• BIST 95.421
  • Altın 265,296
  • Dolar 5,7872
  • Euro 6,5780
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 33 °C

TYD Başkanı Turgut Gür oldu

TYD Başkanı Turgut Gür oldu
İstanbul'da yapılan 10.Genel kurulda Türkiye Turizm Yatırıcıları Derneği Başkanlığına DEİK- Türk- Rus İş Konseyi Onursal Başkanı Turgut Gürseçildi.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- İstanbul'da yapılan 10.Genel kurulda Türkiye Turizm Yatırıcıları Derneği Başkanlığına DEİK- Türk- Rus İş Konseyi Onursal Başkanı Turgut Gür seçildi. Mövenpick İstanbul Oteli'nde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katıldığı kongerede Turgut Gür oybirliği ile başkan seçildi.

TYD Yönetim Kurulu asil üyeleri şöyle  oluştu
Erol Aksoy (Conrad Hilton), Haydar Barut (Barut Hotels) , Ayhan Bektaş (Oti Holding) , Recai Çakır (Kadıkale Hotel), Murat Ersoy (ETS Travel- Atlas Air), Mustafa Göçer( Göçer Holding),  İsmet Güral (Güral Porselen), Savaş Gürsel (Konak Hotel), Melih Halefoğlu (Corinthia Hotel), İsmail Işık (Ener Holding) , Cefi Kamhi (Bodrum Marina), Mustafa Keten, Oya Narin (Martı Hotels), Can Pulak (Cumhurbaşkanlığı eski Danışmanı), Attila Silahtaroğlu(Silkar Holding), Fettah Tamince (Rixos Hotels), Cemil Uğurlu (Betuyab Başkanı), Mithat Yenigün (Sun Zeynep Hotels)

Yönetim Kurulu yedek üyeleri şöyle:
Banu Dedeman, zeynep Özköseoğlu Mümtaz, Pelin Ulusoy, Cenk Ertunga, Rafet Turgut Uyar, Coşkun Özavnik, Can Dikmen, Süleyman Demir, mehmet Göçen, Şerife Ercantürk, İhsan Özaslan, Kibele Eren, Erdem Kocapınar, Serdar Saydam, Behzat Aksaray, Murat Selek, Erkan Pekşen, Zeki Denizer.

Disiplin Kurulu Asil Üyeleri
Burhan Silahtaroğlu, Halit Narin, Yılmaz Ulusoy, Oğuz Çarmıklı, Bekir Okan

Disiplin Kurulu Yedek Üyeleri
Rail Danyal, Nazmihaşemoğlu, Ahmet Süha Mermerci, Behice Gökakın, Naile Göçen Çukurova

HIZLANDIRILMIŞ DEMOKRATİK KONGRE
Kongrede Tavit Köletavitoğlu divan başkanı, İbrahim Birkan başkan yardımcısı, Alper Aksoy'un yazman olduğu kongre büyük bir uyum içinde geçti. Yönetim ve denetim kurulu naqorları ile tahmini raporların okunmasına gerek olmadan yapılan oylamadanr sonra yapılan seçiminde oybirliği ile sonuçlanması üzerine  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yeniden söz aldı.
Bakan Günay "Hızlandırılmış bir demokratik kongre yaşadık. Her yerde bu kongrenin örnek olmasını ve her sivil toplum kuruluşunda böyle görev değişikliklerinin olmasını diliyorum" dedi.

HÜKÜMETTEN BİRİ DEĞİL SEKTÖRDEN BİRİ GİBİ DAVRANIYORUM
Bakan Günay dilek ve Temenniler bölümünde söz alanlara cevap olarak şöyle konuştu:
"Tesislerini yenilenmebi için AB"den sağlanan kredine yararlanmak için gerekli teminat mektuplarnda sorun olmadığını sanıyorum.  İstenen ipoteğin dereceğini düzeltmek gerekiyor. Ayrıca Merkez Bankası'nın kredisinin turizme yöneltilmesini istedik. Turizmin sıkıntısı olan ecrimisille ilgili sorun Ege'de başımızı ağırıtıyor.  Kıyı kullanmakla ilgili yaptırım uygulanıyordu. Hatta 300 arkadaş yargılanıyordu. Bazılara ceza almıştı. Davaları düşürdük. Ama Ege'de sıkıntılar sürüyor. Maliye Bakanı olayı sürüncemede tutuyor. "Ayın 15'inde gidip İzmir'de anlatacaksınız" dedi.  Bunu da aştığmızı görülüyor. Bakan olarak kamuyla temas ederken hükümetten biri gibi olmuyorum, bu sektörün içinden biri gibi davranıyorum."
MURAT DEDEMAN: KRİZ PAKETİNDEN SES YOK

Eski başkan Murt Dedeman görevi devretmeden önce yaptığı konuşmada turizm sektörünün sıkıntılarını dile getirdi.

