• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 15 °C

Uludağ'daki kaçak binalara yıkım

Uludağ'daki kaçak binalara yıkım
Çevre ve Orman Bakanlığından yayınlanan açıklamada, Uludağ'daki kaçak ve ruhsatsız yapıların yıkılacağı belirtildi.

ANKARA - Çevre ve Orman Bakanlığından yayınlanan açıklamada, Uludağ'daki kaçak ve ruhsatsız yapıların yıkılacağı belirtildi.
Açıklamada, Uludağ için bir proje yarışması açıldığı, bu yarışmaya 20 firma ile 109 mimar ve mühendisin katıldığı hatırlatıldı, "Yarışma sonucunda ortaya bir dönüşüm projesi çıkmıştır. Uludağ'ın turizm potansiyelini yükseltebilmek için bu projeyi uygulamak istiyoruz" denildi.
Açıklamada, Uludağ'daki mevcut binaların durumuyla ilgili olarak ise şu bilgi verildi:
"Ruhsatlı ve hukuki hakları bulunan otel sahiplerinin dönüşüm projesine katılıp katılmama hakları bulunmaktadır. Kaçak durumda olan yapılar için kaçak kısımlarının yıkılarak tahsis şartlarına uymaları için 30 Kasım 2009 tarihine kadar süre verilmiştir." denildi.

GÜMTOB-Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Haluk Beceren "Uludağ'ın yetki karmaşası sonuvu başına gelenler" şeklinde şu açıklamayı yaptı.

Uludağ"da sırasıyla 5.6.1983 tarihinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca 1/25000 ölçekli Uludağ çevre düzeni planı, 21.10.1985 tarihinde ise 1/1000 ölçekli 2.revizyon uygulama imar planı yapılarak uygulamaya konulmuştur. Ancak gelişen turizmde tüketici taleplerin değişkenliği, 29.7.1994 tarihli 1/1000 ölçekli 3.revizyon uygulama imar planı yapımını zorunlu kılmıştır. Uludağ"da en son bulunan uygulama imar planı da bu plandır.
Ancak 2002 yılında Uludağ"ın çok başlılıktan kurtarılması ve yeniden planlanmasına yönelik yeni bir çalışma başlatılmış ve 27.09.2002 tarihinde Turizm Bakanı Mustafa TAŞAR, Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir AKCAN ve Orman Bakanı Nami ÇAĞAN ortak imzası ile karar altına alınan protokol çerçevesinde 4.revizyon imar planı için Turizm Bakanlığı tarafından şartname hazırlanıp ihale edilmiş ve TUER Mühendislik tarafından 4.cü Revizyon İmar Planı da hazırlanmıştır. Uludağ" daki işletmecilere ücreti ödettirilen İmar plan çalışmasına Uludağ"da tesisi bulunan kamu tesisleri geçmişte olduğu gibi bu planın maliyetine de katılmamışlardır.
Bu plan 3 etaptan oluşmakta olup, 1.Etap işin protokol imzalanması aşaması, 2.etap Turizm ve Bayındırlık Bakanlıkları onayı aşamasında iken, Orman bakanlığı diğer iki bakanlığın imzaladığı yapılan 4. revizyon imar planını onaylanmaması sonucu plan askıda kalmış ve 3 etaptaki yapılması gereken Koruma amaçlı imar planı aşamasına geçilememiştir.
Uludağ 4. cü İmar Planını beklerken 6.5.2006 tarih ve 1476 sayılı Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun aldığı karar ile Uludağ 1.Gelişim Bölgesi 2.derece doğal sit ilan edilmiştir.
Bu kararla Uludağ"ın oteller bölgesinin doğal sit ilan edilmesi ile birlikte 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasasının değişik 14.7.2002 tarih ve 5226/8 maddesi ” BİR ALANIN KORUMA BÖLGE KURULUNCA SİT OLARAK İLANI BU ALANDA HER ÖLÇEKTEKİ PLAN UYGULAMASINI DURDURUR” hükmüne amir olup, bu karardan itibaren 2 yıl içinde burada KORUMA AMAÇLI İMAR PLANI yapılması gerektiği halde bugüne kadar böyle bir plan yapılmamıştır.
Bu da Uludağ"ın bu hüküm gereğince artık 3. revizyon imar planını da ortadan kaldırılarak Uludağ plansız bir alan haline getirilmiştir.
6.5.2006 tarih ve 1476 sayılı Kurul Kararının “2b” maddesinde SİT ALANI ÖNCESİ YAPILMIŞ RUHSATLI VE RUHSATLI SAYILAN YAPI EKLERİNİN YAPILACAK PLANLAMADA “MEVCUT YAPI” olarak dikkate alınması ibaresi bulunmaktadır. Yine aynı kurul kararının “2a” maddesinde mimari projelerin koruma bölge kurulunca değerlendirilmesine denilmektedir.
Çevre ve Orman Bakanlığı bu yükümlülüğü yerine getirmek için harekete geçmiş ve Dönüşüm ve Koruma Amaçlı İmar Planı adı altında son günlerde yeni bir planlama çalışması başlatmıştır.
17 Temmuz 2009 günü Bursa"da Valilik Makamında, Uludağ"daki işletmecilere gösterisi yapılan Plan taslağının Uludağ 1.ci Bölgesine hiçbir yenilik getirmeyeceği, yapılaşmanın ve mevcut problemleri daha da arttıracağı gözlenmiştir.
Mevcut Oteller Bölgesindeki yapılarda zamanla oluşan ilave yapılar ya da tasdikli proje dışında oluşan yapılaşmanın Milli Parklar İdaresi tarafından 4916 Sayılı Kanun kapsamına alarak yıkılması ve yapıların tasdikli Projelere uygun hale getirilmesi işlemi için 30.11.2009 tarihine kadar İşletmelere süre verilmiştir. Fazlalıkların yıkılıp eski haline getirilmediği takdirde İşletmelerin Orman Bakanlığınca verilmiş olan Arazi Kullanım TAHSİSLERİNİN iptal edileceği bildirilmiştir.

