• BIST 96.861
  • Altın 239,366
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 1 °C

Uslan:Kollayan Türsab istiyoruz

Uslan:Kollayan Türsab istiyoruz
Serhad Uslan: Acente yasasının acenteleri zora soktuğunu belirterek "Acentenin başını derde sokan değil, kolyayan, Türsab itiyoruz" dedi.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL- Türsab Genel kurulunda konuşan başkan adayı Serhad Uslan, TÜRSAB'ın acenteleri yanlız bıraktığını ve yasanın acenteleri zora soktuğunu belirterek "Acentenin başını derde sokan değil, kollayan, koruyan Türsab istiyoruz" dedi.


(Yukarıdaki fotoğraf için özür dileriz. TÜRSAB her ne hikmetse her genel kurulda gazeteci düşmanlığı yaparak basına kongreyi üst balkondan izletiyor. Uzaktan fotoğraf ise bu kadar oluyor. Tekneolojiye karşı olduğunu belirten TÜRSAB yönetiminin bu anlamsız davranışı kendisine yakışıyor. Gazetecinin haber alma özgürlüğünü kısıtlayan bu davranışı geçen genel kurulda olduğu gibi bu kongrede de kınıyoruz.)

İCAZET ALAN SONRA EMİR ALIR

Serhad Uslan konuşmasını şöyle sürdürdü:
TÜRSAB"ta kırılma noktalarının yaşanacağı bir döneme giriyoruz. Bu kongre değişim yaşatacağına inanıyorum. Bazı yanlış duyumlara değinmek istiyorum. TÜRSAB yönetimine yola çıkarken kimseden el almadık ve icazet almadık. Naylon listesi olmadık. Bunu söyleyen yayan arkadaşlarıma diyorum ki bugün icazeti alan yarın emri alır. Ben ve arkadaşlarım bu söylentileri çıkaranları şiddetle kınıyor ve hicap ediyoruz. İcazetimizi sandıktan emirleri üyelerden almaya geldik.
2007 yılında çıkan düzeltilmiş 1618 sayılı kanın eski kanunu aratırcasına seyahat acentelerini üzecek şekilde yanlış kararlarla çıkmıştır. Seyahat acentesi sahibi olmak neredeyse suç haline getirilmiştir. Seyahat acentesi yerini değiştirip ceza yiyenlerin varlığından bahsetti. İşyeri açmak için belediye ruhsatı istenecek hale getirilmiştir.

ACENTELERE DERMAN OLAN TÜRSAB İSTİYORUZ
Seyahat acentesini derde sokan değil onu kollayan derdine derman olacak bir TÜRSAB istiyoruz. Yasa çıktıktan sonra internetteki kaçak acentelerin sayısı yüzde 300 arttı.
Üyesini mağdur eden ve çağdışı kalmış Türsab yönetiminden artık vazgeçmeliyiz. Kanun Türsab sadece kendi üyesini kontrol edebilir diyor. Aracınıza Türsab plakası koyarsanız aracınız durdurulur ve kontrol edilirsiniz. Türsab levhası koymazsanız Türksab sizi kontrol edemez kaçak acentecilik yapabilirsiniz. Kaçak acenteciliğe müsamaha eden değil önüne çıkan bir kanunu tercih ederdik.
Acenteler d2 belgesi çıkana kadar kendi araçlarıyla kendi müşterisini taşıyıp buradan para kazanıyordu. Ancak çıkan belgeler acentelere araçlarını sattırıp karlardan vazgeçirdi. Bir kanun tek başına çıkarılır mı? Karayolları kanunu çıkarken muhtemelen Türsab"a sorulmuştur. Ama böyle çıktıysa iyi bir cevap almıştır. Mahkemeye verdik diyor. Dört yıldır ne oldu. Hani devletle damatla kavga etmiyordun.

CUMHURBAŞKANLIĞI RAPORU
CDDK aralarında Türsab"ında bulunduğu kurumlarda yaptığı incelemede “Yönetimlerde yıllarca kalmaya son verilmeli. Görev süresi 8 yılla sınırlandırılmalı. Bunu geçen kurumlar hukuki işlevlerini bitirip kar amacı güden kurumlar haline gelirler. Giderilmeyen sorunlar yönetim faaliyetleri bitirdiği gibi tekelci yapıyı güçlendirmektedir” diyor.

BAŞKAN KÜÇÜK İŞLERİ BÜYÜTMEYİ BAŞARIYOR
Barkovizyonda küçük işleri büyütmeyi başaran bir başkanımız. (Bu sırada salonda bulunanların müdahalesi oldu. Divan başkanı Talha Çamaş ihtarda bulundu. Serhad Uslan konuşmasını yarıda keserek başka konuya geçti)

TURİZMCİNİN İHRACATÇI SAYILMASI?
Türkiye"ye döviz kazandıran seyahat acentelerinin getirdikleri dövizlerin ihracatçı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini her dönemde söylemeye çalıştık. Bu yasa sadece konaklama tesislerine çıktı.Türkiye"yi pazarlayan, turist getiren seyahat acenteleridir. Onların önü kesilip otellerin yurtdışına direk fatura kesmelerinin önü açılacak. Seyahat acenteleri bypass edilecektir. Otelcilere bile bir milyon dolar sınırını anlayamadık. Türkiye 5 yıldızlı oteller cenneti değildir. 3-4 yıldızlı oteller daha çok iş yapmaktadır.

BYK"LARIN ÇALIŞAMAMASI
BYK"ların çalışamaması önemlidir. Bunların yerini bilmeyen acentelerimiz vardır. İstanbul BYK"da kayıtlı olanlara soruyorum. Nerede? Türsab"ın içinde. Öyle de olması lazım? Anadoluda sorduklarımızın bir çoğu yolunu bile bilmiyor. BYK"lar kadük kalmıştır. Birleşik kendi içlerinde bağımsız üst kurullar şekline getirilmelidir. Yönetimler merkezden yönetim değil, bölgelerin olduğu bir Türsab yönetimi olmasını istiyoruz.
Ülkeler ve kurumlar omuzlar üzerinde gelenlerin omuzlar üzerinde gitmesi gerekenler tarafından yönetilmelidir.ULUSOY CDDK RAPORU HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Başaran Ulusoy söz alarak CDDK kurulu olayı hakkında açıklama yapmak istedi. Divandan dosyayı alarak kürsüye geldi.
Soyadına mütenasip konuşan arkadaşımı tebrik ediyorum. 10 kasım 2007 tarihinde listeleri açıkladığımda yönetim kurulunda yer almayacağımı söyleyip başbakanla seyahate gittim. Aynı yönetimde olup kanun hakkında konuşacaksın. Üzülüyorum. CDDK yazısı burada. Gel beraber okuyalım. Diyerek dosyada yer alan sonuç raporu yerine kendilerine ilk gönderilen metni okudu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.