• BIST 83.675
  • Altın 250,952
  • Dolar 6,1048
  • Euro 6,8129
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

Van-Asya İpekyolu Turizm Fuarı

Van-Asya İpekyolu Turizm Fuarı
Bakan Çelik, Bakan Çağlayan,Vali Çakacak, Belediye Başkanı Yenigün, Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Palandöken fuarın açılış kurdelesini kestiler
SELAHATTİN AKDAŞ-TÜRKİYE TURİZM

VAN- Bu yıl 15'incisi düzenlenen Van-Asya İpekyolu Turizm Ticaret ve Sanayi Fuarı Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Van Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Burhan Yenigün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken"in katıldığı törenle açıldı.

 Van-Erciş karayolu üzerinde bulunan Altaylı Spor Tesisleri"nde 4 bin metre kare kapalı alanda açılan Van-Asya İpekyolu Turizm Ticaret ve Sanayi Fuarı"na bu yıl çeşitli sektörlerden 170 firma katılıyor. Fuarın açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşı"nın okunmasının ardından Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün"ün konuşmalarının ardından kürsüye gelen Van Valisi Özdemir Çakacak"ta bir konuşma yaptı.

 “VAN"IN DIŞA AÇILMASI BAKIMINDAN FUARI ÖNEMSİYORUZ”

Van"ın ekonomisinin dışa açılması bakımından Turizm Ticaret ve Sanayi Fuarı önemsediklerini belirten Çakacak, “İlimiz ekonomisinin gelişip kalkınması sanayicimizin, tüccarımızın ilimiz sınırlarını aşıp dışa açılması bakımından bu tür fuarların son derece önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi. Van"ın bu yıl çok güzel organizasyonlara imza attığını kaydeden Çakacak, özellikle kongre ve seminerler sebebiyle çok sayıda yerli ve yabancı konuğu ağırladıklarını, ilin kongre turizmi bakımından da çok iyi bir noktaya geldiğini söyledi. Yatırımlar açısından kente önemli yatırımlar yapılarak, her köşesinin adeta şantiye görünümünde olduğunu ifade eden Çakacak “İlimizde şuanda 134 okul inşaatı var, 104"ü yeni okul, 30"u onarım. Sağlık Ocakları inşaatları, 400 Yataklı Eğitim Araştırma Hastanesi, İçme Suyu, Yol, Sulama Kanalları, Baraj İnşaatları ile her taraf şantiye halinde. Bunları sağlayan hükümetimize, Sayın Bakanlarımıza, özellikle bize her türlü desteğini veren Sayın Milli Eğitim Bakanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Sayın Sanayi ve Ticaret Bakanımızı da aynı zamanda hemşehrimiz olarak görüyoruz, desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.  Fuarın amacına ulaşması ve ülke içi ve yurtdışı ekonomik ilişkilerin gelişmesi bakımından iyi sonuçlar vereceğini ümit ediyorum”

 “DOĞU"YA VERİLECEK TEŞVİK ÖZEL OLMALIDIR”

Fuara katılarak bir konuşma yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti  hükümeti'nin 6 yıldır Türkiye'yi bölgesinde ve dünya üzerinde güçlü bir ülke yapmak için büyük çaba gösterdiğini söyledi. Türkiye'nin bugün dünyanın en büyük 17. ekonomisi haline geldiğini kaydeden Çağlayan, Türkiye'nin Demir Çelik ve  çimento üretiminde Avrupa'da üçüncü ülke konumunda olduğunu vurguladı. Çağlayan, bu gelişmişlikten, ülkenin her tarafında yaşayan insanların yararlanması gerektiğini ifade ederek, "Bu nedenle doğuya verilecek teşvik, özel bir teşvik olmalıdır. Bunun çalışmalarına da başladık. Bundan bir hafta önce gerek ekonomi ile ilgili bakanlarla ve ekonomik alandaki sektörlerin başkanlarının katılımıyla düzenlenen toplantıda, Türkiye'de ilk kez bir sektöre yönelik strateji eylem planı hazırladık. Tekstil ve konfeksiyon sektörünün ekonomik gücünü daha fazla arttırmak ve özellikle Türkiye'nin geri kalmış bölgelerinde istihdamı arttırmak, bu illerin kalkınmasını sağlamak için tekstil ve konfeksiyon sektörüne, 'Eğer doğuya gidersen sana yeni yatırım yapmış gibi özel teşvik vereceğiz' dedik. Göreceksiniz, yakında ülkedeki tekstil, konfeksiyon ve deri gibi sektörde hizmet veren birçok firma doğuya gelmek için büyük bir yarış içinde olacaktır" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise yaptığı konuşmada İran'a açılan Saray İlçesi'ndeki Kapıköy sınır kapısının karayolu transit geçişine açılması için İranlı yetkililerle görüşmeler yapıldığını kaydetti. Çelik, yapılan girişimler sonucunda İran tarafında bulunan Kotur Deresi'ndeki 20 kilometrelik yolun 2008 yılı sonuna kadar bitirilerek kapının transit geçişi açılmasının amaçlandığını söyledi.

