• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C

Ülker hazır çorba ile büyüyor

Ülker hazır çorba ile büyüyor
Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü: Ülker olarak pazarda daha hızlı büyümeye ve pazar paylarımızı arttırma planlarımızı yaptık.

İSTANBUL - Krize rağmen 2009'un ilk 6 ayında yüzde 9 büyüyen gıda ve alkolsüz içecek pazarı, Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte hareketlenmeye başladı. Pazarın en önemli oyuncularından Ülker, Bizim Mutfak markasıyla 2009'da yüzde 81 büyüme ile 183 milyon TL ciro hedefliyor. Son dönemde hazır çorba pazarının hızla büyümesinden ve Ramazan'da çorba tüketiminin iki kat artmasından hareket eden şirket, piyasaya iki yeni soğuk çorba ürünü çıkarttı.
Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, çikolata ve bisküvi hariç olmak üzere gıda ve içecek grubunun, 14 yıl gibi kısa bir geçmişe sahip olmasına karşın Ülker"in toplam cirosu içinde yüzde 38 gibi oldukça yüksek bir paya ulaştığını söyledi. Tütüncü, Ülker"in Bizim Mutfak markası altında gıda ve içecek pazarında bazı kategorilerde birinci, bazı kategorilerde de güçlü ikinci olduğunu belirterek, “Ülker"in 60 yılı aşan tarihine kıyasla Bizim Mutfak 7 yıl gibi genç bir marka olmasına karşın, 18 kategoride 117 ürün ile sektörde önemli bir konuma ulaşması ve yüksek bir pazar payını yakalamış olması bize güç, enerji ve gurur veriyor” dedi.
Mehmet Tütüncü, Türkiye"de alkollü ürünler hariç gıda ve içecek harcamalarının kiradan sonra yüzde 24"luk oranla ikinci en büyük harcama kalemi olduğunu belirterek, “Türkiye gıda ve içecek alanında çok önemli bir büyüme potansiyeli taşıyor. Gıdanın tüm kategorilerinde büyümemiz devam ediyor. Biz de Ülker olarak bu pazarda daha hızlı büyümeye ve pazar paylarımızı daha da arttırmaya göre planlarımızı yapmış durumdayız” diye konuştu.

-“YENİ KATEGORİLERE GİREREK YÜZDE 81 BÜYÜYECEĞİZ”-

Ramazan ayı öncesi yeniliklerini paylaşmak ve gıda-içecek sektörüyle ilgili gelişmeleri değerlendirmek üzere Yağ, Mutfak ve Fonksiyonel Gıdalar Pazarlama Genel Müdürü Derya Sevgin ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Mehmet Tütüncü, 2008 yılını yüzde 19 büyüme ve 101 milyon TL ciro ile kapatan Bizim Mutfak"ın yeni kategorilere girerek 2009 yılında yüzde 81 büyüme ile 183 milyon TL ciro hedeflediğini açıkladı.
Tütüncü, Türkiye"de ve dünyada gıda ve alkolsüz içecek pazarı hakkında bilgiler verirken global pazarın 3.5 trilyon TL"lik büyüklüğe ulaştığını ifade ederek “ Dünyada 2007"den 2008"e pazarın ciro büyüme oranı ise yüzde 3,4 olarak gerçekleşti. 2009 yılında sektörün yüzde 3.4"lük büyüme oranıyla 4.4 trilyon TL"lik bir ciroya ulaşacağı öngörülüyor” dedi.

-ÜLKER"İN TOPLAM PERAKENDEDE PAYI YÜZDE 6, GIDADA YÜZDE 13-

Türkiye"de gıda pazarının büyümeye devam ettiğini belirten Tütüncü, bu konuda şu bilgileri aktardı:
“2008 yılında Türkiye gıda ve alkolsüz içecek pazarı 18 milyar TL büyüklüğe ulaştı. Bir önceki yıla göre ciro yüzde 15 oranında arttı. 2009 yılının ilk 6 ayında Türkiye gıda ve alkolsüz içecek pazarı 9.2 milyar TL"lik ciroyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9"luk büyüme kaydetti. Ülker olarak, perakende ticareti içinde gıda sektöründe birinci konumdayız. Ülker, toplam perakende ticaretinin yüzde 6"sını, sadece gıda sektörüne baktığımızda ise toplam perakende ticaretinin yüzde 13"ünü gerçekleştiriyor.”
Tütüncü, Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu bünyesinde yer alan Bizim Mutfak"ın, 2002 yılında sektöre girdiğini hatırlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bizim Mutfak, Gıda ve İçecek Grubu"muz içinde son yıllardaki büyümenin en önemli kaynaklarından biri oldu. Her yıl kategoriye göre ciromuzun yüzde 1-3"ünü AR-GE"ye ayırıyor ve 24 kişilik ekibimizle inovatif ürünler geliştirerek tüketici beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz. Gerek ürün çeşitliliği, gerekse yenilikçi karakteri ve öncü, dinamik yapısıyla Bizim Mutfak, Gıda ve İçecek Grubu"nun itici güçlerinden biri olmaya devam ediyor.”

