• BIST 95.411
  • Altın 222,022
  • Dolar 5,3450
  • Euro 6,0975
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -4 °C

Uludağ Milli Parkı proje birincisi

Uludağ Milli Parkı proje birincisi
Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Uludağ Milli Parkı I. ve II. Gelişim Bölgeleri proje yarışması tamamlandı

BURSA - Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Uludağ Milli Parkı I. ve II. Gelişim Bölgeleri açılan proje yarışması sonuçlandı. Projede ulusal ve uluslararası düzeyde ekolojik, estetik, işlevsel ve ekonomik açılardan, koruma ilkeleri ve koruma-kullanma dengesi gözetilecek şekilde iyileştirilmesine yönelik tasarım ilkelerinin ortaya koyulması istendi. Bu bağlamda peyzaj planlama, kentsel tasarım ve mimari proje ölçeklerinde fikirlerin üretilmesi, ekolojik, estetik, işlevsel ve ekonomik çağdaş çözümlerin araştırılması amacıyla Ağustos 2008'de açılan yarışma Aralık 2008'de sonuçlandı.
Uludağ Milli Parkı I. ve II. Gelişim Bölgeleri Proje Peyzaj Planlama, Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması'nı kazanan ekip şöyle:
1. Ödül

Birinci Ödül
Oktan Nalbantoğlu, Ufuk Ertem, Okan Can, Tuğba Akyol

Yardımcılar
Sevgi Çalı, Emrah Yılmaz, Ozan Hatipoğlu, Onur Ateş, Metehan Koyaş , Abdullah Akagündüz,

İkinci Ödül,
Murat Bektaş, Murat Memlük, Özge Özdemir, Günizi Memlük, Burçak Üzel
Üçüncü Ödül
Can Kubin, Zeynep Eraydın, Orçun Ersan, Derya Duman, Berk Kesim, Ahmet Polat

Danışman
Dr. Oytun Deliktaş

Yardımcılar
Halis Özkan, Mehmet Erol, Burcu Polat

Birinci Mansiyon
Gökhan Kulöz, Doğan Onur Araz, Oknur Çalışkan, Murat Yüksel, M.Salih Çıkman, Mehmet Zeyat Hattapoğlu, Julide Alp

Danışman
Koray Hendekçi

Yardımcılar
Mehmet Düzen, Muhammed Said Uyar, Harun Karabulut

İkinci Mansiyon
Ramazan Avcı, Seden Cinasal Avcı, Mustafa Necati Gündüz, Aslıhan Coşkun, Buket Ergin

Danışmanlar
Kenan Bilhan, Doğuş Baldan

Yardımcı
Eda Tuna

Üçüncü Mansiyon
Sabahat Zeynep Dinler, Ahmet Verdil

Yardımcılar
İrem Yaylalı, Demet Ş. Dinler

Dördüncü Mansiyon
Süleyman Akkaş, Ahmet Çorapçıoğlu, Nihal Şenkaya Akkaş

Yardımcılar
Gökçe Nazan Gündüz, Şehri Kaygısız, Semih Arslan,Utkan Yönter, Begüm Tarakçı

