• BIST 85.385
  • Altın 250,581
  • Dolar 6,0643
  • Euro 6,7841
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C

Van'ı dünyaya kazandıralım

Van'ı dünyaya kazandıralım
TÜRSAB Van panelinde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bir çok tarihi eserin olduğunu belirterek, “Bu değerleri dünya turizmine kazandırmalıyız” dedi
SELAHATTTİN AKDAŞ-TÜRKİYE TURİZM

VAN-Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van"da Urartulardan Selçuklulara, Osmanlılardan Cumhuriyet dönemine kadar bir çok tarihi eserin olduğunu belirterek, “Bu değerleri dünya turizmine kazandırmalıyız” dedi.
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği"nin (TÜRSAB) düzenlediği "7. Doğu Anadolu Van Bölgesi Kültür Buluşması Sempozyumu" Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik"inde katıldığı programla Van"da yapıldı.



Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Konferans Salonu"nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı"nın okunmasıyla başlayan sempozyumda konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, milletvekili olduğu ilk yıl Akdamar Kilise'sini restore etmeyi hedef olarak gördüğünü belirterek, "Bu dönemde tonla tehdit aldım. Hangi döneme ait olursa olsun bu tarihi eserler bu milletin kültürel mirasıdır, bizden sonraki nesillere aktarmak da insani bir görevimizdir. Ülkemizin her yeri buram buram tarih kokuyor. Bu zenginliği mirasyedi gibi harcamışız. Önemli kültürel değerlerimiz var. Bu değerlerimizi dünya turizminin hizmetine vermeliyiz " dedi.

POMPEI"YE YILDA 8 MİLYON TURİST GİDİYOR…
Kültür Turizmi Sempozyum'unun Van'da gerçekleştirilmesini de anlamlı bulduğunu ifade eden Bakan Çelik, kültür turizminin önemsenmesi ve faydalanılması gerektiğine vurgu yaptı. Deniz turizminine gelenlerin pasif turistler olduğunu ve kültür turizmine gelenlerden daha az para bıraktığını kaydeden Çelik: " Ülkemizin her yeri buram buram tarih kokuyor, bu zenginliği mirasyedi gibi harcamışız. Bakanlığım sırasında bin 300 civarında ören yeri dediğimiz antik yerleşim birimi vardı. Önemli bir kısmı toprak altında, toprak üstüne çıkanlar da köpek eniklerinin yuvası olmayı sürdürüyor. Bu değerlerimizi dünya turizminin hizmetine vermeliyiz. Popai"ye yılda 8 milyon turist gidiyor, Türkiye"de bunun benzeri hiçbir yerimiz yok mu? elbette var. Ancak bunun tanıtımı ve organizasyonunu çok iyi yapmalıyız ki netice alabilelim. Bu değerlerimizi dünya turizminin hizmetine vermeliyiz. Bunun tanıtımı ve organizasyonunu çok iyi yapmalıyız. Van'a baktığımızda da Urartu'dan Selçuklu'ya, Osmanlı'dan Cumhuriyet dönemine kadar bir çok tarihi eser var bunları da dünya turizmine kazandırmalıyız" dedi.

AKDAMAR KİLİSESİ RESTORASYONU ÖNCESİ TEHDİT ALDIM
Bakan Çelik, ilk milletvekili olduğu dönemde Akdamar Kilisesi'ni restore etmeyi hedef olarak önüne koyduğunu ve birçok tehdit ve eleştiri aldığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sayın Başbakanımız Van"a gelirken sbir siyasi partinin Kadın kolları Başkanı Bana 'Başbakana da kilise tamir ettiren Başbakansın' diye tepki gösteren oldu. Hangi döneme ait olursa olsun bu tarihi eserler bu milletin kültürel mirasıdır. Bizden sonraki nesillere aktarmak da insani bir görevimizdir. Empati yapmalıyız. Balkanlarda bıraktığımız eserler var. Onların yıkılmaya terk edildiğini söylerken, onların isteklerini de dikkate almalıyız. Bu memleketin içinde maddi ve manevi değerlerin hepsi 70 milyona aittir. Örneğin Japonya dünyaya 17 milyon turist gönderiyor. Türkiye'ye gelen 100 bin civarında. Japon turistler daha çok kültür turizmine yöneliyor. Biz, bize ait olanları onlara sunma konusunda yeterli performansı gösteremiyoruz. Hükümetimizin yaptığı atılımlar, TÜRSAB ve benzeri meslek örgütlerinin ortaya koyduğu performans gelecek adına ümit vermektedir. Bu yıl Türkiye'ye giren turist sayısında yüzde 15'lik artış varsa bu ümitli bir gelişmedir."

