• BIST 102.494
  • Altın 226,892
  • Dolar 5,3255
  • Euro 6,0377
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 0 °C

Uludağ’da ortak lift sistemi

Uludağ’da ortak lift sistemi
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a Uludağ Uslan Otel'de Serhad Uslan sorunları anlattı.Otelciler toplantı yaparak ortak lift kullanmayı görüşecekler.

BURSA - Bir dizi inceleme gerçekleştirmek üzere eşi Gülten Günay ile birlikte Uludağ`da inceleme yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay"ın ziyareti sonrası istişare toplantısı için bir araya gelecek olan otelciler ortak lift kullanmayı görüşecekler.
Bakan Ertuğrul Günay"ın eşiyle birlikte kaldığı Uslan Otel"in sahibi Serhad Uslan, TUROB"un yönetim kurulu toplantısı sırasında bakana sıkıntılarını ilettiklerini söyledi. Türkiye"nin en önemli kayak merkezlerinden olan Uludağ"ın turizmde yasal bir konuma kavuşturulmasını ve altyapı sorunlarının çözülmesi için yardımcı olmasını istediklerini belirtti.
Serhad Uslan “Bakana "Uludağ"da şimdiye kadar otel vardı. Artık turizm var" dedik. Bunun üzerine bakan ortak lift kullanımı konusunun çözülerek oteller arasında işbirliği kurulduğunda bakanlığın tüm desteğiyle yanımızda olacağını bildirdi. Uludağ"da turizmin tüm yıla yayılması için her türlü ggirişime destek vereceğini belirtti” şeklinde konuştu.ULUDAĞ"DA SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN İNCELEME
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Türkiye'nin önde gelen kış ve yayla turizmi merkezlerinden Uludağ'da inceleme gerçekleştirmek ve yörede var olan eksikliklerin tespit edilerek giderilmesi amacıyla eşi Gülten Günay ile birlikte Uludağ`a gitti. Otel sahibi Serhad Uslan"ın konuğu olarak Uslan Otel`e yerleşen bakan Günay`a Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Bursa Valisi Şahabettin Harput, İl Emniyet Müdürü Tahsin Demir, TUROB Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır ve yönetim kurulu üyeleri ve Bakanlığın bürokratları eşlik etti. Bakan Ertuğrul Günay, Uludağ'da sunan konaklama tesisleri ve yöreyi beraberindeki heyet ile birlikte dolaşarak sorunlar hakkında bilgi aldı.

BAKANIN ULUDAĞ TOPLANTISI
Uludağ'da faaliyet gösteren otel işletmecileri, milletvekilleri ve aralarında TUROB ile GÜMTOB'un da yer aldığı sivil toplum örgütü temsilcileri ve yerel yöneticilerin katılımı ile Uslan Club Hotel'de düzenlenen toplantıda tespit edilen sorunlar hakkında görüş alışverişi gerçekleştirildi. Bölgede faaliyet gösteren işletme sahipleri, toplantıyı son derece yararlı ve önemli olarak gördüklerini, bakan ve heyetteki tüm temsilcilerin sorunlarının çözümü yönünde çalışmalarından memnuniyet duyduğunu belirttiler.

GÜNAY: HATALARDAN DERS ALMALIYIZ
Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak çözüm konusunda ortak fikir geliştirmek istediklerini belirten Bakan Günay "Uzun yıllardan beri süregelen sorunlar var. Uludağ'da geçmiş yıllarda o kadar plansız ve hesapsız çarpık yapılaşma olmuş ki ortak bir hareket yakalasak bile çözümü zaman alır. Önemli olan burada yapılan yanlışlardan ders çıkararak II. Gelişim Bölgesi'nde aynı hataların yapılmasını engellemek ve Uludağ'ı turizmde hak ettiği yere yükseltmektir," şeklinde konuştu.