Beşinci Mansiyon
Devrim Çimen, Sertaç Erten, Sultan Gündüz

Danışmanlar
Berat Çokal, Emin Kaya

Yardımcılar
Aytun Coşkun, Didem Cengiz, İdil Akyol1. Ödül Hakkında


Uludağ Milli Parkı 1961 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Yıllar içerisinde kapsama alanı büyütülerek toplam 27.300 hektara ulaşmıştır. Milli parka ulaşım üç farklı şekilde sağlanabilmektedir (karayolu-teleferik ve telesiyej). Formel ulaşım imkanlarının yanı sıra alan içerisinde çok sayıda doğal yürüyüş parkurları mevcuttur.
Bu alternatif güzergahlar daha çok vadi tabanlarında ve Uludağ'ın kuzey ve güneyindeki yamaçlarda bulunmaktadır. Bu alanlarda ulaşım doğal patikalardan sağlanmaktadır.
Milli parka ulaşım en kestirme şekliyle Bursa'nın merkezinden sağlanan teleferik sistemiyle sağlanmaktadır. Ancak bu güzergah uzunluk olarak oldukça yetersizdir.
Proje ile teleferik güzergahı oteller bölgesinin I. Gelişim Bölgesi ile II. Gelişim Bölgeleri'ne kadar uzatılmıştır. Taşıt yolları oteller bölgesine kadar uzanmakta ve bakacak mevkiinde son bulmaktadır. Oteller bölgesinden sonra Volfram tesislerine kadar ulaşım imkanı olmakla birlikte yol kalitesi normal araçların seyrine imkan tanımamaktadır. Öneri projede Volfram tesislerine kadar uzanan taşıt yolunun niteliğinin arttırılarak ziyaretçilerin o bölgeye kadar ulaşabilmeleri amaçlanmıştır. Volfram tesislerinden sonraki doğal peyzaj karakteri oldukça etkileyicidir ve bu alan "dokunulamaz tabiat alanı" olarak kabul edilmektedir.
Uludağ olağanüstü flora ve fauna zenginliği ile Türkiye'nin en önemli doğal alanlarından birisidir. Bu kapsamda alanın hemen tümü birinci derece doğal sit statüsündedir. Sadece oteller bölgesinin bulunduğu alan ikinci derece doğal sit kapsamında yer almaktadır.

Uludağ'ın önemli peyzaj özelliklerinden birisi orman zonlarına bağlı bitki çeşitliliğinin olağanüstü zenginliğidir.
Orman zonları sırasıyla şu şekildedir: Lauretum zonu (Defne, Kızılağaç, Mazı meşesi, Çınar, Zeytin, Erguvan, Kestane, Ihlamur, Akçaağaç, Karayemiş, Dişbudak), Castanetum zonu (Kestane, Gürgen, Karaağaç, Fındık, Ceviz, Meşe, Kayın, Titrek Kavak, Karaçam, Ihlamur, Akçaağaç, Karayemiş), Pinatum zonu (Karaçam, Meşe, Gürgen, Kayın, Titrek Kavak, Fındık, Kızılcık), Fagetum zonu (Kayın, Gürgen, Titrek Kavak, Üvez, Karaçam, Göknar), Abietum zonu (Göknar, Kayın, Karaçam, Titrek Kavak, Ayıüzümü), Alpinietum zonu (Bodur ardıçlar, otlar ve likenler).

Milli park alanının bütüncül planlanması sürecinde sahip olduğu doğal ve kültürel peyzaj değerlerinin doğru yorumlanması, korunması ve geliştirilmesi sürecinde bölgede yaşayan halkın projeye dahil edilmesi projenin başarıya ulaşmasının en önemli adımını oluşturacaktır. Halkın kendisini projenin içinde hissetmesi ve projeye sahip çıkması ile dört temel konuda projeden katkı sağlamasına yardımcı olacaktır.

Sosyal Boyut
Milli park sınırları içerisinde veya yakınında yaşayan halkın milli park konseptine uygun olarak eğitilmesi önem kazanacaktır. Eğitim programları çerçevesinde insanın doğadaki yeri ve konumu üzerinde durulacaktır. Ekosistemi oluşturan öge ve işlevlerin birbiriyle olan bütünleyici ilişkilerin, doğal ortamlardaki işleyişin farkına varılmasına ve bir bütün olarak algılanmasına çaba gösterilecektir.
Halkın özellikle turizm konusunda eğitilmesi ve bu süreçte bölgenin doğal ve kültürel peyzaj değerleri ile ilgili ziyaretçilerin bilgilendirilmesi konusunda görev almaları önemsenmektedir. Doğal ve kültürel değerlerin korunması ve sürdürülebilir bir kalkınma programına uygun biçimde kullanılması halkın projeye katılımının temel hedefleridir.

