• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 19 °C

Uslan: BYK'larda haklı çıktı

Uslan: BYK'larda haklı çıktı
İLOS Travel Başkanı Serhad Uslan, BYK'ların kapatılarak yerlerine 5 veya 7 bölge temsilciliği kurulmasını önermişti ve BYK’lar ‘memuriyet’ oldu
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Yaklaşık 34 yıldanberi TÜRSAB"ın bünyesinde çalışan Bölge Yürütme Kurulları (BYK) 1618 Sayılı Yasa"da son yapılan değişiklikle ortadan kalktı, yürütme kurulları lağvedildi ve BYK başkanları "memur" oldu.
BYK"ların TÜRSAB"ın çalışmalarını hantallaştırdığını ileri süren TÜRSAB"ın 17. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi ve İLOS Travel Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Uslan, aylar önceden BYK"ların kapatılmasını önermişti.
Uslan, TÜRSAB"ın hantallaşmasına büyük etken olan BYK"ların kapatılarak yerine 5 veya 7 bölgede gerçek profesyonel kadroların çalıştığı Bölge Temsilcilikleri kurulması gerektiğini söylemişti.
BYK"ların giderek kuruluş amacı dışına çıktığını ve işlevini yitirdiğini belirten Uslan, “TÜRSAB"ın sırtında çeşitli giderleriyle kambur gibi duran ve üretim yapamayan BYK"ların yerine çağın gereklerine uyularak, daha dinamik sistemlerin getirilmesi kaçınılmazdır” demişti.
ÖNCEKİ HABERİN LİNKİ
http://www.turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=9659

GENEL KURULLARI ETKİLEYEN BYK"LAR NE OLACAK?
Öte yandan TÜRSAB genel kurullarının en büyük silahı olan BYK"ların kapatılmasının yapılacak genel kurulları etkileyeceği görülüyor. Son genel kurulda Başaran Ulusoy ve ekibi 21 BYK"nın yönetim kurullarını oluşturan üyelerden 378 oy almıştı. Bu arada genel merkezinde 594 oyunu alarak 972 oyla yönetime seçilmişti. BYK"ların yürütme kurullarının lağvedilerek, merkezden atanan bir memur statüsüyle çalışılması durumunda BYK"ların bu oy potansiyeli ortadan kalkmış oluyor. Öümüzdeki genel kurulda BYK"ların ortadan kalkan varlığı ile genel kurulların nasıl geçeceği şimdiden merak konusu oldu.

USLAN “BYK"LARLA SORUNLAR BÜYÜYOR” DEMİŞTİ
İLOS Travel Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Uslan, gelişen elektronik iletişim ve değişen dünya yönetim şekillerine bakıldığında, TÜRSAB"ın iç tüzüğüyle kurulmuş olan BYK"ların (Bölgesel Yürütme Kurulu) artık fonsiyonlarını kaybettiklerini belirterek şunları anlatmıştı:

TÜRSAB ÜRETKEN YAPIYA KAVUŞMALI
TÜRSAB"ın giderek hantalığını artıran veyapısını daha da bozan BYK"ların kapatılması gerekmektedir. BYK"ların yerine daha çağdaş ve günümüzdeki modern yönetim biçimlerinin tüm gereklerini yerine getiren Bölge Temsilcilikleri kurularak en az 5, en fazla 7 bölgede gerçek profesyonel kadroların çalıştığı aktif ve üretken bir yapıya kavuşturulması gerekir.

BYK'LAR KURULUŞ AMACINDAN SAPTIRILDI
BYK lar kurulduğu dönemlerdeki “iyiniyetli” amacından saparak ve hem maddi hem de manevi olarak TÜRSAB"ın üzerine yük olmaya başlamıştır. BYK"ların ofis kiraları, personel ve araç giderleri ile bir çok masraflarını altalta koyduğumuz zaman inanılmaz rakamlarla karşı karşıya kalırız.

BYK'LARIN MASRAFLARI AĞIR YÜKTÜR
Bu masrafların yanında üretken olamayan BYK"ların manevi yükü de göz önüne alındığında; BYK ların kapatılarak yerine gerçek profesyonel kadrolardan oluşan “Bölge Temsilcilikleri” nin tesis edilmesi gerekiyor. Ayrıca acentelerden oluşturulacak bir üst kurulun da (her bölge için) kurularak, katılımcı bir çalışma içine alınmaları gerekmektedir. Bu yeni oluşum daha aktif, üretken, araştırmacı yapıyla bölge sorunlarına, gelişmelere gerçek anlamda katkıda bulunacaktır.

BYK'LARIN TÜRSAB'A KATKISI YOKTUR
Mevcut BYK"ların TÜRSAB yönetimine pozitif katkıları yoktur ve bu yapı içerisinde de olmaları mümkün değildir. Zaten iç tüzük gereği kurulmuş olan BYK"ların kanunda da yeri yoktur. Bu durumda genel kurul kararı bile gerekmeden yönetim kurulu kararıyla BYK"lar kapatılıp, akabinde 5 veya 7 bölgeye yayılmış aktif ve üretken “Bölge Temsilcilikleri” kurulması içten bile değildir.

TÜRKİYE'NİN TANITIM POLİTİKASI BİLE BÖLGESEL
Türkiye'nin turizmde planladığı 2023 projesinde de bölgesel tanıtım, bölgesel etkinlikler ve bölgesel güçlerin varlığının öne çıkarılması yer almaktadır. bölge temsilcilikleri ile TÜRSAB, bakanlığın bölgesel katınım faaliyetlerine katkıda bulunma imkanı bulacaktır.

ACENTELERİN GELECEĞİ İÇİN ŞARTTIR
Gelişen dünya kuralları gereği öncü sektör kuruluşu TÜRSAB"ın bu ve bunun gibi önlemlerini zamanında ele alarak çözüme kavuşturması gerekmektedir. Böylece seyahat acentelerinin de geleceği ve gelişimine katkıda bulunacak olan TÜRSAB"ın öncü kuruluş bayrağını uzun yıllar taşımasının da garantisi olacaktır.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.