• BIST 99.835
  • Altın 242,703
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C

Usame Bin Ladin öldürüldü

Usame Bin Ladin öldürüldü
Obama, El Kaide Teşkilatının kurucusu Usame Bin Ladin Pakistan'da Rawalpindi yakınlarında kıstırılarak öldürüldüğünü açıkladı.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 2-7 Mayıs 2011

İSTANBUL- El Kaide Teşkilatının kurucusu Usame Bin Ladin Pakistan'da Rawalpindi yakınlarında kıstırılarak öldürüldü. Açıklama bizzat başkan Obama tarafından yapıldı. Obama'nın talimatıyla pakistan ile işbirliği yapılarak izlenen ve kıstırılan Bin Ladin 'in öldürülmesi ABD'de büyük sevinç yarattı.

kate-evli.jpg

Kraliyet Düğünlerini özlemiştik
İngiltere Prensi William Kate Middleton ile evlendi

İngiltere bir kraliyet düğününün daha heyecanını yaşadı. 20 Ekim 2010 tarihinde Kenya'da nişanlanan Prens William ile Catherine Middleton 'un düğünü geçtiğimiz 29 Nisan Cuma günü Westminster Kilisesinde gerçekleşti..Televizyonlardan naklen yayınlanan düğün ve geçiti bütün dünya ilgi ile izledi.
Eski bir havayolu yetkilisi ve harekât memuru olan Michael Francis Middleton ile eski bir havayolu hostesi olan Carole Elizabeth Goldsmith-Middleton 'un kızları olan Kate Middleton, Prens William ile üniversitede tanıştı ve çift 7 yıldır beraberdi.
Bilindiği gibi Prens William'ın annesi müteveffa Prenses Diana babacı Prens Charles.Herkesin merak ettiği halktan birisi ile ilk evliliğini yapan Prens Charles'ın başarısız evliliği yanında aynı davranışı sergileyen Prens William'ın mutluluğu temenni ediliyor.
Düğün gününde 5 bin polisin görev yaptığı ve düğün geçidi için 187 atın kullanıldığı belirtildi.
Düğün programlarında yeralan mesajlarında çift” herkese gösterdikleri nezaket ve sevgi dolayisiyla en içten duygularımızla teşekkür ediyoruz” dediler.

Kraliçe Victoria, 1840'ta Albert ile evlendiğinde, pastalarından biri 150 kg ağırlığındaydı. Prens Albert ile Elizabeth Bowes-Lyon'ın 1923'teki düğününde pastaların birinin yüksekliği üç metreye yaklaşıyordu. ızları Elizabeth, kendi düğün pastasından parçaları ülkenin dört bir yanına göndererek paylaştı.
Televizyon ekranlarına taşınan ilk kraliyet düğünü Prenses Margaret'ın 1960'da Lord Snowdon ile hayatını birleştirmesiydi. Ancak taraflar çiftin birbirlerine bağlılık yemini ettiği kısmı da görebilmek için 21 yıl daha; Prens Charles'ın Leydi Diana Spencer ile düğününe dek beklediler.

ben_bernanke.jpg

FED TARİHİNDE BİR İLK-BERNANKE BASININ KARŞISINDA


ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke dün, FED’in Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) iki günlük toplantısının ardından, yazılı açıklamanın yanı sıra bankanın 97 yıllık tarihinde ilk kez basının karşısına geçerek, açıklamalarda bulundu.
Bernanke tarihi basın toplantısında,
• FED’in düşük faiz politikasının bir süre daha devam edeceğini,
• enflasyondaki artışın dönemsel olduğunu, uzun vadede sabit kalmasını öngördüklerini ,
• ekonomiyi canlandıracak, işsizliği azaltacak yeni yollar ve yöntemler aradıklarını da vurguladı.
Soruları yanıtlayan Bernanke, kullandığı ‘uzatılmış bir süre’ ifadesinin, ‘Para politikasında bir kaç toplantı daha sıkılaştırmaya gidilmeyeceği’ şeklinde anlaşılması gerektiğini kaydetti. Bernanke, ayrıca ekonomik canlanmayı desteklemek üzere sürdürdükleri 600 milyar dolarlık tahvil alım programını da daha önce açıkladıkları gibi haziranda tamamlamayı planladıklarını belirtti.