Ekonomik Boyut
Milli parka gelen ziyaretçilerin projeyle önerilen yeni senaryolar çerçevesinde parkı koruyarak çok daha etkili kullanmaları hedeflenmiştir. Bu senaryoyla mili parkın daha fazla kişi tarafından kullanılması beklenmektedir. Çok daha organize olarak kurgulanacak gezi programlarının (doğa ve botanik gezileri, doğa fotoğrafçılığı, kamp etkinlikleri, kültürel geziler vb.) yerleşim alanlarını da kapsayacak şekilde kurgulanması bölge ekonomisine ciddi katkılarda bulunacaktır. Halkın doğadan yararlanma konusunda bilgi düzeyinin arttırılmasına katkı sağlayacaktır. Kullanım kapasitelerinin arttırılmasıyla oteller bölgesinin de çevrenin ekonomik gelişimindeki katkısı oldukça fazla olacaktır.

Kültürel Boyut
Milli park ile ilgili geliştirilen yeni senaryolar bölge halkının direkt olarak sistemin içine entegre edilmesini zorunlu kılmaktadır. Özellikle bölgenin doğal ve kültürel peyzaj değerlerinin tanıtımı konusunda halkın eğitilmesi ve sonraki süreçte gönüllü veya profesyonel rehberlik hizmetlerinde aktif rol almaları bölge halkının doğa koruma ve ekolojik planlama konusundaki bilinç düzeyini arttıracak ve halkın kültür seviyesini yükseltecektir.

Ekolojik Boyut
Halkın milli park programının içinde yer almasını sağlamak, aynı zamanda içinde yaşamakta olduğu çevreye verebileceği zararların neler olduğunun farkındalığını, sürdürülebilir bir kalkınma ve kullanma programı içindeki fırsatları algılama konusunda ciddi katkıda bulunacaktır. Bu yaklaşım doğanın korunmasında ciddi bir yöntem arayışıdır. Alan bütününde turistik etkinliklerin disipline edilmesi kullanıcıların da bizzat ekolojik dengeleri gözetmelerine yardımcı olacakır.
Uludağ Milli Parkı'nın doğal ve kültürel peyzaj değerlerini korumak ve sürdürülebilirliğini sağlamak üzere yönetim uzun dönemli stratejik planlar hazırlamalıdır. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken konular şöyle sıralanabilir:

- Alan bütününde endemik doğal bitki türlerine hiçbir şekilde zarar verilmemelidir. Bu türler toplanmamalı, sökülmemelidir.

- Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kesin koruma altına alındığı alanlarda ve genel güvenlik açısından girilmesi sakıncalı bölgeler ve yerlerde turlara izin verilmemelidiir.

- Turlar esnasında faunanın zarar görmesine müsaade edilmemelidir. Özellikle üreme ve yumurtlama dönemlerinde belirli tur güzergahları bilimsel araştırmalar dışında ziyaretçilere kapatılmalıdır. Turlar sırasında görülen veya karşılaşılan yaban hayvanları ürkütülmemeli ve takip edilmemelidir.

- Milli park bütününde çok sayıda su kaynağı mevcuttur. Su kaynaklarının korunması ve kirlenmelerinin önlenmesi amacıyla konaklamalı olarak düzenlenecek turlarda, kamp yerleri su kaynaklarının uzağında (en az 300 metre) yer almalıdır.

- Çöpler düzenli olarak toplanmalı ve alandan uzaklaştırılmalıdır. Özellikle ziyaretçilerin ürettikleri çöpleri beraberlerinde götürmeleri konusunda eğitilmeleri önemlidir.

- Günübirlik kullanım alanlarında ve kamp alanlarında gürültü oluşturacak etkinliklere yer verilmemelidir. Bu alanlarda ateş yakılmasına müsaade edilmemelidir.

- Doğal peyzaj ve ekosistemi bozacak ve doğal çevrenin karakteri ile bağdaşmayacak hiçbir etkinliğe izin verilmemelidir.

