• BIST 104.595
  • Altın 229,038
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 9 °C

Ucuz taşıma turizmi canlandırdı-7

Ucuz taşıma turizmi canlandırdı-7
İnovasyona Dayalı Turizm Stratejisi Projesi Danışmanı Roger Carter: Sosyal medya giderek güçlendi ve bulunduğu ylerden seçebilen yeni turist profili oluştu.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
ERZURUM-
Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından düzenlenen "Turizmde İnovasyon Konferansı"na katılan İnovasyona Dayalı Turizm Stratejisi Projesi Danışmanı Roger Carter “Turizmde Küresel Trendler, Fırsatlar ve Tehditler” konusunda yaptıkları araştırmaya ilişkin görüşlerini anlattı.ten
Sosyal medyanın giderek güçlendiğini, yeni turist profilinin oluştuğunu ve ucuzcu havayollarının turizme katkıda bulunduğunu belirten Roger Carter, “Farklı olmak, inovatif yaklaşımlar ortaya koymak ve ziyaretçileri de birer tanıtım elçisine dönüştürmek dışında pek bir alternatif görünmemektedir” dedi.

DÜNYADAKİ KRİZLER TURİZMİ ETKİLEDİ
TechnopolisTürkiye ile Erzurum'da inovasyon eğitimleri veren Roger Carter, dünya ekonomilerindeki durgunluk ve yaşanan son finansal kriz, özellikle OECD ülkelerinin gayrısafi yurtiçi hasılalarındaki yıllık büyüme hızlarını olumsuz yönde etkilediğini anlattı. Artan işsizlik, petrol fiyatlarının artma eğilimi, ABD ve Japonya’daki mali istikrarsızlık, Avro bölgesindeki finansal hassasiyet gibi nedenler, dünya ekonomilerindeki durgunluğun aşılmasının önündeki riskler olarak görüldüğünü belirten Roger Carter, “Turizm endüstrisinin ve seyahat sektörünün ekonomilerdeki durgunluktan ve bunun önündeki risklerden etkilenmesi kaçınılmazdır” dedi.

erzurum-roger2.jpg

TURİST SAYISINDA DÜŞÜŞLER YAŞANDI
Roger Carter, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre küresel finans krizinin yoğun olarak yaşandığı dönemde ülkelerin ziyaretçi sayılarında ortalama %4 oranında düşüş yaşandığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
”2010 yılında iş dünyasındaki toparlanma ve görece ucuz destinasyonlara yapılan uzak mesafe seyahatlerindeki artış ile birlikte ziyaretçi istatistiklerinde yeniden yukarı yönlü bir hareket ve sektörel anlamda bir geri dönüş yaşandığı görülmektedir.

UCUZCU HAVAYOLLARI TURİZMİ HAREKETLENDİRDİ
Düşük maliyetli taşıma modelini kullanan uçak firmalarındaki artış ile, sektördeki toparlanmanın uzun dönemde de devam etmesi beklenmektedir. Tüm bunların yanı sıra, turizm sektörünün önündeki fırsatlar ve tehditlere de kısaca göz atmakta yarar vardır.

TURİZMDE SOSYAL MEDYANIN ROLÜ GİDEREK ARTTI
Teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler, Internet erişimi ve mobil teknolojilerinin kullanımındaki artış turizm sektörüne yeni fırsatlar sunmaktadır. Seyahat planlama ve bilgilendirme hizmetleri ile pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinde Internet sitelerinin, arama motorlarının, mobil uygulamaların ve sosyal medyanın rolü giderek artmaktadır.
Küresel ısınma ile birlikte bir yandan turizme farklı destinasyonlar eklenmekte, diğer yandan turistlerin ziyaret rotalarında değişiklikler göze çarpmaktadır. Rotalardaki değişiklikleri kalıcı olması halinde, turizmdeki popüler bölgelerin sıralamasının yer değiştirmesi kaçınılmaz olacaktır.

ZİYARETÇİ PROFİLİNE GÖRE PAZARLAMA GEREKLİ
Sosyo-demografik bakımdan farklı gruplarda değerlendirilebilecek olan ziyaretçi profillerine göre oluşturulacak pazarlama stratejileri ile turizm sektöründeki talebi canlı tutmak ve sektördeki büyümeyi sürdürülebilir hale getirmek mümkündür.

YENİ TURİST PROFİLİ OLUŞTU
Günümüzde daha sık ama daha kısa tatil yapan, gideceği yerler hakkında önceden araştırma yapan, çevreye duyarlı, beklentileri yüksek, yeni teknolojilere yatkın, fiyat konusunda hassas, eleştirel bakışa sahip ve pek de sadık olmayan “yeni turist”ler giderek artmakta, bu artış turizm sektöründe yeni açılımları zorlamaktadır.

ZİYARETÇİLERİ BİRER TANITIM ELÇİSİNE DÖNDÜRMEK GEREKİYOR
Yukarıda bahsedilen tüm bu fırsat ve tehditler ile birlikte küresel ölçekte giderek yoğunlaşan rekabet ortamı göz önüne alındığında, turizm sektörünün gelişimini sağlamak ve ayakta kalmak için faklı olmak, inovatif yaklaşımlar ortaya koymak ve ziyaretçileri de birer tanıtım elçisine dönüştürmek dışında pek bir alternatif görünmemektedir.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.