Büyüme tahmini düştü
Bernanke, enflasyondaki değişimi yakından izlediklerini belirterek, “Enflasyonun son aylardaki enerji ve hammadde fiyatlarındaki artışıyla gelen yükselişine rağmen, uzun vadeli enflasyonun sabit kalacağını öngörüyoruz” dedi. Bernanke açıklamasında yükselen enerji fiyatları ve hammadde fiyatları nedeni ile ABD’nin 2011 son çeyrek büyüme tahminin de yüzde 3.3’den yüzde 3.1’e indirdiklerini açıkladı.

İşsizlik en kötü dönemde
Banka aynı şekilde ABD’nin 2012 büyüme tahmimini de yüzde 4.4’ten yüzde 3.5-4.2’ye, 2013 büyüme oranını ise, yüzde 3.7-4.6 seviyesinden yüzde 3.5-4.3 seviyesine çekti.ABD’de enflasyon oranlarının 2011’de yüzde 1.3-1.7’den, yüzde 2.1-2.8 seviyesine çıkacağını tahmin eden FED, 2011 son çeyreğinde yüzde 8.4’e çekilmesi planlanan işsizliğin aynı dönemde yüzde 8.8’e çıkacağı tahmin ediliyor

Bernanke’nin düzenlediği basın toplantısındaki ‘ekonomik iyileşmenin ılımlı şekilde devam edeceği’ yönündeki açıklamaları üzerine ABD’de borsaları yükselişe geçti. Nasdaq Endeksi yüzde 0.78 oranında yükselişle 22.34 puan artarak günü 2.869.88 puanla kapattı. Bu rakam Aralık 2000’den bu yana Nasdaq’ın ulaştığı en yüksek seviye oldu. Dow Jones Endeksi de yüzde 0.76’lık yükselişle günü 12.690.96 puanla kapa

Çin ve ABD kur politikası için masaya oturacak
Çin ve ABD yetkilileri iki ülkenin anlaşmazlık yaşadığı kur politikası konusunu çözümleyebilmek üzere görüşme kararı aldı.

ABD, Çin'i para biri yuanın değerini kasten fazla düşük tutmakla suçluyor. Bu politika ile kendi ihracatına dolaylı teşvik sağladığını öne sürüyor. Çünkü bu şekilde Çin ürünleri, başka para birimleri kullananlar için daha ucuz ve daha cazip konuma geliyor. Çin ise para biriminin değerinde ani bir artışın sadece ihracatına değil, ekonominin geneline de darbe indireceğini düşünüyor.

Çin dünyanın en büyük ihracatçısı durumunda.
Ülkenin son yıllarda kaydettiği hızlı büyüme de ihracatta yaşayan patlamanın eseri
.
Çin'in en büyük ticaret ortakları olan ABD ve Avrupa Birliği ise kur politikasının haksız rekabet yarattığından şikayetçi. Bu baskı karşısında Pekin yönetimi kur politikasını gevşeterek yuan'ın yavaş yavaş değer kazanmasına olanak verdi. Ancak gelinen düzey hala 'doğal değer' olarak görülmüyor.
Stratejik ve Ekonomik Diyalog toplantıları kapsamındaki görüşmeler Washington'da 9-10 Mayıs tarihlerinde yapılacak.
ABD'yi Hazine Bakanı Timothy Geithner ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Çin'i Başbakan Yardımcısı Vang Kişan ve bakanlardan daha kıdemli durumdaki Devlet Müsteşarı Dai Bingguo temsil edecek.

Santander Bank zarar etti

Piyasa değeri açısından Avrupa'nın en büyük bankası İspanyol Santander ilk çeyrek net karı yüzde 5 düştü. Piyasa değeri açısından Avrupa'nın en büyük bankası olan Santander'in geçen yıl ilk çeyrekte 2,2 milyar euro olan net karı, bu yıl söz konusu dönemde yüzde 5 azalarak 2,1 milyar euroya (3,11 milyar dolar) geriledi. Söz konusu çeyrekte bankanın gelirleri Latin Amerika'daki büyüyen operasyonlarının etkisiyle yüzde 6 artarak 10,8 milyar euroya çıktı.
Santander, Avrupa'daki karı yüzde 14 düşerken, Latin Amerika'daki karının yüzde 27 arttığını belirtti.