- Korunan alanların özelliklerinin kaybolmasına veya değiştirilmesine sebep olan veya olabilecek her türlü müdahaleler ile toprak, su ve hava kirlenmesi ve benzeri çevre sorunlarına neden olacak iş ve işlemler yapılmamalıdır.

- Alanda yer alacak etkinlikler ve alan kullanım kararları oluşturulurken alanın taşıma kapasitesi belirlenmeli ve taşıma kapasitesinin üstünde insan sayısına izin verilmemelidir.

- Bölgenin sahip olduğu mevcut flora ve faunanın zenginliği ve ekolojik denge göz önünde tutularak alana yeni tür ve cins girişine, aynı şekilde alandan cins ve tür çıkışına müsaade edilmemelidir.

Oteller Bölgesi
Oteller Bölgesi olarak anılan I. ve II. Gelişim Bölgeleri bugüne kadar maalesef denetimsiz ve plansız sürecin parçaları olarak biraz da tesadüfi bir gelişim süreci yaşamışlardır. Bu süreç kaynakların yanlış ve bilimsel yaklaşımlardan uzak kullanılmasına ve çevreye zarar veren gelişim süreçlerinin yaşanmasına neden olmuştur.
Neredeyse tümü kaçak yapı durumundaki otel ve kamu tesislerinin kanalizasyon atıkları arıtılmadan, Kaplıkaya ve Balıklı Dereleri'ne boşaltılmaya devam etmektedir. Kirlilik başta dere yatakları olmak üzere yakın çevrede geri dönülmez tahribatlara neden olmaktadır. Örneğin derelerdeki kirlilik, benekli alabalık soyunun tükenmesine neden olmuştur. Doğal yaşam döngüsü içindeki canlılar, bu kirlilikten fazlasıyla etkilenmektedir.
Bugün için Uludağ'daki otel ve kamu tesislerinin kirlettiği dereler, Bursa Ovası'na indiğinde sulama amaçlı kullanılmaktadır.
Tüm bu olumsuzlukların önüne geçebilmek ve çevreyle uyumlu yerleşim dokusu arayışlarında bulunmak üzere oteller bölgesi ve yakın çevresinde peyzaj planlama ve kentsel tasarım kararları geliştirilmiştir.

I. Gelişim Bölgesi
Kentsel Tasarım Kararları: Otellerin yoğun olarak bulunduğu bölgenin temel sorunu plansız ve denetimsiz gelişim sürecinin yaşanmasıdır. Bu süreç sonunda kentsel mekan kalitesi düşmüş, binaların oluşturduğu mekanlar adeta kullanılmayan, yaşamayan kentsel çevrelere dönüşmüştür. Bu alanlar bugün için sadece gelişigüzel araç park yerleri olarak işlevlerini sürdürmektedirler. Halbuki boşluk doluluk oranına ve yerleşim dokusunun çeşitliliğine bakılınca kentsel dokunun ciddi potansiyeller taşıdığı gözlenmektedir. Bu nitelikler dikkate alınarak alan bütününde trafik sistemi yeniden yorumlanmış ve sokakta yaşam kültürü çerçevesinde yeni düzenlemelere gidilmiştir. Bugün için kayak pistlerine bakan cephelerde oluşan yaşam izlerini, sokakların içlerine çekecek yeni yapı ve fonksiyon önerilerinde bulunulmuştur. Aynı zamanda tüm yapılar yeniden disipline edilmiştir. Sokaklar atıl, kullanılmayan değil günün hersaatinde yayalar tarafından yoğun olarak kullanılan, yaşanılan kentsel mekanlara döüştürülmüştür. Bunu yapmak için uzun, orta ve kısa vadede yapılması gereken farklı müdahale biçimleri benimsenmiştir. Bu müdahaleleri ulaşım, peyzaj ve mimari olmak üzere üç ana kategoride değerlendirmek mümkündür.

