• BIST 102.494
  • Altın 226,892
  • Dolar 5,3255
  • Euro 6,0377
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 0 °C

Vakıf kültür varlıkları ihaleleri

Vakıf kültür varlıkları ihaleleri
Vakıf kültür varlıklarının onarım ve restorasyonu ile çevre düzenlemesine ilişkin ihalelerinde uygulanacak usul ve esasların yönetmeliği yürürlüğe girdi.

ANKARA- Vakıf Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği ile Vakıf Kültür Varlıklarının Restorasyon veya Onarım Karşılığı Kiraya Verilmesi İşlemlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girdi. 
Vakıf kültür varlıklarının onarım ve restorasyonu ile çevre düzenlemesine ilişkin mal ve hizmet alımı ihalelerinde uygulanacak usul ve esasları düzenleyen Vakıf Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yönetmelik, vakıf kültür varlıklarının rölöve, restitüsyon, restorasyon, çevre düzenleme ve statik güçlendirme projeleri ve bunların uygulamaları ile konservasyon, kazı çalışmaları, değerlendirme, muhafaza ve bunlara yönelik mal ve hizmet alımlarına ilişkin ihaleleri kapsıyor.
Yönetmeliğe göre restorasyonlar, mesleki ve teknik yeterliliği ile ekonomik ve mali güçleri idarelerce kabul edilen yükleniciler eliyle yapılacak.
Vakıf kültür varlıklarının ayrı ayrı veya gruplanarak her türlü bakım ve onarımları için yıllara yaygın sözleşmeler yapılmasının, kaynakların etkin ve verimli kullanılması temelinde bir gereklilik olduğu belirtilen yönetmeliğe göre, bu tür sözleşmelerde yükleniciye, sözleşmelerinde belirtilen esaslara ve rayice göre ödeme yapılacak. Vakıf kültür varlıklarının her türlü projesinin hazırlanması ve restorasyon ihalesi ayrı ayrı veya gruplanarak birlikte yapılabilecek.
Proje hazırlanması ve restorasyon işlerinin birlikte uygulanmasında yüklenici, idarece tespit edilen müdahale tekniklerini de içeren restorasyon ön raporu, mesleki deneyimleri ve mevzuat ilkeleri doğrultusunda restorasyon projelerini hazırlayacak. Yüklenici, yurt içindeki eserlerin projelerini Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurullarının onayına sunacak, gerekli onay alındıktan sonra restorasyon işlerine başlayacak.
Yurt dışındaki vakıf kültür varlıklarının korunması, proje hazırlanması, uygulama esas ve usulleri ile diğer işlemler Genel Müdürlükçe yürütülecek.
Şartnamelerde ayrıntılı yöntem ve tekniklere yer verilecek.

İHALE YÖNTEMLERİ
Gerçekleştirilecek ihalelerde açık ihale, belli istekliler arasında ihale ve pazarlık usulü ihale yöntemleri uygulanacak.
İdareler, acil durumlarda ve gerekli görülen hallerde ihale usullerinin dışında harcama yetkilisinin onayı ile KDV hariç tutarı 100 bin YTL'ye kadar olan vakıf kültür varlıklarının, her türlü bakım onarım ve hizmet işleri ile diğer ihtiyaçlarını karşılamak üzere, harcama yetkilisinin görevlendireceği kişi veya kişilerce piyasa araştırmasına dayalı olarak uzman gerçek ve tüzel kişilere doğrudan yaptırılabilecek. Bu maddede belirlenen limit, Vakıf Kültür Varlıkları Birim Fiyatları artış oranı esas alınarak güncellenecek.
İhaleler, ihale tarihinden en az 14 gün önce Genel Müdürlüğün resmi internet sitesinde yayımlanacak. İlan sürelerinin hesaplanmasında ilanın yayımlandığı gün dikkate alınacak, ihale günü veya son başvuru günü dikkate alınmayacak. İhale dokümanı ihale tarihinden en az üç gün önce satın alınabilecek.

İhale sürecinde yasak fiil veya davranışlar ise yönetmelikte şöyle sıralandı:

'' -Hile, vaat, tehdit, nüfuz kullanma, çıkar sağlama, anlaşma, irtikap, rüşvet suretiyle veya başka yollarla ihaleye ilişkin işlemlere fesat karıştırmak veya buna teşebbüs etmek.

-İsteklileri tereddüte düşürmek, katılımı engellemek, isteklilere anlaşma teklifinde bulunmak veya teşvik etmek, rekabeti veya ihale kararını etkileyecek davranışlarda bulunmak.

-Sahte belge veya sahte teminat düzenlemek, kullanmak veya bunlara teşebbüs etmek.

-Alternatif teklif verebilme halleri dışında, ihalelerde bir istekli tarafından kendisi veya başkaları adına doğrudan veya dolaylı olarak, asaleten ya da vekaleten birden fazla teklif vermek.

-Yönetmeliğe göre ihaleye katılamayacağı belirtildiği halde ihaleye katılmak.''

Yönetmeliğin yayımından önce ilan edilerek duyurulmuş veya sözleşmeye bağlanmış ihale işlemlerine, 18 Haziran 2005'te yayımlanan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu Kapsamındaki Kültür Varlıklarının Rölöve, Restorasyon, Restitüsyon Projeleri, Sokak Sağlıklaştırma, Çevre Düzenleme Projeleri ve Bunların Uygulamaları ile Değerlendirme, Muhafaza, Nakil İşleri ve Kazı Çalışmalarına İlişkin Mal ve Hizmet Alımlarına Dair Yönetmelik hükümleri uygulanacak

Ote yandan, Vakıf Kültür Varlıklarının Restorasyon veya Onarım Karşılığı Kiraya Verilmesi İşlemlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle Vakıflar Genel Müdürlüğü ile idare ve temsil ettiği vakıflara ait kültür varlıklarının muhafaza ve imarı, günün koşullarına göre ekonomik şekilde yatırıma dönüştürülmesi ve işletilmesi için restorasyon veya onarım karşılığı kiralanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.