• BIST 94.783
  • Altın 246,294
  • Dolar 5,9356
  • Euro 6,6209
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 20 °C

Vakıf eserleri, ayağa kalkıyor

Vakıf eserleri, ayağa kalkıyor
Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem: "Hazineden 1 lira yardım almıyoruz. Vakıflardan elde ettiğimiz gelirleri yine vakıflar için kullanıyoruz” dedi.

İSTANBUL - Vakıflar Genel Müdürü Dr. Ertem, “Hazineden 1 lira yardım almıyoruz. Vakıflardan elde ettiğimiz gelirleri yine vakıflar için kullanıyoruz” dedi.

200 MİLYON LİRA KAYNAK
Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, restorasyon faaliyetlerine 2011 yılı için 200 milyon TL kaynak ayırdıklarını açıklayarak, “Hazineden 1 lira yardım almıyoruz. Vakıflardan elde ettiğimiz gelirleri vakıfların hayır şartları doğrultusunda kullanıyoruz” dedi.

SPONSOR BEKLİYORUZ
Vakıfların dua ve beddualarının bulunduğunu hatırlatan Erdem, büyük şirketlere ve yatırımcılara çağrıda bulundu: “Restorasyon için harcanan tutarları vergi matrahından düşebiliyorlar. Bu önemli bir fırsat. Vakıf eserlerimizi ayağa kaldırmak isteyen sponsorlara kapımız açık”
Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, 2011 yılında vakıf eserlerinin restorasyonuna şimdiye kadar görülmemiş bir bütçe ayırdıklarını açıkladı. Genel Müdür Ertem, 200 milyon TL kaynak ve sponsorluklarla vakıf eserlerini ihya edeceklerinin altını çizdi.
Vakıf eserlerine büyük önem veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlıktaki yakın çalışma arkadaşlarından Dr. Ertem, Vakıflar Genel Müdürü görevindeki ilk röportajını gazetemize verdi. Ertem, Vakıf için çalışmayı 'ibadet' gibi gördüğünü belirterek, “Söz konusu vakıftır çünkü. Her vakfın bir duası bir bedduası vardır. Vakfı korumak, yaşatmak ve hayır şartı doğrultusunda faaliyetini sürdürmek bize duasını kazandırır. Ama ona zarar vermek ya da başka türlüsü daha büyük beddua getirir. Amacımız, duayı alabilmektir” dedi.

HER SANTİMİ ELDEN GEÇTİ
Ertem, bu çerçevede yürüttükleri restorasyonlara ilişkin bilgi vererek, “Cumhuriyet tarihinin en büyük restorasyonunu Süleymaniye Camii'nde hayata geçirdik. Bu restorasyonun önemi ise caminin bizzati kendisinden kaynaklanıyor. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük mimarlarından Mimar Sinan'ın eseri. Bu sebeple özel hassasiyet gerektiren bir eser. Bu kapsamda Ağustos 2007'de başlayan süreç, geçtiğimiz Kurban Bayramı'nda tamamlandı ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın iştirakiyle camii bölümünü ibadete açtık. Süleymaniye Camii gibi işler, kimseye mal edilemeyecek kadar büyük kurumsal işlerdir. Bu kurumun başarısıdır. Nasip oldu, biz açtık” diye konuştu.
Süleymaniye Camii'nde işlerinin henüz bitmediğini dile getiren Adnan Ertem, “Çevre düzenlemesiyle ilgili çalışmalarımız halen devam ediyor. Restorasyon bitmeden ibadete açıldı, şeklindeki eleştiriler kesinlikle doğru değil. Cami bünyesinde restorasyon çalışmalarımız bütünüyle bitti ve ibadete açıldı. Burada minare külahından temellerine kadar her santimetresi elden geçirildi” dedi. Ertem, zamanla ortadan kaybolan ya da yanlış restorasyon sebebiyle gözükmeyen bazı kültürel mirasları ortaya çıkardıklarını da vurgulayarak, şöyle konuştu;

YENİDEN KEŞFETTİK
“Örneğin fil ayaklarının arkasında 1958 ile 1960 yılları arasında sürdürülen restorasyonlarda kullanılan çimento harçlı sıva sebebiyle süslemelerin kapandığını tespit ettik. Aslına uygun olarak minumum müdahale maksimim korumacılık yapıldı. Bu çalışma sonucunda daha ilk gününden itibaren var olan turkuaz çini uygulamalar görüldü. Kubbede akustiğin sağladığını düşündüğümüz birbiriyle simetrik 256 adet küp bulundu. Ayrıca uzmanların ifade ettiği üzere söz konusu küpler, kubbenin yükünü de hafifletiyor. Bu arada 150 sene önce dönemin en ünlü hattatı Abdülfettah Efendi'nin dahi bir ayette unuttuğu bir harf, ki bu harf Allah'ı işaret eden harf, onun da yerine konması çalışması yapıldı. Bugün baktığımızda Süleymanıye Camii geçmişinde hiç olmadığı kadar ziyaretçi akınına uğruyor ve ibadete edenlere hizmet veriyor.”