Deutsche Bank yüzde 20 kar etti
Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank'ın ilk çeyrek net karı yüzde 20 artarak 2,13 milyar euro (3,1 milyar dolar) oldu. Banka, geçen yıl ilk çeyrekte 1,77 milyar euro net kar elde etmişti. Deutsche Bank'ın toplam net gelirleri söz konusu dönemde yüzde 16 artışla 10,47 milyar euroya ulaştı. Banka, geçen yıl sonu itibariyle yüzde 8,7 olan sermaye yeterlilik oranını (Core Tier 1) yüzde 9,6'ya çıkardığını da bildirdi.

Eminönü’nde Köftecilikten 700 milyon $'lık projeye
Torunlar Gıda olarak tanıdığımız son yılların flaş firmalarından olan kuruluşun temelinde babalarının Mısır Çarşısı’nın yanındaki küçük köfteci dükkanı ve esnafa servis yapan henüz çocuk yaşta olan Aziz ve Mehmet Torun kardeşler var. İmam-Hatip’ten Sn. Başbakan’la sınıf arkadaşı olan Mehmet Torun Sn. Erdoğan’ın her gezisine katılan bir isim.
Grup şeker işinde epey mesafe aldıktan sonra gayrimenkul konusunda da bugünlerde ön saflarda. İsmini ilk defa Uzan’lara ait Gayrettepe arazisini ve birkaç önemli ihaleyi alarak kendine gösteren grup, Torunlar GYO olarak Mahmutbey'de “” AVM, rezidans, ofis ve otel “ olarak tasarlanan karma kullanım projesi Mall of İstanbul'un yapımına başladı.
Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Torunlar GYO olarak 2014 yılının ilk çeyreğine kadar öngördükleri 700 milyon dolarlık yatırım planlarının ilk adımını ''Mall of İstanbul'' projesi ile attıklarını, 323 milyon dolar yatırımla hayata geçirecekleri Mall of İstanbul'un, Torunlar GYO'nun da şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük yatırım olma özelliğini taşıdığını vurguladı.

Projenin 4 yılda geliştirildiğini söyleyen Torun, ''Bizim için bir anlamda ustalık diyebileceğimiz bir proje. Arsa ile birlikte bu 700 milyon dolarlık bir yatırım. Türkiye'nin de karma proje olarak en büyük projelerinden birisi'' dedi.

Aziz Torun, proje tamamlandığında toplam 10 bin kişilik insan potansiyeli olacağını, AVM'lere günlük ortalama 50-60 bin ziyaretçi geleceğini tahmin ettiklerini söyledi.

PİYASALAR
• Bin Ladin Öldürüldü. Pakistan'da Rawalpindi yakınlarında sıkıştırılan Ladin ABD ve Pakistan işbirliği ile izlenmekte olduğu yerde kıstırılarak öldürüldü. Açıklama bizzat Obama'dan geldi.
• Geçtiğimiz haftanın önemli notu FED Başkanının konuşmasının içeriğini oluşturan”likiditenin” devam edeceği açıklaması oldu. Piyasalar bu hanberle moral buldu ancak ABD verilerinin beklenenin altında gelmesi hız kesti.
• İçerde de Enflasyon Rapotunun arkasından konuşan Başkan Erdem Başçı’nın konuşmaları ön plana çıktı.

ABD’nin enflasyon vurgusu yapıp faizleri artırmaması ve gevşek para politikasına devam edeceği sinyali vermesi, uluslar arası piyasalarda doları geriletti. Doların hızla değer kaybı petrol fiyatını 125 doların üzerine taşıdı. Bu gerileme iç piyasada doları 1.51 seviyesine çekti. Ardından gelen rtepki alımlarıyla tekrar 1.52 oldu.

