• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 0 °C

Van, Maraş ve Trabzon sergisi

Van, Maraş ve Trabzon sergisi
Van-Maraş ve Trabzon illerinin kardeşlik bağlarını yeniden canlandırmak için üç ilin tarihi ve turistik mekanlarının yer aldığı bir resim sergisi açılıyor

Sedat Akdaş


KAHRAMANMARAŞ- Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Milli Mücadele yılları ve Cumhuriyet"in ilanından sonra Van-Maraş ve Trabzon illerinin kardeşlik bağlarının öyküsünü yeniden canlandırmak amacıyla bu üç ilin tarihi ve turistik mekanlarının yer aldığı bir resim sergisi açıyor.

 

Gravür sanatçısı ve ressam Cemal Akyıldız"ın eserlerinden oluşan “Milli Mücadele"nin Öncü Şehri Kahramanmaraş"tan Van ve Trabzon"a Uzanan Kardeşlik Köprüsü” konulu resim sergisi 3 Haziran 2008 Salı günü saat:17:00"de Kahramanmaraş Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi"nde açılacak. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van Milletvekilleri, Van Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Burhan Yenigün, ve sivil toplum kuruluşlarına davetiye gönderen Vali Taınılır, ulaşamadığı Vanlılar"ı da basın aracılığı ile resim sergisi açılışına davet etti. Tanılır, Van-Maraş ve Trabzon illerinin kardeşlik öyküsünün yer aldığı metni ise kamuoyuyla paylaştı. 

 

“VAN"IN TARİHİ MEKANLARININ GRAVÜRÜ YAPILDI”

Tanılır, ”Ressam Cemal Yıldız"ı 2005 yılında Van valiliğim sırasında tanıdım. İlkokul yıllarında karnelerimizin arkasındaki gravür tarzı Atatürk portresinin ressamı olduğunu da kendisini tanıdıktan sonra öğrendim. Van"ın tanıtımında kullanılmak üzere kendisinden bazı Van tabloları yapmasını istedim. Talebim üzerine Van"ın alamet-i farikası haline gelen Akdamar Adası ve Kilisesi, Van Kalesi, Hoşap Kalesi gibi yerlerin resimlerini hazırladı ve Van"ın Kurtuluş Bayramı olan 02 Nisan 2006 tarihinde karma sergi ile bu çalışmalar Van halkına ve Vanlı sanatseverlerin beğenilerine sunuldu”

 

“MARAŞ İLE TRABZON ARASINDAKİ TARİHİ BAĞLAR”

“2007 yılında Kahramanmaraş Valisi olarak atandıktan sonra değerli sanatçımız Cemal Akyıldız"ı Kahramanmaraş"a davet ettim ve aynı şekilde kendisinden Kahramanmaraş gravürleri yapmasını istedim. Her zamanki nezaketi ve zerafeti ile bizleri kırmadı ve bu görevi de üstlendi. Bir gün Valilik Makamı"nda kendisi ile konu üzerinde konuşurken “Sayın Valim biliyorsunuz ben Trabzonluyum ve Trabzon Kahramanmaraş arasında derin bağlar var” deyince, doğrusu daha önce de duyduğum ama ayrıntısını bilmediğim bu konuyu anlatmasını istedim. Bana başlangıcı, Trabzon"un fethine dayanan ve odağında Saçaklızade kardeşlerin olduğu öyküyü bütün canlılığı ile anlattı. Trabzon"un fethinden sonra bu yörede İslamiyet"in yayılmasında öncülük eden, Maraşlı Saçaklızade üç kardeşin ikisi Of ilçesinde ve biriside Çaykara ilçesi Maraşlı köyünde medfun olduklarını bu nedenle Trabzon ile Maraş arasında bir gönül bağı olduğunu, her iki il halkının birbirlerini çok sevdiklerini ve bu dostluğun bir nişanesi olarak ta, Trabzon"da Maraş Caddesi"nin Maraş"ta da Trabzon Caddesi"nin bulunduğunu ifade etti. Öykünün bu son kısmının yani caddelerin isimlendirilmesinin eski Maraş Valilerimizden Trabzonlu sayın Necmettin Karaduman döneminde gerçekleştiğini biliyordum”

 