ORTAKÖY'E SPONSOR DESTEĞİ
Genel Müdür Adnan Ertem, önümüzdeki dönemde restorasyon faaliyetlerinin hızla süreceğini belirterek, “Şimdi önümüzde Ortaköy Camii var, nasip olursa bu ay içersinde restorasyonuna başlayacağız. Restorasyon faaliyetleri için 2011 yılında 400 milyon TL'lik bütçemizin yarısını ayırdık. Restorasyonlar için harcanacak 200 milyon TL'lik kaynağın dışında sponsorluklara da ağırlık vereceğiz. Bu kapsamda Ortaköy Camii restorasyonun büyük ihtimalle bir sponsorla gerçekleştireceğiz” dedi.
Türkiye'nin büyük şirketlerine, yatırımcılarına ve holdinglerine çağrıda da bulunan Ertem, “Restorasyon için harcanan tutarlar 2006 yılında yapılan düzenlemeyle vergi matrahından düşebiliyorlar. Bu önemli bir fırsat, vakıf eserlerimizin ayağa kaldırılması için sponsorlara kapılarımız açık. Eski eser restorasyonu yapmak, bir caminin onarılmasını sağlamak bir onurdur. Böyle düşünen birçok hayırsever olduğunu tahmin ediyorum. Onlarla iş birliği yapmak istiyoruz” dedi.

VAKIF BARIŞI 50 MİLYON TL GETİRECEK
Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, sorunlu kiracılar ve işgalcilere yönelik torba yasa içerisinde düzenlemeye gideceklerini de açıklayarak, “Bu çalışmada çift taraflı sonuç alacağız. Hem uzun süredir tahsil edemediğimiz kira alacaklarını kuruma kazandıracağız, hem de uzun süren yargı süreçlerini sonlandıracağız. Beklentimiz, çalışma sonucunda kuruma 50 milyon TL'nin üzerinde gelir getirmek. Bu gelirle ne olacak? Bu gelirler vakıfların hayır şartlarına harcanacak. Hastalar tedavi edilecek, öğrenciler burs alacak, muhtaçlara maaş verilecek, gıda yardımı yapılacak ve elbetteki bu para vakıf eserlerin restorasyonuna da harcanacak” dedi.

GUREBA'DA BULUNMAZ HİZMET
Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Üniversitesi ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nin bu yıl içerisinde eğitime başladığını da hatırlatan Ertem, buralarda 250 civarında öğrencinin eğitim gördüğünü ifade etti. Ertem, Vakıf Gureba'da yürütülen çalışmaların ise memnuniyet verici olduğunu kaydederek, “Hastanede vakfiyesine uygun şekilde garip gurebalar birinci sınıf hizmet alıyor” diye konuştu.

BÜYÜKADA'DA AİHM KARARI
Büyükada Rum Yetimhanesi'yle ilgili tartışmalara da açıklık getiren Genel Müdür Ertem, yetimhanenin AİHM kararı doğrultusunda Fener Rum Patrikhanesi adına tescil edildiğini belirterek, “Burada, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün her hangi bir mala el koyması gibi bir durum yoktur. Cemaat vakfının tasarrufundaydı zaten ve Patrikhane adına tescil edilmiştir. Kısaca ifade etmek gerekirse 1929 yılında zaten Patrikhane adına olan mülkiyet kaydının, Patrikhane adına ihya edilmesinden başka bir şey değildir mahkeme kararı” diye konuştu.

OSMANLI'YI OSMANLI YAPAN VAKIFLARDIR
Osmanlı'yı ihya eden, yaşatan, ayakta tutan kurumun vakıflar olduğunu, iç ve dış güvenlik işleri dışında neredeyse tüm hizmetlerin vakıflar eliyle yerine getirildiğini hatırlatan Dr. Adnan Ertem, “Çevreden eğitime, kültürden sanata hemen tüm hizmetler vakıflar tarafından karşılanmıştır. Bu da devletin yükünü hafifletmiş, kasasını rahatlatmış, refahı yükseltmiştir. Bu vakıflardan 41 bin civarında vakıf bugüne intikal etmiş durumda. Bu vakıflar Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce yaşatılıyor. Bunların yönetilmesi ve hayır şartlarının yerine getirilmesi Genel Müdürlükçe yapılıyor” diye konuştu. Vakıfların bugüne kadar ihmal edildiğine de dikkat çeken Ertem, şöyle dedi:

ESKİ İHTİŞAMLARINA KAVUŞACAKLAR
“Bu ihmalin bize yüklediği çok büyük bir sorumluluk var. Bu sebeple hep bir adım daha iyiye gitmekle görevliyiz. Hazineden 1 lira yardım almıyoruz. Elde ettiğimiz gelirleri vakıfların kendi mal ve mülklerinden kazanıyor, yine bu vakıfların hayır şartları doğrultusunda kullanıyoruz. Bizim kazandığımız ve harcadığımız parada, vatandaşın vergisinden 1 lira yoktur. Süleymaniye Camii'nin restorasyonuna harcanan para da vatandaşın cebinden çıkmamıştır. Vakıfların kendi gelirleriyle onarımlar gerçekleştirilmektedir. Vakıflar günümüze sirayet eden yönü ile hâlâ önemli işler yapmaktadır. Bu anlamda, vakıf eserlerini ve vakıfları eski ihtişamına kavuşturma heyecanı içindeyiz.”

VAKIFLARA 'VÂKIF', BİR İSTANBUL SEVDALISI
Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem 1965 Trabzon doğumlu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunu. Yüksek lisansını da doktorasını da “vakıf”lar üzerine yapmış. Bilhassa vakıf mevzuatında ve cemaat (azınlık) vakıfları konularında ihtisası ve çalışmaları bulunuyor. 1988 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde müfettiş yardımcısı olarak çalışma hayatına başlayan Adnan Ertem, 2002-2007 yılları arasında İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü görevini vekaleten yürüttü. Kasım 2007 tarihinde Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı. 13 Ekim 2010 tarihinden bu yana da Vakıflar Genel Müdürlüğü görevini sürdürüyor. Genç yaşına rağmen Ankara'da bürokrasinin en yüksek kademelerine hızla tırmanan Ertem, evini İstanbul'dan başkente taşımadı, taşımayı da düşünmüyor çünkü o vakıf medeniyetinin başkenti İstanbul'a sevdalı...

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.