• BIST 95.656
  • Altın 260,604
  • Dolar 5,7622
  • Euro 6,5523
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 32 °C

UNESCO'dan olumlu sinyal

UNESCO'dan olumlu sinyal
UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi'nin Başkanı Francesco Bandarin "Hükümet ve idare bu planı gayet ciddiye almış, gelişme kaydedildiği gözleniyor" dedi

İSTANBUL- İstanbul'da incelemelerde bulunan UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi'nin Başkanı Francesco Bandarin, 2 yıl öncesindeki ziyaretle karşılaştırıldığında olumlu düşündüklerini belirterek, "İstanbul, Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edildiğinde bir yönetim planı yoktu. Hükümet ve idare bu planı gayet ciddiye almış, gelişme kaydedildiği gözleniyor" dedi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi Başkanı Francesco Bandarin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü'nde (KUDEB) bir basın toplantısı düzenledi. İstanbul'da bulunan heyetin gezisinin tamamlanmasının ardından Dünya Kültür Mirası Koruma Komitesi'ne özet bir rapor sunması beklenirken, gazetecilere açıklamada bulunan Bandarin, 2006 yılındaki ziyaretini anımsatarak bu ziyaretin de bir devam niteliğinde olduğunu ve incelemelerin ardından oluşturulacak ön raporun Kanada'da 2-10 Temmuz tarihlerinde toplanacak komite tarafından değerlendirileceğini ve kesin sonuca varılacağını aktardı. Bandarin, İstanbul'un Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edildiğinde henüz bir yönetim planının olmadığına dikkat çekerek, böyle bir plan eksikliğinin bazı tarihi binaların yıkımına neden olduğunu söyledi. Bandarin, "Tarihi doku değişti. Dolayısıyla bizi alarma geçiren bu oldu. Özellikle geleneksel ahşap evlerin yıkılması söz konusuydu. Komitenin önceki ziyaretinde bu yönetim planının yapılması önerildi ve görüyorum ki hükümet ve idare, bu planı gayet ciddiye almış. Şu ana kadar bu planın yapılması konusunda gelişme kaydedildiği gözleniyor. Bir yıl sonra doğru yönetim planıyla yola devam ediyor olacaksınız. Esas mesele, planın oluşturulması değil, planın yapısal, teknik ve kurumsal anlamda da uygulanıp uygulanmadığıdır" dedi.

 

"ÖNCEKİ ZİYARETTE RESTORASYONLARLA İLGİLİ KAYGI VARDI, GELİŞMELER YAŞANDIĞINI GÖRÜYORUZ"

Hem yerel yönetimin hem de hükümetin kurumsal yetki yanında teknik bir kapasite oluşturacağına inandıklarını kaydeden Bandarin, bu koruma projesinin sadece İstanbul için değil, dünya için çok önemli olduğunu vurguladı. Bandarin, "UNESCO daha önceki ziyaretinde restorasyonlarla ilgili kaygılıydı. Bütüncül yapı yoktu. Dağınık bir çalışmaydı. Bu nedenle bu çalışmanın durdurulmasını önermiştik. Bu önerimiz dikkate alınmış ve bu konuda gelişmeler yaşandığını görüyoruz. İstanbul yeni bir sürece girdi. Yeni bir kapasiteyle çalışmalar sürdürülüyor. Bu süreç daha homojen ve bütüncül olarak işliyor" ifadelerini kullandı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi Başkanı Francesco Bandarin, karasularının önemine de vurgu yaparak, İstanbul'un kara surları anlamında dünyada az örneğe sahip şehirlerden olduğunu söyledi. "Kentsel doku dediğimizde bütün belediyeler, nasıl çalışıyorlar, hangi araçla çalışıyorlar ona bakıyoruz" diyen Bandarin, şöyle konuştu:

"Kentsel dokuyla ilgili işin içine yüksek katlı binalar giriyor. Bunlar şehir merkezinde olan yapılar ve şehir dışındaki bu binalar da kentsel dokuyu nasıl etkiliyor buna bakıyoruz. Dünya kültür mirası listesine baktığımızda da Boğaz bunun içine girmiyor. Ama İstanbul'u bir bütün olarak düşünmek lazım. Ben kentleşme dursun demiyorum ama bizim önerimiz yüksek katlı binalar yapılacaksa da tarihi değerlere uygun olmalı. Galataport projesinin durdurma kararı olduğunu biliyoruz. Görsel etkiye zarar veren projelerin durdurulduğunu görüyoruz. Bu olumlu bir şey".

