• BIST 103.186
  • Altın 227,250
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 4 °C

Vanlı işadamının beklentileri

Vanlı işadamının beklentileri
Vanlı işadamı Abdullahat Arvas, Van’ın sorunları ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan’dan beklentilerini içeren bir rapor hazırladı.

VAN- Özerşah Enerji ve Petrol Ürünleri Ticaret ve Limited Şirketi Genel Müdürü Abdullahat Arvas, Van"ın sorunları ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan"dan beklentilerini içeren bir rapor hazırladı.
Hazırladığı raporu Başbakan Erdoğan"a da verecek olan Vanlı işadamı Abdullahat Arvas, aynı zamanda kamuoyuyla da paylaştı:
DAP ile ilgili henüz açıklanmayan paketlerin, GAP de açıklandığı gibi acilen açıklanmasını bekliyor ve Van"a ilişkin olarak ta aşağıdaki sıkıntılara acil çözümler istiyoruz. Kalkınma Ajansının acilen aktifleştirilmesi ve cazibesinin artırılması gerekmektedir. Van"ın asıl sorunu iş ve aş sorunudur. Acil yatırımlara ihtiyacı vardır. Van"ın ilim, irfan, sağlık, huzur, kültür, kardeşlik, turizm, ticaret, sanayi, tarım ve hayvancılık kenti, özetle özenli bir modern kent olması için herkesin ve her kesimin üzerine düşeni yapması ve bunların hayata geçirilebilmesi için radikal kararlar alınarak yürürlüğe konulması gerekmektedir.

SANAYİ
Birinci etabı biten, ikinci etaptaki faaliyetleri süren ve üçüncü etap hazırlığında olan organize sanayideki faaliyetler istenilen düzeyin çok altında ve yerel kalmaktadır. Van ekonomisi ülke ekonomisine açılabilse, Asya ülkelerine yapacağı ihracatla ülkemizin en önemli ticaret kapısı olacaktır. Çin"in dünyada yakaladığı ticari trendi, ülke içinde ve Asya Kıtasında yakalayacaktır. Van ticari ve özellikle dış ticaretteki kısıtlamalar sebebi ile, dışa açılabilme gücünden mahrum kalmıştır. Bunların giderilmesi ile, Van"da üretim hız kazanacaktır. Küçük ve orta ölçekli yatırımların Van"a ve veya Doğu Anadolu Bölgesine özel vergi ve teşvik paketleri ile desteklenmesi gerekir. Yürürlükte olan 5084 sayılı Teşvik Kanun"da adı geçen 49 il arasında olmakla birlikte, bu Kanunda tanınan teşviklerin Van"a faydası olamaz çünkü Düzce ve Osmaniye gibi cazip yerler dururken kimse gelip Van"a yatırım yapmamaktadır.

DIŞ TİCARET
Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü Hakkâri"den Van"a taşınmalıdır. Van Gümrük Müdürlüğü hububat, gıda ve petrokimya konularında İhtisas Gümrüğü yapılmalı, Van Gümrük Müdürlüğüne bağlı Geçici Depolama Yerleri ile genel antrepoların açılması teşvik edilmelidir. Bu konuda en azından , C Tipi Gümrüklü Özel Antrepo sahibi SANAYİCİNİN KENDİ İHTİYACI İÇİN yapacağı ithalatlara yönelik olarak Van gümrüğünün ihtisas gümrüğü olması elzemdir. Bu konuda T.C. Gümrük Müsteşarlığı kayıtlarına 09.06.2008 günü 17722 sayı ile giren kapsamlı bir dilekçe ile yapılan başvuru halen değerlendirilme aşamasındadır.

