz.

TÜSAD Kurucu Üyeleri şu isimlerden oluşmaktadır : :

1-Aydın Yaylacıklılar – Storm Tour - Denizli
2-Emre Pekin - Pekin Turizm - İstanbul
3-Oktay Alpin - Bodrum Touralpin - Bodrum Muğla
4-Sehap Akın - Ekol Travel Agency - Kuşadası Aydın
5-Selma Yılmaz - Glory Tour - İstanbul (IATA)
6-Filiz Koçer – Karmi Tour - Antalya
7-Ali Kemal Kutlu – Kunet Turizm - Rize & İstanbul (IATA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.