• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 7 °C

TYD’de tartışmalı kongre

TYD’de tartışmalı kongre
TYD Başkanı Murat Ersoy kongrede “Burak Kaya’nın adaylığı hükümet görüşüdür”deyince tartışmalar başladı.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL -
TYD Başkanı Murat Ersoy, “Katılımın bu kadar çok olması TYD’nin güçlendiğinin göstergesidir” dedi. Ancak daha sonra yaptığı konuşmada Burak Kaya’nın adaylığı için “Burak Kaya’nın adaylığı hükümet görüşüdür” diyerek kongreye siyasetin baskısını katınca tartışmalar başladı.

tyd11.jpg

tyd33.jpg

Türkiye’nin 29 yıldan bu yana faaliyette bulunan Turizm Yatırımcıları Derneği- TYD 14’cü Genel Kurulu Hilton Bomonti İstanbul Hotel'de 174 üyenin katılımı Oya Narin ile Burak Kaya’nın adaylığı ile başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan TYD Başkanı Murat Ersoy, “Katılımın bu kadar çok olması TYD’nin güçlendiğinin göstergesidir” dedi.

turgut-gur.20170329115336.jpg

TURGUT GÜR: 20 KİŞİNİN ALEL ACELE ÜYE YAPILMASI TÜZÜĞE AYKIRIDIR
Daha sonra söz alan TYD Yüksek Denetim Kurulu Başkanı Turgut Gür, Burak Kaya’nın adaylığı için TYD tüzüğüne göre son 10 gün içinde 20 kişinin alel acele üye yapılarak kongreye katılması ve oy kullanmasının sakıncalı olduğunu söyleyerek "Yapılan işlem hatalıdır. Bu şekilde yapılan kongre TYD'nin kurumsal yapısına ve saygınlığına zarar verir. Yasaya göre hazirun cetvelinin hazırlanma kuralları vardır" dedi.

oktay-varlier.jpg

OKTAY VARLIER: TYD'NİN VARLIĞI ZEDELENİYOR

Turgut Gür’ün konuşması üzerine TYD Başkanı Murat Ersoy kongrede “Burak Kaya’nın adaylığı hükümet görüşüdür. Valilikten yazı aldık”dedi.
Bunun üzerine söz alan Oktay Varlıer, TYD tüzüğünün 10’cu maddenin F bendi açıktır diyerek
hukuken sakat seçim yapması sakıncalıdır diyerek “İlk genel kurul toplantısından 15 gün öne yapılan çağıraya katılanlar oy kullanabilir. Ondan sonra katılanlar oy kullanamazlar. Bu derneği zedeler” diyerek itirazını dile getirditirdi.

burhanettin-kaya.jpg

Bunun üzerine adaylardan Burak Kaya'nın babası Burhanettin Kaya gündem dışı söz alarak "Yapılan işlem yasaldır. Valiliten yazı alındı" diye itirazda bulundu.
Daha sonra divan seçimi yapıldı ve başkanlığa İbrahim Birkan getirildi. Yeni üyelerin yasal olmadığı hakkında divana önerge verildi ve oylanması istendi. Ancak divan başkanı İbrahim Birkan, tüm ısrarlara rağmen verilen önergeyi oylamaya sunmadı. Bunun üzerine yeniden tartışmalar başladı.

yelda-avukat-tyd.jpg

Salonda bulunan bazı hukukçular görüşlerini bildirerek önergenin oylanmasını ve tüzüğe uygun hareket edilmesi gerektiğini söylediler.

oya-narin22.jpg

OYA NARİN: DEMOKRATIK OLMAYAN TOPLANTI BENI ÜZDÜ
Divan başkanının söz vermesi üzerine kongrede konuşmasını yapan adaylardan Oya Narin “Çok demokratik olmayan bir toplatnıda konuşmak beni üzdü” diye sözlerine başladı.
Oya Narin şunları söyledi: ”Türk turizmine 30-40 yıldanberi katkıda bulunan değerli yatırımcılarla 35 milyar dolarlık gelirine ve 80 milyar dolarlık turizm envanterine ulaşmayı sağladık. Çok daha yumuşak ve işbirliği içinde, önceden konuşarak bir çok meseleyi çözebilirdik. Ancak ne yazık ki ülkedeki yaşanan sorunlar buraya da sirayet etti. Bana kalırsı kim kazanırsa kazansın ama demakrasi kazansın. Bu genel kurul bitince hepimiz birbirimzle dostça öpüşerek ayrılmak zorundayız. Tartışabiliriz. Ama mutlaka işbirliği ve dayanışma içinde olmalıyız. Turiçmin bütün paydaşlarını bir çatı altında toplayan bir turizm örgütü olmak en büyük hedefimizdir. Seyahat alışkanlıklarının değişmesi yeni yatırımlar ve yeni projeler üretilmesini gerektiriyor. Yapılaak çok işimiz var. Marka değerlerimizi kaybetmeden bu yni yapıya ayak uydurmalıyız. Cumhuriyetimizin 100’cü yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün temel ilkeleri içinde çalışmayı hedefliyoruz. Türkiye sevdalısı tüm yatırımcıaın bu sevdalarından vazgeçmemesi en büyük dileğimizdir. Başlatılan turizm portali üniversitelerle işbirliği içinde geliştirilmelidir. TYD'nin bilgi ve proje üreten bir meslek örgütü olmasını arzuluyoruz. Barış ve birlik içinde dünya turizmine uyumlu olarak tekrar iyi günlere dönmek umudu ve ışığıyla enerji alıp çalışmak beni heyecanlandırıyor."

oya-narin-liste3.jpg

burak-kaya1a.jpg

BURAK KAYA: DERNEĞİ BİRİLERİNİN TEKELİNE BIRAKMAYIN
Daha sohnra söz alan adaylardan Burak kaya ise şöyle konuştu: "İstikrarsızlıklar bölge turizminde sıkıntı yarattı . Ama turizmcier olarak karamsarlığa düşmeyerek bunların geçici olacağını düşünüyoruz. Aksi takdirde rerakebette geri kalırız ki bizim için asıl tehlike budur. Böyle bir dönemde başkan olmak sorumluluk getirmektedir. Devletimizle tam koordine içinde turizmcilerin yükünü nasıl azaltilabileceğimizi irdelememiz gerekir. Bürokratık sorunları bu çatı altında dile getirmeliyiz 18 yıldır turizmde görev alıyorum. Buradaki amaç Türk turizmini daha iyi hale nasıl getirmemizdir. Bizler elini taşın altına koymuş ekibiz. Derneği birilerinin tekeline bırakmamanızı istiyorum.

burak-kaya-liste1.jpg

KONGRE MAHKEMEYE TAŞINIYOR
Daha sonra söz alan TYD başkanı Murat Ersoy yaptıkları faaliyetleri özetledi. Konuşmasının sonunda ise adaylardan Burak Kaya lehine sözler sarfetti. Bunun üzerine söz alan eski başkanlardan Tavit Köletavitoğlu, TYD başkanınının kürsüye çıkarak bir aday lehine konuşma yapmasının kurallara aykırı olduğunu belirterek "Bu adaletsiz kongreyi mahkemeye taşıyacağız" dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.