İçerde yeni başkan Erdem Başçı’nın açıklamaları vardı.
• TCMB enflasyon hedefini 1 puan yükseltti, ithal kumaşa gelen ek vergiyi sebep gösterdi.
• “Sağlam bir gemi aldım ama heran fırtına başlayabilir” diyen Başkan “Denizler rüzgarlı, heran fırtına başlıyabilir. Geminin sağlam olmasında fayda var.
• Tedbirler çalışıyor, ekonomi cevap veriyor. Kısa vadeli borçlanma ile yaşanan kredi genişlemesi oldu, bunun geçen yılın son çeyreğinde gözlediklerini söyleyen Başkan, bu genişlemenin sadece bizde değil, başta ABD olmak üzere pek çok ülkede izlendiğini belirtti. Aldığımız karşılık tedbirleri bu kısıtlama çalışmasının ürünüdür. Riskleri kontrol ediyoruz. Tedbirler amaçladığımız yönde çalışıyor.
• Kredilerde yavaşlama gözlensede kredilerin artış hızı henüz öngördüğümüz makul seviyelerde değil. Özellikle ikinci yarıda bu yavaşlamayı hissedeceğiz.
• İşsizliğe en büyük katkımız enflasyonu ve de faizleri düşük tutmağa çalışmamız.
• Artan ithalat maliyetinin fiyatlara yansıması firmaların kararı olacak. Ya yansıtarak karlarını korumaya çalışacaklar. Ya da bir müddet taşımayı tercih edebilirler.
• Kredi kartlarında borçlanma limitlerinin düşürülmesinde fayda var.

Bu hafta neler olabilir ?
• Faizlerin getiri potansiyeli sınırlı

Geçtiğimiz haftanın açılış sonrasında %8,16’ya kadar gerileyen gösterge faiz Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon raporunda yılsonu enflasyon tahminini %1 yukarı revize ederek %6,9’a çekmesinin ardından hızlı bir şekilde yükselerek %8,40’ın üzerini gördü. Ancak daha sonra gevşeyen faiz o günü %8,30’a yakın bir noktadan kapattı.
Karşılık oranlarının artırılması ve enflasyondaki artış beklentilerinden ötürü mevcut seviyeler itibariyle gösterge tahvilde getiri potansiyelini sınırlı görülüyor. Ancak nisan başında %9’lu seviyelerden özellikle düşük enflasyon verisinin etkisiyle gerileyen faizlerde yabancı yatırımcıların da alıcı tarafında yer alması yukarı yönlü hareketleri sınırlıyor.

• Bu hafta açıklanacak olan enflasyon rakamları faiz konusundaki gelişmeleri yönlendirecek.
Bu hafta nisan ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Geçtiğimiz hafta açıklanan TCMB 2.ci enflasyon raporuna göre ; merkez yılsonu enflasyon tahminini bir puan artırdı. Bankanın yeni tahmini %6.9 oldu. Başkan Başçı, bu revizyonun enerji fiyatlarındaki hızlı artış ile kumaş ithalatına ve hazır giyime ek gümrük vergisi ayarlamalarının etkisi ile olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz günlerde tekstil sektöründe koruma amaçlı ithal kumaşa %20, hazır giyimde ise %30’lara varan ek vergi konulmuştu.
Bu gelişmeler doğrultusunda güncellenen TCMB 2011 enflasyon tahmini orta noktası 6.9 olmak üzere %5.6 ile %8.2 aralığında olacağı vurgulandı.

• Doların Yönü
FED toplantısının ardından gelen zayıf ABD verileri doların bir miktar daha değer kaybetmesine neden oldu. 1.51’lere gerileyen dolar tepki alımları ile 1.52’lere yükseldi. Bunda dış ve iç piyasalar etken. Euro bölgesinde faiz artırımlarının devam edeceği sinyalide bu konuda destek veriyor. Bu açıdan doların yönü aşağıya gösteriyor. Ancak piyasalar dolar için al derse ki demesi bekleniyor, yeniden denge kurulabilir.

Bu arada altın rekor üzerine rekor kırarak 1500’lük psikolojik sınırı aşarak 1534 dolara çıkarken Cumhuriyet lirası 508 lira oldu.

Başbakan çılgın projesini açıkladı. İstanbul boğazına kardeş geliyor. Yorumlar muhtelif. Bu konuyu ve yorumları zamana bırakarak, siyaset sahnesinin yaklaşan seçimler dolayisiyle kızışmakta olduğunu belirtelim.

Esenlikle Kalın


(DİKKAT: Haftalık ekonomik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.