-2009"DA 27 YENİ ÜRÜN ÇIKTI-

Basın toplantısında Bizim Mutfak ile ilgili gelişmeleri aktaran Yağ, Mutfak ve Fonksiyonel Gıdalar Pazarlama Genel Müdürü Derya Sevgin ise, Ülker"in 2002"de hazır çorba, bulyon ve un kategorilerinde gıda pazarına girdiğini ifade ederek, “2003 yılında ketçap, mayonez, harç ve pişirme yardımcılarının, 2005 yılında bakliyat ürünlerinin tanıtımını yapan Bizim Mutfak için, 2008 yılı değişim ve atılım yılı oldu. Bizim Mutfak logosu ve ambalajları, Bizim Mutfak"ın "doğallığını ve katkısızlığını" yansıtacak şekilde yenilendi” dedi.
Sevgin, 2008"de makarna ve kakao, 2009"da hızlı çorba kategorilerine girdiklerini hatırlatarak şöyle devam etti:
“Geçen yıl 17, 2009 yılında ise 27 yeni ürünle tüketicilerin karşısına çıktık. Günümüzün yoğun ve tempolu yaşam tarzı, tüketim alışkanlıklarını kolay hazırlanabilen, lezzetli ürünlere doğru değiştiriyor. Bu değişim paralelinde biz de tüketicilerimize sürekli yeni ürünler sunuyoruz. 2008 yılında yüzde 19 büyüme ile 101 milyon TL ciroya sahip bir marka haline gelen Bizim Mutfak, hızla büyüyerek yoluna devam ediyor. 2009"da da farklı kategorilere girerek ciromuzu yüzde 81 artırmayı ve 183 milyon TL"ye çıkarmayı hedefliyoruz.”

-“YAZ ÇORBASI SOĞUK AYRAN AŞINI ÇIKARDIK”-

Bizim Mutfak markasının mutfak konusundaki uzmanlık ve kalitesini Ramazan sofralarına da taşıdıklarını ifade eden Derya Sevgin, Çorbanın, Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olduğunu söyleyerek, bu dönemde çorba tüketiminin yaklaşık iki katına çıktığını ifade etti. Sevgin bu konuda şu bilgileri verdi:
“Nielsen tarafından yapılan 2008 Ramazan araştırmasında tüketiciler Ramazan"da çorba içmenin bir gelenek olduğunu, ortalama haftanın 6 günü çorba içtiklerini belirtiyor. İftarda çorba içenlerin oranı yüzde 94 iken, Ramazan"da her gün çorba içenlerin oranı ize yüzde 76 düzeyinde. Ramazan"da çorba tüketimi iki katına çıkıyor. Bu talebi ve Ramazan ayının yaz günlerine denk gelmesini göz önüne alarak biz de tüketicilerimizi "soğuk çorba" ile tanıştırıyoruz. Anadolu"nun geleneksel lezzetlerinden soğuk çorbayı Türkiye"de hazır olarak piyasaya sunan ilk firma olmaktan son derece mutluyuz. Şu anda iki çeşidimizi, Soğuk Ayran Aşı ve Soğuk Kesme çorbalarını, tüketicilerimiz market raflarında bulabilirler. Yaz aylarının sıcak günlerinde tüketmek için çok uygun, ferahlık veren, zengin içerikli bu çorbalar, iftar sofralarının vazgeçilmezi olacak. Böylece Bizim Mutfak olarak yöresel/geleneksel çorba kategorisindeki çeşidimiz 12, toplam çorba sayımız ise 26 oldu.”

-SATIŞLARIN YÜZDE 46" SI ÜÇ BÜYÜK KENTTE-

Sevgin, toplantıda soruları yanıtlarken Ramazan dolayısıyla çorba mevsiminin daha da uzadığını belirterek “Yaz diye çorba içiminde azalma olmayacak. Ramazan yaz aylarına geleceği için çorba mevsimi daha erkene geliyor demektir. Bu da çorba pazarının daha da büyüyeceğini gösteriyor” dedi.
Sevgin, hedef kitle ve pazarın coğrafi dağılımı konusundaki sorulara karşılık olarak da şu değerlendirmeyi yaptı“ Biz kentsel nüfusu değil tüm Türkiye"yi hedefliyoruz. B"den C"ye kadar uzanan tüm tüketiciler ve sosyo-ekonomik gruplar bizim hedef kitlemiz. Üç büyük kentin toplam satışlarımız içindeki payı 46. İstanbul"un önemli bir ağırlık oluşturduğu Marmara bölgesinin toplam satışlar içindeki payı ise yüzde 56 düzeyinde. İç Anadolu bölgesi de yüzde 18"lik bir paya sahip bulunuyor.”

