• BIST 101.742
 • Altın 228,445
 • Dolar 5,2959
 • Euro 5,9997
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 0 °C

Uluabat'a kuş gözlem kulesi

Uluabat'a kuş gözlem kulesi
Bursa'nın önemli doğal zenginliklerinden Uluabat Gölü'nün korunması amacıyla uygulanan Uluabat Yönetim Planı uyarınca bir kuş gözlem kulesi yapıldı.

BURSA- Bursa'nın önemli doğal zenginliklerinden birisi olan Uluabat Gölü'nün korunması amacıyla uygulanan Uluabat Yönetim Planı uyarınca bir kuş gözlem kulesi yapıldı. 
Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş,, Uluabat Gölü'nde, tüm dünyada kuşların ve doğal hayatın gözlemlenebilmesi için kullanılan standartlara uygun bir gözlem kulesi yaptırdı.
Profesyonel kuş gözlemine ve gölün büyük bir kısmının izlenmesine olanak sağlayacak olan gözlem kulesi aynı anda 30 kuş gözlemcisine hizmet verebilecek.
Kuş gözlem kulesinin tamamlanmasıyla birlikte Eskikaraağaç köyünde kurulan Uluabat Gölü Kuş Gözlemevi eğitim salonları, misafirhanesi ile gözlemcileri ve bilim insanlarını ağırlayabilecek bir komplekse dönüştü.
Tüm giderlerini Bosch'un karşıladığı gözlemevinin bahçesine kısa süre içinde bir de çocuk oyun alanı yapılması planlanıyor.
Gözlemevi kompleksinin tamamlanmasıyla birlikte yörede rahat ve kolay bir gözlem olanağı sağlanarak doğa turizmine katkı sağlanması hedefleniyor.
Doğa turizmiyle birlikte Eski Karaağaç köyü ve Uluabat Gölü'ne olan ilginin ve doğa konusundaki bilincin de artırılması hedefler arasında yer alıyor.
Bosch "Leylek Dostu Köyler Projesi" ve "Uluslararası Leylek Şenliği" kapsamında önceki yıllarda da çeşitli faaliyetler gerçekleştirmişti.
Bu kapsamda leyleklere barınak sağlamak amacıyla leylek yuvalarının montajı, platformların verniklenmesi, uygulama alanına götürülüp direklere yerleştirilmesini sağladı.

ULUABAT GÖLÜ'NDEKİ KUŞ TÜRLERİ
Uluslararası öneme sahip bir kuş alanı olan Uluabat Gölü yılın her zamanında gözlenebilecek kuşlar yaşıyor. Uluabat Gölü Gölde özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde çok etkileyici olaylar meydana geliyor; binlerce leyleğin, ak pelikanın ve yüzlerce küçük karabatak, kırlangıç ve arıkuşunun, onlarca yırtıcı kuşun, karışık kuruksallayan sürülerinin ve pembe sığırcığın geçişi gözlemlenebiliyor.
Bazı kuş türlerinin sadece dönemsel olarak konaklamalarına ek olarak yörede, tüm yıl boyunca yaşayan kuşlar da olduğundan Uluabat Gölü'nde yıl boyunca kuş gözlemi gerçekleştirmek mümkün.
Kışın kuzeyden gelen bazı kuş türlerinden binlerce birey görünebiliyor: Açık suda sakarmeke, elmabaş patka ve tepeli patka ördekleri, bahri ve küçük batağan, göl kenarında ve sazlıklarda az sayıda büyük akbalıkçıl ve gri balıkçıllar, karabaş ve gümüş martılar, avlanan yalıçapkınları ve saz deliceleri.

Şanslı olanlar bir balaban bile görebiliyor.
İlkbaharda havanın ısınmasıyla birlikte kış misafirleri araziyi terk ediyor ve yaz kuşları gelmeye başlıyor.
Mart başından itibaren önce leylekler ve kırlangıçlar geliyor, sonra gölde üreyen balıkçıl türleri; küçük ak balıkçıl, alaca balıkçıl, gece balıkçıl ve küçük balaban, pasbaş patka ördekler akşam saatlerinde uçarak köyün etrafını turluyor.
Nilüferler yapraklarını açtıkları zaman bıyıklı sumrular da geliyor.
Ötücü kuşlar sabah akşam inanılmaz bir konser veriyor.
Ötücü kuşlar her zaman görünmese de onların ötüşlerini öğrenmek, varlıklarını ötüşlerine göre tespit etmek bu konuda meraklı olanlara ayrı bir keyif veriyor.
Uluabat Gölü'nün önemli kuş türleri tepeli olan pelikan, küçük karabatak, kaşıkçı, çeltikçi, alaca balıkçıl, gece balıkçılı, küçük balaban, pasbaş patka, bıyıklı sumru, küçük karabatak ve tepeli pelikan yıl boyunca, diğer türleri ise yazın gözlem kulesinin etrafında görmek mümkün.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.