Oysa aynı 4916 sayılı kanun Kültür ve Turizm Bakanlığının tahsis ettiği Güney Antalya-Kemer-Belek-Beldibi gibi yine Orman araziler üzerinde, ancak Orman Bakanlığından değil de Turizm Balkanlığından tahsisli taşınmazlar Bölgelerindeki Belediyeler ile birlikte proje dışı yapılan fazlalıklar için KAKS-TAKS-EMSAL değişikliği gibi teknik çözümler üretilerek çözümlenmiştir. Yenilenen projelerin onanması ve yapı kullanma izinleri ile beraber Turizm İşletme Belgesi"nin yenilenmesi şeklinde de halen uygulanmakta ancak Uludağ" da uygulanmamaktadır.
Hem Uludağ"daki hem güney Antalya bölgesindeki kamu arazisi üzerine yapılan oteller birer milli servet olup aynı zamanda özünde devlete ait binalardır. Bu otellerdeki imara aykırı uygulamalar tamamen turizmin değişen gelişen tüketici taleplerinden kaynaklanmıştır. Bunların yıkılarak yok edilmesi belki görünürde bazı çevrelerin servetlere karşı olan tutumlarının tatminini sağlayabilir ise de
Bu yıkım devletin kendi malını yok etmesi milli bir servetin yok edilmesi anlamına gelir ki devletin bunu istediğini düşünmüyoruz. Eğer ki devlet bunu isteseydi 4916 sayılı yasayı çıkartarak bu tür tesislerin yasal hale imar koşullarına aykırı bölümlerinin imar kapsamına alınması için bu 4916 sayılı yasayı çıkartmaz idi.
İmar koşullarının dışına çıkmış turizm tesislerinin kaks, taks, emsal uygulamaları ile ve imar öncesi değil de şimdiki mevcut yatak sayıları dikkate alınarak devlete kira ödemeleri sağlanmalı ve Uludağ"da da Turizm Bakanlığının uygulamaları örnek alınmalıdır. Aksi halde devletin iki Bakanlığı 4916 sayılı yasayı farklı uygulamış farklı yorumlamış olurlar ki bunlar İLERİDE TELAFİSİ İMKÂNSIZ zararlar doğuracak uygulamalardır. Bu uygulamalar ile karşılaşan özel sektör yatırımcılarının başlatacakları hukuk savaşı da işin ayrı bir boyutunu oluşturur ki bu hiç arzu edilmeyen durum nedeniyle hukuk ve devlet kurumları meşgul edilmiş olacaktır.
Ayrıca Uludağ ulusal ve uluslararası bir kayak merkezi olması nedeniyle kış turizminin ve Türk turizminin dünya ve Avrupa ülkeleri nezdindeki düştüğü durum hiç izah edilebilecek bir durum olmayacak, ülkemiz turizm imajına ciddi hasarlar verecek ve ülke turizmine olan faturası ciddi boyutta ağır olacaktır.
Sadece İstanbul"da kaçak yapı oranı % 65 iken, ruhsatlı fakat proje dışı fazlalık ve eklentisi olan kaçak yapı sayısı ile bu oran % 85 e ulaşmaktadır.
Sadece otellerde çalışan 2000 kişiye iş imkânı sağlayan, kamuya sürekli kaynak aktaran, Bursa ve Ülke ekonomisinin en dinamik noktalarından birisi olan Bursa"nın simgesi Uludağ" da verilecek yıkım kararı, hem yörenin istihdamına, hem ekonomisine ciddi bir darbe vuracaktır. Zorunlu kapasite daralması sonucu 1500–1700 kişinin işten çıkarılması gerekecek ve milyonlarca liralık vergi ve prim kaybı yaşanacaktır.
Bursa gibi son ekonomik kriz yüzünden işsiz sayısının hızla arttığı bir bölgede yılda en az 6 bin aileye direkt 50–60 bin kişiye dolaylı olarak kaynak aktaran Uludağ" da Otellerin kısmen veya tamamen yıkılması BURSA" ya ve BÖLGE" ye verilecek en ağır ceza olacaktır.
Uludağ" ın çağın gereklerine yakışır düzenlemelere sahip revize İmar Planı ile ileriye gidebilir.
“ YIKALIM KURTULALIM” anlayışı ile oluşacak zararın telafisinin mümkün olamayacağının herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir.


Saygılarımızla;

Mehmet Haluk BECEREN
GÜMTOB-Yönetim Kurulu Başkanı


Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.