 “HUZURUN OLMADIĞI YERDE TİCARET OLMAZ”

TOOB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında birlik, beraberliğin önemine değindi. Özellikle son 1,5 yıldır Türkiye'de ekonominin gündemde olmadığını belirten Hisarcıklıoğlu, bundan sonra ekonominin gündemde olduğu bir dönemin artık başlayacağını söyledi. Van'da çok güzel bir birlik ve beraberlik gördüğünü belirten Hisarcıklıoğlu, huzurun olmadığı yerde ticaretin olamayacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Ticaretin olmadığı yerde de zenginlik olmaz. Kavganın olduğu huzurun bozulduğu yerde yokluk olur. Ülkemizin önünde ekonominin gündemde olduğu bir dönemin başlangıcı olduğuna inanıyorum. Bu sıkıntıları aşmamız için birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Çelik, Bakan Çağlayan,Vali Çakacak, Belediye Başkanı Yenigün, Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Palandöken ve beraberindekiler, 15. Van-Asya İpekyolu Turizm Ticaret ve Sanayi Fuarı'nın açılış kurdelesini kesti. Bakanlar fuarı gezerek sanayici ve esnaflarla görüştü. Fuarın açılış törenine Ak Parti Van Milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu, Kerem Altun, Gülşen Orhan ve İkram Dinçer"le birlikte bölge sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.VAN"IN VERGİ REKORTMENLERİ PLAKETLERİNİ ALDI

Van'da 2007 yılının vergi rekortmenleri plaketlerini Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik,

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Van Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Burhan Yenigün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken"in elinden aldı.

 

Van-Asya İpekyolu Turizm Ticaret ve Sanayi Fuarı'nın açılışına katılmak Van'a gelen Bakanlar Hüseyin Çelik, Zafer Çağlayan, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Van'da 2007 yılı vergi rekortmenleri plaket töreni, değerlendirme ve istişare toplantısına da katıldılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı"nın okunmasının ardından TESK Başkanı Palandöken, Belediye Başkanı Yenigün"ün ardından kürsüye gelen Van Valisi Özdemir Çakacak"ta bir konuşma yaptı. Anayasal bir yükümlülük olan vergi vermenin vatandaşın Devlete karşı en büyük görevlerinin başında geldiğini hatırlatan Çakacak “Devletin kamu giderlerini karşılamada en sağlam ve en önemli finansman kaynağı şüphesiz vergilerdir. Üreten ve her türlü istihdam sağlayan, kazancından ülkemizin kalkınması için önemli miktarda vergi vererek plaket alacak olan bu seçkin mükelleflerimiz her türlü övgüye layıktır” dedi.

 “ÜLKENİN GELECEĞİ ETKİN ŞEKİLDE TOPLANAN VERGİLERE BAĞLIDIR”

Bir ülkenin vergi potansiyeli o ülkenin gelişmişlik düzeyi ile doğru orantılı olduğunu ifade eden Çakacak “Vergi toplamak, Devletin temel mali politikaları ve sermaye hareketleri içinde etkin bir yöntemdir. Ülkelerin geleceği etkin bir şekilde toplanan vergilere bağlıdır. Vatandaş olarak devletten beklediğimiz veya aldığımız hizmetin bedelinin ödediğimiz vergilerden oluştuğunu bilmemiz gerekir. Günümüzde mevcut vergi gelirlerinin arzu edilen düzeyde olmamasının ana nedeni, kayıt dışı ekonomik faaliyetlerdir. Kayıt dışı ekonomik faaliyetlerle mücadele ve verginin tabana yayılmasında en önemli hususlardan biri de vergi bilincinin oluşturulmasıdır. Bunun yolu da başta Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf Odaları, Meslek Odaları olmak üzere, tüm Sivil Toplum Örgütleri ve toplumun her kesimi ile diyalog ve sağlıklı iletişimden geçmektedir. Toplumdaki vergi bilincinin kökleşmesi bu sayede mümkündür”

 

“VAN, 2007 YILINDA TAHSİLATTA 71"NCİLİKTEN 3. LÜĞÜ YÜKSELMİŞTİR”