HAVAALANI HAVALİMANI OLACAK
“Havaalanını havalimanına dönüştüreceğiz. Uluslar arası kuruluşlardan muvafakatlar alınmalı, Van uçuşları için çekincesi olan kuruluşlar var. Van"dan Doğubeyazıt"a gittiğinizde uçak pisti gibi yoldan gidersiniz, bu yollar bu dönemde yapılmıştır. Van sokaklarına çıktığınızda bir çok yerin kazıldığını göreceksiniz 9 ilden 59 il doğalgaz kullanmaya başladı. Üniversite OSB ve 150 km şehir merkezinde doğalgaz meskenlere verilecek. Van Gölü"nün kirletilmiş olması önemli bir sorundur. Vangölü"nde sınırı olan illerin valileri bütün belediye başkanları, kaymakamları Van"da topladık ve bu sorun ile ilgili somut adım atılması için çalışmalar yapılıyor"

KİRPİ YAVRUSUNUZ PAMUĞUM DİYE SEVER
“Herkes vefa borcu olduğu doğduğu topraklara hizmet etmek ister. Ait olduğunuz topraklara karşı çok insani olan duygu ile ne olursa olsun ilgi alaka gerekir. Ünlcü şairimiz Yaşar Kemali"in söylediği gibi "Dünyanın hiçbir yerindeki mavi Van Gölü"nün mavisi kadar güzel değildir". Vangölü"nün çevresinde 8 adet göl var. 3 bin rakımında keşiş gölü var ve burası bir kuş cennetidir. Endemik bitkiler, tarihi güzellikler açısından potansiyel enerjimizi kinetik enerjiye dönüştürmek gerçekten çok önemli. Böyle bir toplantıyı Van"da düzenleyen TÜRSAB"a teşekkür ediyorum. 5 milletvekili olarak salondayız, bizim amacımız sizin gittiğiniz yerdeki taşları ortadan kaldırmaktır” şeklindi konuştu.



“VAN"A OLAN İLGİ ARTMAKTADIR”
Van Valisi Özdemir Çakacak"ta sempozyumda yaptığı konuşmada; Van"ın turizm potansiyelinden bahsetti. TÜRSAB Yöneticilerini ve sempozyuma katılan davetlileri Van"da ağırlamaktan memnuniyetini dile getiren Çakacak “Ülkemizde turizm kültür turizmi ile başlamış deniz turizminin gelişmesi ile bugünkü duruma gelmiştir. 5 -6 yıl öncesine göre turist sayısı iki kata çıkmıştır. Ülke içindeki turizm hareketlerinin yaşandığı bölgeler güney Kapadokya ve batı bölgelerinde yer alıyor. İlimiz açısından baktığımızda çeşitli turizm çeşitlerine sahip olması nedeniyle turizm açısından önemli bir merkez olması gerekiyor. İlimize gelen turist sayısı 20 bin civarındadır. Bu rakamı kamu misafirhanelerini de düşündüğümüzde 2 katına çıkarabiliriz. Son dönemlerde ilimize olan ilgi yeniden artmaktadır. İlimiz yeniden keşfedilmenin heyecanını yaşıyor. Gelişmenin önündeki engeller ortak çabayla aşılacaktır. Turizm ilimiz açısından gövde sektör olmamakla beraber öncü sektör olacaktır. Bu nedenle turizm sektörünün gelişimi ilimiz açısından son derece önemlidir. TÜRSAB"ın yaptığı bu etkinlik, ilimizdeki turizm çeşitliliğinin ve değerinin farkındalığının arttırılması açısından önemlidir” dedi.



BAŞKAN YENİGÜN, YATIRIMCILARA ARSA SÖZÜ VERDİ
…
Belediye Başkanı Burhan Yenigün"de yaptığı konuşmada son 2 ay içinde kongre turizmi açısından önemli gelişmeler yaşandığına işaret ederek “Bugün de 81 il milli eğitim müdürleri, RTÜK bölge müdürlerinin ve TÜRSAB"ın toplantısı yapılıyor. Benzer toplantılar yaklaşık 2 aydır Van"da yapılıyor. Bu hem bölgemizin tanıtılması, hem de sorunlarımızın çözülmesi açısından önemli gelişmeler. Van"ımız bir serhat şehri, 15-20 yıl kadar yaşanan terörden eser kalmadı. Avrupa"ya gittiğimizde geceleri dolaşamıyorsunuz, ancak Van"da bayanlar da dahil olmak üzere dilediğimiz gibi dolaşıyoruz. Belediye olarak göreve geldiğimizde Van"ın yüzde 60"nda altyapı, içme suyunun da yüzde 25"i yoktu. Bunları tamamlamak üzereyiz. Belediyemize ait 17 dönümlük bir belediye garajımız vardı oraya Global Yarım Holding tarafından, altı otopark üzeri 5 yıldızlı otel yapacak. Bunun yanında Van"a gelmek isteyen turizm yatırımları da var. Bizler de uygun arsa ile yapılacak yatırımlara katkıda bulunmak istiyoruz.



