• BIST 96.861
  • Altın 239,180
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 0 °C

Van'a 5 milyon turist hayal değil

Van'a 5 milyon turist hayal değil
İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç Dr. Zeki Taştan, Vali Karaloğlu'nun kent için öngördüğü turist sayısıyla ilgili olarak "5 milyon turist Van için hayal değil," dedi
SELAHATTİN AKDAŞ- TÜRKİYE TURİZM

VAN- İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç Dr. Zeki Taştan, Vali Münir Karaloğlu'nun kent için öngördüğü turist sayısıyla ilgili olarak "5 milyon turist Van için hayal değil," dedi.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç Dr. Zeki Taştan, konuyla ilgili olarak şunları ifade etti:
" Münir Karaloğlu Van Valiliği görevine atandıktan sonra kentteki bürokratik yaşam hareketlendi.
Bunun içinde zaman zaman biz de bulunduk. Sayın Valinin çevreyi tanımak adına ayak basmadığı yer kalmadı. Bahçesaray"a bile iki kez gitti. Sorunların bir bölümünü kaymakamlardan dinledi; belediye başkanlarından sordu. Neticede üç dört aylık zaman diliminde sorunları tespit edip bazı hedefler belirledi. Özellikle en büyük yatırımlardan birinin turizm alanında olması gerektiğine karar verdi. Bunlarla ilgili bir dizi tedbiri devreye koydu. Gelecek viyonunu çizdi. 2023 hedefi olarak bir milyonu yabancı üç milyonu da yerli olmak üzere 4 milyon turistin Van"a geleceğini söyledi. Bu hedef çok tartışıldı. Biz de bu yazıda konu üzerinde durmak ve bazı hususları tartışarak hedefin gerçekliğini değerlendirmek istiyoruz.
Van kadim bir şehir. Asırlarca birçok medeniyete başkentlik etmiş; ev sahipliği yapmış. Urartuların tarihte yarattığı medeniyete mekân olması bile Van adına büyük bir değerdir. Sonra Osmanlılar ve diğer unsurlar asırlarca bu topraklarda huzur içinde yaşamışlar. Eski Van şehrinde camilerin, mescitlerin, medreselerin, kiliselerin ve havraların varlığı bile Van"daki kardeşliğin ve medeniyet nişanesinin sadece bir örneği.
Van"daki bu atmosfer tarihi değerlere de yansımış; olumlu ve olumsuz olarak. Birçok tarihi yapı birliktelik ve diyaloğun da etkisiyle asırlarca ayakta kalmış veya bunun aksi olarak yerle bir olmuş. Ama her şeye rağmen bugün Van"ı açık müze olarak ayakta tutacak birçok yapı günümüze kadar gelebilmiş. Buna çevrenin doğal güzellikleri de eklenince Van başlıbaşına bir medeniyet şehri olarak ayakta kalmış.
Van"da geçmişten günümüze kadar gelen ve “düşmanlık sillesi”nden kurtulan tarihi yapılar maalesef bu kez de zamana karşı direnememiş. Direnenlere ise gereği gibi bakılamamış. Bunların çok azı restore edilmiş. Akdamar Manastırı, Hüsrevpaşa, İzzettin Şir camileri bunlardan birkaçı. Üstelik hâlâ sırlarıyla kendini gizleyen birçok tarihi yapı ortaya çıkarılabilmiş değil.
Van"da birçok tarihi miras hâlâ restore edilmeyi bekliyor. Van'a gelen her ziyaretçinin en yakın uğrak yerlerinden biri olan Van Kalesi ve eski Van şehrindeki birçok tairihi yapı bile henüz restore edilmemiş. Çarpanak Adası, Hüsrevpaşa Külliyesi, Gevaş Selçuklu Mezarlığı, Yedi Kilise gibi merkeze yakın olan birçok yapıda da çalışmalar elzem.
Van'da geçmişten günümüze kadar gelen ve restore edilmiş yapılardan en önemlisi Akdamar Manastırı. Akdamar, özellikle restoreden sonra kazandığı yeni görünümle Van"a gelen yerli ve yabancı turistlerin birçoğununuğramadan geçmedikleri bir cazibe merkezine dönüşmüş. Bu tarihi yapı restore edilmeden önce orası bir piknik alanı olarak kullanılılıyor ve bugünkü kadar turist çekmiyordu. Şimdi ise sadece ziyaret amaçlı gezilebiliyor. Buna göre Akdamar Adası"nın restore edilip yeni görünümüne kavuşmasıyla ziyaretçi sayısında da bir artış yaşanmıştır.
Van'daki tarihi yapıların restore edilmesi ve turizm adına yapılan yatırımların turist sayısının artışında etkisi tartışılmaz. Van"a gelen turistlerin birincil amacı da bu tür yapıları ziyaret etmektir. Çünkü Van her şeyden önce “kültür turizmi” açısından gezilen bir ildir. Van"ı ziyaret edenler hem “doğunun incisi”ne ait duydukları meraklarını gideriyorlar hem de ildeki tarihi yapıları görmek istiyorlar. Bu bölge dinlenme ve eğlence amaçlı turist çeken bir yer özelliğini kazanamadı henüz. Buraya gelenler Van"ı; şimdilik doğal güzellikleri, caddeleri, alışveriş mekânları ve tarihi dokusuyla geziyorlar.
4 milyon turist hedefini irdelemek için bugünkü ziyaretçi sayısına da göz atmak gerekir. Bugünkü ziyaretçi profilinde bir yerde henüz restore edilmeyi bekleyen Van Kalesi, eski Van şehri, Hüsrev Paşa Külliyesi, Çarpanak, Bartelemeos, Yedi Kilise, Vanadokya, Traventenler gibi doğal ve tarihi değerler diğer tarafta ise Akdamar Manasırı, İzzettin Şir Camii ve Hüsrev Paşa Camisi gibi bir kısmıyla restore edilmiş tarihi yapılar duruyor. Yani restore edilmeyi bekleyen sayısız eser mevcut. Buna rağmen Van" ziyaret eden turist sayısına gelince. Son beş yılda gittikçe artış yaşanmış:

