• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C

Van’da Güneş Enerjisi paneli

Van’da Güneş Enerjisi paneli
Van ve çevresi Türkiye’nin en verimli güneş gören 2. bölge denildi. Sempozyuma Japonya, Almanya ve İspanya’dan sektör temsilcileri katılacak

VAN- Van Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye’nin en verimli güneş bölgelerinden ikincisinin Van ve çevresinin olduğunu belirterek “Van; hem güneşlenme süresi çok uzun, hem de güneşin global radyasyon değeri dediğimiz değeri bakımından da çok zengin olan bir bölgedir. Bu bakımdan Van ve çevresi güneş enerjisi santrali kurulması bakımından Türkiye’nin en verimli bölgelerinin başında geliyor” dedi.

Van Valiliği, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin (YYÜ) ortaklaşa düzenleyeceği ‘Van 1. Güneş Enerjisi Sempozyumu’ ile Vali Münir Karaloğlu, DAKA Genel Sekreteri Emin Demirci ile birlikte Van Valiliği Vali Ali Paşa Toplantı Salonu’nda sempozyumla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. 30 Nisan-01 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan sempozyuma Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın üst düzey bürokratları ile yurtiçi ve yurtdışından enerji sektörünün üst düzey yetkililerinin katılacağını belirten Karaloğlu, sempozyum sonrası Van ve çevresinin yenilenebilir enerji potansiyelinin ortaya çıkacağını söyledi.

Elektrik İşleri Etüt İdaresi’nin Türkiye’deki güneş enerjisini gösteren haritalarına bakıldığında Türkiye’nin en verimli güneş bölgelerinin birincisinin Antalya, ikincisinin de Van ve çevresi olarak görüldüğünü anımsatan Karaloğlu: “Bu sempozyumda amacımız; TRB bölgesi dediğimiz Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) sorumlu olduğu Van, Bitlis, Hakkâri ve Muş bölgesindeki güneş enerjisi potansiyelini Türkiye kamuoyu ile paylaşmaktır. Bölgemizde güneş enerjisi konusunda yatırım yapmak isteyen yatırımcılara, bölgemizin önemini vurgulamak maksadıyla bu sempozyumu yapıyoruz.” dedi.

-“SEMPOZYUMA JAPONYA, ALMANYA VE İSPANYA’DAN SEKTÖR TEMSİLCİLERİ KATILACAK”
Hükümetin 29 Aralık 2010 tarihinde çıkardığı 5346 Sayılı Yasa ile güneş enerjisi yatırımı yapmak isteyen yatırımcının önünün de açıldığını hatırlatan Karaloğlu, şunları kaydetti: “Biz de zaten bu yasanın çıkmasını bekliyorduk. Bu yasanın çıkmasıyla düzenleyeceğimiz sempozyumda; bugün geldiğimiz noktada güneş enerjisi teknolojisinde kazanılan ivmeler, oluşan yeni durum ve yeni avantajları tartışacağız. Sempozyuma Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın enerji sektörü ile ilgili üst düzey kamu kurumlarının yöneticileri katılacak. Ayrıca enerji sektöründeki firmaların yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yurtiçinden ve yurtdışından özellikle güneş enerjisi teknolojileri konusunda üretim yapan, bu işin ticaretini yapan firmaların temsilcileri de Van’a gelecek. Özellikle İspanya, Almanya ve Japonya’dan gelen misafirlerimiz de bu sempozyumda olacak. Sempozyum yaptığımız salonda aynı zamanda güneş enerjileri teknolojileri ile ilgili bir sergimiz de olacak.” diye konuştu.

-“ENERJİ FİRMALARININ ÖNÜNDEKİ YATIRIM ENGELİ KALDIRILDI”
Bir gazetecinin güneş enerjisiyle uğraşan firmalar Van’a şu an itibariyle yatırım yapabilirler mi, yatırımcının önü açıldı mı yönündeki sorularına Vali Karaloğlu: “5346 Sayılı Yasa çıktıktan sonra yatırımcının önü açıldı. Şu anda yatırım yapmak için çalışma yapan Türkiye’nin en büyük enerji firmalarının Van bölgesinde güneş enerjisi santrali kurma planları var. Bu firmalar şu anda ticari sırları nedeniyle isimlerini açıklamak istemiyorlar. Biz şunu biliyoruz ki, Van bölgesinde Türkiye’nin önde gelen enerji firmalarının çok ciddi çalışmaları var.” dedi.

-“VAN’IN EN BÜYÜK AVANTAJI, VERİMSİZ MERA VASFI OLMAYAN ARAZİLERİDİR”
Van’ın Antalya ve Karaman illerinden arazi yönünde daha avantajlı olduğunu ifade eden Karaloğlu: “Türkiye’de haritaya baktığınız zaman en verimli bölgeler Antalya ve Karaman bölgesi olarak gözükse de durum farklıdır. Oralardaki araziler hem çok kıymetli, hem de tarım arazisidir. Bizim arazilerimizin ise mera vasfı olmayan arazilerdir. Biz de; bu verimsiz olan, mera vasfı bile olmayan arazileri güneş paneli olarak kullanabiliriz. Van; hem güneşlenme süremiz çok uzun olan, hem de güneşin global radyasyon değeri dediğimiz değeri bakımından çok zengin bir bölgedir. Bu bakımdan Van ve çevresi güneş enerjisi santrali kurulması bakımından Türkiye’nin en verimli bölgelerinin başında geliyor.” şeklinde konuştu.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.