SINIR TİCARETİ
Van"da uygulanan sınır ticaretinin Van"a getirisi ne yazık ki Gürbulak, Habur, Cilvegözü kapılarının illerine sağladığı faydalardan çok uzaktır. Sınır ticareti ile iştigal edenler, bürokratik merciler dolaşmadan işini gümrükte bitirebilmelidir. İthal ve ihraç eşyasına ilişkin listeler iptal edilmeli, ithal veya ihraca konu eşyanın cins, nevi ve miktarı karşılıklı arz ve talebe göre yükümlülere bırakılmalıdır. Kısıtlamalar, dış ticaret rejimleri ile sınırlı olmalıdır. İran ile ilişkiler de buna göre düzenlenmelidir. İran Razi – Van Saray Kapıköy yolu TIR taşımacılığına açılmalıdır. Bavul ticareti, Açık Pazar ve Transit Ticaretin önündeki engeller acilen kaldırılmalı ve serbest bırakılmalıdır.

ULAŞIM
İlimiz, tarihi İPEK YOLU, yani çok önemli bir ticaret yolu üzerindedir. İlimiz, başkentimiz dahil büyük şehirlere doğrudan, diğer illere de aktarmalı olarak hava yolu ile bağlıdır. THY yanı sıra pek çok özel havayolu şirketi ilimizde hizmet vermektedir. Birçok otobüs firmaları ilimizin karayolu ulaşımı için hizmet vermektedir. 2004 senesinde kamyon alımı yönünde Van tarihi bir rekor kırmıştır. Muazzam sayıda kamyon filosuna sahiptir. TCDD yük taşımacılığını kısıtlı olarak yapılmaktaysa da insan taşımacılığı yönünden tamamen pasif durumundadır. Modern ve bakımlı tren ferisi filosu kurularak ve buna uygun limanları oluşturarak Van Gölü üzerindeki feribot sorununun çözülmesi halinde şu an pasif durumda olan Asya ile Avrupa transit geçişleri bile ilimiz üzerinden sağlanacaktır. Halen mevcut tren ferileri, her iki – üç seferden sonra onarım gerektirecek denli eski ve sayıları da az olduğu için Tren taşımalarında Van – Tatvan arası 4 saatlik eşya geçişleri 10 – 25 gün sürmekte, üstelik taşıma ücreti fazla olduğundan rağbet görmemektedir. Van, stratejik konumu itibariyle, Hazar – Mersin – Trabzon Serbest Bölgelerine Hammadde Taşıma Lojistik Üssü olmaya çok uygun olmasına rağmen, ulaşım sıkıntısı sebebiyle bu konumdan uzak kalmaktadır.

ÇEVRE
İlimizde çevre bilinci henüz tam olarak gelişememiştir. Dünya"da bozulmaya doğru giden ekolojik denge ilimizde de hüküm sürmektedir. Tabiat güzelliği olan varlıkları dahi korunamamıştır. Gerek yeşil alanların korunması gerekse doğa güzelliklerinin sahiplenilmesi konusunda insanlarımızı aydınlatacak ve öncülük edecek ekiplerin oluşturulması gerekmektedir. İlimizin iklim, toprak ve su koşulları elverişli olmasına rağmen yeteri kadar ağaç dikilememiş ve yeşillendirme yapılamamıştır. Bu da zamanla hava kirliği ve oksijen yetersizliğinin artmasına sebep olup, ayrıca görüntü kirliliğine de yol açmaktadır.

İÇ VE DIŞ TURİZM
Akdamar Kilisesi eskiden Hıristiyan Ortodoksların bölge hac merkezi konumunda idi ve bölgenin cazibesini arttırıyordu. Bölgemiz ve ilimiz gerek tarihi dokusu, gerekse coğrafyası ve doğası itibariyle, kültür, inanç, konferans, tarih, sağlık, gezi ve dinlence ile doğa turizmi için çok uygun olmanın yanı sıra kayak yapmaya çok elverişli dağları ve iklimi, çok sayıda geniş yaylaları, yeryüzünde sodalı suda yaşayabilen tek canlı yaratık Van İnci Kefal Balığı, dünyada eşi olmayan çok özel Gölü ile Türkiye"nin dünyaya açılan en karizmatik penceresi ve hatta dünyanın göz bebeği olabilecek durumdadır. Turizm ve kültür varlıklarımızın ülkemize ve dünyaya tanıtılması için ve bu tarihi değerlerin korunması için gerekli çabaların gösterilmesi ve yeni formüllerin üretilmesi gerekmektedir. Böylelikle turizmin kazanacağı canlılık, yörede ticaretin ve il ekonomisinin gelişmesiyle sosyal hayatın yükselmesine büyük katkı sağlayacaktır.