-KİŞİ BAŞINA ÇORBA TÜKETİMİ 15 LİTRE, HAZIR ÇORBANIN PAYI YÜZDE 17-

Kadınların hazır çorbayı ekonomik, pratik ve lezzetli olması sebebiyle tercih ettiklerini vurgulayan Sevgin, kişi başı yıllık çorba tüketiminde Türkiye"nin, 15 litreyle dünyada üçüncü sırada yer aldığını söyledi. Türkiye"de çorba tüketiminin yalnızca yüzde 17"sini hazır çorbanın oluşturduğunu belirten Sevgin, “Bizde hazır çorba tüketimi 2.5 litre iken, İsviçre"de 12, Avustralya"da 6,3 litre. Hazır çorba pazarında daha hızlı bir büyüme bekliyoruz. 2009 yılında düzenli olarak büyümeye devam eden hazır çorba pazarı, 2009"un ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 büyürken, Bizim Mutfak Çorba, pazarın iki katı üzerinde bir büyüme göstererek yüzde 23"lük bir büyüme gerçekleştirdi” diye konuştu.

-“MAKARNADA ÜÇÜNCÜ MARKAYIZ”-

Dünyada makarna üretiminde Türkiye"nin beşinci sırada olmasına karşın, kişi başına tüketimde 6 kilo ile daha geride bulunduğuna dikkat çeken,Sevgin, Bizim Mutfak yatırımlarının sadece çorba ile sınırlı olmadığını ve 2008"de kendileri için yepyeni bir kategori olan makarna pazarına girdiklerini söyledi. Sevgin, “Tüketici taleplerine uygun olarak 8 makarna çeşidi geliştirdik.Pazarda şu anda üçüncü marka konumundayız. Türkiye"nin en modern makarna üretim tesislerinde üretilen Bizim Mutfak Makarna"larımız ilk 10 ayında yüzde 5 pazar payı ile üçüncü marka konumuna ulaştı” dedi.
Sevgin, 2009"un ilk altı ayında Bizim Mutfak ürünlerinin tonaj bazında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 71 büyüdüğünü ve 22 bin 477 tona ulaştığını belirterek, 2009 sonu için ciroda yüzde 81"lik büyüme hedeflendiğini söyledi. Sevgin, 2009 için öngördükleri yüzde 81"lik büyümeyi yeni kategorilere girerek,tüketici odaklı olarak ve tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi ürünler sunarak gerçekleştireceklerini kaydetti.

-DEMET AKBAĞ NEFASET KARAKTERİNDE-

Bu arada Bizim Mutfak Türkiye"nin sevilen ve başarılı tiyatro sanatçısı Demet Akbağ ile anlaştı. Akbağ, rol aldığı Ramazan için hazırlanan reklam filminde mutfakta yedi kuşak lezzet uzmanı, tat konusunda otorite, samimi ve yetenekli Nefaset karakterini canlandırıyor.
Demet Akbağ, Ramazan dönemi için çekilen ve Nefaset adlı karakteri canlandırdığı reklam filmi konusunda şunları söyledi:
“Bizim Mutfak lezzetli, uzman ve yenilikçi bir marka… Bizim Mutfak"ın yeni çorbalarının tanıtımı amacıyla oluşturulan bu kampanyada yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum. Özel hayatımda da çorba tüketiyor ve özellikle hazır çorbaları, pratikliği sebebiyle sık sık tercih ediyorum. Kampanya fikri bana çok sıcak geldi. Nefaset karakterini içten benimseyerek canlandırdım. Özellikle Ramazan için çekilen reklam filminde bir lezzet ustası olan babaannemi oynuyorum ve bizzat kendisinin kullandığı bir ifadeyi yeniden gündeme getiriyorum: “tam tetimatıyla”. Yavaş yavaş herkesin diline yerleşmeye başlayan bu ifade "usta işi, kıvamı iyi, tadı tuzu ve malzemesi tam, lezzetli" anlamına geliyor. Şahsına münhasır, uzman ve içten bu yepyeni karakterin hepinizin mutfağına da lezzet katacağına inanıyorum.”

-İNTERNET SİTESİNDE 2 BİNİ AŞKIN TARİF-

Derya Sevgin tüketicilere daha iyi ve interaktif hizmet sunmak amacıyla www.bizimmutfak.com.tr internet sitesini kurduklarını belirterek,sitede günün menüsü, videolu yemek tarifleri ve Ramazan"a özel iftar menüleri olduğunu söyledi. Sevgin şu anda sitede 1000 yemek tarifi yer aldığını, yıl sonunda 2 bin adedi aşacak görselli ve videolu yemek tariflerinden oluşan yeni www.bizimmutfak.com.tr internet sitesinin, her gün yenilenen "iftar menüsü" ile de Ramazan"da hanımların en büyük yardımcısı olacağını kaydederek “ Site bugün ne pişireceğim işkencesine son verecek” dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.