Türkiye"nin geleceği, ekonomik istikrarın devamı ve kalkınması için herkesin üzerine düşen görevleri yapmasını isteyen Çakacak, konuşmasında şunları söyledi: “İlimizin gayri safi hasıla içindeki en önemli payını tarım ve hayvancılık almakta, tarım ve hayvancılığı sanayi ve ticaret sektörleri takip etmektedir. Bu ekonomik tablonun vergisel yansımasına gelince 2007 yılı sonu itibariyle İlimizde; 302.424.566,00YTL vergi tahakkuk etmiş, 245.779.285,00YTL vergi tahsilatı gerçekleşmiştir. Tahsilat oranı %81"dir. Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerimizin vergilerini 2006 yılı ile mukayese ettiğimizde; Gelir Vergisinde 2007 yılında, 2006 yılına göre %26, Kurumlar Vergisinde %55 artış sağlanmıştır. Ayrıca, Maliye Bakanlığının 2007 yılı vergi gelirleri performans değerlendirmesi sonucu; İlimiz Türkiye sıralamasında tahakkuk artışı olarak 2006 yılında 42.sırada yer alırken, 2007 yılında 8.sıraya; tahsilat artışı yönüyle 2006 yılında 71.sırada yer alırken, 2007 yılında 3.sıraya yükselmiştir. İlimizin toplam giderleri 937.515.749,95YTL olup, gelirin gideri karşılama oranı ise %26"dır.

                              

SON 5 YIL İÇİNDE 7.334 KİŞİ ESNAF OLMUŞTUR”

“İlimizde son 5 yıl içerisinde 18.634 mükellef işe başlamış, 2.599 mükellefin re"sen mükellefiyeti tesis ettirilmiş, 13.899 mükellef de işi bırakmıştır. Fiili Artış 7.334"tür.

2007 yılı sonu itibariyle 385 kayıt dışı mükellef kayıt altına alınmış, 2008 Ağustos ayı sonu itibariyle de 969 mükellef kayıt dışı iken, kayıt altına alınmıştır. Rakamlara baktığımızda hem vergi tahakkuku ve tahsilatı hem de mükellef sayısındaki artışları çok net olarak görebiliyoruz. Bu İlimiz ekonomisi bakımından sevindirici bir durumdur”

 

“TÜRKİYE DÜNYANIN 17"NCİ BÜYÜK EKONOMİSİ”

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, toplantıda yaptığı konuşmada, "Siyasi istikrar sağlanır, müteşebbisin önündeki engeller birer birer kaldırılırsa özellikle kayıt dışılığa iten sebepler ortadan kaldırılırsa, Türk müteşebbisini tutana aşk olsun" diyerek başladı. Cumhuriyet tarihinde eşine ender rastlanır bir şekilde 25 çeyrek arka arkaya ortalama yüzde 7 büyüme ile 650 milyar dolarlık gayri safi milli hasılaya ulaşıldığını kaydeden Çağlayan, Türkiye'nin, dünyanın 17, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olduğunu hatırlattı. Siyasi istikrarı sağlayan Türkiye'nin, Türk müteşebbisinin dinamizm ve gücüyle ekonomik sıkıntıları da aşarak istikrarı da sağlayacağını ifade eden Çağlayan, Cumhuriyetin 100'üncü yılında hedeflerinin dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girmek olduğunu belirtti. 

 

“GEÇMİŞTE İNSANLAR 38 YAŞINDA EMEKLİ EDİLDİ”

Kurumlar vergisinin yüzde 33'den 20'ye düşmesinin vergi gelirlerini artırdığını anlatan Çağlayan, 15 gün sonra SSK priminden 5 puan düşecekleri müjdesini verdi. Çağlayan, "Bununla ne olur demeyin. Bugün 222 katrilyonluk bütçenin 37 katrilyonu sadece sosyal güvenlik sistemine transfer edilmek zorunda bırakılıyor. Geçmişte popülist amaçlarla 'kim ne veriyorsa ben 5 fazlasını veriyorum' diyerek sanki kendi cebinden veriyormuş gibi 38 yaşında insanlarımız genç yaşta emekli edilmek suretiyle sosyal güvenlik kurumu çökertildi" dedi.

