• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 23 °C

Vali: Alman dağcılar sağlıklı

Vali: Alman dağcılar sağlıklı
Ağrı Valisi Mehmet Çetin, 3 Alman dağcı için aramaların sürdüğünü ve Alman dağcıların canına herhangi bir zarar gelmemesi için uzadığını söyledi.

AĞRI -Ağrı Valisi Mehmet Çetin, teröristler tarafından kaçırılan 3 Alman dağcının sağ olarak kurtarılması için aramaların sürdüğünü, sürecin, Alman dağcıların canına herhangi bir zarar gelmemesi için uzadığını belirterek, "Terörist grup, ellerindeki rehinelerle birlikte hala Ağrı Dağı bölgesinde" dedi. Vali Çetin, teröristler tarafından kaçırılan Alman dağcıların sağ sağlim ele geçirilmesi için başlatılan operasyonlarla ilgili açıklamada bulundu.3 Alman dağcının can sağlıklarına herhangi bir zarar gelmeden terör örgütünün elinden kurtarılması ve ülkelerine sağ sağlim gönderilmeleri için başlatılan çalışmaların sürdüğünü belirten Vali Çetin, "Çalışmalarımız esnasında iki temel prensibimiz var. Bizim 3 Alman dağcının sağ sağlim kurtarılmasına yönelik stratejimize yönelik iki temel esastan birincisi, terör örgütüne yönelik yaptığımız diğer operasyonlardan farklı olarak terör örgütünün elinde rehinelerin olması nedeniyle bu 3 rehinenin canına herhangi bir zarar gelmemesi temel hedefimizdir. Öncelikle 3 Alman dağcıyı kaçıran terörist grubun bölgemizi ve ülkemizi terk ederek başka ülkelere ve başka bölgelere rehinelerle birlikte kaçmalarını önlemek. Bir yandan sınır güvenliğimizden sorumlu birliklerimiz, diğer yandan kırsal alanın güvenliğinden sorumlu olan jandarma birliklerimizle birlikte 2 temel esası
gözeterek çalışmalarımızı sürdürdük" dedi. Sürecin uzadığını belirten Vali Mehmet Çetin, bunun sebebini, "Sürecin uzamasının temel nedeni, 3 Alman dağcının canına herhangi bir zarar gelmemesidir" sözleriyle açıkladı.
Vali Çetin, teröristler ve güvenlik güçlerinin karşılaşması halinde bir çatışma yaşanabileceğini belirterek, "Çatışma çıkması halinde 3 Alman dağcının da can güvenliklerinin tehlikeye girmesi kaçınılmazdır. Bu sebeple biz çok dikkatli ve duyarlı bir planlamayla operasyonlarımızı sürdürdük. Alman hükümeti, Almanya'da kriz merkezi oluşturuldu. Şunu söyleyebilirim ki, terörist grup, ellerindeki rehinelerle birlikte hala Ağrı Dağı bölgesinde. 3 Alman vatandaşının sağlığı yerinde. Operasyonlarımız sürüyor"
ifadelerini kullandı.
Valisi Mehmet Çetin, yaşanan bu olay nedeniyle Ağrı'nın terörle anılır hale geldiğini, bu durumun üzüntü verici olduğunu söyledi. Ağrı'nın terörle anılacak bir il olmadığını belirten Vali Çetin, "İlimiz huzur ve güvenlik açısından son derece iyi durumdadır. Terör örgütü kendi içinde bir hesaplaşmanın içine girmiş durumdadır. İlimizde istedikleri ölçüde halk desteği bulamamaları, güçlerini yitirmiş olmaları, terör örgütünün varlığını hissettirmek üzere bir takım eylemlere yöneldiler. Bunun neticesinde de
dağda kamp yapan savunmasız Alman vatandaşlarını hedef almışlardır. Terör örgütünün gerçek yüzü budur" dedi.
Güvenlik güçlerinin, teröristleri kısa sürede yakalayacak kapasitede olduğunu fakat Alman dağcıların can güvenliklerinin öncelik olduğunun altını çizen Vali Çetin, şunları söyledi:
"Biz bu duyarlılığı göstermemiş olsak, güvenlik güçlerimiz terörist grubu ellerindeki 3 Alman vatandaşıyla birlikte bulur fakat normal düzenlediğimiz operasyonlar çerçevesinde bu işi yapmaya kalkarsak Alman vatandaşların da zarar görmesi kaçınılmaz. Ortak operasyon yapılması söz konusu değil, bizim güvenlik güçlerimiz gerekli operasyonları çok ince planlamalar çerçevesinde yürütmektedir. Bu iş başarıyla sonuçlanacaktır. Kolluk kuvvetlerimiz bu konuda yeterli donanıma sahip."
