• BIST 86.072
  • Altın 251,590
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 10 °C

Uzungöl turizmde markadır

Uzungöl turizmde markadır
Trabzon Valisi Recep Kızılcık "Turizmde marka şehir olabilmemiz için, olmazsa olmazlarımızdan biri Uzungöl`dür.

TRABZON- Trabzon Valisi Recep Kızılcık "Turizmde marka şehir olabilmemiz için, olmazsa olmazlarımızdan biri Uzungöl`dür. Uzungöl`ün var olan turistik potansiyelini daha ileriye taşımak için çalışacağız," dedi.
Uzungöl Çalıştayı çerçevesinde düzenlenen 2010'da Uzungöl ve Turizm adlı toplantı Uzungöl İnan Tesisleri`nde gerçekleştirildi.
Uzungöl`ün sorunlarının tartışıldığı toplantıya Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon İl Jandarma Komutanı Dursun Ertuğrul, Trabzon Emniyet Müdürü Feridun Boz, İl Turizm Müdürü İsmail Kansız, daire amirleri ile Uzungöl Turizm Derneği ile turistik işletmelerin yetkilileri katıldı.
Toplantıya tesis sahiplerinin tamamının katılmamasını eleştiren Vali Kızılcık, bu durumun kendilerini üzdüğünü söyledi.
Vali Kızılcık, konuşmasına şöyle devam etti:
"Ben sizin derdinize deva olmak için ayağınıza gelmiş bir doktorum. Turizmde marka şehir olabilmemiz için olmazsa olmazlarımızdan biri Uzungöl`dür. İnsanlar modernleşmeyle kaybettikleri özüne ait tabii güzellikleri yaşamak istiyorlar. Doğalı korumalıyız. Turistlerin buraya bir daha gelmelerini istiyorsak onlara en iyi hizmeti sunmalıyız."
Vali Kızılcık, küresel ısınmanın konuşulduğu ve bu realitenin kabul edildiği bir dönemde turizmin deniz turizminden doğa ve yayla turizmine doğru kaydığını, kayma eğiliminde olduğunu söyledi.
Karadeniz Bölgesi`nin tabii güzellikleri ile öne çıktığını kaydeden Vali Kızılcık "Bu altın değerindeki güzelliklerimizi, imkanlarımızı ve potansiyelimizi realize edebilmek, hayata geçirebilmek, insanlığın hizmetine sunabilmek ve bunu bir ekonomik değer haline getirebilmek için, hepimizin önünde çok önemli bir fırsat bulunuyor. Karadeniz turizmi deyince tabii ki doğal güzellikler gelmekle beraber bölgemiz 4000 yıllık tarihi, kültür ve spor anlamında da çok önemli bir özelliği ve güzelliği bünyesinde barındırmaktadır. Bu kültürün ve doğal güzelliğin bir parçası olan Uzungöl`ün var olan turistik potansiyelini daha ileriye taşımak için çalışacağız," şeklinde konuştu.

VALİ HAYVANCILIK KONUSUNDA ÇALIŞMA İSTEDİ
Turizm sezonunun yaklaştığını hatırlatan Vali Dr. Recep Kızılcık, yöresel ürünlerin yeterince ön plana çıkarılamadığını, bölgede hayvansal ürünlerin yeterli olmadığını ve hayvancılığın canlandırılması konusunda çalışmaların yeterli ollmadığını gördüğünü dile getirdi ve bu alanda gerekli çalışmaların en kısa sürede ve hızlı bir şekilde bitirilmesini istedi.
Vali Kızılcık, tesis sahiplerinin bir araya gelerek hayvancılığı geliştirmesi ve beldeye gelen turistlere doğal ürün sunması gerektiğini kaydetti.
Tesis sahipleri adına konuşan Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Zeki Soylu, Uzungöl`de yaşayan vatandaşlar olarak karşı karşıya kaldıkları sıkıntıları anlattı.
Vali Kızılcık da gerekli notları aldığını ve kanunlar çerçevesinde gereken kolaylığın sağlanacağını söyledi.Uzungöl
Trabzon"a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta, deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte bulunan Uzungöl, dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsü ile Alplerin güzelliğini geride bırakmaktadır.

Vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuş göl, “Uzungöl” olarak bilinir ve çevreye aynı ad verilmiştir. Özellikle yakınındaki “Şerah” köyünün yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evler, doğanın güzelliğini tamamlar özelliktedir.
Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uzungöl, sahip olduğu turistik potansiyeli bakımından çok zengindir.
Çevrede trekking, kuş gözlem, botanik amaçlı turların yanı sıra daha yükseklerdeki dağların arasındaki göllere veya yakınlardaki Şekersu, Demirkapı, Yaylaönü gibi diğer yaylalara geziler düzenleme olanağı vardır.
Yaban hayatı bakımından Uzungöl çevresindeki dağlarda ayı, kurt, yaban keçisi, tilki, kafkas dağ horozu gibi çeşitli hayvan türleri barınmaktadır.
Haldizen deresi vadisinde, heyelan sonucu dere yatağının tabii baraj şeklinde kapanması sonucu oluşan göl, çevresindeki ladin ormanları ile çekici bir peyzaj sergiler, Göl kıyısında yer alan Uzungöl yerleşmesi belediye teşkilatına sahip olup, alt yapı çalışmaları devam etmektedir. Trabzon'dan ulaşım, Çaykara'ya kadar 76 km, asfalt ve sonra da 19 km lik stabilize yol ile sağlanmaktadır. Çaykara·Uzungöl yol bağlantısının ıslah edilmesi gerekmektedir.
Gölün su sathı, mevsiminde gelen su miktarı ile bağımlı olarak cüzi farklılıklar gösterir ise de, genelde boyu 1000 metre, eni 500 metre, derinliği ise 15 metre civarındadır. Gölde alabalık yaşamaktadır. Belediye tarafından hazırlanmış 1/ 2000 uygulama imar planı bulunduğu ifade edilen yerleşmede; geleneksel ahşap yayla yapılarının kuzeybatı yönündeki çayırlık yamaçlardaki konumundan, beton yapılarının kuzeybatı yönündeki çayırlık yamaçlardaki konumundan beton yapılar şeklinde göl kıyısına inmekte olduğu müşahade edilmiştir.Turizm Merkezi olarak belirlenen alanın ilgi odağı olan göl çevresinde topografya, yerleşme alanını sınırlamaktadır.
Bu nedenle kuzeybatıda belirlenen turizm yerleşme alanları ise kot farkı nedeniyle daha düşük rakımlarda kalmaktadır. Bu alanlarda yer alması düşünülen Konaklama tesislerinin göl ve civarını günübirlik, aktiviteler için yoğun şekilde kullanmak isteyecekleri muhakkaktır. Bu durumda, Turizm Merkezi gelişmesinin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için göl çevresindeki yapılaşmanın kesinlikle kontrol altında tutulması gerekmektedir. Gölün Çaykara yönünden girişi bugünden büyük yapılarla (cami ve okul) kapatılmış durumdadır. Güneydoğuda yer alanda ise yapılaşma hızla artmaktadır.
Halen gölün güneyinde, Haldizen deresi yanında yer alan özel sektör tarafından yapılmış bulunan 52 yatak kapasiteli ahşap bungalovlardan oluşan tesis başarılı bir uygulama olarak dikkat çekmektedir.
Güneye doğru uzayıp giden Haldizen deresi vadisi büyük doğa zenginliklerine sahiptir. Uzungöl'e yaklaşık 10 ile 20 km mesafede dağların yüksekliklerinde yer alan 10' kadar ufak göl yöredeki aktivite zenginliğini arttırmaktadır. Uzungöl'e bugün bile yabancı gruplar gelerek mevcut tesiste konaklamakta ve güneydeki göllere doğa içinde yürüyüşler yapılmaktadır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.