 

“VANGÖLÜ"NÜ KİRLETEN FAKTÖRLERİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN ARITMA TESİSLERİ YAPILACAK”

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise, şehirde yapılan eğitim ve diğer yatırımları anlattı. Van Gölü master planının da hazırladığını anımsatan Çelik, 2009 yılı yatırım bütçesinde Van Gölü'nü kirleten bütün faktörleri ortadan kaldıracak arıtma tesislerinin yapılacağını vurguladı. Statükocu zihniyetin Türkiye'nin adeta ayaklarına pranga vurduğunu anlatan Bakan Çelik, "Siyasi istikrarla birlikte 25 çeyrek üst üste büyüyen ekonomi, neden adeta frenine basılmış gibi bir duruma geldi? Esnaf ve sanatkar, tüccar ve sanayici niçin zor günler yaşamaya başladı? Bunların hepsinin sebebini kamuoyu çok iyi biliyor. Ne zaman başladı bu? 2007 yılının şubat mart aylarından itibaren cumhurbaşkanlığı seçim sürece başladıktan sonra başladı. Ardından 2008'in aynı dönemlerinde açılan kapatma davası etkili oldu. Dünyanın nadir ülkelerinde görebileceğimiz bir şeydi bu ve bütün insanlar nefesini tutup bunu izlemeye başladı” dedi. 

 

“İŞYERİ AÇMADA TÜRKİYE"DE YÜZDE 2 AZALMA OLURKEN, VAN"DA YÜZDE 11 ARTIŞ OLDU”

Bizim küresel sermayeden pay almamız lazım. Küresel sermayenin Türkiye'ye gelmesi lazım. Siyasi istikrarın olmadığı, yarın ne olacağı belli olmayan bir ülkeye küresel sermaye gelmez" dedi. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise Türkiye'nin bu yılki 8 ayı ile geçen yılın ilk 8 ayı mukayese edildiğinde iş yeri açmada yüzde 2 azalma olduğunu belirterek, Van'da ise yüzde 11 artış olduğunu söyledi.

 

“İŞ DÜNYASININ MORALE İHTİYACI VAR”

İş dünyasının morale ihtiyacının olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, Van'da gördüğü tabloyu Türkiye'nin hiçbir yerinde görmediğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Vergi Rekortmenleri ödül töreni düzenleyeceksiniz. 2 bakan, 4 milletvekili, vali ve belediye başkanı hazır olacak. Bunu başka hiçbir yerinde göremezsiniz. Ticaret ve sanayi alemi olarak bizim istediğimiz, moral. Yani bizimle beraber olduklarını hissetmek. Hepsi notunu alıyor. Türkiye'de marka haline gelmiş 11 ili tek tek inceledim. Bunların tek bir başarı hikayesi var. Vali, milletvekilleri, sivil toplum örgütleri bir araya gelmişse o şehir marka şehir olmuştur. Bu bizim kültürümüzde de var. Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır. Rahmet için bir araya geleceksin. Bir araya gelemeyeceksen azaptan kurtuluşun yok demektir" dedi.

 

“BAKANLARIN ALDIĞI MAAŞ ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN BİRK FİRMANIN GENEL MÜDÜRÜNÜN MAAŞINDAN AZDIR”

Atanan vali, seçilen milletvekilleri ve belediye başkanlarının hemen seçimden sonra eleştirilmeye başlandığını da kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Seçimden hemen sonra bu mu beni Ankara'da temsil edecek? Bu mu şehrimizi yönetecek belediye başkanı? Efendim demokratik düzen içinde onu siz seçtiniz. Görev süresinde moral vermek yerine ona atıp tutmanın manası yok. Ankara, İstanbul ve İzmir milletvekilleri hariç, diğer milletvekillerinin maaşları onlara yetmez. Misafirlerinin yemek ve çay masrafı, hastane gidiş geliş, bilet parası masrafın haddi hesabı yok. Verdiğimiz maaşlar onların bu masraflarına yetmiyor. Bu meslek parayla değil başka neyle yapılır. Moralle ancak yapılır. Bizim onları alkışlamamız ve moral vermemiz lazım. Bakanların aldığı maaş, özel sektörde çalışan bir firmanın genel müdür maaşından azdır. Bir insan moralle yaşar. Moralin olması için huzur olması gerekiyor. Huzur eşittir ticaret, ticaret eşittir zenginlik" şeklinde konuştu.

Van'ın, Van denizine sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: "Denizin 2 metre çekildiğini öğrendik. O zaman bir problem var demektir. Allah dünyayı bir denge üzerine yaratmış. Eğer biz kullar bu dengeyi bozduğumuz zaman o tabiat bizi yok ediyor. Bugüne kadar doğayı biz tüketiyorduk şimdi doğa bizi tüketiyor."

Yapılan konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sanayi ve Ticaret bakanı Zafer Çağlayan, Van Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Burhan Yenigün,  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, kurumlar ve gelirler vergisinde ilk 15 sıraya giren kurum ve kişilere plaketlerini verdiler.


Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.