• BIST 95.688
  • Altın 260,860
  • Dolar 5,7657
  • Euro 6,5558
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 32 °C

TÜRSAB'ın mektup açıklaması

TÜRSAB'ın mektup açıklaması
TÜRSAB kendi internet sitesinden yaptığı açıklamada hac paylaşımı ile ilgili olarak mektuptaki iddiaları cevaplandırarak eski bilgiler olduğunu bildirdi

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL- TÜRSAB, Turkiyeturizm.com'da yayınlanan "esrarengiz mektuptaki hac paylaşımı" hakkında açıklama  yaptı. TÜRSAB kendi internet sitesinden yaptığı açıklamada hac paylaşımı ile ilgili olarak mektuptaki iddiaları cevaplandırarak eski bilgiler olduğunu bildirdi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) yönetimi, Cengizhan Kurtoğlu imzasıyla gönderilen bir mektuptaki iddialar hakkında "hiçbir araştırma yapmadan" ibaresini kullanarak cevap verdi. Ancak nereden araştırma yapılacağı konusunda bilgi vermedi. TÜRSAB kendine yakın olan internet sitesine açıklamayı öncelikli olarak gönderirken, her zaman herkesin açıklamalarına yer veren turkiyeturizm.com'a göndermedi. Bizde  açıklamayı TÜRSAB'ın internet sitesinden alarak yayınlıyoruz.
Zorunlu açıklama olarak değerlendiren yazıda hac turizminin serbest rekabet kurallarıyla yapıldığı belirtilerek şöyle denildi

 

Değerli Meslektaşlarımız,

 

Türkiyeturizm.com isimli elektronik gazetenin, 28.04.2008 tarihli sayısında; “Türkiye"de hac pastasını açıklayan esrarengiz bir mektup aldık.” başlığı ile yayınlanan haberde yer alan yanlış bilgilerin düzeltilmesine ilişkin cevabımız aşağıda belirtilmiştir.

 

Şöyle ki;

 

1)    Habere konu olan ve acentalar tarafından kaleme alınarak çeşitli Bakanlıklara gönderilen yazının, Kuruluşumuz ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

 

2)    Hac ile ilgili “büyük bir oyun”, “büyük bir net paylaşım” şeklindeki ifadelerin gerçeği yansıtmadığı, son iki yıldır acentalara kota ayrılmadığı, Hac organizasyonlarını düzenleyen Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu"nun aldığı kararlar çerçevesinde yürütülmekte olduğu, Hac yapacak acentaları belirlemek için konan kriterlerin, T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından müştereken belirlendiği bilinmekte olup, TÜRSAB"ın bu konuda herhangi bir yaptırımı bulunmamaktadır.

 

3)   Türkiye"de Hac ve Umre organizasyonlarını düzenleyen Bakanlar Kurulu Kararı, Türkiye"ye tahsis edilen Hac kotasını % 60 Diyanet İşleri Başkanlığı ve % 40 kriterlere uyarak Hac organizasyonu yapmaya hak kazanan seyahat acentalarına ayırmıştır.

 

4)   Hac organizasyonlarından 25 – 30 acentanın nemalandığı bilgisinin yanlış olduğu zira, Bakanlık ve Diyanet ile belirlenen kriterlerin, tüm (A) grubu acentalara açık olduğu, isteyen ve bu kriterlere uyan her acentanın müracaat etme hakkı bulunmaktadır. “geri kalan 5 bin küsur acenta varmış, kimsenin umurunda değil..” gibi bir ifadenin de yanlış olduğu, 1618 sayılı yasaya göre (B) ve ( C ) grubu acentaların zaten yurtdışına organizasyon yapma yetkisi bulunmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Bunun dışında kalan (A) grubu acentaların birçoğunun, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kota dağıtıldığı dönem de bile, Hac organizasyonlarını katılmadıkları bilinmektedir.

 

5)   Hac organizasyonu, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu"nun koyduğu kurallar ve aldığı kararlar çerçevesinde yürütülür. Hiç kimse kendi bildiği yöntemlerle bu organizasyonu yapma yetkisine sahip olmadığı gibi, çevresindeki insanlara da böyle bir paylaşım yapması mümkün değildir.

  

6)   11.11.2007 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu"nun kontrolü altında yapılan 18.Olağan Genel Kurulumuzda, 972 oy olarak toplam oyların 3/2"si ile seçilen bir yönetimin, Hac yapmaya yetki alan 96 acentanın oyu ile iktidarı elinde tutuyormuş gibi gösterilmesi, hiçbir mantıklı açıklamaya sığmamaktadır. Zira bu sayı, Genel Kurul"da oy kullanan acentaların yalnızca % 6"sına tekabül etmektedir.

 

7)   Sözde mektubu yazan ve Türkiyeturizm.com sitesinde yer verilen bilgilerin çok eskilerde kaldığı, böyle bir yazıyı yazanların ve bunu yayınlayanların doğru bilgileri aktarmaları, okuyucular açısından daha faydalı olacaktı. Ancak, Hac organizasyonlarının kota sistemi ile değil, serbest rekabet şartlarında yapılmakta olduğu dolayısıyla, hiçbir kurumu ve kişinin yine hiç kimseye bu konuda bir paylaşım yapma yetkisinin sistem gereği bulunmadığı, dolayısıyla sözde mektupta yazılan bütün bilgilerin yanlış ve tabir-i caizse tedavülden kalkmış olduğu herkesçe bilinmektedir.

 

8)   Padişahlık ve ulufe gibi benzetmelerin gerçekten de çok eskide kaldığı, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde her şeyin, belli kurallar ve sistemler doğrultusunda yürütüldüğünü özellikle ifade etmek isteriz. Sözde mektupta, hem ülkeyi küçümsemek, hem de ülkenin turizm sektörüne yön veren Birliğini küçümsemek hiç kimsenin haddi değildir.

 

9)   Hac işi, TÜRSAB"ın veya TÜRSAB üyelerinin uğraştığı iş kollarından biridir. Konuyla ilgili bütün toplantılar, duyuru ile açıkça herkesin gözü önünde ve isteyenlerin katılımı ile yapılmaktadır. TÜRSAB yönetimine muhalif olmak, TÜRSAB"a ve bazı üyelerine çamur atmak demek değildir.

 

Cengizhan Kurtoğlu adlı şahsın göndermiş olduğu mektuba cevap vermekteki maksadımız; bu mektupta yer alan, gerek Hac organizasyonu,  gerekse TÜRSAB ve TÜRSAB yönetimi ile ilgili yalan yanlış iddiaların düzeltilerek, kamuoyunun bu anlamda doğru bilgilendirilmesi amacını taşımaktadır.

 

Burada bir hususa özellikle dikkat çekmek istiyoruz; bir kişi, kendi değerlendirmeleri doğrultusunda, bir kurum veya kişiler hakkında iddialarda bulunabilir.

Ancak, bu iddiaların ne derece doğru olup olmadığını araştırmak, gazeteci kimliği taşıyan kişilere aittir. “Yazı elime geldi, ben de aynısını yayınladım” gibi bir yaklaşım, doğruları savunduğunu, haberlerini şeffaf bir anlayışla yaptığını iddia eden basın mensuplarına yakışmayan, araştırmacı-gazeteci kimliğine ters düşen, hatta kesinlikle uymayan bir davranıştır. Zira gerçek gazeteci, yayınladığı haberi belgeleri ile ispat edebilendir.  

 

Saygılarımızla,

 

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ

(TÜRSAB)

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.