Ulaşım Kararları: I. Bölge'deki oteller arasında bulunan sokaklar yayalaştırılmıştır. Yayalaştırma kararıyla ciddi boyutlarda ihtiyaç duyulan otopark ihtiyacını gidermek üzere iki ana giriş kapısı tasarlanmış ve bu alanlarda yaklaşık 2.000 araçlık kapalı otopark düzenlemesine gidilmiştir. Bursa'dan ve II. Gelişim Bölgesi'nden gelen araçların bu alanlardan sonra sokak içerisine girişine müsade edilmeyecektir. Kapı olarak adlandırılacak giriş noktalarında hizmet vermek üzere tramvay sistemi önerilmiştir. Doğrusal karaktere sahip sokak dokusu boyunca tramvay durakları yer almakta ve ziyaretçilerin otellerine servis sağlamaktadır. Diğer bir ulaşım aracı faytonlardır. İsteyen ziyaretçiler kapılarda bulunan fayton bekleme noktalarından otellerine ulaşabileceklerdir. Temel olarak mesafelerin uygunluğu dikkate alındığında tüm alana yaya olarak ulaşım da mümkündür. Bunun dışında alana sadece servis amacıyla, acil durumlarda ve belirli saatlerde taşıt girişine izin verilecektir. I. ve II. Gelişim Bölgeleri arasındaki ulaşım kuzey ve kuzeydoğudan gelen çift yönlü yoldan sağlanacaktır.

I. Bölge'nin doğusunda yer alan 2 numaralı giriş kapısının hemen yanında turist otobüslerinin park edeceği otopark tasarlanmıştır. Yine bu bölgede Sarıalan Mevkii'nden gelen teleferiğin uzantısı olarak teleferik istasyonuna yer verilmiştir. Bu istasyondan aynı zamanda II. Gelişim Bölgesi'yle de teleferik bağlantısı bulunmaktadır. Bu istasyon kenti oteller bölgesine bağlayan önemli bir ulaşım alternatifi yaratacaktır.

Peyzaj Kararları: Alan bütününde taşıt yolları da dahil döşemede doğal malzeme (granit parke) kullanılmıştır. Yine yolların altında buzlanmayı engellemek amacıyla rezistanslı döşeme tekniği düşünülmüştür. Bu sistem sayesinde sokaklar günün her saatinde yaya dolaşımına imkan sağlayacaktır. Sokaklar artık canlı ve hayat dolu olacaktır. Sokakları keyifli hale getirmek amacıyla benzer dilde tasarlanmış kent mobilyalarına yer verilmiştir. Sokakların yaşaması için otellerin sokak cephelerinin yeniden düzenlenmesi ve sokaklara servis vermesi önemlidir. Bu amaçla cephelere yönelik bazı müdahalelerde bulunulmuştur. Sokaklar aynı zamanda çevresindeki doğal peyzaj alanlarıyla da görsel ve fiziksel ilişki kurmaktadır. "Tor" olarak adlandırılan ve Uludağ'a özgü olan özel kaya oluşumları gerek mimari ve gerekse peyzajda birçok nesnenin tasarımına ilham kaynağı olmuştur. Bu aynı zamanda bir dil arayışıdır. Doğudan ve kuzeyden gelen sokakların kesiştiği bölge kent meydanı olarak tasarlanmıştır. Bu meydan, içinde yer alan meşale heykelleri ile bir toplanma, buluşma ve eğlenme odağı olarak kullanılacaktır. Bu tip genişliklere veya meydancıklara sokağın başka noktalarında da yer verilmiştir. Otellerin sokağa bakan cephelerinde farklı zemin tasarımları yapılarak bu alanların sokak kafelerine zemin oluşturulması sağlanmıştır. Sokak aydınlatması peyzajın (nightscaping) önemli elemanlarından birisi olarak düşünülmüştür. Sokaklar binalar arasında ve zaman zaman açık alanlarda sabitlenmiş direklere bağlanmış çelik teller ve bu tellere sabitlenmiş aydınlatma armatürleriyle aydınlatılmıştır. Bu etki sokakları daha keyifli bir hale getirecek ve aynı zamanda yeni yıl başta olmak üzere diğer çeşitli etkinlikler ve festivallerde de ışık gösterilerine ve diğer çeşitli etkinliklere imkan tanıyacaktır.

