• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 16 °C

UNWTO: Turizm anahtar sektör

UNWTO: Turizm anahtar sektör
Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) dönemde yeşil ekonomiye ulaşmada turuzmin çok önemli bir rol üstleneceği konularında fikir birliğine vardılar.

GULİN- Evrensel ekonomik göstergelerdeki değişiklikler ve dünyanın en hızlı gelişen turizm bölgelerinden olan Asya-Pasifik bölgesinin ekonomik krizden etkilenmesi nedeniyle turizm sektörünü güç koşullar bekliyor. Ancak, Çin"in Guilin kentinde Dünya Turizm Örgütü"nün (UNWTO) 2. Turizm Eğilimleri Konferansı"nda biraraya gelen 25 ülkeden 100 uzman, turizmin mevcut ekonomik zorlukları aşmada anahtar sektörlerden biri olduğu ve uzun dönemde yeşil ekonomiye ulaşmada çok önemli bir rol üstleneceği konularında fikir birliğine vardılar.

Turist girişlerinde yavaşlama söz konusu
Asya-Pasifik ülkelerine turist girişinde, 2007 yılında gözlenen %10.5"lik büyümenin ardından bu yıl Ocak-Ekim ayları arasında %3"lük bir artış yaşanacağı tahmin ediliyordu. Ancak Ağustos ayında petrol fiyatlarındaki artış sonucu havayolu şirketlerinin uçuşları sınırlandırmasının ardından güçlü bir yavaşlama görüldü. Gerçekte dünyanın her yerinde benzer durum yaşanıyor. Turistlerin kalış sürelerini ve ek tur harcamalarını kısıtlama yoluna gitmeleri nedeniyle turizm gelirleri de bu durumdan biraz daha fazla etkilenmekte.

Çin örneği
Kısa vadede genel beklentiler, makroekonomik beklentilerde düşüş yönünde düzeltmeler ve önemli pazarlarda yaşanan durgunluk nedeniyle oldukça ümitsiz. Ancak turizm, ekonomik durumun düzelmesinde giderek daha fazla rol oynayacak potansiyele sahip bir katılımcı olarak ortaya çıkmakta. Bu konudaki en iyi örnek Çin hükümetinin ekonomik büyümeyi canlandırmak için 1.6 milyarlık iç turizm pazarını canlandırma planı.
Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı Geoffrey Lipman, turizmin ekonominin pek çok sektörünü etkileyecek güce sahip olduğunu, hareketliliğin insanların genlerinde var olduğunu vurgulayarak ister iş ister eğlence için turizmin genel olarak ticareti, iletişimi ve modern yaşamı desteklediğini söylüyor ve dolayısıyla büyümede önemli bir rol oynadığının altını çiziyor.
Yaşanan kargaşanın ötesine baktığımızda iki gün süren görüşmelerin temel konularından biri de uzun döneme bakış ve turizmin yoksulluk ve iklim değişikliğinin etkileri gibi evrensel sorunlar karşısındaki tutumu. Ancak bugünden doğru kararları alabilen yatırımcılar ve destinasyonlar krizle başa çıkabilecekler. Konferansa katılan uzmanlar, bu kadar çok belirsizlik ve çalkantıların yaşandığı günümüzde uzun vadeli kararlar almanın ve daha sürdürülebilir bir turizm gelişimi için her düzeyde uluslararası işbirliğinin önemine işaret ettiler.
Lipman, tüm liderlerin makroekonomik kriz ve iklim değişikliği ve gelişme ile ilgili ajanda konusunda yeni bir yeşil çözüm konusunda giderek daha kararlı olduklarını söyleyerek, ekonomi için yeni işler, yeni teknoloji, yeni finans ve karbon izlerimizi azaltma konusunda çalışmalar gerekiyor dedi. Yeşil ekonomi yaklaşımı için en uygun sektörün turizm olduğunu vurgulayan Lipman, turizmin yatırım, iş ve altyapı konusundaki çalışmalar söz konusu olduğunda ekonominin diğer sektörlerini de içine aldığını, ancak sektör için tüm gereksinimler ve yatırımlarda sürdürülebilirlik ilkesinin gözönünde bulundurulması gerektiğini belirtti.

UNWTO'nun ekonomik kriz konusundaki çalışmaları
UNWTO, dünya çapındaki ekonomik krizin turizme etkilerini en aza indirmek üzere bir dizi önlem almakta. Ekim ayında Dünya Turizm Örgütü, üyelerinin bu sıkıntılı dönemi atlatmalarına yardımcı olmak üzere bir Turizmde Esneklik Komitesi “Tourism Resilience Committee (TRC) oluşturdu. TRC, Turizm Örgütü üyelerine ekonomik durumu kavrama ve piyasalarla ilgili bilgileri paylaşma, en iyi yöntemleri saptama ve sektörel bakış açılarını geliştirme platformu olarak hizmet sunacak.
11 Kasım"da Londra"da yapılan 2008 yılı Bakanlar Zirvesinde evrensel ekonomik krizin etkileri ilk kez ele alınmıştı. TRC"nin ilk toplantısı da 28 Ocak 2009 tarihinde, İspanya Turizm Fuarı FITUR kapsamında gerçekleştirilecek.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.