• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 12 °C

TYD: Turizmde milli çözüm istiyor

TYD: Turizmde milli çözüm istiyor
TYD Başkanı Murat Ersoy: Türkiye’de turizmcilerin her birimini çalışkaylara dahil ederek birlikte yol haritası çizmeliyiz.

ÖZKAN ALTINTAŞ, TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Turizm yatıımcıları Derneği, TYD’nin Hilton Bomonti Hotel’de düzenlediği “Turizmde Perakendeciliği Geçiş ve Markalaşma” konulu çalıştayda TYD Başkanı Murat Ersoy “Türkiye üzerine yürütelen algı çalışması dozajını artırarak devam edecektir. Ya oturup kabulleneceğiz, ya da buna karşı direnç çalışmasını hayata geçireceğiz” dedi.
Ersoy, turizmin Türkiye’de 85 milyar dolar turizm yatırımı, 1.6 milyon yatak ve 3 milyonun üzerinde istihdam yaratan bir sektör olduğunu belirterek “Kendi milli çözümlerimizi hayata geçirmek zorundayız. Bunun turizmcilerin her birimini projemize dahil ederek yol haritası çizmeliyiz. Taviz vermeden büyütün oyuncuları ve yatırımcıların desteğiyle bu yol haritasını hayata geçirmemiz gerekiyor. Yol haritasını belirlemek içi bu çalıştayları düzenliyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu durumu aşmak için güncel fikirlerin ortaya çıkacağına inanıyorum. Alternatif pazarlarda yeni sistemler yaratmalıyız. Bunun çözümü mobil iletişimdedir. Perakendeciliğe geçiştedir. Tur operatörlüğü 10 yıl içinde bitecektir.En büyük sorun toptancılığa alışmamızdandır” dedi.
Çalıştaya çok sayıda turizmci, otelci, yatırımcı yanında İstanbul Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İBB Büyükşehir Atölyesi Başkanı Tülin Ersöz'de katıldı.

ELEKTRONIK CIHAZ YASAĞı BIR CIDDI ALGı YÖNETIMIDIR
ABD’den gelen uçaklara elektronik cihaz yasağı hakkında ise Murat Ersoy: “Cep telefonundan büyük cihazlara elektronik cihaz yasağı bir ciddi algı yönetimidir. Bu Türkiye ve Arap ülkelerine karşı bir tavırdır. Bu durumda Avrupa pazarında daralma devam edecektir” dedi.

TURİZMDE YÜZDE 25 ARTIŞ GÖRÜLÜYOR
Murat Ersoy Ukrayna pazarında yüzde 25, BDT’de Rusya hariç yüzde 20, Ruslya pazarında ise yüzde 25 artış beklendiğini belirterek “Bu bölgelere aptığımız uçuşularda yüzde 20 artış görüyoruz” dedi. 2017’de Rusya’dan erken rezervasyonların yüzde 25 daha hızlı geldiğini belirterek “Rusya tarifeli uçuşların önünü açıyor” dedi.

murat-ersoy-1.jpg

TURİZM HOLDİNG GİBİ YÖNETİLMELİ

Avrupa pazarında uçuşlara getirilen yasakların krizin devam edeceğini söymedi. Krizden çıkabilmek için Price Water House’a araştırma yaptırdıklarını belirterek dünyada 10 destinasyonu incelettik. En yakın örnek olarak las Veğas ve Dubai modellerini önümüze getirdiler. Buralarda bakanlık yok. Turizm genel müdürlükleri var. Turizm holding yönetilir gibi yönetiliyor. Haftalık bazda planlama ve pazarlama yapılıyor. Tanıtım, pazarlama, teşvik ve tüm planlama tek bir yerden özel sektör katılımı ile yönetilitiyor. Eli taşın altında olan yatırımcıdır. Ülke tanıtımında çıkarak destinasyon tanıtımı yapılmaladır. Devlet bu durumda kanunılarla düzenleyici, uygulamaların denetçisi ve vergi toplayıcı olarak kalıyor. Burada önemli olan kararlılıktır. Yönetimi tek bir çatı altında toplamalıyız.

RİSKİ KENDİ UÇUŞLARIMIZLA ÜSLENDİK
15 önemli yabancı milli havayolu İstanbul uçuşlarını durdurma kararı aldı. Dünyanın önemli tur operatörleri İstanbul’u planlarından çıkardı. Tur operatöreri Türkiye’ye taıma riskini üstlenemeyiz dediler. O zaman biz taşıyacağız. Ne kadar risk üslenirse o kadar dolulukla kısıtlayıp yüzde 100 koltuk maliyetiyle uçuşu kabul ediyoruz. Onların altındaki acentelere ulaşarak uçaş rezervasyon sistemleni üzerinden onlara yüzde 75 doluluk maliyetinden risksiz olarak marj tanıyoruz.

murat-ersoy-5.jpg

GLOBAL ONLINE TRAVEL AGENCY-OTA GELIŞIYOR

Münferit seyahat etmek isteyen gruplar var. Dünyada pazarlama dijital pazarlamaya gidiyor. Avrupada yüzde 75 direk online, Türkiye’de bu oran yüzde 50(lere yaklaştı. Rezervasyonlar aplikasyonlara önüyor. Eğer mobil aplikasyon yatırımı yapıyorsaniz yatırımızı bırakın. Cep telefonu üzerinden rezervasyona doğru hızlı yürüyüş var.
Yakın gelecekte turizmi bekleyen en büyük tehlike global online travel acentelerdir. OTA’nın arge bütçeleri 3 milyar dolardır. Otellerden yüzde 50 oranında komisyon talep ediyorlar. Bundan kaçış görülmüyor. Bu komisyonlar yurtdıyına transfer ediliyor bir lira ödenmeden offshore ülkeler üzerinden transfer ediliyor. Hiçbir yaşam alanınız kalmıyor. Maliyeti düşürmenin tek yolu hizmeti sınırlama olarak kalıyor ve ileriye önek pazarı kaybediloruz

