• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara -1 °C

TÜRSAB'ta üye ayrımı var mı?

TÜRSAB'ta üye ayrımı var mı?
TÜRSAPNET, TÜRSAB'dan müze ücretlerine yapılan zammı hangi üyelerine açıkladığını sordu. TÜRSAB "Kapımız herkese açık ayrım yok" dedi.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- TÜRSAB'ın müze ücretlerine 1 Ağustos'tan itibaren yapılan %50 ila 100 arasında değişen zammı tüm üyeleri yerine, bazı üyelere duyurduğu iddiasıyla TURSAPNET -Turizmciler ve Seyahat Acenteleri Platformu'nda açıklama istendi. TÜRSAB'ta yaptığı açıklamada ayrım yapmadıklarını TÜRSAB'ın kapısının herkese açık olduğunu belirterek bakanlıktan kendilerine bir duyuru gelmediği için açıklama yapmadıklarını söyledi.

TÜRSAB'IN KAPISI HERKESE AÇIK OLACAKTIR
TÜRSAB yaptığı açıklamada ise "TÜRSAB, hiçbir zaman, hiçbir üyesini bir diğerinden ayırarak faaliyet göstermemiştir ve göstermeyecektir"dedi.
TÜRSAB  "Bakanlığın, tüm müze ve ören yerlerinde 01.08.2008 tarihinden itibaren zamlı uygulamaya geçeceği ile ilgili yazılı deklarasyon, henüz birliğimize intikal etmediğinden, her konuda olduğu gibi bu konuda da resmi bir açıklama yapmamız mümkün olamamaktadır" şeklinde açıklama yaptı. Ayrıca açıklamada TÜRSAPNET'te yazı yazanlar kastedeilerek "Meseleleri birbirine karıştırarak yazı kaleme alan ve bunu da bir meziyet sanan bu tarz kişilerin, durdukları ve baktıkları noktalara inebilmemiz mümkün olamadığından... Bu örgütün kapısı, her üyesine sonuna kadar açık olmuştur ve olmaya devam edecektir" denildi.

TÜRSAPNET'te yapılan açıklama şöyle:

Sent: Thursday, July 31, 2008 2:28:25 PM
Subject: [tursapnet] MUZE BILETLERINE SOK ZAM - ONEMLI ! !

Bugün almış olduğumuz ve biraz önce çesitli kaynaklara doğrulattığımiz önemli bir bilgiyi TURSAPNET üyeleri ile paylaşmak istiyoruz ;
Bu hafta başından itibaren, bazı tur operatörleri ve acenteler TÜRSAB tarafından aranarak, 1 Ağustos 2008 tarihinden itibaren müze biletlerine yüzde 50 ila 100 arasında zam geleceği bildirilmiş ve önceden indirimli bilet almaları sağlanmıştır.
Böylesi önemli bir konunun tüm TÜRSAB üyelerine, aynı anda, toplu bilgilendirme yapılmadan, sadece bir kısım şirketler ile paylaşılması anlaşılamaz ve kabul edilemez bir durumdur.
TURSAPNET olarak tüm meslektaşlarımızı bu konuda bilgilendiriyor ve bugün akşama dek bu haklarının geçerli olduğunu, hemen TÜRSAB ile irtibata geçerek bilet temin etmelerini öneriyoruz.
Sürenin darlığı ve finansman sorunu ihtimaline karşılık, bilet alınırken sadece % 25 oranında peşinat yatırılması gerektiğini, kalan bakiyenin de taksitlendirilmekte olduğunu hatırlatmakta yarar görüyoruz.
TÜRSAB'in böylesi önemli bir olaydaki tutumunu yadırgadığımızı belirtiyor ve etik olarak "tüm üyelerini aynı anda bilgilendirmek ve herkese eşit çalışma koşulları sağlamak" yerine "adeta bazı şirketleri kayırırmış gibi" bir davranış içinde bulunması hakkında bir açıklama talep ediyoruz.
TURSAPNET
Turizmciler ve Seyahat Acenteleri Platformu

TÜRSAB: BAKANLIKTAN BİZE BİLGİ GELMEDİ

Değerli Üyelerimiz
Birliğimize bugün ulaşan bilgilerden, “tursapnet” isimli platformda “Müze Biletlerine Şok Zam” başlığı ile bir yazının yayınlandığı, söz konusu yazı içeriğinde ise; 01.08.2008 tarihinden itibaren Bakanlıkça tüm müze ve örenyerlerinde zamlı uygulamaya geçileceği, Birliğimizin de bu konuda bazı acentaları “kayırarak” telefon ile bilgilendirme yaptığı, bu akşama kadar konu hakkında Birliğe müracaatlarının gerektiği konusunda uyarı yapıldığı ifade edilmektedir.

Yukarıda özetini vermeye çalıştığımız yazı hakkında bazı bilgileri siz değerli üyelerimizin ve bu yazıyı kaleme alan çok değerli arkadaşımızın (!) dikkatlerine sunmak istiyoruz.
1) Bakanlığın, bünyesinde bulunan tüm müze ve örenyerlerinde 01.08.2008 tarihinden itibaren zamlı uygulamaya geçeceği ile ilgili çalışma detaylarını içerir yazılı deklarasyon, henüz Birliğimize intikal etmediğinden, her konuda olduğu gibi bu konuda da resmi bir açıklama yapmamız mümkün olamamaktadır.
2) Özellikle ifade etmek isteriz ki, meseleleri birbirine karıştırarak yazı kaleme alan ve bunu da bir meziyet sanan bu tarz kişilerin, durdukları ve baktıkları noktalara inebilmemiz mümkün olamadığından, şunu bir kez daha tekrarlamak istiyoruz: TÜRSAB, beşbinin üzerinde üyesi olan bir meslek örgütüdür. Ve bu örgüt, talep eden her üyesine, aynı hizmeti vermektedir. Bu örgütün kapısı, her üyesine sonuna kadar açık olmuştur ve olmaya devam edecektir.
3) İlgili mesajda, Birliğimizce kayrıldığı belirtilerek “bazı şirketler” olarak ifade edilen acentalar ve bu acentaların bugüne kadar almış oldukları bilet adetleri bilgi olarak aşağıda yer almaktadır.

*Sistemin başlangıç tarihi : 2003 yılı
*Sistemden faydalanan acenta adedi : 685
*Bu acentaların son 4 yılda almış oldukları bilet adetleri;
**2005 yılında alınan bilet adedi : 4.643.249
**2006 yılında alınan bilet adedi : 3.894.954
**2007 yılında alınan bilet adedi : 5.506.834
**18.07.2008 tarihi itibariyle : 3.448.310

Değerli Üyelerimiz,

*2003 yılından bugüne kadar uygulanmakta olan indirimli bilet alımlarından talebi olan tüm seyahat acentaları gerekli hizmetleri almış ve almaya devam edecektir.

*TÜRSAB, hiçbir zaman, hiçbir üyesini bir diğerinden ayırarak faaliyet göstermemiştir ve göstermeyecektir.

Yukarıdaki izahatlerimiz çerçevesinde konuyu siz değerli üyelerimizin takdirlerine sunarken, yazı yazmayı marifet sanan kişilere bir hususu aktarmak isteriz; hiçbir araştırma yapmadan, neyin ne olduğunu doğru dürüst öğrenmeden kaleme alacakları her yazının, yalnızca kuruma değil, sektöre de büyük zararlar vereceğini hiç unutmasınlar.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ
(TÜRSAB)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.