• BIST 101.849
  • Altın 259,169
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 18 °C

TÜRSAB'ın şirketleri zararda

TÜRSAB'ın şirketleri zararda
Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu raporunda Türsab kefaletiyle kurulan şirketlere alınan borçlar ve kredilerin birliğe zarar vereceği belirtildi

İSTANBUL- Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu raporunda Türsab kefaletiyle kurulan şirketler için alınan borçlar ve kredilerin TÜRSAB'a zarar vereceği belirtildi. Bu arada TÜRSAB'ın kefaletiyle kurulan şirketlerin büyük miktarlarda banka kredisi kullandığı ve kredi borçlarının 2006 yılında yaklaşık 15.000.000 TL iken 2007 yılında yaklaşık 20.500.000 TL'ye ulaştığı artaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı DDK, "Şirketin borçlanmalarını Birlik kefaleti ile yapması nedeniyle borçların ödenmesiyle ilgili bir sorun yaşanması halinde bundan birliğin de olumsuz etkileneceği anlaşılmaktadır” şeklinde kayıt koydu. Yapılan açıklamada Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu raporunun arkasının geleceği ve TÜRSAB'la ilgili inceleme sonucunda yasal işlem yapılacağı bildririldi.
Cumhurbaşkanlığı sitesinde yayınlanan 1862 sayfalık rapor için
LİNKE TIKLAYIN

http://www.tccb.gov.tr/sayfa/cumhurbaskanligi/ddk/ddk41.pdfTÜRSAB KEFALETİYLE ALINAN KREDİLER

Turizm Gazetesi'nde yer alan habere göre TÜRSAB"ın kurduğu şirketlerin meslek örgütü kefaletiyle borçlandırılmasının birliği olumsuz etkileyeceğinin saptandığı "Devlet Denetleme Kurulu (CDDK) Araştırma ve İnceleme Raporu" açıklandı.
Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (CDDK) tarafından incelemeye alınan kamu yararına faaliyet gösteren derneklerden biri olan TÜRSAB"ın kurduğu şirketlerin meslek kuruluşunu zarara uğrattığını belirlendi.
Cumhurbaşkanlığı DDK Araştırma ve İnceleme Raporu"nun TÜRSAB ile ilgili bölümünde, meslek örgütünün ticari alandaki faaliyetleri ve bu amaçla kurulan ve ortak olunan şirketlerin durumu ele alınıp inceleniyor.

HOLDİNGLEŞEN TÜRSAB

Cumhurbaşkanlığı DDK Araştırma ve İnceleme Raporu"nda, TÜRSAB"ın kurduğu ve ortak olduğu şirketler üzerinde yapılan inceleme sonuçlarına göre, 2007 yılı itibariyle TÜRSAB"ın 3"ü tümüyle kendisinin, 4"üne de ortak olduğu toplam 7 şirketi bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı DDK raporunda TÜRSAB şirketleri ile ilgili ayrıntılı bilgilere yer veriliyor.

TÜRSAB'IN ŞİRKETLERİ TEK TEK İNCELENİYOR

Bu bölümde, yapılan değerlendirmede, TÜRSAB şirketleri tek tek ele alınıp inceleniyor. TÜRSAB"ın faaliyet giderlerinde meydana gelen azalmaya önlem olmak üzere 10.11.2004 tarihinde kurulan TÜRSAB Seyahat Acenteleri Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi ile ilgili olarak 967. sayfada şöyle deniyor:
“Birliğin gelirlerinin % 60 ile % 76 arasında değişen kısmı kayıt gelirlerinden oluşmaktadır. Giriş ve aidat dışındaki gelirleri ise seyahat acentalarına sunulan çeşitli hizmetler karşılığı tahsil edilen gelirlerden meydana gelmektedir. Ancak bu gelirlerin azaldığı görülmektedir.

-151 bin TL zarar -

Yapılan araştırmada söz konusu azalmanın nedeninin Birlikçe söz konusu hizmetleri sunmak ve gelirleri tahsil etmek üzere TÜRSAB Seyahat Acentaları Hizmetleri Ticaret Ltd. Şti'nin kurulması olduğu anlaşılmıştır.
Şirketin 2006 ve 2007 yılı bilanço ile gelir tablosu incelenmiş, 2006 yılında 151.095 TL zarar ettiği görülmüştür.

-TÜRSAB kefaletiyle 20.5 milyon borç-

Şirketin büyük miktarlarda banka kredisi kullandığı ve kredi ve borçlarının 2006 yılında yaklaşık 15.000.000 TL iken 2007 yılında yaklaşık 20.500.000 TL'ye ulaştığı anlaşılmıştır.
Şirketin borçlanmalarını Birlik kefaleti ile yapması nedeniyle borçların ödenmesiyle ilgili bir sorun yaşanması halinde bundan Birliğin de olumsuz etkileneceği anlaşılmaktadır.”

DANIŞMAN GİDERLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu  raporunda TÜRSAB ile ilgili olarak daha sonraki bölümde de “Personel giderleri içerisinde danışman ve müşavir giderleri dikkat çekmektedir” görüşüne yer veriliyor.

TÜRSAB KEFALETİYLE KURULAN VE ORTAK OLUNAN ŞİRKETLER

- TÜRSAB Seyahat Acentaları Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi.
Sermayesi 25.000 TL Sermayenin 24.950 TL'si (% 99,8) Birliğe, kalan cüzi pay Seyahat Acentaları Meslek Eğitim Hizmetleri A.Ş.'ye ait.
Şirket 2006 yılında 151.095 TL zarar etti.
Şirket TÜRSAB"ın kefil olduğu büyük miktarlarda banka kredisi kullandı.
2007"de şirketin kredi borcu 20.500.000 TL'ye ulaştı.

- TURSER TURSAV Servis Sigorta Acenteliği Ltd. Şti.
- Seyahat Acentaları Meslek Eğitim Hizmetleri A.Ş.

TÜRSAB'IN ORTAK OLDUĞU ŞİRKETLER
- Denizciler Turizm ve Denizcilik A.Ş.
TÜRSAB'ın payı binde 2,5
İzmir Hava Yolları A.Ş (İzAir) TÜRSAB"ın payı on binde beş
- UKTAŞ
- KOMER

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.