• BIST 104.595
  • Altın 229,806
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 2 °C

Üniversiteler yurt dışına açılıyor

Üniversiteler yurt dışına açılıyor
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, şube için Azerbaycan'da veya Balkanlar'da bir ülkeyi düşündüklerini bildirdi

ANKARA - ODTÜ ve İTÜ'den sonra yurt  dışında şube açmaya hazırlanan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ,  şube için Azerbaycan'da veya Balkanlar'da bir ülkeyi düşündüklerini bildirdi.

Taluğ, dünyada yükseköğretim alanında  büyük bir rekabet yaşandığını, Avrupa'da birçok üniversitenin başka ülkelerin  gençlerini düşük ücretlerle okutabilmek için yarışa girdiklerini kaydetti. 

''Mesela Polonya'da, Bulgaristan'da, Romanya'da ciddi üniversite yapılanmaları  var. Dünyanın her yerinden genç beyinleri düşük ücretlerle çekmeye  çalışıyorlar''diyen Taluğ, Türkiye'nin de bu rekabette yer alması gerektiğini  vurguladı. Bu yarışta ''başka ülkelerde başka isimler altında üniversite açmak,  şubeler veya ortak programlar oluşturmak'' gibi farklı seçeneklerin ön plana  çıktığını dile getiren Taluğ, ''Ankara Üniversitesi olarak dünyada gittikçe  küreselleşen yükseköğretim alanında daha etkin bir yer almak istiyoruz. Ankara  Üniversitesi olarak yurt dışında yerleşkelerimiz, şubelerimiz olsun istiyoruz,  buna önem veriyoruz'' dedi.

ODTÜ'nün KKTC'de yerleşke kurduğunu, İTÜ'nün de kurmaya hazırlandığını  anımsatan Taluğ, Ankara Üniversitesi'nin de şu aşamada, Azerbaycan'da veya  Balkanlar'da bir şube açmayı düşündüğünü bildirdi. Taluğ, ''Balkanlar'da değişik  seçenekler var. Tek bir merkez ve değişik yerlerde fakülteleri, yüksekokulları  olan geniş bir ağ şeklinde de olabilir. Bir-iki seçenek üzerinde çalışıyor. Şu  anda düşündüğümüz bir şube olması yönünde. Bunlar dışında başka yerler de  düşünüyoruz ama o yerler henüz olgunlaşmış değil'' diye konuştu. Taluğ, konunun  üniversitenin yetkili kurullarında yapılacak değerlendirme sonucunda netlik  kazanacağını ifade etti.

Taluğ, şu anda Azerbaycan'da Bakü'de şube açmanın daha ağırlık  kazandığını belirterek, açılması halinde buradaki fakülte veya yüksekokullara  ÖSYS kılavuzundan tercih edilerek girilebileceğini anlattı.

 

''TÜRKİYE'NİN BİRİKİMİ VAR''-

Üniversitelerin yurtdışında şubeler açmasını desteklediğini dile getiren  Taluğ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben bunları olumlu karşılıyorum. Türkiye yükseköğretimde önemli  birikimi olan bir ülke. Köklü çalışmaları, çok sayıda yetişmiş akademisyeni ve  güçlü üniversiteleri var. Bunu  küresel anlamda yabancı öğrencilere de açmak  gerekiyor. Ayrıca bulunduğumuz coğrafya yönünden de önemli çünkü bir coğrafyada  iyi ilişkiler konusunda üniversitelerin önemli payı vardır.

Üniversite yaşamı çok dinamikleşiyor ve büyük bir yarışmaya açılıyor. Bu  yarışma içinde Türkiye'nin belli başlı üniversitelerinin daha atak olması  gerektiği çok açık. Biz de kendi payımıza düşen rolü yerine getirmeye  çalışıyoruz.''

Taluğ, Ankara Üniversitesindeki yabancı öğrenci sayısının çoğaltmak  istediklerini dile getirdi.

''Yabancı öğrencilerin Türkiye'ye gelmesi mi avantajlı yoksa yurt dışında  şube açmak mı?'' sorusuna, Taluğ, ''Her ikisinin de hem avantajı hem de  dezavantajı var. Yabancı öğrencilerin ülkemize gelip Türkiye'yi tanımaları,  Türkiye'nin kültürünü anlamaları, bir bağlarının olması çok avantajlı ama dışarda  şube açtığınız zaman 'erişim' daha kolay. Mesela bir Azeri gencinin Bakü'deki  Ankara Üniversitesine erişmesi Türkiye'deki Ankara Üniversitesi'ne erişmesinden  daha kolay'' yanıtını verdi.

Taluğ, soru üzerine Türkiye'deki bazı vakıf üniversiteleri ile devlet  üniversitelerinin de yurt dışında şube açma yönünde girişimleri olduğu söyledi.

 

İLK AÇILAN YERLEŞKE-

ODTÜ, 2000 yılında KKTC ve Türk hükümetleri ile üniversite arasında  imzalanan protokolle KKTC'de yerleşke kurmuştu. Türkiye'nin yurt dışında açılan  ilk üniversite şubesi olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs yerleşkesi, KKTC'de Güzelyurt'un 6  kilometre kuzeyinde Kalkanlı bölgesinde kurulmuş ve eğitim-öğretim 2003-2004  akademik yılında başlamıştı.

Ücretli olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs yerleşkesindeki programlara öğrenciler  ÖSYS kılavuzundan tercih yaparak yerleşebiliyor. Öğrenciler, üniversite  yönetiminin belirlediği koşullarda ODTÜ'nün Ankara'daki merkezinde de  eğitim-öğretim görebiliyor. 2008-2009 akademik yılında TC uyruklu öğrencilerden 8  bin 400, KKTC uyruklu öğrencilerden de 7 bin 700 YTL yıllık öğrenim ücreti  alınıyor.

Öte yandan, ODTÜ'nün Kosova'da da şube açma girişimleri bulunuyor.

İTÜ de KKTC'de yerleşke kurma çalışmaları yürütüyor. İTÜ'nün  yerleşkesinin gelecek eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.