TÜRSAB BAŞKANI ULUSOY: ”YÖRENİN TURİZMCİLERE VE MORALE İHTİYACI VAR”

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, yörenin turizmcilere ve morale ihtiyacı olduğunu belirterek, bu bölgenin 1 milyon kişiyi ağırlaması gerektiğini söyledi. Ulusoy," Böylece 35 bin kişiye de dolaylı olarak iş vermiş olursunuz. Bu nedenle buraya destek vermelisiniz. Anadolu'nun bize ihtiyacı var. Üzerimize düşen görevi yerine getirmemiz lazım. Bizi hükümetle çok iyi olduğumuzu söylüyorlar. Makul isteklerimiz hepsi oluyor. Ben siyasetçi değilim. Neden kavga edeyim. Bizim isteklerimizi yerine getiren hükümet millet adına bizlerden birşeyler bekliyor. Bizde Anadolu insanına destek vermeye geldik. Van ticaret yoludur. İran'a açılan kapıdır" dedi.

“SEYAHAT ACENTALARI YURDIŞINDA RAHATÇA SEYAHAT EDEBİLİYORSA, BUNUN TEMELİNİ BAKAN ÇELİK, KÜLTÜR BAKANLIĞI DÖNEMİNDE ATTI”
Bugün Türkiye"de seyahat acenteleri yurt dışında rahatça seyahat edebiliyorsa, müzelerde rahatça dolaşabiliyorsa bunun temelinin atılmasında Milli Eğitim Bakanı
Hüseyin Çelik"in Kültür ve Turizm Bakanı olduğu dönemdeki katkısı olduğuna işaret eden Ulusoy “Türkiye"ye girişin yüzde 14, müzelere girişin yüzde 50 arttığı bir dönemi yaşıyoruz. İnsanlarımıza Türkiye"nin önsözünün yazıldığı Çanakkale"yi nasıl tanıtırız. Biz Çanakkale"ye bu gezileri yapıyoruz, gençlerimizi farklı illerden alıp burada aynı odaları paylaştıracağız. 42 bin gencimizi o günden bu güne kadar Çanakkale"ye taşıdık. Şehitlerimize borcumuzun ödendiği günlerdi o günler. Benim devletimin çalışanları görebilmesi önemli bir olaydır. Cumhuriyet gezilerini birlikte yapacağız dedi. Kastamonu, Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas ve Van"da yer aldı. Zaman zaman da Van"dan Erzurum"dan buradaki çocuklarımızı biraz daha Çanakkale"ye taşımamız lazım dedi. Makul isteklerimizin hepsi oluyor, ben siyasetçi değilim neden kavga edeyim. Bizim isteklerimizi yerine getiren hükümet millet adına bizlerden bir şeyler bekliyor.

“VAN"DA YER TAHSİSİ YAPILIRSA YILDIZLI BUTİK OTEL YAPARIZ”
Van"ın yıldızlı bir butik otele ihtiyacı var. Bakanımız, Vilayet, İl Özel İdaresi bize yer tahsisi yaparsa temelini atarız. Bizler bunu yaparsak öncülüğümüzün ardından diğer kuruluşlar ve yatırımcılarda gelir. Hatay, Mersin, Kapodokya, Trabzon, Van olmak üzere kültür turizmi sempozyumunu seçtiğimiz illerde yapıyoruz. Biz burada ziyarete geldik, burada ağırlanmaya gelmedik, ancak bizden beklentilere, Anadolu insanına destek vermeye geldik. Van ticaret yoludur, İran"a açılan kapıdır. Van"ın sevgiye ve morale ihtiyacı var”
Yapılan konuşmaların ardından sempozyuma katılan konuşmacılar ülkemizin
ve Van"ın turizm potansiyelini masaya yatırdılar.



Sempozyuma Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu, İkram Dinçer, Kerem Altun, Merit Şahmaran Oteli Genel Müdürü Mustafa Öksüz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Bilal Sönmez ve çok sayıda turizmci katıldı.




Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.