GÜNAY: KIŞ TURİZMİ ÖNEMLİ ÇEŞİTLİLİKTİR
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, geçen yıl 25 milyon turisti ağırladıklarını ifade etti ve ``Kasım ayının sonunda 25 milyon250 bin rakamını gördük. Şu an 26 milyon civarındayız. Bu Türkiye için bir rekordur.Global krizin turizmi etkilememesi için tanıtıma ağırlık vereceğiz,`` dedi.
Turistlerin para harcama miktarının da önceki yıla nazaran arttığını anlatan Günay "Bu yıl kişi başına harcama dünya ortalamasının altında olmasına rağmen kişi başına harcama geçen yıla göre arttı. Bu sene biraz daha yüksek. Aslı gayemiz bu her şey dahil denen, Türkiye'yi ucuza pazarlayan sistemlerin yanı sıra ve bunlardan daha öncelikli olarak kişi başına harcamayı artıracak turizm çeşitliliği sağlamaya çalışıyoruz. Kış turizmi bunların arasında. Belli bir ekonomik seviyenin üzerinde geliri olan insanların
yararlandığı bir alan. Kış turizmi, termal turizm, kongre turizmi gibi alanlara yaymaya çalışıyoruz. Bu yıl gelir itibariyle 20 milyar doları aştık. 25-26 milyar sayısını gördük. Bu Türkiye için iyi bir sayıydı," şeklinde konuştu.

TANITIMDA KRİZDEN ETKİLENECEK ÜLKELERE AĞIRLIK
Küresel bunalımın turizme de yansıyacağını ifade eden Bakan Günay şunları söyledi:  "Önümüzdeki dünya çapında yaşanan bir ekonomik kriz ortamı var ve bunun Türkiye'ye kaçınılmaz yansımaları olabilir ve olacaktır. Çünkü bizim ciddi biçimde iş birliği yaptığımız ülkeler, Rusya, Ukrayna gibi ülkeler ciddi bir kriz yaşıyor. Ukrayna'da yüzde 50 civarında, Rusya'da yüzde 25 civarında devalüasyonlar var. Hayatın başka alanlarını ilgilendirirken turizmi ilgilendirmemesi mümkün değil. Elbette, bu açıdan bazı sıkıntıları olabilir, olacaktır ama biz, ayrıca AB'nin bir yakın destinasyonu olmak, yüksek kalite olmakla birlikte, tek fiyat uygulamayan, ortalama fiyat uygulayan bir ülke özelliğine sahibiz. Ayrıca ciddi bir tanıtım kampanyası yapıyoruz. Şu an itibariye biz dünya çapında reklam çalışmalarımızı tamamladık. 10 Ocak'tan itibaren 80'e aşkın ülkede bir tanıtım yapacağız. Tanıtımda bu yıl krizden etkilenecek olan ülkelere ağırlık vereceğiz. Yani o ülkelerin pazarlarında daha çok etkili olmaya çalışacağız. Global krizin biraz etki alanı dışında kalan ülkelerde de Japonya, Çin gibi ülkelerde de yine ayrıca tanıtımlarımızı yaygın tutmaya çalışacağız.``

Uludağ'ın çözüm bekleyen başlıca sorunları aşağıdaki gibi sıralandı:

1- ÇOK BAŞLI YÖNETİM SORUNU VE TURİZM MERKEZİ İLANI
2- KAMU TESİSLERİNİN TURİSTİK BELGELİ ÖZEL TESİSLER İLE REKABETİ
3- YÖNETİM BİRİMİ OLUŞTURULMASI
4- ÇÖP SORUNU
5- OTELLER İÇİ KAR TEMİZLİĞİ
6- OTEL ÖNLERİNE ARAÇ PARKETME
7- SAĞLIK HİZMETLERİ SORUNU
8- İTFAİYE SORUNU
9- YOL SORUNU
10-ELEKTRİK SORUNU
11-DOĞALGAZ SORUNU
12- KANALİZASYON SORUNU
13-SU SORUNU
14- PTT YATIRIMLARI VE FİBEROPTİK KABLO SİSTEM

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.