• BIST 99.326
  • Altın 236,802
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -1 °C

WTM Global Trends Raporu

WTM Global Trends Raporu
Global Trends Report farklı arayışların gerektiğini ortaya çıkarıldı. Öte yandan sektörün 2013 yılına kadar eski günlerine kavuşamayacağı belirtildi.

LONDRA- WTM Londra Fuarı"nda açıklanan Global Trends Report"un bu yılki çalışmasında, küresel krizden çok, yeni tüketici grupları, değişen beklentiler, yeni konseptler ve eski yapıların yeniden gözden geçirilmesi ve farklı arayışların gerektiğini ortaya  çıkarıldı. Öte yandan sektörün 2013 yılına kadar eski günlerine kavuşamayacağı belirtildi.
Global Trends Report"ta öne çıkan yeni trendler; Kuzey Amerika"da Funemployment, İngiltere"de Pop-up oteller, Avrupa"da müşterin özel taleplerine cevap verme, Afrika"da Obama etkisi, Asya"da golf turizminin yükselişi ile Latin Amerika"nın lüks bir marka olarak yeniden markalandırılma çalışmaları olarak sıralanıyor.
Euromonitor International tarafından hazırlanan WTM Global Trends Report 2009"da krizin ülkelerde yarattığı derin etkilerden ziyade pazarda varolan yenilikler, bunların yarattığı fırsatlar ve talebi geri çevirmek için başlatılan bazı girişimlere dikkat çekildi.

2009"da gerileme sürdü
Küresel krizin etkilerinin sanılandan daha fazla olduğuna işaret eden çalışma turist sayısındaki yüzde 8"lik gerilemenin otellere yüzde 16, havayolu sektörüne ise yüzde 14 dolayında yansıdığına işaret ediyor.
Hükümetlerin turizmi canlandırmak için çeşitli teşvikleri devreye soktuğuna da belirten rapor, buna karşılık, İngiltere"den çıkışlarda alınan APD vergisinin artırılması gibi kararların da gelecek sezonlardaki büyümeyi sınırlayacağını ortaya koyuyor. Öte yandan bu zor ortamda maliyetleri azaltmak açısından, işçi çıkarımından birleşme ve yeniden yapılanmaya kadar şirketlerin bir dizi radikal kararlar almak durumunda kaldıkları da belirtilirken, artan petrol fiyatları ve vergiler gibi konulardan dolayı özellikle havayolu şirketlerinin ciddi zararlar içinde çalışmak durumunda oldukları da vurgulandı. IATA"nın bu alandaki son tahminleri zararların 11 milyar doları bulacağı yönünde.
WTM yeni trendleri ortaya çıkardı
Euromonitor International"ın düzenlediği raporda Londra"da düzenlenen World Travel Market"in geleceğe yönelik anahtar trendleri, sanayi, seyahat ve turizmi etkileyen sunumla faydalı olduğunu bildirdi.
Yaşanan büyük finansal kargaşadan sonra seyahat ve turizm sektöründeki durgunluğun yaşandığını ve dünya çapındaki yeni eğilimlerin WTM"de ortaya çıktığı anlatıldı. Geleceğe yönelik tahminlerde yedi eğilimde sanayi gezginlerinin nasıl ikna edilebileceği yönünde görüşler ortaya atıldı.

Kuzey Amerika"da işsizlik oranını arttığına ve en çok darbe yiyen bölge olduğunu belirten raporda uçak şirketlerinin bu bölgede yaşayanların daha uygun bölgelerden hizmet almaları için sefer koyduklarını belirtiyor.

İngiltere"nın konut piyasasının büyük sıkıntı yaşadığını, yeni açılan otellerin seyahate çıkanlar için ucuz ve cazip fiyatlarla bir fırsat yarattığı belirtiliyor. Otellerde uygun fiyatlandırma ve sürdürülebilir yaşam ile daha geniş bir tüketici tabanını çekerek İngiltere"nin seyahat çehresini değiştirmesinin beklendiği bildirildi.

Avrupa"da zengin gezginler için özel hedefler belirlenmeli. Kitle turizmi geliştirilmeli. Ancak, büyük pazarda daha fazla kişiselleştirilmiş hizmetler, daha fazla seyahat seçenekleri sunulmalıdır. Avrupalı acentelerin farklı hizmet sunmaları da gerekiyor.

Orta Doğu"da erkek sadece konaklama için geziyor. Ancak genç kadın için seyahate yönelme başladı. Arap toplumu tarafından konaklama eğlence olarak görülüyor. Kadın sadece barınma nedeniyle ve erkekle seyahat ediyor. Bunun dışında irkek ise yalnız seyahat ediyor. Bu Ortadoğu"da kadının yalnız seyahatini engelliyor.

