• BIST 95.971
 • Altın 242,171
 • Dolar 5,8902
 • Euro 6,5669
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 12 °C

Türsab’ta ilk başkan adayı

Türsab’ta ilk başkan adayı
Türsab’ın 2013 Aralık ayında yapılacak genel kurulu için ilk aday 18 Aralık Salı günü saat 10.00’da basın toplantısıyla başkanlığını açıklıyor.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL
- Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-Türsab’ın 2013 Aralık ayında yapılacak genel kurulu için adaylar şimdiden ortaya çıkmaya başladı.
Türsab Başkanı’nın bir daha aday olmayacağın açıklaması üzerine başkan adaylarından ilki 18 Aralık Salı günü saat 10.00’da Titanic Taksim Business Otel’de basın toplantısı yaparak başkanlığını açıklıyor.
Türsab Başkan adaylığı için yapılan duyuru şöyle:

Değerli Basın ve Medya Mensupları;
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği
TÜRSAB’IN YENİ BAŞKAN ADAYI AÇIKLANIYOR
!

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB, Türkiye’nin yaklaşık yedi bin seyahat acente üyesi bulunan sivil toplum kuruluşudur.
Aralık 2013’te TÜRSAB’da seçim yapılacaktır. 21’nci dönem başkanlık seçimlerine eski başkan aday olmayacağını açıkladı.
TÜRSAB üyeleri Türkiye turizmini dünya liderliğine taşıyacak vizyona sahip yeni başkanını seçecek.
Türkiye’nin yurtiçinde ve yurtdışında bir çok sivil toplum kuruluşunda aktif görev alan, yurtdışındaki bir çok etkinlikte başarılı hizmetler yürüten, daha önce TÜRSAB komiteler yönetiminde aktif görev almış olan deneyimli üyelerinden biri TÜRSAB başkanlığına aday oluyor.
Türkiyenin turizm başkenti İstanbul’da TÜRSAB başkan adaylığının açıklanacağı
kahvaltılı toplantıda bu önemli karar siz değerli basın mensupları ile paylaşılacaktır.

“TÜRSAB HEPİMİZİN” sloganı ile yapılacak toplantıya katılmanızı rica ederiz.
YER: TITANIC BUSSINES OTEL , TAKSİM / Talimhane
TARİH: 18 Aralık 2012
SAAT: 10:00
İletişim: Şadan Cerit / Basın Sorumlusu
Gsm: 0532 314 26 78
E-Mail: basin@tursabhepimizin.org
*Lütfen katılımınızı teyit ediniz*

SERHAD USLAN "BİR BAHARI GÖRELİM" DİYOR
İlos Travel ve Uslan Hotels Başkanı Serhad Uslan’ın ise başkan adaylığı için "Hele bir Bahar'ı görelim ondan sonra konuşuruz" diyor. Serhad Uslan, daha önce Türsab yönetiminde görev aldı ve geçtiğimiz dönemlerde başkan adayı oldu.
Türk turizminin en deneyimli ve başarılı isimlerinden biri olarak bilinen Serhad Uslan, Türsab belgesi bulunan herkesin aday olabileceğini belirterek şöyle konuştu.
"Türsab’ta 4573 tane başkan adayı var. Türsab Başkanlığı için yetiştirdiğim 50 tane aday var denilmesi talihsiz bir açıklamadır ve sektöre hakarettir. Belgesi olan herkes Türsab Başkanlığı'na aday olabilir.Türsab üyesi herkes başkan olabilir. Herkesin kendi fikri var. İstediği gün aday olur, istediği gün adaylığını çeker. Bu kararı verecek kişinin kendisidir. Seçecek olan ise Türsab üyeleridir."

