• BIST 96.779
  • Altın 223,198
  • Dolar 5,3756
  • Euro 6,1235
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 2 °C

Yaşaroğlu Hegsagone'da

Yaşaroğlu Hegsagone'da
İTÜ Vakfı Turizm Eğitimi Bölüm Başkanı Yaşaroğlu, Bayramoğlu Hegsagone Oteli’nin Genel Müdürü Nejat Laçin’in davetiyle otelde seminer verdi.

KOCAELİ- İTÜ Vakfı Turizm Eğitimi Bölüm Başkanı Şaban Ali Yaşaroğlu, Bayramoğlu Hegsagone Oteli’nin Genel Müdürü Nejat Laçin’in daveti üzerine  otelin yöneticileri ve çalışanları ile deneyimlerini  paylaştı.

 Şaban Ali Yaşaroğlu,  modern lüks otel, motel, tatil köyü ve kruvaziyer gemilerinin her birinin birer misafinhane olduklarını belirterek “Hizmet sektörü denilen turizm, misafir ağırlama ve o insanların beklentilerini karşılayıp, memnuniyetlerini sağlama sektörüdür” dedi.
 
Şaban Ali Yaşaroğlu geçmişten örnekler vererek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Geçmişin dünyası, bugünün dünyasına hiç benzememektedir. Dünün dünyasında köyünde yada kasabasında doğup, komşu köyü ve beldesini dahi göremeden bu dünyadan göç eden nice insanların varlığı artık geçmiş tarihte kalmıştır. Bugün ortaya konan ulaşım ve iletişimdeki yeniliklerle uzakları yakınlara getirmiş ve dünya coğrafyasını da evlerimize taşımış bulunuyor. Böylece “uzak” deyimi artık lugatlardan çıkmış bulunmaktadır.

Bugün nüfusu 7 milyara yaklaşan bir dünyanın 2 milyar civarındaki insan geçici olarak köy ve beldelerinden çıkıp, ülke içinde ya da dünyanın bir bölgesinde tatile çıkabilmekte, bazı önyargılardan arınarak kendi ülkesine, kendi evine dönebilmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 7. padişahı Fatih Sultan Mehmet 1453’te İstanbulu fethettiğinde, şehirdeki nüfus 50 bin civarındaydı. Bugün aynı şehirde nüfus 15 milyona doğru yol almakta ve bir mahallesinde artık 50 bin kişi barınabilmektedir.”

 

HER İŞYERİNİN HİZMET POLİTİKASI OLMALIDIR

Her işyerinin bir politikası, bir yönetim anlayışı olduğunun bilinmesi gerekir. İşletmenizin de mutlaka bir politikası vardır. İşyerinizin konuklarını ağırlama politikası İstanbul’da kurulu diğer otel politikalarına benzemeyebilir. İşte siz Hegsagone Hotel’in çalışanları olarak, misafir ağırlama ve hizmet etme anlayışını çok ama çok iyi özümsemelisiniz.

 

Her konuk sizler için çok ama çok önemlidir. Çünkü onlar, bu güzel otelinizde konaklayacaklar ise, sizlerde elbette bu otelde bulunacaksınız demektir. Diğer bir anlatımla; otelinizin misafiri yoksa sizlerde olmayacaksınız demektir.

Bu nedenle, sorumluluğunuzun bilinci içinde olmalısınız. Çünkü konuklarınızın beklentilerine rakiplerinizden daha iyi cevap vermelisiniz. Aksi takdirde konuklarınızı otelinizde tutamazsınız.

 

Çalışmalarınızda daima profesyonelce hareket etmelisiniz. Turizmde profesyonellik demek; hizmet etme kurallarına uygun davranmak demektir. Bir başka deyişle; bu otelde çalışan herkes, yaptıkları işlerini en iyi şekilde yapıyorlarsa bu oteldeki hizmetin akışı profesyonelce yürüyor demektir. İşinizi iyi yapabilmeniz için, yaptığınız işi severek yapmalısınız.

 

OTELİN YILDIZLARI SİZLERSİNİZ
Bu otelinde diğer oteller gibi yıldızları vardır. Fakat o yıldızların içini asıl sizler dolduracaksınız. İşte o vakit otelinizin yıldızlarının cazibesi ve kıymeti daha iyi anlaşılacaktır. Daha açık bir deyimle söylemem gerekirse; sizler iyinin en iyisi olmanın gayretini gösterir ve otelinize “Müşteri Memnuniyeti”ni kazandırmada görevinizi tutkuyla ve severek yaparsanız, işte o vakit sizler Hegsagone Oteli’nin profesyonellerisiniz demek istiyorum.

Yurtiçi ve yurtdışından gelen insanların bir uğrak yeri olan işyerinize gelecek misafirlerinize, mutlulukla ve güleryüzle hizmet etmelisiniz. Bir takım ve ekip ruhu halinde çalışmayı kendinize alışkanlık edinmelisiniz. Sizler güleryüzlü olursanız otelinizin bütünü de gülmüş olacaktır.

