• BIST 99.806
  • Altın 260,647
  • Dolar 5,6860
  • Euro 6,3840
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 20 °C

TÜRSAB'ta sandık heyecanı

TÜRSAB'ta sandık heyecanı
TÜRSAB Kongresi’nde eski başkanı Başaran Ulusoy’un karşısında tek aday olarak Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak yer alıyor.

İSTANBUL- Türk turizmi 30 Kasım Cumartesi- 01 Aralık Pazar günü Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılacak. Üyeler Kültür ve Turizm bakanlığı sitesindeki hazirun listesine göre 2759 kişilik rekor katılımla TÜRSAB’a sahip çıkıyorlar. Bugüne kadar yapılan kongrelere göre rekor katılımla gerçekleşecek kongre Türk turizminin ve 7 bin seyahat acentesinin geleceğini ilgilendiriyor. İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde TÜRSAB Kongresi nedeniyle iki gün boyunca Türk turizmi adına büyük heyecan yaşanacak. TÜRSAB’ın başkan adayları arasında “Türsab kimin?” şeklindeki tartışma üyelerin oylarıyla son bulacak ve TÜRSAB sahibini, yani gerçek sahibi seyahat acentelerini bulacak.

ANTALYA’DAN 6 ADAY ÇAKMAK’IN LİSTESİNDE
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB Kongresi’nde eski başkanın karşısında tek aday olarak Hello Turizm Genel Müdürü ve Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Emin Çakmak yer alıyor. Bu arada Türkiye turizminin dünya markası olan Antalya bölgesinden 6 aday ilk kez Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak’ın yönetiminde yer aldı.

EMİN ÇAKMAK: TÜRSAB DÜNYA TURİZMİNDE GERİ KALDI
TÜRSAB Başkan Adayı Emin Çakmak: TÜRSAB’ı geleceğe taşımak için adayız “Dünya turizmi uçuyor. 30-35 milyon değil 100 milyon turist getirme rakamlarını konuşmalıyız. Bu büyük yarışta geri kalan Türsab’ı geleceğe taşımak için adayız. Türkiye’ye 100 milyon turist, 100 milyar dolar gelir getirmek hedefimiz” diyor.

ULUSOY ADAYLIĞINI HALA AÇIKLAMADI
Toplam 16 yıldır TÜRSAB Başkanlık koltuğunda oturan Başaran Ulusoy ise başkanlık adaylığını açıklamadı ancak bazı üyelerin katılımıyla yaptığı yemekli toplantıda “Siz ne derseniz onu yapacağım” diyerek adaylığını havada bıraktı.
Adaylığını açıklamayan ve “takdiri üyelere bıraktım” diyen Başaran Ulusoy’un kongre öncesi bazı acenteler tarafından imzalanacak bir deklarasyonla aday gösterileceği ileri sürüldü.
Tursapnet’te yer alan habere göre Emin Çakmak’ın kampanyaları sırasında BYK’lar ve bazı tur operatörleri aracılığıyla acentelere “Ulusoy’a oy verin” şeklinde mektuplar gönderildiği bildirilmişti. Acentelerden imzalı kaşeli onay yazısı istenmesi “Demokrasiye müdahale ediliyor” denilerek tepkilere yol açmıştı.

EMİN ÇAKMAK CEVAP VERMEDİ
Bu arada Ulusoy’un koltuğunu korumak için bu süre içinde kampanyalar yürüttüğünü herkes biliyor. Gazetelere verdiği röportajlarda yaptığı açıklamalarda adaylığını telaffuz etmiyor ama rakip olarak karşısına çıkan Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak için her türlü yakıştırmayı yaparken “Cüppeli Hoca” bile demişti.
Bütün bunlara karşılık Emin Çakmak, susuyor ve “Bizim eski yönetime gülden başka söyleyecek sözümüz yoktur. Biz kavga için değil TÜRSAB üyesi seyahat acentelerinin geleceğini kurtarmak ve Türkiye’nin kazanması için geliyoruz” diyor.

81 İL 50 İLÇE’DE SEYAHAT ACENTESİYLE BULUŞTU
TÜRSAB Kongresi’nden başarıyla çıkacaklarını belirten, Hello Turizm’in Genel Müdürü Emin Çakmak 5 yılı rehberlik 20 yılı faal turizm acentesi olarak 25 yıldır Türk turizmine hizmet ediyor.
Emin Çakmak Türsab için Türkiye’nin dört bir yanında, gece gündüz demeden 27 bin kilometre kat ederek 81 il 50 ilçe’de 4500 seyahat acentesiyle buluştuklarını belirterek şunları anlattı:
“Mevcut yönetimin, genel kurullarda verdiği sözleri tutmaması, sektörün önünü açamayışı ve vizyon eksikliği nedeniyle mesleğimiz çağ dışı kalmıştır. Mesleğimizin geleceğine sahip çıkabilecek yüzlerce arkadaşımızla birlikte 21. dönem yönetimine talip olarak, 1 yıl önce çalışmaya başladık. Seyahat acentelerinin dertlerini sıkıntılarını dinledik. Danışma kurulu arkadaşlarımızla projeler üreterek, çözümler geliştirdik. Merkezi yönetim anlayışımızı Türkiye geneline yaydık. Yönetimde yer almak isteyen arkadaşları gittiğimiz illerdeki meslektaşları seçti. Böylece geleceğe yönelik gerçek bir demokrasi anlayışı sergiledik.”