“VAN-TRABZON ARASINDAKİ TARİHİ BAĞLAR”

“Bu öyküyü dinleyince zihnimde bir şimşek çaktı. “Bu tarihi bağı ve gönül dostluğunu bir kardeşlik köprüsü olarak gravür sanatı yolu ile genç nesillere aktaralım ve kültür dünyamıza kalıcı bir eser kazandıralım. Hem bu sadece Trabzon-Maraş bağlantılı ile sınırlı kalmasın, buna Van"ı da ekleyerek, bu üç il için çizdiğiniz resimleri bir kitap halinde yayınlayalım” dedim. Çünkü benzer şekilde Van ile Trabzon arasında da bazı bağlantılar olduğunu duymuştum ve biliyordum. Örneğin Van"da bir Urartu eseri olan Ayanis Kalesi"nde her yaz kazılar yapan değerli bilim adamımız Trabzonlu Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu, ve kazı ekibini 2005 yılında kazı mahallinde ziyaret ettiğimde, sohbetimiz esnasında bana kendisinin Van asıllı olduğunu Çilingiroğlu ailesinin yüzyıllar önce Van"dan Trabzon"a göç ettiğini ve Trabzon"da bu gibi aileler  bulunduğunu ifade etmişti. Yine Van"da 1936 yılında iskan eden bazı ailelerin halen İskele Mahallesi"nde 1966 yılında iskan edilen ailelerin de Özalp ilçemizin Emek ve Dönerdere köylerinde mukim olduklarını ve bu ailelerin Van ile Trabzon arasında birer dostluk ve kardeşlik köprüsü oluşturduklarını biliyordum”

 

“RUS İŞGALİNDEN GÖÇ EDEN VANLI AİLELER MARAŞ"A YERLEŞMİŞLER”

“Van-Maraş bağlantısına gelince, Van Kent Merkezi"nde bir Maraş Caddesi"nin olduğunu herkesin malumudur. Bu cadde 1959 yılında Maraş Valiliği"nden Van Valiliği"ne atanan Sayın İbrahim Sadi Öztürk döneminde açıldığı için Maraş Caddesi olarak isimlendirilmişti. Van"ın 1915 yılında Ruslar tarafından işgal edilmesinden sonra şehri boşaltan Müslüman ahali güneydoğuya kaçmıştı. Bu ailelerin bir kısmı Konya"ya kadar gitmiş, bir kısmı da güzergahı üzerinde: Diyarbakır, Urfa, Antep, Maraş gibi kentlere sığınmıştı. 1918"de işgal sona erince bu insanların büyük bir çoğunluğu dönmüş ancak bir kısmı yerleştikleri yerde kalmıştı ki, bu yerler arasında Kahramanmaraş"ın da bulunduğunu, Kahramanmaraş Valisi olduktan sonra öğrendim. Bu ailelerin kökenlerinin izlerini sürmek ve öykülerini kayda geçirmek görevi tarihçilerimizi ve araştırmacılarımızı beklemektedir”

 

“VAN-MARAŞ VE TRABZON İLLERİNİN KARDEŞLİK ÖYKÜSÜNÜ GELECEK NESİLLERE ARTARMAK İSTİYORUZ”

“Kısacası bugün ülkemizin en önemli illerinden olan bu üç ilimizin arasındaki tarihi dostluk bağı ve gönül köprüsü, günümüzde kardeşlik hukukumuzu perçinleme ve bunu gençlerimize ve gelecek nesillere aktarma açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sergi böyle bir amaca hizmet edecektir. Ayrıca, üç ilimize ait Cemal Yıldız"ın çizmiş olduğu gravürlerle birlikte yukarıdaki öykünün tarihsel verilerle zenginleştirilmiş olarak daha geniş şekilde yer alacağı kitabın da öncüsü olacaktır. Şiir ve resim başta olmak üzere, sanat konusunda büyük bir potansiyele ve ruh zenginliğine sahip Vanlı ve Kahramanmaraşlı hemşerilerimizi ve sanatseverleri böyle bir sergi ile buluşturmak Valiliğimiz açısından önemli bir kültür hizmetidir. Ülkemizin nadide gravür sanatçısı sayın ressam Cemal Akyıldız"ı kutlarım”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.