• BIST 102.494
  • Altın 226,838
  • Dolar 5,3255
  • Euro 6,0377
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 7 °C

Yabancıya mülk satışı görüşülecek

Yabancıya mülk satışı görüşülecek
Anayasa Mahkemesi, yabancılara mülk satışını düzenleyen Kanun'un iptal edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüşecek.

ANKARA- Anayasa Mahkemesi, yabancılara mülk satışına yeniden düzenleyen 5782 Sayılı Tapu Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptal edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüşecek.
CHP kanunun "1. maddesiyle değiştirilen 2644 Sayılı Tapu Kanunu'nun 35. maddesinin yedinci fıkrasının ikinci ve üçüncü tümcelerinin, 2. maddesiyle yeniden düzenlenen 2644 Sayılı Yasa'nın 36. maddesinin birinci fıkrasının birinci ve ikinci tümcelerinin, 3. maddesiyle 2644 Sayılı Yasa'ya eklenen geçici 3. maddenin ikinci fıkrasının" iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Başvuruyla ilgili ilk incelemesini tamamlayan Yüksek Mahkeme, davayı esastan görüşmeye karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, yabancılara mülk satışına yeni düzenleme getiren 5782 Sayılı Tapu Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptal edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüşecek.

Anayasa Mahkemesi heyeti, yürürlüğü durdurma istemini de esas inceleme aşamasında karara bağlayacak.

Kanunun iptali ve yürürlüğünün durdurulması istenen hükümleri şöyle:

"Yabancı uyruklu gerçek kişiler merkez ilçe ve ilçeler temelinde, uygulama imar planı ve mevzii imar planı sınırları içerisinde kalan toplam alanların yüz ölçümünün yüzde onuna kadar kısmında taşınmaz ile bağımsız ve sürekli nitelikte sınırlı ayni hak edinebilir. Bakanlar Kurulu, merkez ilçe ve ilçelerin alt yapı, ekonomi, enerji, çevre, kültür, tarım ve güvenlik açısından önemlerini dikkate alarak bu orandan fazla olmamak kaydıyla farklı oran belirlemeye yetkilidir.

Yabancı yatırımcıların Türkiye'de kurdukları veya iştirak ettikleri tüzel kişiliğe sahip şirketler, ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet konularını yürütmek üzere taşınmaz mülkiyeti veya sınırlı ayni hak edinebilir ve kullanabilir. Bu şekilde edinilen taşınmazların Türkiye'de kurulu bulunan bir başka yabancı sermayeli şirkete devrinde ve taşınmaz maliki yerli sermayeli bir şirketin hisse devri yoluyla yabancı sermayeli hale gelmesi durumunda da aynı esas geçerlidir.

Yabancı uyruklu gerçek kişilerin merkez ilçe ve ilçeler bazında edinebilecekleri taşınmazlar ile bağımsız ve sürekli nitelikte ayni hakların miktarı tespit edilinceye kadar geçecek süre içinde, yabancı uyruklu gerçek kişiler bu Kanunun 35. maddesi hükümlerine göre taşınmaz ve sınırlı ayni hakları edinebilir."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.