 Otelinizin ayrı ayrı bölümlerinin çalışma kurallarına ve ortamına uyum sağlamada zorlanmamalısınız. Bu bölümlerde konuklara sunulacak hizmetler ve ürünler hakkında önceden mutlaka bilgi sahibi olmalısınız.

 

SÜREKLİ YENİLENMELİSİNİZ

Kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Yükselmenizin ve ilerlemenizin önündeki en büyük engelin, kendinize olan güvensizliğinizin olacağını unutmayınız. Az önce söylediğim gibi; gülümsemeyi daima alışkanlık haline getirmelisiniz. Güleryüzlü davranmayı unutmamalısınız. Gülümserseniz, otelinizde sizinle birlikte gülümseyecektir dedim.

Dürüstlükten asla ayrılmaksızın, yüksek değerlere bağlı kalmalısınız. Böylelikle hizmette bulunacağınız konuklarınızın üzerinde olumlu ve kalıcı izlenimler bırakmanın keyfini çıkarmış olacaksınız.

Giyiminizle, üniformanızla ve davranışınızla bir bütün olmalısınız. Turizm demenin; tertip, terbiye ve düzen olduğunu daima hatırlamalısınız. İşyerinizdeki çalışmalarınızda; ses tonunuzla, göz ilişkinizle, yüz ifadenizle, saç ve sakalınızla, kişisel bakım ve temizliğinizle hizmetin kalitesini yükseltmelisiniz.

İşyerinizde kalitenin her şeyden önce geldiğini ve önem taşıdığını unutmamalı, konuklarınızın üstün hizmet almaya layık olduklarını aklınızdan çıkarmamalısınız.

 Konuklarınıza hitap ederken daima adlarını kullanmaya özen göstermelisiniz.

Hizmet sektöründe başarıya giden yolun ilgiden, bilgiden ve sevgiden geçtiğini unutmayınız.

İşyerinizde öyle bir farklılık yaratmalısınız ki; gelen konuklarınız geri döndüklerinde, bir anlamda otelinizin tanıtım ve pazarlama elemanları olsunlar. Öyle bir misafir ağırlama anlayışına sahip olun ki; oteliniz örnek gösterilsin. Sizler, otelinizin kapıyı ilk açan öncülerisiniz. İşyerinize sizden sonra gelecek ve görevi sizden devralacak olan gençlere, erdemli bir çalışmanın örneğini bırakıp, otelin bir köşesine ismini yazmış, bahçesine bir fidan dikmiş olarak ayrılmış olmanın mutluluğunu duyacaksınız. Çünkü, emekli olsanızda onlara borcunuz var.

Çalışmalarınızda birbirinize olan destek ve dayanışmayı ilke edinmelisiniz. Böyle bir alışkanlıkla hepinizin işinin daha iyi ve verimli yapılmış olacağını hatırlatmak istiyorum. Bunları, daha önce yaşamış ve tadına varmış bir büyüğünüz olarak söylüyorum.

 

HİÇBİR İŞİ KÜÇÜMSEMEYİN

Hep aynı kalmalısınız. Genel kültürünüzü ve yabancı dilinizi geliştirmelisiniz. Bu söylediklerimi yarına bırakmamalısınız. Çünkü hayat ertelemeye gelmez. Merdivenin alt basamağında çakılıp oturmamalısınız.  Eğer turizm ve otelcilikte üst düzey yönetici olmak hedefiniz ise ki, öyle olmalıdır; Başkalarının el atmak ve yapmak istemedikleri en ağır, en zor işleri yapmaktan çekinmemelisiniz.  Gerektiğinde tıkanan bir tuvaletin temizliğini bile doğal yaklaşımla yapabilmelisiniz.

Üretmeden, yaratmadan, yorulmadan ve alın terinizi dökmeden, varların ve değerlerin yaratılmadığının bilincinde olmalısınız.

Genç yaşınızda hiçbir işi küçümsememenin ve ayrım yapmamanın alışkanlığını kazanmalısınız.

Hizmette bulunacağınız insanları küçümsememenin ve ayrım yapmamanın erdemini göstermelisiniz. Misafirlerinizi en üstün değer bilmelisiniz.

En eski dünyanın coğrafyasında yaşamaktayız. Geçmiş uygarlıkların tarihsel ve kültürel değerlerin sahipliğini yapmaktayız.  Anadolumuz adeta dünyanın bir açık hava müzesidir. Böylesi zengin varlarımızın değerini başkalarından önce biz kavramalıyız, biz tanımalıyız. Çünkü, bizler Türkiye’nin sahipleriyiz ve ebediyen de sahibi olacağız. Bu inanç ve duygularla sözlerime son verirken, beni otelinize davet eden ve sizlerle tanıştıran Genel Müdürünüz Sayın Nejat LAÇİN’e ve tümünüze yüreğimin derinliğinden gelen teşekkürlerimizi sunarken, hepinize işyerinizin, yurdunuzun ve insanlığın hizmetinde başarılar ve esenlikler dilerim

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.