EMİN ÇAKMAK’IN PROJELERİNİ ŞÖYLE ANLATTI:

KAÇAK FAALİYETLER SON BULACAK
Tüm illere atanacak avukatlarla kaçak faaliyetlerin adli takipleri yapılacak. Müze ve ören yerlerinde kontroller uygulanacak. Sınır kapılarımızda 7/24 giriş ve çıkışlar kontrol edilecek. İnternet ortamında yapılan kaçak acentecilik faaliyetleri ileri web teknolojisiyle önlenecek. Bu amaçla; 1618 sayılı kanunun verdiği yetki ve sorumluluklardan yerel yönetimler bilgilendirilecek ve ilgili birimler harekete geçirilecek.

HAKSIZ REKABET VE MİL TİCARETİNE SON
Ticarette hiç bir üretici, alt bayisine verdiği fiyatın altında ürün satamaz. Havayolu şirketleri de acentelere rakip olup, kendi web sayfaları üzerinden düşük fiyatla satış yapamazlar. Havayolu firmaları ile yapılacak görüşmelerle bu haksız rekabet en kısa sürede ortadan kaldırılacaktır. Aynı şekilde havayollarıyla yapılacak görüşmelerle mil ticareti uygulaması sona erdirilecektir.

HAC VE UMREDE DÜZENLEME YAPILACAK
Diyanet İşleri Başkanlığınca, illerin nüfusuna göre 1/1000 oranında belirlenen hac kontenjanı, uygun şartları sağlayan yerel acenteler tarafından kullanılacaktır.Hac ve umre vizeleri TÜRSAB merkezinde ve BYK’larda kurulacak “vize bölümü” tarafından alınacaktır. TÜRSAB’ın kurumsal gücü kullanılarak banka teminatlarının uygun şartlarda alımı sağlanacaktır.

D2 VE 8+1 SORUNU BİTECEK
D2 belgesi ve 8+1 araç için getirilen değişikliklerin turizmi baltaladığı, rekabet gücümüzü elimizden aldığı Ulaştırma Bakanlığına anlatılacaktır. Mevcut yönetmeliğin 1618 sayılı yasamıza aykırı olduğu belirtilerek yeni düzenlemeler yapılması sağlanacaktır.
Acentelerin öz mal varlığı olan binek ve ticari araçları ile her türlü transfer ve tur yapmaları sağlanacaktır.

BYK’LARDA ATAMALARA SON
Tüm (BYK) Bölgesel Yürütme Kurulları seçim ile belirlenecektir. Keyfi yapılan atamalara son verilecektir.

ANADOLU’YA SAHİP ÇIKACAĞIZ
İstanbul’da sırça köşklerde oturarak Anadolu’daki meslektaşlarımızın sesini duymak mümkün değildir. 81 il 50 ilçede geniş katılımlı yapılanma oluşturulacaktır.

TÜRSAB’A İNANCIN YOK OLMASI
TURSAB’ın var oluş nedeni acentelerdir. TÜRSAB’ı üyelerine hizmet eden, meslek itibarlarını koruyan ve onların gelişmelerini sağlayan bir kurum haline getireceğiz.

İNCELEME GEZİLERİNDEN FAYDALANMAK
İç ve dış turizmde yeni pazarlar oluşturulacak. tanıtım ve pazarlama faaliyetleri tüm üyelerin faydalanması için açık olacaktır.

FUARLARA GENİŞ KATILIM
Turizm Bakanlığı’nın katılacağı tüm yurtdışı fuarlarında mevcut alanların %50’sini acenteler için alacağız. Fuarlarda tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine yerel acentelerden ilgi duyanların katılımı sağlanacaktır. Yurtiçi fuarlar turizm borsası haline getirilerek alım heyetleriyle ikili görüşmeler yapılacaktır. Böylece geniş çaplı bölgesel pazarlama imkanı sağlanacaktır.

ACENTE – OTEL - REHBER İLİŞKİLERİNDE BARIŞ
Acenteler, oteller, rehberler, taşımacılar gibi sektörün tüm paydaşlarını kucaklayacak yeni bir çatı kanunu oluşturularak barış sağlanacaktır. Bütün bunları sağlamak için turizm ticaret odası kurulacaktır. Acenteler gelirine göre tek bir yere aidat ödemesi yapılacaktır.

ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
Bölgesel ve merkezi olmak üzere; yapılacak her faaliyet tüm detaylarıyla üyelerle paylaşılacaktır. İdari, mali ve hukuki faaliyetler TURSAB web sayfasından tüm üyeler tarafından izlenecektir. TURSAB ve iştiraki olduğu tüm ticari faaliyetler bağımsız denetim kurumları tarafından denetlenecektir

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.