MILLI TURIZM REZERVASYON ARAMA MOTORU
Bunun çözümü “Milli Turizm Reservasyon Arama Motoru” ve “Dijital Pazarlama Yatırımları” yapılması gerekiyor. TYD olarak bunun altyapısını hazırladık. Dünyadaki arama motorlarına link verecek hale geldik. Böylece alternatif yüzde 15 ile çalışan pazarlama imkanı ortaya çıkardık. Böylece uçak biletini uygun fiyata son kullanıcıya sunabiliyoruz ve yurt dışında kendi pazarımızı oluşturma imkanına kavuşuyoruz. Seyahat süresi, doluluk oranı ve maliyet düşüyor, ortalama gelir artıyor,

KAZAKİSTAN’DA BAŞARDIK
Bu projeyi 3 yıldır Kazakistan’da test ediyoruz. Başta 3 milyon dolar kaybettik. İkinci yıl kaybetmedik az kazandık. Üçüncü senede oturdu. Şu an Antalya’dan Kazakistan’a uçuş yapan Atlas dışında milli havayolları dahil başka havayolu yok. Çünkü bu riski üslenen başka havayolu kalmadı. Haziran’da başladı ve Eylül’de bitiyor. Bağlantıyı kurup südürülebilir olmak gerekiyor. Son kullanıcıya ulaşabilirseniz böyle oluyor. Antalya’da 3 aylık Kazakiztan pazarı 6 aya çıktı .Doluluk ise yüzde 95’e çıktı. Opreatörlerin riskini yüzde 55 üzerinde tutmadığımız için tek para kazandıkları destinayon Kazakistan oldu. Ortalama gelirde yükseldi.

TARİFELİ UÇUŞLARLA YAPILMALI
Bunun tarifeli uçuş yapan havayolları altında yapılması gerekir. ETS grubu olarak 4 yıl önce İran’da yaşadık ve duvara tosladık. ETS yurtdışında tanınmıyor. Noname bir durumdasınız. Bunun izin yeterli marka tanıtımını yapmış bir havayolunun orada olması gerekiyor. Bu nedenle Atlas Holidays diye markayı çıkardık.

DENİZBANK, RUSLARA TAKSİTLİ SATIŞI ÖĞRETİYOR
Avrupa’ya ve Rusya’da ekonomisi güçlü 15 şehire uçuş planladık. Rusya’nın Türkiye’de en büyük iştiraki Denizbank var. Ruslara taksitli, kredili satış nasıl yapılır onu öğretiyor. Böylece tahsilat sorunu kalmadı. Online olarak tahsil ederek Türkiye’ye transfer edebiliyoruz. İstanbul’u yeniden cazip hale getireceğiz. Acentelere risksiz satış sunacağız. Dünyada online sistemde kim erken davranırsa başarılı olacaktır.

hilton-temel2.jpg

TUĞRUL TEMEL: ÇIKIŞ YOLU ARANMALIDIR

Daha sonra söz alan Hilton Kıdemli Geliştirme Direktörü Tuğrul Temel, Hilton markasını ve Türkiye’deki yatırımlarını tanıttı. Tuğrul Temel, sektörün durumuna değinerek “Çıkış yolunun aranması ve aksiyon alınması gerektiğini biliyoruz. 60 yıldır Türkiye’de olan Hilton olarak bu eylemlere katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.
Türkiye’de turizmin 2016 yılına göre 2016 yılında 2015’e göre yüzde 30 azaldığını belirten Tuğrul Temel “Düşüş trendi devam ediyor. Bölgesel güvenlik ve barış ortamının biran önce sağlanmasını istiyoruz. Planlarımızın merkezinde otel sahiplerimiz var. Biz işin bekçisiyiz” dedi.

hilton-temel1.jpg

TURİZMDE OYUN DEĞİŞİYOR

Daha sonra gösterilen barkovizyonda “Dünya turizminde oyun değişiyor. Gençilk kesimine uygun planlar hazırlanmalı. Yeni markalaşma olmalı. Sağlıklı ve misafirperveriz” içerikli gösterim yapıldı.
Tuğrul Temel Hilton hakkında şu bilgileri verdi : “Dünyada 1 milyonu aşkın otelimiz var. 104 ülkedeyiz. Araştırmalara göre digger otellere göre gelirimizde yüzde 112 fazlayız. Yıl sonunda 580 Hilton’u geçeceğiz 1955 yılında İstanbul Hilton açıldı. 2007 yılı sonunda Hilton markalarını ABD dışına açtı. Halen Türkiye’de 50 den fazla otel 10 bin 500 odayı geçtik. 30 proje daha var. Aslında Türkiye de 15 bin odadan fazlayız. Türkiye’ye yeni markamız Curio geliyor. Ikisi İstanbul biri Bodrum’da olacak. 6 binden fazla üyesi olan Hhonor sadakat programımız çok başarılı. 3 Cruio geliyor. 2 istanbul 1 bdrumda 81 otel yüzde 114 gibi yüksek gelir 40 tan fazla proje var. yüçde 52 sadakat programı honor ile geliyor 6 binden fazla üyesi var. Ayrıca yüzde 82 direk satış ile gelirimiz artırılıyor.”
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 (216) 658 8030