Afrika"da Obama etkisi görülüyor. Gana Cumhurbaşkanı Obama'nın son ziyaret uluslararası turizmi spot altına aldı. Afrikalı Amerikalılar arasında bir Afrika turizminin canlandırılması için potansiyel açılması için Afrika çalışmalar yapıyor. Turizme yönelme Afrika toplumlarına ekonomik refah getiriyor ve kazançlı çıkıyorlar.

Asya"da folf turizmi trendi bulunuyor. Asyalılar golf hakkında gidilecek yeni bölgeler ve uluslararası yüksek harcama ile ünlü golfçüleri çekmek için yollar arıyor. Çin'in hızlı ekonomik büyümesi yeni elit sınıf golf talebi yarattı. Çin yaklaşık 310 golf sahaları ile beşinci ülke oldu..

Latin Amerika"nın yene hedefi lüks altyapı yatırımlar. Bölge, lüks seyahat için muazzam bir potansiyel sunuyor. 2008 yılında ekonomide küçük düşüş kaydedildi. Geniş doğal parkları ve biyolojik çeşitlilik ile bölgede "lüks" ile "eko-luxe" ile "doğal" çevreye giderek artan bir ilgi var. Brezilya'nın 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyat Oyunları bölgenin turizm altyapısına büyük destek olacak.
İş seyahatlerinde ciddi düşüş
Küresel krizin en çok hissedildiği alanların başında iş turizmi, iş seyahatleri geldiğini ortaya koyan çalışmaya göre, bu alandaki üretilen cirolar, Temmuz ayını içine alan son bir yılda yüzde 40 azaldı.
Öte yandan konaklama kesiminde de ciddi değişimler oldu. Özellikle büyük fiyat indirimlerinin söz konusu olduğu son bir yılda, STR Global"in verilerine göre oda gelirleri yüzde 20"ler dolayında geriledi. bu düşüş Amerika"da yüzde 19 olurken Avrupa"da yüzde 30"a dayandı.

2010"da ne olacak
2009 yılı başlarında yapılan büyüme tahminleri gerçekleşmezken, 2010 için öngörülen oranlar da yarı yarıya revize edildi. 2010"da dünya turizminin kriz öncesi gelişme çizgisine oturacağını uman uzmanlar yüzde 2"yi biraz aşan bir gelişme öngörüyorlar.
Öte yandan küresel krizden en fazla etkilenen sektörlerin başında havayolu ve konaklamanın geldiğine işaret eden uzmanlar, büyüme beklenen bu iki sektörün 2009"da yüzde 4 dolayında küçüldüğünü, 2010"da da ancak yüzde 1"lerde gelişme gösterebileceğine işaret ediyorlar.
Dünya genelindeki fuarlar sezonu açılırken bir çok uzman kuruluş 2009"un gerçek manzarasının tahminlerin ötesinde bir görünüm sunduğuna işaret ediyorlar.

2010"da yüzde 2 büyüme
2009"un başlarında yapılan ılımlı büyüme senaryolar, yıl ortasında değişirken başta konaklama, havayolu sektörü olmak üzere gelişme yerine küçülmenin yaşandığı bir dönemden geçildi. Yüzde 4"ler dolayındaki iyimser büyüme oranı yıl sonuna doğru yüzde 3-4 bandında küçülme olacağını kabul ederken sektördeki toparlanmanın 2010"un ortalarını bulabileceği ifade ediliyor.
Dünya turist sayısında yüzde 1,1 küçülme olurken otellerde ve havayollarında daralmanın yüzde 3"leri aşacağına işaret eden uzmanlar 2010"daki büyümenin ise yüzde 2"yi biraz aşabileceğini söylüyorlar.

2010 ve 2011"e uzanan yol
Öte yandan özellikle Avrupa seyahat pazarı için toparlanmanın 2010 olarak öngörüldüğünü vurgulayan uzmanlar, bu eğilimin Amerika kıtasında 2011"i bulacağını, bazı pazarlardaki toparlanmanın ise zaman alacağını ifade ediyorlar.
Büyümenin önündeki ana değişkenin, ulusal ekonomilerin gösterecekleri büyüme oranları, kalkınma hızları olacağını da vurgulayan uzmanlar, ekonomik büyümenin uluslar arası seyahatteki hareketlerin hacmini artıran veya azaltan bir gösterge olduğunu söylüyorlar.
Diğer yandan BM Dünya Turizm Örgütü tarafından yapılan son tahminlere göre 2010"da turizm yüzde 1 ila 3 arasında ılımlı bir büyüme gösterecek.
WTM"de yapılan tahminler, sektörün 2013 yılına kadar eski günlerine kavuşamayacağı yönünde oldu.

RAPORU ALMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYIN

http://www.euromonitor.com/pdf/Global_Trends_Report_2009.pdf

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.