CEM POLATOĞLU: ADAY DEĞİLİM
Geçmiş dönem genel kurullarda başkan adayı olan Andiamo Turizm’in sahibi Cem Polatoğlu ilk açıklamasını yaparak “Başkan adayı değilim” dedi.
Cem Polatoğlu şu açıklamayı yaptı:

ADAY DEĞİLİM. ÇÜNKÜ…
Geçtiğimiz hafta Edirne Turizm Çalıştayındaydım. Sağolsunlar 16.000 üyeli PTYB (Profesyonel Turizm Yöneticileri Birliği) beni “en iyi turizm yazarı” ödülüne layık görmüşler.
Ödül sonrası “sektörden olmayan” gazeteci bir arkadaşımızdan beklenen sorular geldi; Paylaşmak istiyorum
•Türsab’a aday mısınız?
•Değilim
•Ama, tam da 16 senelik başkan bırakacağını söylemişken…
•İşte ben de o nedenle aday değilim.
•Anlamadım
Anlaşılmaması normal. Sektöründen bir arkadaşım olsaydı meramımı daha rahat anlatabilirdim.
Çünkü Ona;
Sektörden ve “Turizmci” bir arkadaşımız başkan seçileceği için artık devreye girip “Turizm’de yapılması gerekenlere dikkat çekmeye” ihtiyaç yok…
Ona;
Sömestre ve Yaz tatillerini bölgelere göre ayırırsak %35 iç turizmimizin artacağını anlatmama gerek yok.
Ona;
Dünyada sadece Rusya’da var olan, “beyaz yakalı”ların tam pansiyon 10TL’ya kaldığı “Kamu Kamplarının” hepsini satarak, 440 bin yatağın turizme, 300 milyar dolar gelirin devlete kazandırılacağını, 3 milyondan fazla “yeşil yakalı” işçi ve memurun paydan alacağı tatil çekleri ile seyahat acentelerinin yüzünü güldüreceğini. Seçilecek başkanın bu konuda kamuoyunu ve yetkilileri ikna etmesi gerektiğini…
Ona;
3,5 milyon yazlığın ağır vergilerle 1. konuta ve ekonomide kazanca dönüşeceğini ama en önemlisi gelir seviyesi yüksek 10 milyon yazlıkçının Türk turizmine kazandırılacağını… Bunun da seyahat acentelerine ekstra %150 volüm sağlayacağını.
Ona;
Amerika’nın Orlando şehrinde, 101 ülkenin standının bulunduğu, 365 gün açık, günde 200 bin ziyaretçinin gezdiği dünyanın en büyük turizm fuarı “Epcot Center” da Türkiye’nin (Türsab) yer alması gerektiğini…
Ona;
Turizmin birbirleri ile çakışan, acentelere ayrı, nehberlere, otelcilere ayrı yasalara, kanunlara değil, aynı çatı altında yaşamak zorunda olan biz turizmcilerin ortak ve tek bir yasaya ihtiyaç duyduğunu…
Ona;
Kumarhaneleri yabancılara yasaklamanın “turizmden götürülerini” …
Ona;
Özellikle web tabanlı kaçak acenteciliğin nasıl önlenmesi gerektiğini, hukuk servisimizin, disiplin kurulumuzun bizleri “yok etmek için” değil yok etmek isteyenlere karşı varlığımızı sürdürmemiz için çalışması gerektiğini…
Ona;
Tüm turizm çalışanlarının sertifikalandırılması, restoranların, otobüslerin oteller gibi yıldızlanması, BYK’ların özerkleşmesi, her bölgede acenteci, rehber, otelci, esnaf, otobüs, belediye, polis işbirliği ile turizm meclisleri kurulması gerektiğini, ülkesel değil, bölgesel tanıtımın önemini…
Ve… Sektörümüzde; halkı ve acenteleri dolandıranlar, kurumların paralarını iç etmekten mahkum olanlar, seçim zamanı İngiltere’de olan ama adına oy kullanılıp hatta yönetim kuruluna seçilenler, seçimlerde hile yapanlar, haksız ihale alanlar, çakma danışmanlar halen işlerini yürütürken, muhaliflerinin şirketlerini; bir yazı yazdı, adresinde bulunamadı, faks almadı, çıplaklar kampı işletmek istedi, tabelası yok, kapı numarası yanlış gibi bahanelerle bir bir kapatmaması gerektiğini, muhalif de olsa basın emekçilerine hakaret davaları açarak ekmeğinden etmeye çalışmaması, tuzak kurmaması, başında olduğu kurumdan ticari faaliyet değil mesleki faaliyet beklentimiz olduğunu, siyasi partilerin kuruluş günlerinde “partiyle aynı slogan kullanarak” ve kurumun parası ile gazetelere yarım sayfa ilan verilmemesi gerektiğini anlatmama gerek yok…
Şimdiden aday olacak tüm meslektaşlarıma bu demokratik yarışta başarılar diliyorum.
Cem Polatoğlu
www.andiamo.com.tr