Mimari Kararlar: Kuzey-güney ve doğu-batı ekseninde yayalaştırılan sokaklar, farklı bir mimari kurguyu da beraberinde dikte ettirmektedir. Yaya sokağı kimliğiyle uyumlu mimari müdahaleler projenin çıkış noktasını oluşturmaktadır. Bu bağlamda sokaklarla doğrudan ilişki kuran yapıların uygunluğu önem kazanmıştır. Bu amaçla yapı cephelerine zaman zaman kısmi ancak çoğu zaman kapsamlı müdahalelerde bulunulmuştur. Bu müdahaleler sokak bütünlüğü ve yaşam kalitesi açısından önemlidir. Otellerin zemin katları çoğunlukla sokakla ilişki kuracak şekilde yenilenmiştir. Bu cepheler çoğunlukla sokak kafelerine dönüştürülmüştür. Cephe müdahalelerinin kapsamı ve çeşitleri ile ilgili detaylı bilgi "Cephe Müdahale Kararları" başlığı altında paftalarda gösterilmiştir.

Yeni yapı olarak alanın her iki girişinde "Kayak Alanı Giriş Binaları" tasarlanmıştır. Bu yapılar bulunduğu bölgeye kimlik katacak simge yapılar olarak tasarlanmıştır. 2 numaralı giriş binası aynı zamanda teleferik istasyon binasıyla bir bütün oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. I. Gelişim Bölgesi'nin en önemli yapısı "Tor" olarak adlandırılan Eğlence Merkezi binasıdır. Bu bina üzerine oturduğu platformuyla birlikte kaya formunda tasarlanmıştır. Bölgenin en önemli simge yapısıdır. İçerisinde tüm bölgeye hizmet edecek ve eğlence sektörüne hizmet eden fonksiyonlar barındırmaktadır. Sokak boyunca yayalara hizmet edecek büfeler tasarlanmıştır.

II. Gelişim Bölgesi
Kentsel Tasarım Kararları: I. Bölge'ye nazaran daha planlı gelişme göstermiştir. Özellikle ulaşım olanakları ve otopark yerleşimleri alan bütününde çözümlenmiştir. Oteller büyük parsellere sahip olmalarından ötürü otopark ihtiyaçlarını kendi parsellerinde sağlanmaktadır. Burada önemli olan kuzeybatıda yer alan yerleşim dokusuna dair verilecek kentsel tasarım kararlarının niteliğidir.
Bu alan bölgeninin gündüz ve gece yaşamının odak noktası olmaya adaydır. Diğer önemli gelişme alanı bu bölgenin hemen doğusunda yer alan büyük ölçekli spor alanıdır. Spor alanı geniş kitlelere hizmet verecek tarzda tasarlanmış ve birçok noktadan gelişim alanına fiziksel ve görsel ilişkilerle bağlanmıştır.
Gelişim alanı günün her saatinde ziyaretçiler tarafından kullanılacak tarzda fonksiyonlarla donatılmıştır. Bu bağlamda alanı ortadan bölen taşıt yolu ve yolun kenarında geniş yaya kaldırımları tasarlanmıştır. Kaldırım kenarlarında sokak kafeleri, mağazalar ve dükkanlar konumlanmaktadır. Bu çeşitlilik sokağa hoş bir hareketlilik katacaktır.
Yapıların üst katları pansiyon ve butik otel olarak kullanılacaktır. Yapılar dik ve hareketli çatılara sahip ve benzer dilde tasarlanmıştır. Yapıların mimari dilindeki benzerlikler cephelerdeki renklerin çeşitliliğiyle sıkıcı olmaktan kurtulacak ve sokağa farklı bir keyif katacaktır. Sokak güneyde büyük bir meydanla son bulmaktadır.
Meydan gerçek anlamda bir şenlik / toplanma / etkinlik mekanıdır. Meydan çevresinde toplu taşın durakları ve yeni teleferik istasyon binası ile Turizm İnformasyon ve Kültür Merkezi (TOR) bulunmaktadır. Meydanın ucunda manzaraya hakim noktada oturma ve seyir alanı tasarlanmıştır.
Meydan güney-doğu ekseninden oteller bölgesine bağlanmakta ve geniş bir yaya aksıyla telesiyej ve liftlerin bulunduğu kayak merkeziyle buluşmaktadır.