TARIM ve HAYVANCILIK
Çiftçilerimize ithalatla rekabet ortamı da sağlayacak şekilde ucuz kredi – mazot – enerji, ucuz ve kaliteli tohum, ucuz yem bitkiler ile Konya"da dağıtıldığı gibi verimli fide verilmesi şarttır. Çok eskilerden olduğu gibi kendi tohumculuğumuzun geliştirilmesi elzemdir. Günümüzde kullanılan tohumlar hem bilinçsizce genleri oynanmış ve hem de tek defalık kullanılabilen pahalı ürünlerdir. Oysa eskiden ülkemizde tohumculuğa bile gerek yoktu çünkü yetişen üründen, bir sonraki ekimde kullanılacak tohumlar zaten alınıyordu ve de en önemlisi bütünüyle doğaldı. Bunun yeniden yakalanması şu an ülkemiz için en önemli konudur inancındayız. Toprağımız bademden elmaya, cevizden üzüme, duttan şeftaliye, ayvadan çileğe birçok ürün için çok uygun olup, alternatif enerji kaynaklarından bio dizel için gerekli hammaddeyi oluşturan kanola, soya ve ayçiçek için de biçilmiş kaftandır. Bunların yetiştirilmesi halinde, ambalajından konsantresine, depolanmasından nakliyesine pek çok endüstriyel girişim kendiliğinden gelişecektir. Geçmişte hayvancılığın Başkenti konumundaki güzel ilimizde insanlarımızın çok az bir kısmı artık nerede ise yalnızca kendi ihtiyaçları için hayvan beslemekte, bunu ticarete dökememektedir. Hollanda"da 40 Kg. / gün süt veren ineklerin geçmişte ithal edilip, uygun imkânlarla çiftçilerimize dağıtılmış olması yarar getirmedi, iklim koşulları ve yem bitkilerinin pahalılığı sebebiyle sütler 5 Kg. / güne düştü, dahası ortalama ömürleri iki seneyi geçmedi. Bu sonuç göstermektedir ki, hayvancılığın kalkınması için bu bölge koşullarına uygun ırkların ve beslenmelerine yönelik ot ve yem bitkilerinin geliştirilmesi, yaylacılığın önünün açılması, otlak arazilerinin ıslah edilmesi şarttır. Bölge halen süt ihtiyacını Trakya ve Ege"den getirilen, süt tozu karışımı sütlerle gidermektedir. Protein ve ekonomik değerleri yüksek olan ürünlerin ekilmesi hayvancılığa (Büyük ve küçük ev hayvancılığı, yayla hayvancılığı, modern besicilik, sütçülük, mandıra, arıcılık, hindi besiciliği ve et ürünleri) olumlu yönde tesir eder.

MADENCİLİK
İlimiz yeraltı maden kaynakları bakımından zengin bir ildir. Şahmanıs kömürü ve Erciş Zilan bölgesinde çıkan linyit kömürü ile çalışan termik santrallerinin ilimizde kurulması halinde, ilimiz ve bölgemiz elektrik ihtiyacı karşılanacak, ilin işsizliğine de büyük katkı sağlanacaktır. Buna benzer birçok madenlerin ve termal yataklarının endüstriye kazandırılması, işleme tesislerinin kurulması şarttır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.