Yıllar Yabancı Yerli
2005 20.518 172.614
2006: 20.911 173.646
2007: 24.436 162.542
2008: 43.908 283.542

Yukarıdaki tablo, Van"a gelen turist sayısının her geçen gün arttığını gösteriyor. Özellikle 2008 yılında bu sayı ikiye katlanmış. 2009"a gelince buradaki rakamlar daha da sevindirici.

Van"ı 2009 yılı içinde ziyaret eden yabancı turistlerin sayısı 75.351. Yani geçen yılın rakamları neredeyse ikiye katlanmış. Yerli ziyaretçilerde de durum farklı değil. Nihayet bu yıl yerli ziyaretçide yarım milyonu aşmış bulunuyoruz.
2008'den beri Van"da turist sayısı ikiye katlanarak büyüyor. 2009"da eldeki mevcut potansiyelle yarım milyondan fazla turist çekiyoruz. Bu konuda yapılacak yatırımlar ve özellikle de “normalleşme” sürecinin devam etmesi, bazı sınır kapılarının açılması; turizm çeşitliliğinin sağlanması durumunda neler olabileceğini bir düşünün? Turizme yapılacak yatırımlarla mevcut sayının 2023"te ne kadara ulaşılabileceğini tahmin edin! Bunlara bu yıl yapılacak turizm yatırımlarını da ekleyince 2010"da turist sayısının daha da artacağını görmemek mükün mü?
2010 yılında Van'da birçok tarihi yapı restore edilecek. Hoşap ve Van kalelerinin aydınlatılmaları ve restorasyon çalışmaları bir iki ay içinde başlayacak. Gerekli paralar geldi ve ihale süreci başlatıldı. Akdamar Manastırı"nın çevre düzenlenmesi ve özellikle de Türkiye"de çok ses getiren “adanın güneş enerjisiyle aydınlatılması” projesi bu yıl içinde tamamlanacak. Adanın aydınlatılması konusunda Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı"nın da büyük desteği var. Bu proje tamamlandığında ada artık gece yarısına kadar ziyaret edilebilecek. Akdamar, Van ve Hoşap kaleleri ışıl ışıl parlayacak. Hüsrev Paşa külliyesi, Eski Van şehrindeki on bir adet tarihi yapı, Çarpanak Kilisesi ve Yedi Kilise gibi yapıların da restorasyon öncesi işlemleri başlatıldı. Bugün Van Kalesi"ne zorlukla çıkan insanlar restorasyon çalışmaları sonucunda merdivenlerden yukarı rahatlıkla yürüyecek ve en zirve noktada çayını içerken güneşin batışını izleyebilecek. Başka bir ifadeyle Van"da yeni oteller açılacak ve turizm pastası 40"tan fazla sektörü besleyerek büyümeye devam edecek.

Şimdi sonucu başa çekelim: yani Sayın Karaloğlu"nun koyduğu 2023 hedefine…
Van'da son zamanlarda ikiye katlanarak büyüyen turist sayısı sektörün geleceğine umutla bakmamızı sağlamaktadır. Biraz olsun ufku açık olan bir insan; mevcut tabloyla göre Van"ın turizm potansiyelini değerlendirebilir ve 4 milyonluk hedefin hiç de ütopik olmadığını kabul eder. Hatta hedefin eksik olduğunu bile söyleyebilecektir. 2009"da yarım milyondan fazla yerli turist çeken Van, 2023"te beş milyonu yakalamaz mı?"
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.