• BIST 84.263
  • Altın 251,647
  • Dolar 6,1346
  • Euro 6,8367
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 20 °C

Ulla gemisin 4 yıldır denizde

Ulla gemisin 4 yıldır denizde
İskenderun Körfezi'nde 6 Eylül 2004'te 2 bin 200 ton toksik atıkla batan M/V Ulla adlı gemi, denizin altında 4. yılını doldurdu.

İSKENDERUN -İskenderun Körfezi'nde 6 Eylül 2004'te 2 bin 200 ton toksik atıkla batan M/V Ulla adlı gemi, denizin altında 4. yılını doldurdu.
İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Aylin Canpolat Ödemiş, 4 yıldır körfezde denizin altında duran M/V Ulla'nın kirli atık transferinin simgesi haline geldiğini söyledi.
Artık geminin çıkarılması konusunda umutlarını kaybetmeye baş ladıklarını belirten Ödemiş, "Çevreci olduğunu söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda halen bir şey yapmaması da bizleri düşündürüyor" dedi.
Ödemiş, şöyle devam etti:
"Daha önceki yıllarda atıklar ve sanayi çöpleri illegal yollardan getirilip dökülürdü, şimdi ise termik santrallarla çöp teknolojileri kurulmak isteniyor. Bunlar artık gelişmekte olan ülkemizde konuşulmaması gereken konular olmalı. Gelişmiş ülkelerin bize yönelik çöp teknoloji transferi girişimleri karşısında dik durulmalı ve talepler reddedilmeli."
Doğu Akdeniz Çevre Örgütleri Ortak Sekreteri Oktay Demirkan da eskiden illegal olarak bazı şirket veya devletlerin bir başka devletin topraklarına zehirli atık ihraç ettiğini ancak artık durumun farklılaştığını belirterek, şunları kaydetti:
"Artık devletler, şirketler hükümetlerden izin alarak bu işleri legal yollardan yapmaya başladılar. İskenderun Körfezi'nde bunun örneklerini görüyoruz. Körfeze 8 ayrı termik santral kurmak için farklı şirketlerin başvuruları olduğunu öğrendik. Ayrıca 15 şirketin de körfezde balık çiftliği kurmak için başvurusu bulunuyor. Termik santraller de balık çiftlikleri de legal izinlerle kurulan ancak çevreye zarar veren tehlikeli teknoloji transferleridir."
Türkiye M/V Ulla konusunda da sağlıklı bir karşı duruş sergilemediği için bazı devletlerin veya firmaların cesaretlenerek kirli teknoloji transferi girişimlerini legal yoldan sürdürmeye çalıştıklarını öne süren Demirkan, "Tüm bunlar çevreci olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan'ın göstereceği kararlı lıkla bertaraf edilebilir. Başbakan Erdoğan, çevreciliğini Ulla gemisini yüküyle birlikte çıkarılmasını sağlayarak ortaya koyarsa memnun oluruz" dedi.
İskenderun Körfezi'nde 6 Eylül 2004'te batan M/V Ulla gemisinin öyküsü, yaklaşık 5 yıl öncesine uzanıyor.
İçinde 3 bin 200 ton atık madde olduğu belirtilen gemi, yükünü Cezayir'e boşaltamayınca 2000 yılının Mayıs ayında İsdemir Limanı'na gelmişti.
Greenpeace, 2000 yılının Haziran ayında yaptığı eylemle kamuoyunu geminin zararlı yükünden haberdar etmişti.
MV Ulla, daha sonra Çevre Bakanlığınca yasa dışı toksik yükünden dolayı mühürlendi.
ODTÜ tarafından yapılan analiz, atığın Türk yasalarına gö re ülkeye girmesi yasak olan "Kromuyum VI" taşıdığını ortaya çıkardı. Bakanlık, gemiyi mühürledi.
Araştırmalar ve belgeler, toksik atığın İspanya kökenli olduğunu ortaya çıkardı. Türkiye'nin de taraf olduğu Basel Sözleşmesi'ne göre atıkların İspanya'ya gönderilmesi kararlaştırıldı.
Ancak gemi, 6 Eylül 2004'te 40 metre derinliğe battı. Ulla'nın geri gönderilmesi konusunda yapılan yazışmalar sonrasında La Farge firması, yükün kendisine ait olduğunu kabul ederek, çıkarılması için 1,5 milyon dolarlık büt çe ayırdığını açıkladı.
Geminin batmasından sonra, çıkarma gayretleri de sonuçsuz kaldı. Özel bir kuruluşun yaptığı çalışmalar, yükün taşlaştığını, çıkarılmasının çok uzun zaman alacağını ortaya koydu.
İskenderun Körfezi'nde batan M/V Ulla gemisinin tehlikeli atıkları nedeniyle bölgede avladıkları balıkları satamayarak maddi zarara girdiklerini belirten İskenderun ve Dörtyol ilçelerindeki balıkçı esnafının ilgili firmalar aleyhine açtıkları tazminat davaları hala sürüyor.
CHP de gemiyle ilgili bilgi ve belgelerin bulunduğu bir rapor hazırlayarak kitap haline getirmişti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.