Murat Dedeman konuşmasında yabancı sermayeye ihtiyaç olduğunu belirtenken turizmi destek paketinden hiç ses çıkmamasından yakındı.
Murat Dedeman şöyle konuştu:
"

Bu dönemde var olan rekabet daha da  şiddetlenecektir. Azalan kar marjları nedeniyle satış hacimleri belli bir  büyüklüğün altına düşecektir. Bugünkü ortamda yatırımlarımızın hacimlerini  büyütmek için yabancı sermayeye de ihtiyacımız vardır.
Sektörle ilgi tedbirlerin açıklanmayışı sıkıntı yaratmaktadır. Krize çözüm için kamu bankalarından birinin sektöre cevap verecek şekilde yapılanması gerekir. Bakanlar kurulunca yatırımlarda KDV indiriminin yatırımları tetikleyecek şekilde yeniden düzenlenmeli. Bakanlığını tarıtım bütçesi ilave kaynaklarla desteklenmelidir.  Yabancılarından alınan vize harçları tanıtım bütçesine aktarılmalıdır.  Havayollarını yaz- kış devamı için destek sağlanmalıdır. Ocak tan beri beklenen destek tedbirleri acileri açıklanmalıdır. Ancak bu şekilde kriz tedbirlerinin ortaya konulmasıyla 50 milyon turist 50 milyar gelire ulaşılır."BİZE GÜVENİN, İNANIN BİZDE TÜRKİYE"YE İNANIYORUZ

TYD Başkanı seçilen Turgut Gür, turizm yatırımcılarına teşekkür konuşmasında şunları söyledi:

“Dünya liginde yedinci sıraya çıkan turizmimizin 5 ci sıraya çakıcağını düşünüyorum. TYD olarak Türkiye varlığının üçte ikisine sahip olan ve böyle geniş yelpazede hizmet eden konaklama tesislerine,  yat limanlarına, golf tesislerine kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahibiz.  TYD derneği 24 yıl önce sempatik tonton bir insan tarafından planlandı. O Turgut Özal"dı.  Onun ekibinde yer alan biri olarak bir süre sonra yine tonton vizyonu geneş onursal kurucu başkan Barlas Küntay"ın vizyonu ile atılım yaparak bugünlere geldi. Görevi devralan Tavit Köletavitoğlu başarılı görevini yaptı,  Oktay Varlıer"e devretti. Varlıer, bayrağı yükseltti sonra Murat Dedeman"a devretti. Murt Dedeman, yoğun işlerine rağmen zaman ayırıp özveride bulunan, içten ve sevgiyle pozitif güç yaratarak sektörün gelişmesine ciddi katkılar koydu. Murat dedeman"ı kıskanarar kutluyorum. Böylesine sevgi ve özveriyle yaklaşan insanın arkadaşımız olması bizleri gururlandırdı. Bundan böyle dünya turizminde daha ilerlere çıkmak Türkiye ekonomisinin doğrudan döviz girdilerine katkıda bulunmak hepimizin boynunun borcudur. Bu görevin ağırlığının farkındayım. Bu görevi alırken onun ağırlığı altında ezilmeyerek çalışacağım. TYD sektörün diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte başta bakanlıkla daha iyiye ulaşacaktır. Bize inanın güvenin.  Bizde Türkiye"ye inanıyoruz.  Ne mutlu Türkiye"ye, ne mutlu turizm sektörüne diyorum.”

 


TYD Genel Kurulu şehitlerimiz ve kaybettiklerimi için saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak açıldıTURGUT GÜR KİMDİR?

1938 İstanbul doğumlu olan Turgut Gür İstanbul Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi mezunu. Aynı üniversitede 'Turizm Ekonomisi' üzerine doktora da yapan Gür, 1984 yılında Turgut Özal döneminde turizm sektörüyle yakında ilgilenmeye başladı. Gür, Türk-Çek İş Konseyi ile Türk-Rus İş Konseyi başkanlığı yaptı. Halen DEİK Türk-Rus Konseyi Onursal  başkanı olan Turgut Gür evli ve iki çocuk babası.


Nevzat Ayaz, Bakan Ertuğrul Günay, Murat Dedeman, Başaran Ulusoy, Ahmet Barut, Hülya Aslantaş


Recai Çakır, Şahin Zabcı, Oya Narin, Melih Halefoğlu, Timur Bayındır, Yalçın Manav, Murat Ersoy


Varol Dereli, Mustafa Keten,Turgut Gür, Erol Aksoy, Tavit Köletavitoğlu


Orhan Baştan, Yılmaz Tecmen, Yaşar Öncan, Can Pulak


Sedat Boyacıoğlu, Orhan Baştan, Yılmaz Tecmen
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.