Bir soru üzerine, Ağrı Dağı'na tırmanışları yasaklamadıklarını belirten Vali Çetin, "Biz sadece bölgede ciddi operasyonların süregelmesi nedeniyle diğer turistlerin de zarar görmesinden endişe ettiğimiz için geçici olarak tırmanışı durdurduk. Yakın bir zamanda Ağrı Dağı'na çıkışlara izin vereceğiz" diye konuştu.
Vali Çetin, şunları söyledi:
"Olayın arka planında ne olduğunu anlamak, varsa bu işin sorumlularını tespit edip yargı önüne çıkarmak adına paylaşmamın doğru olmadığı bir çok gelişme var. Bizim amacımız Ağrı'nın güvenli bir kent olarak anılması, yerli ve yabancı turistlerin güvenli bir şekilde burayı ziyaret etmeleridir.
Buz Mağarası çok önemli bir mirastır. Bu mirasın değerlendirilmesi bizim önceliklerimiz arasındadır. Doğu Beyazıt İlçesi'ni ilk ziyaretim sırasında bana ifade edilen, profesyonel dağcıların değişik noktalarında konaklamaları için gerekli yatırımlara ihtiyaç duyulduğu talep edildi. Bu da bizim gündemimizde. Her ne kadar terör örgütünün ilimizde halkın huzur ve güvenliğini bozacak ölçüde olmaması, gücünü ve halk desteğini büyük ölçüde yitirmiş olması bir gerçektir. Kocaman Ağrı Dağı'nın bütün bölgelerinde
her daim oraya tırmananların güvenliğini sağlamakta zaman zaman sıkıntılar yaşanabilmekte. Terör en çok bölgede yaşayan insanımıza, esnafımıza zarar vermektedir. Terör tabii ki bitecek ve tamamen ortadan kalkacak. O zaman, bugünkü koşullar itibariyle gerçekleştiremediğimiz canlanmanın sağlanması mümkün olacaktır."
Ağrı Valisi Mehmet Çetin, Yazıcı Barajı'nın bitim aşamasının tamamlanmasıyla birlikte 370 bin dekar arazinin sulanmasının mümkün olacağını belirtti.
Ağrı Valisi Mehmet Çetin yaptığı basın açıklamasında, Ağrı'da eğitim alanında sorunların çözülmesi için büyük gayret sarf edildiğini belirterek, "Bu yıl içersinde ilk ve ortaöğretimde özellikle 540 kız öğrencimizin eğitim imkanına kavuşulması temel amacımız. Üniversite için yer seçimi gerçekleşmiştir. Bu yıl içinde üniversitemizin temel atımı gerçekleştirilecektir. Sağlık alanında çalışmalarımız devam etmektedir Doğubeyazıt'ta 150 yataklı çağdaş bir hastanenin yapılması planlanmış, Patnos ilçesinde de
150 yataklı bir hastanenin yapılması planlanmıştır. Ağız ve diş sağlığı konusunda son derece ve çağdaş bir klinik yapılacaktır. 16 yataklı diyaliz merkezi de yakın zamanda Ağrı halkının hizmetine sunulacaktır. 1995'dan beri yapımı devam eden barajın tamamlanması için çalışmalar devam edecektir. Bu barajla birlikte 370 bin dekar arazinin sulanması mümkün olacaktır. O bölgede yaşayan vatandaşın refah seviyesi 10 kat artacaktır" dedi.
Bölünmüş yol çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Çetin, "Köydes projesi kapsamında kırsal da yaşayan 250 bin insanımıza hizmet verilecektir. 16 ayrı branşa toplam 2 bin öğrenci yaz spor okullarına katılmıştır. Dünya tenis federasyonun başlattığı etkinliğin ilk adımı Ağrı'da başlamıştır. İlimizden 2 milli sporcumuz ülkemizi Pekin'de yapılacak olimpiyatlarda temsil edecektir. Teröre rağmen yatırımlarımızı, hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Sürdüreceğiz. Bir çok sorunu sıkıntısı olan Doğubeyazıt ilçesinin
spor solunu için gerekli ödeneği temin ettik. Devletimiz, hükümetimiz, bütün kurum ve kuruluşlar Ağrı halkının huzur ve güvenliği ve refah seviyesinin yükselmesi için çalışmakta. Diyadin ilçesinde jeotermal kaynağımız var. Bütün bunlar gösteriyor ki devletimiz nezdinde ülkemizin her bir noktasında yaşayan insanlarımız aynı değerdedir. Bütün insanlar bizim için kıymetlidir. Hizmete layıktır. Bu olay terörün çirkin yüzünü göstermiştir. Masum insanları hedef almıştır. Biz 3 Alman rehineyi sağ salim ülkelerine
ve ailelerine kavuşturacağız" diye konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.