• BIST 84.596
  • Altın 251,975
  • Dolar 6,0980
  • Euro 6,8165
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 18 °C

Vanlı turizmciler memnun

Vanlı turizmciler memnun
EMİTT'ten turizmciler memnun ayrılırken, Van, standının fuarın ‘En sempatik Stand’ı olarak ödüllendirilmesi turizmcilerin sevinç kaynağı oldu.

SELAHATTİN AKDAŞ-TÜRKİYE TURİZM


VAN- İstanbul'da 12-15 Şubat tarihleri arasında düzenlenen ve Van Valiliği"nin öncülüğünde 13"ncü Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na (EMİTT) katılan turizmciler fuardan memnun ayrılırken, Van, standının da fuarın "En sempatik Stand"ı olarak ödüllendirilmesi ayrıca turizmcilerin sevinç kaynağı oldu.

EMİTT Fuarı, 12 Şubat günü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Suriye Turizm Bakanı Dr. Saadalla Agha Al Kala birlikte açtı. Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi"nde açılan ve 4 gün açık kalan fuara yerli ve yabancı 50 ülkeden, 100 il ve beldeden yaklaşık 3000 firma katıldı. Van"ın da 5 nolu salonda 100 metre kare alanda tanıtımını yaptığı fuar standına başta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay olmak üzere, birçok il valisi, vali yardımcıları, bürokratlar, İstanbul ve Ankara"da yaşayan Vanlılar ziyaret etti. Van Belediyesi tarafından getirtilen otlu peynir ve tandır ekmeği misafirlere ikram edildi. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na (EMİTT) katılan Vanlı turizmciler de yaptıkları tanıtım ve görüşmelerden umutlu olduklarını, 2009 turizm sezonunun 2008"den daha iyi olacağını tahmin ettiklerini dile getirdiler.“VAN HAKETTİĞİ YERE GELECEKTİR”
Van Valisi Özdemir Çakacak, EMİTT Fuarı ve kentin turizm potansiyeli ile ilgili bir değerlendirme yaptı. Vali Çakacak, Türkiye"nin en büyük fuarlarından olan EMİTT"e Van"ın tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtma fırsatı bulduklarını belirterek, Mart ve Nisan aylarında da Van"ı tanıtmak için yurt içi ve yurt dışı fuarlara da katılacaklarını söyledi. Çakacak, “EMİTT Fuarı ülkemizin en büyük turizm fuarı. Van Valiliğinin koordinatörlüğünde bütün turizm sektörünün temsilcileriyle birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da EMİTT fuarına katıldık. Amacımız binlerce yıllık medeniyetlere beşiklik eden Van"ımızın sahip olduğu doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve tarihi mirasını yerli ve yabancı turistlere tanıtarak, onların Van"a gelip görmelerini sağlamaktır. Bu gibi uluslar arası fuarlar ilimizin sahip olduğu bu güzelliklerini tanıtımına iyi bir fırsattır. Biz Van olarak sadece ulusal fuarlarda değil, uluslararası fuarlarda da ilimizi tanıtmanın gayreti içerisindeyiz. Amacımız ilimizin güzelliklerini tüm dünyaya tanıtmak ve onları ilimizde ağırlamaktır. Herkesi doğal ve tarihi güzellikleri görmek için Van"a bekliyoruz” dedi. 2008 turizm sezonunu da değerlendiren Çakacak şunları söyledi:”2008 yılında ilimize 200 bin yerli ve yabancı turist geldi. Valiliğin turizm sektörleriyle birlikte yaptığı tanıtımlardan sonra 2009"un geçen yıldan daha iyi geçeceğine iniyorum. 1 milyon nüfusu aşan ve Doğu"nun Parisi olarak gösterilen Van"a son 6 yılda yapılan yatırımlarla birlikte hak ettiği yere geleceğine inanıyorum”“BELEDİYE"NİN TANITIM VE KÜLTÜR HİZMETLERİ DEVAM EDECEKTİR”
Van Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sinan Bağlı"da, son 4 yıl içinde 9. kez katıldıkları fuarda Van"ın tanıtımını yapmaya çalıştıklarını belirterek, Van Belediyesi"nin turizme büyük önem verdiğini söyledi. Bağlı “Van Valiliği ve turizmcilerle birlikte katıldığımız EMİTT fuarında görüştüğümüz turizm sektör temsilcileri ve yabancı ülke temsilcilerine ilimizi anlatarak, Van"ın basında yer aldığının aksine çok güvenli bir il olduğunu vurgulamaya çalıştık. Van Belediyesi"nin ilimizin turizm, ticari, ekonomik ve kültürel tanıtımında birçok çalışması bulunmaktadır. İlimizin turizminin tanıtılması için fuarların önemine binaen katıldığımız bu fuar çok faydalı geçmiştir. Bunun dışında ilimizin sahip olduğu çok zengin mutfak kültürünün ve el sanatlarının tanıtımı amacı ile de mutfak ürünleri ve el sanatları özellikle kilim, savat-gümüş işlemeciliği konusunda da birçok fuarlara katıldık. Yurtiçi ve yurtdışındaki bu tür tanıtım ve kültürel hizmetlerimiz sayın belediye başkanımızın talimat ve destekleriyle her zaman devam edecektir ” dedi.“ÜLKEMİZ COĞRAFYASINDA VAN ÖNEMLİ BİR KENTTİR”
Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Kandaşoğlu"da EMİTT Fuarı ile yaptığı değerlendirmede şunları söyledi. Kandaşoğlu:”Ülkemiz coğrafyasında Van"ın önemli bir kenttir. Yaşayanları olarak kabul etmek, bu kentin ne kadar önemli potansiyele sahip olduğunu bilmek, ilimizin tanıtımı açısından çok önemlidir. Medeniyetlere başkentlik yapmış, Urartu Medeniyetinin merkezini oluşturan ilimizin bu ve buna benzer yüzlerce önemli değerinin dünya turizm sektörüne tanıtmak gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede öncelikle kentimizi çok iyi bilmek gerekir. Marka olabilecek potansiyellerinin değerlendirilmesi ve bilinçli bir tanıtım politikasıyla bu değerlerimizin tanıtımı için ortak sinerji ile çalışmalar yapmalıyız. Bu vesile ile EMİTT Turizm Fuarı, illerin tanıtımında çok önemli bir misyon üstlenmiştir. Sektörün tüm temsilcilerinin katıldığı bu fuarda ilimiz standına gösterilen ilgi, savunduğumuz değerlerin haklılığını ortaya çıkarmıştır. Van, ülkemiz ve dünya turizmi açısından oldukça önemli bir merkezdir. Bunu insanların ilgisinden, yerli ve yabancı turizm temsilcilerinin ilgisinden anlayabiliyoruz. EMİTT Fuarında Van standına gösterilen ilgi hepimiz için önemli bir referans olarak kabul edilmelidir. Tur operatörlerinin, seyahat acentelerinin ilimize olan taleplerini karşılamak, turizm sektörü için keşfedilmesi gereken bir Pazar olarak ön plana çıkmak gerekir”“TURİSTLERİN VAN"A GELMESİ İÇİN TANITIMLAR YAPTIK”
Akdamar Oteli Genel Müdürü Mustafa Kantarcıoğlu"da Van Valiliği"nin öncülüğünde katıldıkları fuarın turizm sezonu öncesi çok önemli olduğunu ve yaptıkları görüşmelerde yeni sezon için Van"ı tanıtma fırsatı bularak, yerli ve yabancı turistlerin Van"a gelmeleri konusunda görüşmeler yaptıklarını söyledi. Kantarcıoğlu “ ”Van Valiliği, Van Belediye Başkanlığı, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) ve sektör temsilcileriyle bu yılki EMİTT fuarına birlikte katıldılar. Fuarın açık olduğu 4 gün boyunca daha önce tanıştığımız ve çalıştığımız turizm acente temsilcileriyle bir durum değerlendirmesi yaptık. İyi yönlerimizi devam ettirip beğenilmeyen ve istenmeyen sorunları gidermeyi konuştuk. Yeni acentelerle tanışıp onları Van"ı ve bölgeyi anlatarak onların gezi düzenlemelerini istedik. Kısacası EMİTT Fuarı biz turizmciler için çok iyi geçti. Krize rağmen 2009 turizm sezonunun çok iyi geçeceğine inanıyorum”“KAHVALTI KÜLTÜRÜMÜZ VAN İÇİN BİR ŞANSTIR”
Van Kahvaltı Kültür Sarayı İşletmecisi (Bak Hele Bak) Yusuf Konak:
"Bak hele bak" lakaplı işletmeci Yusuf Konak"ta yaptığı değerlendirmede: “İlimizin tanıtılması amacıyla katıldığımız EMİTT Fuarı"nın iyi bir şans olduğuna inanıyorum. Yerli ve yabancı turizmcilerin katıldığı fuarda yaptığımız tanıtımlarla, hedefimize de ulaştığımıza inanıyorum. Bizde elimizden geldiğince Van"ımızın kahvaltı kültürünü ve diğer güzelliklerini tanıtmaya çalıştık. Kahvaltı Van"ın tanıtımı için bir şanstır. Biz turizmciler olarak 2009 yılından umutluyuz. Çünkü Van turizmde hakkettiği yerde değil. Yaptığımız tanıtımlarla bu yılın önceki yıllara oranla daha iyi geçeceğine inanıyorum”“TUR OPERATÖRLERİNE VANGÖLÜ HAVZASINA TURLAR DÜZENLEMELERİNİ ÖNERDİK”
Ayanis Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tunçdemir"de “Fuarlara katılırken tek amacımız Van"ı nasıl daha iyi tanıtırız onun çabası içinde olduk. 4 gün boyunca turizm seyahat acente temsilcileriyle yaptığımız görüşmelerde güvenlik açısından hiçbir sorun olmayan Vangölü Havzası"na kültür turları düzenlenmesini tavsiye ettik. Van Valiliğimizin öncülüğünde bu fuara katılarak yaptığımız tanıtım faaliyetleriyle hedefimize ulaştığımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.