Ulaşım Kararları: I. Gelişim Bölgesi ile ilişki iki şekilde (karayolu ve teleferik) sağlanmaktadır. Karayolu bağlantısı güneyden sağlanmakta ve yol bakacak mevkiinde son bulmaktadır. Karayolu çift şerit gidiş-dönüş olarak tasarlanmıştır. Ticaret ve turizm alanı olarak tasarımı yapılan bölgenin içinden tek yön trafik gitmektedir. Yol boyunca kısa süreli park imkanları bulunmaktadır. Trafiğin tek yön olarak tasarlanmasının nedeni sokak boyunca trafiğin yayaları rahatsız etmeden ve yol güvenliğini sağlayacak şekilde akışının sağlanmasıdır.
Doğudaki anayol çevresinde gerektiği kadar otopark alanları planlanmıştır. Buralara park ederek sokağı yoğun olarak kullanmak mümkündür. Sokak boyunca geniş yaya kaldırımları tasarlanmıştır. Böylece gün boyu sokağın yoğun kullanımı sağlanmış olacaktır. Kafelerin sokaklara taşması düşünülmüştür.

Peyzaj Kararları: I. Bölge'de olduğu gibi bu bölgede de taşıt yollarında doğal taş malzeme (granit) kullanılmıştır. Kaldırımlarda geniş yüzeyli plak doğal taşlar kullanılmış ve yaya konforu sağlanmıştır. Kafe önlerinde ve yapıların arkalarında farklı malzeme seçimlerine gidilmiştir. Sokak silüetine katkıda bulunmak amacıyla sokak ağaçları kullanılmış ve ağaçlar meydana kadar uzatılmıştır.
Meydanda büfe çevresinde modern oturma elemanları kullanılmıştır. Aydınlatma önemlidir. Meydanda yüksek tip aydınlatma elemanlarıyla meydan üst kotlardan aydınlatılacaktır. Sokaklarda ise klasik tip armatürler kullanılmıştır. Teleferik istasyonunun bulunduğu tepe ziyaretçilere doyumsuz peyzaj manzarası sunmaktadır. Spor alanında çok çeşitli spor etkinliklerine (buz pateni, buz hokeyi, curling, futbol, basketbol, yapay kayak pisti, kızak ve çim kayağı, paraspor vb.) yer verilmiştir. Yine alan boyunca devam eden yürüyüş parkuru ve bisiklet yoluna yer verilmiştir.

Mimari Kararlar: Alan bütününde benzer bir mimari dil benimsenmiştir. Sokak boyunca iki, üç ve dört katlı yapılara yer verilmiştir. Farklı fonksiyonlar iç içe geçecek şekilde tasarlanmış ve eğlenceli bir sokak dokusu elde edilmeye çalışılmıştır. II. Bölge'nin simge yapısı meydanda yer alan, yine "Tor" olarak adlandırılan Turizm İnformasyon ve Kültür Merkezi yapısıdır. Yumuşak hatlara sahip bina adeta üst üste konulmuş kayalardan meydan gelmiş etkisi yaratmaktadır. Binanın çeşitli kotlarında dış mekanda dolaşım imkanı bulunmaktadır. Spor alanlarında çelik strüktürlü gergi sistemli buz pateni / buz hokeyi ve curling sahası tasarlanmıştır. Spor alanının güneyinde bir Kültür ve Kongre Merkezi ile kafe restoran yapıları tasarlanmıştır

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.