İki yıllık süreçte gerilemeler yaşandığını da ifade eden Bandarin, yüksek katlı binaları örnek göstererek, bu konuda hem UNESCO'ya hem de belediyelere görev düştüğünü kaydetti. Kamuoyunun da bu yapılan tarihi dokuya zarar verdiğini kabul etmesini ve karşı çıkması gerektiğini dile getiren Bandarin, Four Seasons Oteli'nin de izledikleri bir diğer konu olduğunu belirtti. Bu tür sit alanlarına yeni inşaların olmaması gerektiğini söyleyen Bandarin, "Olacaksa da görsel etkinin ve çevre düzenlemesinin küçümsenmeden yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Yeni yapılar yapılacaksa da tarihi sit alanına zarar verecek yüksekliğe ulaşmaması ve altındaki ören yerlerini de zarar görmemesi gerekiyor" derken, Ayasofya'da yapılacak Arkeolojik Park planını ise sevindirici bulduklarını ifade etti.

 

"2 YIL ÖNCESİYLE KARIŞLAŞTIRILDIĞINDA OLUMLU DÜŞÜNÜYORUZ"

Bandarin, Haliç üzerinden geçecek raylı sistem hakkında, bunun bir altyapı çalışması ve şehrin ihtiyacı olduğunu kaydederek, "Bu çağdaş yapısının da gerektirdiği bir şey. Biz buna karşı değiliz. Başkanla bu konuyu konuştuk. Bu köprünün inşasında görsel etkiyi en az etkileyecek şekilde inşa edileceğini söyledi. Tarihi silueti bozmayacağını da belirtti. Projeyle ilgili konuyu tekrar masaya koyup tartışacağız ve en iyi projeye karar vereceğiz. Yaptığımız değerlendirmenin sonucunda 2 yıl öncesiyle karışlaştırıldığında olumlu düşünüyoruz. Henüz bazı vaatler gerçekleştirilmemesine rağmen, Temmuz ayında yapılacak toplantı öncesinde eksiklerin tamamlanmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Bandarin, "Four Seasons Otel'in inşaatının İstanbul'u silueti açısından uygun buluyor musunuz?" sorusu üzerine bu konuyu iki alan olarak ele almak gerektiğini söyledi. Bandarin, "Birincisi, mevcut yapının restorasyonunun devamı. İkincisi ek yapı kısmı. Restorasyonu mümkün olduğunca minimum müdahale edilmesini tavsiye ediyoruz. Ama tabi ki oda sayısını artırmaya çalışıyorlar. Otel kendini büyütmeye çalışıyor. Dolayısıyla görsel etki bakımından incelendiğinde kabul edilebilir boyutta olduğunu söyleyebiliriz. Yine de buradaki Arkeolojik bulguların halka açılması oradaki bölge için bir artı" açıklamasını yaptı.

 

"SULUKULE PROJESİNİN DEMOKRATİK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

Francesco Bandarin, Sulukule Projesi'yle ilgili sorular üzerine, projenin sosyal ve fiziki açıdan değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Sosyal bölümün yerel politika açısından değerlendirilmesi gereken bir bölüm olduğunu ifade eden Bandarin, "Koruma faaliyetlerine bakıldığında popülasyon ihtiyaçlarının dikkate alınmak zorunda olduğunu görüyoruz ve fiziksel ve sosyal yapı boyutunun orantılı olması gerekiyor. Oradaki yoğunluk belki azaltılabilir. Ama orada oluşturulan ruhun kaybolmaması gerekiyor. Zaten bir şehri oluşturan, o şehrin vatandaşlarıdır. Onlara uygun koşullar sağlayabilmeliyiz. Bu durum fiziksel ve sosyal yapının değiştirilmesini de gerektirebilir. Ama oradaki halka da danışılması gerekiyor. Şu an bakıldığında demokratik olduğunu düşünüyorum, olumlu bir sonuç çıkacağına inanıyorum" dedi. Bandarin, yapılması planlanan üçüncü köprüyle ilgili olarak ise "Bu konuda bir bilgi gelmedi ama bildiğim kadarıyla bu yol ağır vasıtaların geçeceği bir çevre yolu olacak" diye konuştu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bandarin son olarak da, basın mensuplarına "Politikacı ve siyasilerin peşinde olun çünkü size bu konuda ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Öte yandan, Four Seasons Oteli inşaatı ile ilgili gazetecilerin soruları üzerine İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı ile haberciler arasında tartışma çıktı. Taşbaşı'nın "Başkan bu konudaki görüşlerini açıkladı. Neden tekrar soruyorsunuz?" sözlerine gazeteciler, "Neden müdahale ediyorsunuz?" diye karşılık verdi.

İstanbul'daki incelemelerin ardından komite, 2 yıl öncesi ile bu raporu karşılaştıracak. Değerlendirmenin ardından İstanbul'un Dünya Kültür Mirası Listesi'nde mi yoksa Tehlike altındaki Dünya Kültür Mirasları Listesi'nde mi olacağına karar verilecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.