EMİR GÜNAYDIN: GELECEKTE ADAYIM
Günaydın Turizm’in sahibi Emir Günaydın ise “İşlerimin yoğunluğu nedeniyle şimdilik aday değilim. Ama ilerde aday olabilirim. Kim aday olursa destekleyeceğim” dedi.

İSKENDER ÇAYLA’NIN İŞLERİ ÇOK
Delicias Travel & Incensive ve Turquia.com Genel Müdürü İskender Çayla ise son genel kurulda yine aday olacağını bildirmişti. Ancak işlerinin yoğunluğu nedeniyle onunda aday olmayacağı görülüyor.

ESKİLERDEN SES ÇIKMIYOR, DEDİKODULAR GIRLA...
Eskinin başkan adayları Bahattin Yücel, Sinan Vardar, Deniz Tüfekçi. Aydın Yaylacıklılar, Semih Selimoğlu gibi isimler ise işleri nedeniyle aday olmuyorlar. Bu arada Türsab Başkanı Necati Çalışkan ile yaptığı sohbette  "Ben aday değilim. Adaylar ortaya çıksın. Eski başkan adayları aday olmasın" şeklinde bir açıklama yapınca bunun demokratik bir davranış olmadığını belirtenler tarafından "Herkes aday olma hakkına sahiptir" diye tepki çekmişti.
Kulislerde Türsab başkanının yerine Firuz Bağlıkaya'ya hazırladığı iddia ediliyor. Ancak Firuz Bağlıkaya "Ben aday değilim" diyor. Ortaya atılan isimler arasında Türsab'ın eski yöneticilerinden Çetin Gürcün'ün adı bile geçiyor.Öte yandan Bülent Katkak telaffuz edilirken, en son isim olarak Beyoğlu Belediye Başkanlığını bıraktıktan sonra şirketinin başına geçeceği söylenen Ahmet Misbah Demircan'ın bile adı geçer oldu.

ACABA BU SENARYO GERÇEK Mİ?
Son senaryo ise gerçek olabilir. Türsab Başkanı yeniden aday olacak bir kaç ay sonra istifa edecek ve yerine vekil tayin ettiği yönetim kurulundan bir kişiyi Türsab'a başkan yapacak.
Bunu söyleyenler "Türsab'ın yeni binasının tadını çıkarmadan bir yere gitmez" diyorlar.
Daha önceki genel kurullarda da benzer şeyler olmuştu. "Aday değilim. Köyüme dönüyorum" denilmişti.Rıza Epikmen aday gösterilmişti ve sonra ortada "Geri dön" başlıklı bir mektup dolaştırıldı.Sonra yeniden aday olundu. Bakalım önümüzdeki yıl neler gösterecek?

TÜRSAB’A GENÇ VE YENİ İSİMLER LAZIM
Geçmişte Türsab’ta görev alan başkanlar, yöneticiler ve adaylar başka sosyal faaliyetlerde bulundukları ve işleriyle meşgul oldukları için “Yerimizi gençlere bıraktık. Türsab’ın genç ve dinamik yeni isimlere ihtiyacı var. Türsab’ın geleceğini gençler tayin edecek. Şimdiki gençler akıllı Türsab’ı iyi yerlere taşıyacaklarına inanıyoruz. Demokratik bir ortamdır.Herkes aday olabilir" diyorlar.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.